Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
11 Απρ 2021
Μηνύματα
105
Κριτικές
2
Like
192
Πόντοι
1
Και μία πληροφορία από μέσα από το επάγγελμα.Όταν κάτι αρχίζει και μπαγιατεύει.ο καλός ο μάστορας το περνάει - βουτάει στην σοκολάτα!
(Στην ζαχαροπλαστική δεν πετάς τίποτα!Παλιά,τις πάστες που άρχιζαν να μπαγιατεύουνε,τις πετάγανε στον κάδο που "χτυπάγανε" το παντεσπάνι!)
Πες και για τις καριοκες,να μην ξαναφαει ανθρωπος :grin:
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.331
Like
1.937
Πόντοι
216
Νομίζω ότι είναι θέμα μαγαζιού, υπάρχουν ζαχαροπλαστεία που δεν κρατάνε τίποτα απουλητο πάνω από 48 ώρες.
Μπορεί και να υπάρχει τέτοιο κατάστημα.Το ερώτημα είναι τι κάνει τα γλυκά τα οποία δεν έχουνε πουληθεί?
Επίσης ένα καλό ερώτημα είναι πόσο καιρό μπορεί να συνεχίσει να είναι βιώσιμη αυτή η επιχείρηση η οποία παράγει υλικό που δεν αποφέρει κέρδος?
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.571
Κριτικές
31
Like
13.155
Πόντοι
5.097
σκεφτομαι να ανοιξω ζαχαροπλαστειο,θα στηριξετε? :confused: :confused: :confused:
 

Tigris73

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2021
Μηνύματα
12
Like
25
Πόντοι
0
Λουκουμάδες Σιαμετης Βάρη απέναντι από τις ταβέρνες...
Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε λουκουμάδες.....απαιχτος!!!!
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Μπορεί και να υπάρχει τέτοιο κατάστημα.Το ερώτημα είναι τι κάνει τα γλυκά τα οποία δεν έχουνε πουληθεί?
Επίσης ένα καλό ερώτημα είναι πόσο καιρό μπορεί να συνεχίσει να είναι βιώσιμη αυτή η επιχείρηση η οποία παράγει υλικό που δεν αποφέρει κέρδος?
Λογικά έχουν εμπειρία και μια γενική ιδέα της καθημερινής κίνησης και προβαίνουν σε ανάλογη παραγωγή, στις μεγάλες ονομαστικές γιορτές φυσικά πολύ παραπάνω κλπ. Όσον αφορά την ερώτησή σου τι κάνουν τα απούλητα γλυκά, από γνωστό μου πχ ξέρω για τα Fresh που δούλευε ένα διάστημα, ό,τι περίσσευε και δεν θα κρατιόταν πλέον προς διάθεση σε πελάτες, πήγαινε σε εργαζόμενους και πολλές ποσότητες φυσικά για πέταμα.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.331
Like
1.937
Πόντοι
216
Λογικά έχουν εμπειρία και μια γενική ιδέα της καθημερινής κίνησης και προβαίνουν σε ανάλογη παραγωγή, στις μεγάλες ονομαστικές γιορτές φυσικά πολύ παραπάνω κλπ. Όσον αφορά την ερώτησή σου τι κάνουν τα απούλητα γλυκά, από γνωστό μου πχ ξέρω για τα Fresh που δούλευε ένα διάστημα, ό,τι περίσσευε και δεν θα κρατιόταν πλέον προς διάθεση σε πελάτες, πήγαινε σε εργαζόμενους και πολλές ποσότητες φυσικά για πέταμα.
Πιθανόν να ισχύει για το "Φρες" αλλά για την πλειονότητα των καταστημάτων δεν μπορεί να ισχύσει μακροπρόθεσμα.Ίσως το "Φρες" να είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...
 

nicale

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
674
Κριτικές
2
Like
386
Πόντοι
26
Καλημέρα συναγωνιστές

Για καλό cheesecake έχει κανένας κάτι καλό???
 

Διαγραμμένο μέλος 210059

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
149
Like
24.296
Πόντοι
25.186
σκεφτομαι να ανοιξω ζαχαροπλαστειο,θα στηριξετε? :confused: :confused: :confused:
αμα βαλεις τσιαντακη στο logo της επιχειρησης, ερχομαι
αμα βαλεις και τσαλουχιδη, καθε μερα εκει θα ειμαι
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.331
Like
1.937
Πόντοι
216
Καλημέρα συναγωνιστές

Για καλό cheesecake έχει κανένας κάτι καλό???
Έχω δοκιμάσει τσηζκέϊκ από το ζαχαροπλαστείο "Τσίρος" στο Παγκράτι και ήτανε καλό δηλαδή μου άρεσε αν και δεν είμαι φίλος του συγκεκριμένου γλυκού.
Επίσης έχω δοκιμάσει και απο το ζαχαροπλαστείο "Μέλισσα" στον Άγιο Αντώνιο (Μετρό) Ήτανε φρεσκότατο και ωραίο αν και όχι πολύ γλυκό.Πάντως η "Μέλισσα" έχει πολύ ακριβές τιμές!
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

nicale

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
674
Κριτικές
2
Like
386
Πόντοι
26
Έχω δοκιμάσει τσηζκέϊκ από το ζαχαροπλαστείο "Τσίρος" στο Παγκράτι και ήτανε καλό δηλαδή μου άρεσε αν και δεν είμαι φίλος του συγκεκριμένου γλυκού.
Επίσης έχω δοκιμάσει και απο το ζαχαροπλαστείο "Μέλισσα" στον Άγιο Αντώνιο (Μετρό) Ήτανε φρεσκότατο και ωραίο αν και όχι πολύ γλυκό.Πάντως η "Μέλισσα" έχει πολύ ακριβές τιμές!
σε ευχαριστω, τον τσιρο τον εχω δοκειμασει αλλα μετριο για εμενα
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.812
Πόντοι
736
Πολύ ωραίοι οι λουκουμάδες του "Κρίνου" ειδικά όταν είναι ζεστοί.Τρώγονται ακόμα και σκέτοι γιατί αυτός ο μάστορας (ένας ηλικιωμένος είναι ,προφανώς από την παλιά σχολή,δεν του έχω μιλήσει και δεν μπορώ να πω με σιγουριά) έχει την μαγκιά-τεχνική να εγκλωβίζει τον αέρα μεσα στην ζύμη όταν την πετάει στο λάδι για να τηγανιστεί.Οι συγκεκριμένοι λουκουμάδες με το αραιωμένο μέλι και την κανέλα από πάνω τους,απογειώνονται!
Κάτι άλλοι λουκουμάδες που είναι όλο ψωμί (ζύμη) είναι για πέταγμα στο τοίχο (αντισφαίριση!) όπωςαυτοί που είναι σε ένα μαγαζί απέναντι από την εκκλησία της Αγίας Ειρήνης.Εκεί που βάζουνε πάνω από τους λουκουμάδες κάτι σιρόπια και σοκολάτες και τρίματα από μπισκότα και άλλες αηδίες...!
Λουκουμάδες τούμπανο !! :thumbsup::thumbsup:
 

Συνημμένα

  • Κρίνος.jpg
    Κρίνος.jpg
    254,1 KB · Εμφανίσεις: 44

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.812
Πόντοι
736
Και ο "Χατζής" στο Σύνταγμα επί της Μητροπόλεως έχει δυνατά πολίτικα γλυκά !!
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Καλημέρα συναγωνιστές

Για καλό cheesecake έχει κανένας κάτι καλό???
Nouvelle στην Αμφιθέας. Γενικά έχει απίστευτα ποιοτικά γλυκά (οι καλύτερες τάρτες φρούτων για μένα σίγουρα), βέβαια από τιμές φαρμακείο. Και μικρή σχετικά καθημερινή παραγωγή γλυκών άρα εγγύηση για φρέσκο πράγμα, σε συνέχεια του θέματος με τον φίλο stadeos πιο πάνω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom