Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.069
Κριτικές
191
Like
51.855
Πόντοι
41.443
Και καταπληκτικο παρφε παγωτο, να προσθεσω..
με προλαβες ηθελα κι εγω να προσθεσω οτι εχει πολυ ωραια παστα σοκολατινα .
τα παρφε παγωτα δεν τα τρωω καθολου
 

zardoz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2010
Μηνύματα
244
Κριτικές
10
Like
830
Πόντοι
371
Μιλωντας για Καλλιθεα ο Ασπρουδης ειναι παρα πολυ καλο ζαχαροπλαστειο, το θεωρω αλλη κατηγορια απο τα υπολοιπα της περιοχης. Τον εχει κ στο efood

Επισης, στη Νεα Μακρη, αν κ το Πλεστι στη μαραθωνος ειναι πιο γνωστο, εχω φαει μια απο τις καλυτερες τουρτες ever, στη Νεφελη.. κοντα στο λιμανι
 
Τελευταία τροποποίηση:

ioannisdebu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
1
Like
3.565
Πόντοι
456
Για macaron καλα εχει κανεις να προτεινει?
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φίλε Ιωάννη ντεμπου Μελισσα περιστέρι (έχει αναφερθεί και από αλλά παιδιά σε προηγούμενες σελίδες το μαγαζί αυτό ).Να είσαι καΛα .
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
και σε ψυχικο,κολωνακι,αγια παρασκευη κι εχει κι αλλου.
αυτη την μυρωδια γαλατιλας να μην ειχε ομως το μιλφειγ θα ηταν πολυ καλυτερο.
Νέα Ερυθραία, Φιλοθέη και Χαλάνδρι (πιο πρόσφατο) επίσης. Αυτήν την μυρωδιά γαλατίλας που γράφεις δεν την αντιλαμβάνομαι εγώ, προσωπικά το βρίσκω φανερά ανώτερο από εκείνο του - υπερεκτιμημένου κατ'εμε - Κωνσταντινίδη. Και όχι μόνο της Δέσποινας αλλά και πολλών άλλων μαγαζιών το μιλφειγ το προτιμώ έναντι του Κωνσταντινίδη προσωπικά.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Για macaron καλα εχει κανεις να προτεινει?
Από πιο "mainstream" και στάνταρ επιλογές, Δέσποινα και Τερκενλης. Μεγάλο φάουλ αν δεν πάρεις και τσουρέκι με επικάλυψη λευκής σοκολάτας και γέμιση κάστανο από τον τελευταίο.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.395
Like
4.791
Πόντοι
456
..... για το προηγούμενο σχόλιο , δοκίμασε το σκεπαστό τσουρέκι από το Max Perry Πραλίνα Σιροπιασμένο αφράτο τσουρέκι με γέμιση πραλίνα φουντουκιού και επικάλυψη: σοκολάτας γάλακτος γκανάζ & γραμμές λευκής σοκολάτας ... περιμένω εντυπώσεις .... ΓΜΤ και δεν έχω εδώ τώρα ...... ΑΜΑΡΤΙΑ !
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Επισης Δημοπουλος προφιτερολ στη Καλλιθεα..κορυφη
Σωστος, τον ειχα ξεχασει απο τα πολυ ωραια προφιτερολ.
Και επειδη βλεπω ειστε πολλοι της περιοχης δοκιμαστε la maison fine pastry λιγο μετα τον οτε, τρομερα γλυκα και με τις υψηλοτερες αξιολογησεις που εχω δει σε ζαχαροπλαστειο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
το παλιο γλυκιστηρι ειναι αυτο αν δεν κανω λαθος
Όχι καμία σχέση.Το "γλυκιστήρι" το είχε ο Ζορπίδης.Μένει ο ξαδερφός μου 2 δρόμους από εκεί που ήταν και ήμουν τακτικός πελάτης.Εκεί που άνοιξε ο Ανδρεαδάκης ήταν παλιά βιοτεχνία που έφτιαχνε blue jeans
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.678
Πόντοι
4.655
Ασημακόπουλος στο κέντρο στην Χαριλάου Τρικούπη. Το καλύτερο γαλακτομπούρεκο με καταίφι στον Πλανήτη χωρίς υπερβολή... Το κοσμικόν απλά φαίνεται χάλια μπροστά του....Δοκιμάστε το κύριοι και θα με θυμηθείτε...
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.678
Πόντοι
4.655
Και για τους πολύ γνώστες, κάποτε στην Καλλιδρομίου υπήρχε ένα υπογειάκι μικρό , που ήταν γαλακτοπωλείο. Πλέον έχει κλείσει. Λεγόταν Οικονόμου. Με διαφορά η καλύτερη κρέμα στην Αθήνα...(τον είχαν γράψει και εφημερίδες) και καταπληκτικό εκμέκ. Δυστυχώς έκλεισε χωρίς να πουλήσει την συνταγή ..(την ζητούσε και ο Ασημακόπουλος έναντι μεγάλης αμοιβής αλλά ο Οικονόμου δεν την έδινε με τπτ).
 

PHILL75

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
13
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
Ασημακόπουλος στο κέντρο στην Χαριλάου Τρικούπη. Το καλύτερο γαλακτομπούρεκο με καταίφι στον Πλανήτη χωρίς υπερβολή... Το κοσμικόν απλά φαίνεται χάλια μπροστά του....Δοκιμάστε το κύριοι και θα με θυμηθείτε...
Tα καλυτερα και ακριβοτερα κοκακια και εκλερακια
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
..... για το προηγούμενο σχόλιο , δοκίμασε το σκεπαστό τσουρέκι από το Max Perry Πραλίνα Σιροπιασμένο αφράτο τσουρέκι με γέμιση πραλίνα φουντουκιού και επικάλυψη: σοκολάτας γάλακτος γκανάζ & γραμμές λευκής σοκολάτας ... περιμένω εντυπώσεις .... ΓΜΤ και δεν έχω εδώ τώρα ...... ΑΜΑΡΤΙΑ !
Ντάξει πολλοί πλέον βγάζουν καλό τέτοιου τύπου (με επικάλυψη και εσωτερική γέμιση) τσουρέκι, αλλά νομίζω πως ο Τερκενλής από Σαλόνικα μεριά κατέχει επάξια ακόμα τα πρωτεία.
 

Averel Dalton

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2021
Μηνύματα
12
Like
38
Πόντοι
0
Μικρή συνεισφορά για Νέα Σμύρνη- Παλαιό Φάληρο.
1. Belle vue στην Αγία Παρασκευή στην Νέα Σμύρνη. Ότι καλύτερο σε Καζάν Ντιπί και Ταού κιοκτσου έχουν να δείξουν τα νότια. Για τις παστες δεν έχω άποψη.
2. Κούτρας. Απέξω φαίνεται μπαρμπαδοκαφενειο- που είναι. Μέσα βρίσκεις το πιο συγκλονιστικό καϊμάκι της Αθήνας. Μαστίχωτο και σκέτη απόλαυση. Καλό γαλακτομπούρεκο με έντονο πορτοκαλί. Επίσης για καϊμάκι βλ. Γιώργος στην πλατεία
3. Ζοζέφ (παλαιό Φάληρο). Πολύ καλά ευρωπαϊκά και λιβανέζικα γλυκά ( λιγότερη ζάχαρη από τα κλασσικά ανατολίτικα)
4. Guloglou Αγίου Αλεξάνδρου 5 παλαιό Φάληρο. Τρομερά σιροπιαστα (και μόνο). Φαρμακείο σε τιμές.
 

redgarland

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2021
Μηνύματα
776
Κριτικές
5
Like
2.404
Πόντοι
726
Νομιζω οτι τα καλυτερα μαγαζια της Αθηνας ειναι η Χαρα στην Πατησιων και ο Ασημακοπουλος στην Χαριλαου Τρικουπη στα Εξαρχεια.
Για τα παντα!!!
Οτι γλυκο και να διαλεξει κανεις, ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο.. Συγκεκριμενα θα προτεινα το Σικαγο και το Εκμεκ απο τη Χαρα, και το γαλακτομπουρεκο με φυλο καταιφι οπως και οι τουρτες σοκολατας απο τον Ασημακοπουλο. Στα αρνητικα του Ασημακοπουλου ειναι οι μικρες μεριδες στα γλυκα ταψιου, και οι πολυ ακριβες τιμες...
Επισης δεν πρεπει να ξεχασω να αναφερω την τουρτα σοκολατα απο το Desire στην Δημοκριτου στο Κολωνακι, και το καλυτερο τσουρεκι της ζωης μου το εχω φαει σε ενα πολυ μικρο ζαχαροπλαστειο στην πλατεια της Νεα Σμυρνης το La Creme, που δυστυχως δεν υπαρχει πια...
 

pepermint

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2009
Μηνύματα
450
Κριτικές
3
Like
101
Πόντοι
1
Μεγαλώσαμε παιδιά. Τα γλυκά είναι για τα παιδάκια που δεν τρώνε το φαγητό τους...
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom