Νέα

Το πείραμα του Μίλγκραμ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 87
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Συνηθος κατεμε, ισχυρα ατομικα θελω και πιστευω (ισχηρες προς στιγμη δυναμικες προσωπικοτητες)

μπορουν να αντρεψουν την οποια ψυχολογια του πλήθους (των πολλών)
ναι αλλά αυτό είναι σπάνιο , κατά μια περίεργη φυσική αναγκαιότητα
ο χυλός είναι πολυπληθής και οι άνθρωποι σπάνιοι

υγ:
πολλοί είναι τόσο μαλάκες που για να προσομοιάσουν στην ομοιομορφία του χυλού
την οποία θεοποιούν φανατικά , ανοίγουν ηλίθια θρέντς για να επιβάλλουν την
βλάκεία τους σε ΟΛΟΥΣ του άλλους :2funny: :2funny:
(ονόματα μη λέμε , όποιος κατάλαβε κατάλαβε  :2funny: )

Λέει παρακάτω κ για τον ΔΕΗτζή σήμερα,τον τραπεζίτη κ τον πολιτικό που υπογράφει την υποταγή της χώρας στους διεθνής τοκογλύφους,σύγχρονα παραδείγματα εντελώς αντίθετα με το 50-50.

Μην είναι κ κάτω του 5% αυτοί που θα πούνε όχι....
ναι αλλά το πείραμα είχε διεξαχθεί τότε και όχι τώρα
απλά ο αρθρογράφος παρέθεσε την δικιά του αναγωγή στην τωρινή
κατάσταση , και γώ εξέθεσα απλά την δικιά μου

υγ: το πείραμα φανερώνει ένα ανθρώπινο αντανακλαστικό
όπως είναι τα τενόντια αντανακλαστικά ή η λειτουργία της καρδιάς ή των νεφρών
 

Επισκέπτης
Το πειραμα δειχνει πως ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΛΩΣ θα υπακουαν,ακομη και χωρις κινδυνο στρατοδικειου,απολυσης κλπ.
Γι'αυτόν το λόγο λογικά έγινε και το πείραμα απ'όσο κατάλαβα.
Για να μελετήσει τις αντιδράσεις του ανθρώπου χωρίς καμία δικαιολογία..
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
ναι αλλά το πείραμα είχε διεξαχθεί τότε και όχι τώρα
απλά ο αρθρογράφος παρέθεσε την δικιά του αναγωγή στην τωρινή
κατάσταση , και γώ εξέθεσα απλά την δικιά μου

υγ: το πείραμα φανερώνει ένα ανθρώπινο αντανακλαστικό
όπως είναι τα τενόντια αντανακλαστικά ή η λειτουργία της καρδιάς ή των νεφρών
Ναι,σωστό αυτό που λες,αλλά το καλύτερο για να μιλήσουμε με βεβαιότητα για το σήμερα θα ήταν να ξανα γίνει το πείραμα σήμερα.

Κάτι μου λέει πως το 65% θα μεγάλωνε(αυτοί δηλαδή που θα έκαναν τα πάντα,ό,τι τους διατάξουν εκτός από την τελική εκτέλεση γιατί δεν θα ένιωθαν ευθύνη μιας κ τους διατάζουν).

Τα άλλα ποσοστά(αυτών που δεν θα υπάκουαν κ αυτών που θα εκτελούσαν θα έπεφταν λογικά).
 
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
18.666
Like
17
Πόντοι
166
384px-Milgram_Experiment_advertising.png



 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Ναι,σωστό αυτό που λες,αλλά το καλύτερο για να μιλήσουμε με βεβαιότητα για το σήμερα θα ήταν να ξανα γίνει το πείραμα σήμερα.

Κάτι μου λέει πως το 65% θα μεγάλωνε(αυτοί δηλαδή που θα έκαναν τα πάντα,ό,τι τους διατάξουν εκτός από την τελική εκτέλεση γιατί δεν θα ένιωθαν ευθύνη μιας κ τους διατάζουν).

Τα άλλα ποσοστά(αυτών που δεν θα υπάκουαν κ αυτών που θα εκτελούσαν θα έπεφταν λογικά).
άκου κάτι ,
γενικότερα πιστεύω ότι το ανθρώπινο ζώο και ειδικότερα στην εποχή της "μετανεωτερικότητας"(όπως τη λένε οι κοινωνιολόγοι)
δεν έχει "υποκείμενο" ,δεν έχει "προσωπικότητα" απλά προσομοιάζει στις εντολές του συστήματος στο οποίο εντάσσεται (αυτό εξηγείται και σε νευρολογικό επίπεδο)
οπότε ένα ποσοστό θα εκδηλώνει " μιλγκομιανή" συμπτωματολογία
ένα άλλο ποσοστό αναγκαστικά θα εκδηλώνει " στοκχολμιανή" (χαρούμενοι εξουσιαστές -χαρούμενοι εξουσιαζόμενοι)
ένα άλλο ποσοστό είναι απλά μαλάκες  :2funny:

υγ: θέλω να πώ τα αντανακλαστικά υπάρχουν , τώρα πώς και σε τι ποσοστό εκδηλώνονται κάθε φορά και στον καθένα  είναι άλλο θέμα
 

boz

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.112
Like
2
Πόντοι
16
ωραιος ο τρικαρδος.....και νομιζα οτι ειναι σαραφης.
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Πολύ ωραίο θεματάκι!!
Το πείραμα το ήξερα χρόνια τώρα όπως και το πείραμα με τις φυλακές του Stanford στην Αμερική.Τις τελευταίες μέρες κυκλοφορεί σε αλυσίδα μηνυμάτων από άτομο σε άτομο στο διαδίκτυο γι'αυτό και βγήκε ξάνα απ'ότι βλέπω στην επικαιρότητα.Δεν μου άρεσαν τα σχόλια του θεματογράφου του άρθρου.Εννοώ ότι δεν χρειαζόταν να κάνει σχόλια.Δεν χρειάζεται να μου επιβάλλει την δική του οπτική στο πως αντιλαμβάνεται το πείραμα.Θα μπορούσε απλά να περιγράψει το πείραμα και να αφήσει τον καθένα να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.Άλλωστε νομίζω ότι τα γεγονότα από μόνα τους δίνουν πολλή τροφή για σκέψη.
Εγώ πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έχει καλές και κακές πτυχές μέσα του, αλλά δυυστυχώς η πλειοψηφία, αποδεικνύεται κατώτερη των προσδοκιών όταν πρακτικά αντιμετωπίσει συνθήκες πίεσης ή πειρασμούς.Το κύριο χαρακτηριστικό του ανθρώπου από την αρχή της δημιουργίας του είναι η παράδοσή του στα ένστικτά του και στα πάθη του.Είμαστε φάρα αδύναμη.Δεν ξέρω, ίσως είναι στην φύση μας και γι'αυτό είναι τόσο λίγοι και εκλεκτοί αυτοί που τελικά καταφέρνουν να κάνουν την υπέρβαση και να ξεπεράσουν κατά μία έννοια τους εαυτούς τους.Να μην παραδοθούν δηλαδή τόσο εύκολα στην σκοτεινή πλευρά τους, η οποία συνήθως υπερισχύει. Για ρίξτε μια ματιά στην ιστορία της ανθρωπότητας.ΣΙΓΟΥΡΑ υπερισχύει το κακό που υπάρχει μέσα μας.Είναι η εύκολη λύση.Ο δρόμος της ανωτερότητας και της καλοσύνης είναι πολύ δύσκολος και θέλει τρελό αγώνα!!!
Και κάτι τελευταίο για σκέψη: Είμαστε το μοναδικό είδος σε όλο το ζωικό βασίλειο που σκοτώνει το είδος του(πέρα από θέμα επιβίωσης).
 

soisix

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2009
Μηνύματα
2.399
Like
0
Πόντοι
16
και το πειραμα του στανφορντ


εξαιρετικες αναδημοσιευσεις ο παραλληλογραφος
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
Το πείραμα του Μίλγκραμ

Το πείραμα του Μίλγκραμ ..............
.......  Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων θα υπακούσει και θα βασανίσει -ίσως και θα σκοτώσει- έναν άγνωστο του, αρκεί να δέχεται εντολές από κάποιον με κύρος (στην προκειμένη περίπτωση επιστημονικό) και ταυτόχρονα να αισθάνεται ότι δεν τον βαρύνει η ευθύνη για ό,τι συμβεί -αφού εκείνος «απλά ακολουθούσε τις διαταγές».


και εκεί που διαβάζεις με κομμένη την ανάσα, ξαφνικά συνεχίζεις κάπως έτσι....


Ο υπάλληλος της ΔΕΗ που δέχεται να κόψει το ρεύμα από έναν άνεργο ή άπορο  :S ...........Ο υπάλληλος του σούπερ-μάρκετ που σου δίνει το χαλασμένο ψάρι  :S  .......Ο υπάλληλος της εφορίας  :S  ....... Ο πολιτικός που  :S .............

που είναι η απόλυτη ξενέρα!!!!  :S  :S
:2funny: :2funny: :2funny:
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
πάντως φοβερό θεματάκι...
αλλά θα είχε ενδιαφέρον ένα μεγαλύτερο δείγμα και μια επιμέρους ανάλυση των "πειραματόζωων"
ηλικία τους, μόρφωση, οικογεν. κατάσταση κτλ.

για να το μελετήσω σε βάθος...!
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Και κάτι τελευταίο για σκέψη: Είμαστε το μοναδικό είδος σε όλο το ζωικό βασίλειο που σκοτώνει το είδος του(πέρα από θέμα επιβίωσης).

Έχεις δει ντοκυμαντέρ για το πως ανταγωνίζονται τα κριάρια για το ζευγάρωμα με τις θυληκές ή πως αγέλες (λιονταριών, λύκων κλπ) μάχονται για την κυριαρχία της περιοχής τους; Και αυτές οι μάχες είναι συχνά μέχρι θανάτου. Δεν πάω να εξομοιώσω τα πυρηνικά όπλα με κουτουλιές και δαγκωνιές αλλά για εμένα η διαφορά τους είναι απλά ζήτημα εξέλιξης. Η βία είναι μέρος της φύσης και το λογικό μας είναι μια ευκαιρία να ξεφύγουμε από αυτή. Αν δεν τα καταφέρνουμε πάντα και ίσως δείχνουμε κάποιες στιγμές πιο αδυσώπητοι και από τα ζώα δεν είναι λόγος να καταριόμαστε την διάνοια μας.
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
και το πειραμα του στανφορντ


εξαιρετικες αναδημοσιευσεις ο παραλληλογραφος
Εκπληκτικό βιντεάκι!
Όλα τα λεφτά το συμπέρασμα του καθηγητή:
Βάλαμε καλούς ανθρώπους σε ένα κακό μέρος και είδαμε ποιος κέρδισε: το λυπηρό μήνυμα εδώ είναι ότι  το διαβολικό μέρος κυριάρχησε στους καλούς ανθρώπους ....    : :S
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
Έμμα 19 χρονών φοιτήτρια βιολογίας.....
Δεν ξέρω αν μπορείτε να διακρίνετε, πίσω απ το καυλιάρικο  προσωπάκι της, ένα έντονα σαδιστικό χαμόγελο!
Το χαμόγελο του καταπιεσμένου που άξαφνα του δίνεται η εξουσία ζωής ή θανάτου σ  ένα ανθρώπινο πλάσμα!
Αυτού που ,ίσως μέχρι χθες να  ήταν το θύμα μέσα στην οικογένεια ή στις σχέσεις της και η ζωή της τα  έφερε έτσι ωραία , ώστε να μετατραπεί σε θύτη, χωρίς να το πασχίσει καν!
.....και χωρίς καν να έχει ευθύνη!

Τρομερό!

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom