Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456
Ζαχαροπλαστείο Μαστρονικολας στον Πειραιά ,τρομερό γαλακτομπούρεκο ,παχιά γέμιση old school.
Δεν συνιστάται σε ανθρώπους που κάνουν δίαιτα :bounce:
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.812
Πόντοι
736
Και στον "ΤΑΟ" Καλλιθέα πλ. Δαβάκη δυντά γλυκα !!
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.069
Κριτικές
191
Like
51.855
Πόντοι
41.443
Τελευταία τροποποίηση:

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Μικρή συνεισφορά για Νέα Σμύρνη- Παλαιό Φάληρο.
1. Belle vue στην Αγία Παρασκευή στην Νέα Σμύρνη. Ότι καλύτερο σε Καζάν Ντιπί και Ταού κιοκτσου έχουν να δείξουν τα νότια. Για τις παστες δεν έχω άποψη.
2. Κούτρας. Απέξω φαίνεται μπαρμπαδοκαφενειο- που είναι. Μέσα βρίσκεις το πιο συγκλονιστικό καϊμάκι της Αθήνας. Μαστίχωτο και σκέτη απόλαυση. Καλό γαλακτομπούρεκο με έντονο πορτοκαλί. Επίσης για καϊμάκι βλ. Γιώργος στην πλατεία
3. Ζοζέφ (παλαιό Φάληρο). Πολύ καλά ευρωπαϊκά και λιβανέζικα γλυκά ( λιγότερη ζάχαρη από τα κλασσικά ανατολίτικα)
4. Guloglou Αγίου Αλεξάνδρου 5 παλαιό Φάληρο. Τρομερά σιροπιαστα (και μόνο). Φαρμακείο σε τιμές.
Λιγοι προτεινουν μπελ βου ακομα και νεοσμυρνιωτες, εχει και φοβερο τσουρεκι πολιτικο ολο τον χρονο. Ο κουτρας ειπαν οτι εκλεισε πριν μηνες αλλα ηταν μαλλον μουφα.Στην λιστα μπαινει και τον ντιβαν κατα την γνωμη μου.Ζοζεφ δεν εχω δοκιμασει ποτε.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
, και το καλυτερο τσουρεκι της ζωης μου το εχω φαει σε ενα πολυ μικρο ζαχαροπλαστειο στην πλατεια της Νεα Σμυρνης το La Creme, που δυστυχως δεν υπαρχει πια...
Θυμησε μου ηταν αυτο στην απεναντι γωνια των εβερεστ? Δεν θυμαμαι ονομα αλλα αν ειναι αυτο ηταν το καλυτερο ζαχαροπλαστειο των παιδικων μου χρονων.Υπηρχε απο πολυ παλια...
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Λιγοι προτεινουν μπελ βου ακομα και νεοσμυρνιωτες, εχει και φοβερο τσουρεκι πολιτικο ολο τον χρονο. Ο κουτρας ειπαν οτι εκλεισε πριν μηνες αλλα ηταν μαλλον μουφα.Στην λιστα μπαινει και τον ντιβαν κατα την γνωμη μου.Ζοζεφ δεν εχω δοκιμασει ποτε.
Divan πολύ δυνατό, φοβερό καζαντιπι.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.461
Κριτικές
1
Like
7.456
Πόντοι
2.306
Μικρή συνεισφορά για Νέα Σμύρνη- Παλαιό Φάληρο.
1. Belle vue στην Αγία Παρασκευή στην Νέα Σμύρνη. Ότι καλύτερο σε Καζάν Ντιπί και Ταού κιοκτσου έχουν να δείξουν τα νότια. Για τις παστες δεν έχω άποψη.
2. Κούτρας. Απέξω φαίνεται μπαρμπαδοκαφενειο- που είναι. Μέσα βρίσκεις το πιο συγκλονιστικό καϊμάκι της Αθήνας. Μαστίχωτο και σκέτη απόλαυση. Καλό γαλακτομπούρεκο με έντονο πορτοκαλί. Επίσης για καϊμάκι βλ. Γιώργος στην πλατεία
3. Ζοζέφ (παλαιό Φάληρο). Πολύ καλά ευρωπαϊκά και λιβανέζικα γλυκά ( λιγότερη ζάχαρη από τα κλασσικά ανατολίτικα)
4. Guloglou Αγίου Αλεξάνδρου 5 παλαιό Φάληρο. Τρομερά σιροπιαστα (και μόνο). Φαρμακείο σε τιμές.
O Karakoy εχει ανοιξει μαγαζι και στο κεντρο σε μια καθετη της Ερμου (Βουλης νομιζω). Σοροπιαστα μονο με πρασινο φυστικι οπως ειναι και απο τη μανα τους. πραγματικο ζωικο βουτυρο να ειναι βεβαιος οτι δεν θα γλυτωσεις το μπαλονακι καποια στιγμη. αν δεν τα καταφερεις τουλαχιστον πας ευτυχισμενος, εχοντας φαει το κορυφαιο σοροπιαστο.
Τα πουλαει σε βιτρίνα κοσμηματοπωλείου και αντιστοιχη τιμη…
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
O Karakoy εχει ανοιξει μαγαζι και στο κεντρο σε μια καθετη της Ερμου (Βουλης νομιζω). Σοροπιαστα μονο με πρασινο φυστικι οπως ειναι και απο τη μανα τους. πραγματικο ζωικο βουτυρο να ειναι βεβαιος οτι δεν θα γλυτωσεις το μπαλονακι καποια στιγμη. αν δεν τα καταφερεις τουλαχιστον πας ευτυχισμενος, εχοντας φαει το κορυφαιο σοροπιαστο.
Τα πουλαει σε βιτρίνα κοσμηματοπωλείου και αντιστοιχη τιμη…
μονο της ερμου ειναι,του φαληρου που λέει ο τύπος απο πάνω δεν ειναι KG αλλα κάτι άλλο που φέρνει επίσης γλυκα απο τουρκια

χαλαβα σιμιγδαλενιο με πορτοκαλι στην αθηνα που μπορουμε να βρουμε αν ξερει κανας τυπος να μας πει
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.461
Κριτικές
1
Like
7.456
Πόντοι
2.306
μονο της ερμου ειναι,του φαληρου που λέει ο τύπος απο πάνω δεν ειναι KG αλλα κάτι άλλο που φέρνει επίσης γλυκα απο τουρκια

χαλαβα σιμιγδαλενιο με πορτοκαλι στην αθηνα που μπορουμε να βρουμε αν ξερει κανας τυπος να μας πει
Γνωμη μου αν θες καλο χαλβα φτιαχτον μονος σου. Ειναι «ταπεινό» γλυκο και δεν τραβαει στα ζαχαροπλαστεια, τον βρισκεις μονο σε φουρνους και τους κανουν μπομπα, τιγκα στο φτηνο λαδι…συνηθως αηδια….
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.461
Κριτικές
1
Like
7.456
Πόντοι
2.306
αλλιως για χαλβα εδω
 

Ntavelis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2018
Μηνύματα
212
Κριτικές
12
Like
563
Πόντοι
311
μονο της ερμου ειναι,του φαληρου που λέει ο τύπος απο πάνω δεν ειναι KG αλλα κάτι άλλο που φέρνει επίσης γλυκα απο τουρκια

χαλαβα σιμιγδαλενιο με πορτοκαλι στην αθηνα που μπορουμε να βρουμε αν ξερει κανας τυπος να μας πει

Μαρον στην αχαρνων αρτοζαχαροπλαστείο ωραίος καλά καβουρδισμένος και νόστιμος σιμιγδαλένιος χαλβάς
 

redgarland

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2021
Μηνύματα
776
Κριτικές
5
Like
2.404
Πόντοι
726
Θυμησε μου ηταν αυτο στην απεναντι γωνια των εβερεστ? Δεν θυμαμαι ονομα αλλα αν ειναι αυτο ηταν το καλυτερο ζαχαροπλαστειο των παιδικων μου χρονων.Υπηρχε απο πολυ παλια...
Θυμαμαι να υπαρχει ενα Εβερεστ στην απεναντι γωνια ναι, το La creme ηταν ενα μικρο μαγαζι.. Δυστυχως δεν θυμαμαι πολυ καλα γιατι δεν μενω εκει.. Σκεψου οτι το περιστατικο με το τσουρεκι, συνεβη πριν απο 20 περιπου χρονια και το θυμαμαι ακομη.. Η γυναικα μου εμενε στην Ν. Σμυρνη και με εχει διαβεβαιωσει οτι ηταν φοβερο ζαχαροπλαστειο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: soul3

pepermint

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2009
Μηνύματα
450
Κριτικές
3
Like
101
Πόντοι
1
Τα γλυκά είναι αναμφισβήτητα εθισμός. Το θέμα δεν είναι αν τρως κάθε μέρα, αλλά πόσο τρως κάθε μέρα. Όποιος λοιπόν τα κόβει μαχαίρι γλιτώνει και τα έξοδα και την εθιστική τους έλξη που του ασκούν...
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.395
Like
4.791
Πόντοι
456
.... και τον βιασμό που κάνουν στο πάγκρεας ! :thumbsup:
 

pepermint

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2009
Μηνύματα
450
Κριτικές
3
Like
101
Πόντοι
1
.... και τον βιασμό που κάνουν στο πάγκρεας ! :thumbsup:
Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να παρασκευάσει μόνος του σπιτικά γλυκά με αγνά υλικά και λίγες θερμίδες.
Στα έτοιμα γλυκά που μπορεί να βρει κανείς πολύ εύκολα στο εμπόριο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα...
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.069
Κριτικές
191
Like
51.855
Πόντοι
41.443
Πατσης.
10 λεπτα εκανε να τα φτιαξει.
3 λεπτα ηταν ολη κι ολη η ζωη τους. τα τσακισαμε. :grin:
 

Συνημμένα

  • 1643547650868.jpg
    1643547650868.jpg
    626,4 KB · Εμφανίσεις: 61
  • 1643547643054.jpg
    1643547643054.jpg
    732,8 KB · Εμφανίσεις: 63

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Συγγρού Φιξ κανένα καλό ζαχαροπλαστείο; Τι γλυκό;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom