Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.314
Κριτικές
62
Like
44.971
Πόντοι
9.297
Δυστυχώς έκλεισε προ ετών ένα ωραίο ζαχαροπλαστείο στον Εύοσμο,σε κεντρικό σημείο πλησίον πλατείας,όπου έφαγα για πρώτη φορά το περίφημο ταουκ-γιοκτσου,κάτι σαν ρυζόγαλο με βραστό κοτόπουλο(!)...δεν ακούγεται και τόσο δελεαστική πρόταση κι όμως μιλάμε για απίθανη γεύση...
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.461
Κριτικές
1
Like
7.456
Πόντοι
2.306
το γελας αλλα δεν κανω για εστιαση,δεν ριψοκινδυνευω σε τετοια πραγματα. :rolleyes:
χθες σε ψαχνανε στο νημα του μαστερσεφ να τοποθετηθεις, ενας συναδελφος σου εκανε γκουρμε παρουσίαση γεμιστου μπιφτεκιου με εντονη εμπνευση απο την γνωστη :confused: :confused: πρωτη υλη
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.571
Κριτικές
31
Like
13.155
Πόντοι
5.097
χθες σε ψαχνανε στο νημα του μαστερσεφ να τοποθετηθεις, ενας συναδελφος σου εκανε γκουρμε παρουσίαση γεμιστου μπιφτεκιου με εντονη εμπνευση απο την γνωστη :confused: :confused: πρωτη υλη
κακοηθιες του ντοκτορ κοντου του σαη. :confused:
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Δυστυχώς έκλεισε προ ετών ένα ωραίο ζαχαροπλαστείο στον Εύοσμο,σε κεντρικό σημείο πλησίον πλατείας,όπου έφαγα για πρώτη φορά το περίφημο ταουκ-γιοκτσου,κάτι σαν ρυζόγαλο με βραστό κοτόπουλο(!)...δεν ακούγεται και τόσο δελεαστική πρόταση κι όμως μιλάμε για απίθανη γεύση...
Πρόκειται ουσιαστικά για το γνωστό Καζάν ντι πι, χωρίς το "κάψιμο". Φοβερό γλυκό και ντελικάτο, καθόλου λιγωτικο. Στο Παλαιό Φάληρο τα περισσότερα πολίτικα ζαχαροπλαστεία βγάζουν πολύ δυνατό καζαντιπι και την παραλλαγή που ανέφερες.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.069
Κριτικές
191
Like
51.855
Πόντοι
41.443
Έχω δοκιμάσει τσηζκέϊκ από το ζαχαροπλαστείο "Τσίρος" στο Παγκράτι και ήτανε καλό δηλαδή μου άρεσε αν και δεν είμαι φίλος του συγκεκριμένου γλυκού.
Επίσης έχω δοκιμάσει και απο το ζαχαροπλαστείο "Μέλισσα" στον Άγιο Αντώνιο (Μετρό) Ήτανε φρεσκότατο και ωραίο αν και όχι πολύ γλυκό.Πάντως η "Μέλισσα" έχει πολύ ακριβές τιμές!
η Μελισσα οντως ακριβο μαγαζι,αλλα και η ποιοτητα της ειναι κορυφαια.
 

pinkjag

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2022
Μηνύματα
7
Like
4
Πόντοι
0
Ανδριας το καλυτερο προφιτερολ !!!
 

mykon

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2007
Μηνύματα
27
Like
112
Πόντοι
0
CE5C5D9A-AE3F-4C68-91D2-A93D3EA056D2.jpg
 

antep

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2013
Μηνύματα
183
Κριτικές
5
Like
214
Πόντοι
1

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.461
Κριτικές
1
Like
7.456
Πόντοι
2.306
  • Χαχα
Αντιδράσεις: antep

Giwrg01

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2021
Μηνύματα
88
Like
77
Πόντοι
0
Μάγκες γαλακτομπούρεκο το Ίλιον στη πλατεία στα Λιόσια και κωκακια απ' το Σενίλ στη πολυτέκνων στα Λιόσια...
 

mykon

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2007
Μηνύματα
27
Like
112
Πόντοι
0
Δεν ξερω απο γευση αλλα απο εμφανιση ειναι λες και σκιστηκε του ζαχαροπλαστη το σακουλακι με τα μυγδαλα πανω απο την τουρτα…ομορφο δεν το λες.
Δεν ξερω απο γευση αλλα απο εμφανιση ειναι λες και σκιστηκε του ζαχαροπλαστη το σακουλακι με τα μυγδαλα πανω απο την τουρτα…ομορφο δεν το λες.
ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΜΕΤΑ ΦΡΕΣΚΟΨΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ
 

antep

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2013
Μηνύματα
183
Κριτικές
5
Like
214
Πόντοι
1
Αναστασία στην Ηλιούπολη, πολύ καλό
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
Εγώ τα έλεγα ότι λένε μάστερ και καταλαβαίνουν μάστερ σεφ. Αγαπημένο γλυκό η σοκολάτα είναι, αλλά μάστερ έχω στο σεξ, από σεφ κάτι κάνω αλλά όχι πολλά...
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
Νομίζω να βάλουνε ένα θέμα υποτακτικες γυναίκες για μάστερ που δινουν κωλο, αυτό το θέμα θα μου άρεσε..

Το μόνο θετικό στις γυναίκες αρέσουν τα γλυκά, άμα πάτε καμία βίζιτα ταιστε την γλυκά, τα προτιμάνε από λουλούδια. Κι έτσι τρώτε ένα κι εσείς.
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
Μετά γαματε και έχετε γλυκαθει, γλυκό γαμησι αλλά σπέρμα πικρό λένε, όσες ρώτησα τη γεύση πικρό...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κι αυτό καλό θέμα, κάτσε να το βάλω...
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Μπορεί και να υπάρχει τέτοιο κατάστημα.Το ερώτημα είναι τι κάνει τα γλυκά τα οποία δεν έχουνε πουληθεί?
Επίσης ένα καλό ερώτημα είναι πόσο καιρό μπορεί να συνεχίσει να είναι βιώσιμη αυτή η επιχείρηση η οποία παράγει υλικό που δεν αποφέρει κέρδος?
Πολλα ζαχαροπλαστεια τα κανουν καριοκες η ολα αυτα τα τυλιχτα που ειναι για κερασματα.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Nouvelle στην Αμφιθέας. Γενικά έχει απίστευτα ποιοτικά γλυκά (οι καλύτερες τάρτες φρούτων για μένα σίγουρα), βέβαια από τιμές φαρμακείο. Και μικρή σχετικά καθημερινή παραγωγή γλυκών άρα εγγύηση για φρέσκο πράγμα, σε συνέχεια του θέματος με τον φίλο stadeos πιο πάνω.
Απλα πρεπει να πας εγκαιρα ειδικα το σκ γιατι τελειωνουν γρηγορα και καποια δεν τα βρισκεις.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Πολύ ωραίοι οι λουκουμάδες του "Κρίνου" ειδικά όταν είναι ζεστοί.Τρώγονται ακόμα και σκέτοι γιατί αυτός ο μάστορας (ένας ηλικιωμένος είναι ,προφανώς από την παλιά σχολή,δεν του έχω μιλήσει και δεν μπορώ να πω με σιγουριά) έχει την μαγκιά-τεχνική να εγκλωβίζει τον αέρα μεσα στην ζύμη όταν την πετάει στο λάδι για να τηγανιστεί.Οι συγκεκριμένοι λουκουμάδες με το αραιωμένο μέλι και την κανέλα από πάνω τους,απογειώνονται!
Κάτι άλλοι λουκουμάδες που είναι όλο ψωμί (ζύμη) είναι για πέταγμα στο τοίχο (αντισφαίριση!) όπωςαυτοί που είναι σε ένα μαγαζί απέναντι από την εκκλησία της Αγίας Ειρήνης.Εκεί που βάζουνε πάνω από τους λουκουμάδες κάτι σιρόπια και σοκολάτες και τρίματα από μπισκότα και άλλες αηδίες...!
Από μικρό παιδί πάω στον Κρίνο.Με τη μητέρα μου τουλάχιστον 2 φορές το μήνα θα περνάγαμε από εκεί όταν ήμουν μικρός.Έχω να περάσω κάπου 2 χρόνια αλλά τώρα που μου το θύμησες μέσα στην εβδομάδα θα κάνω ένα πέρασμα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom