Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Giorgos2222

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2019
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Ευχαριστώ παιδιά θα δοκιμάσω τα μέρη που λέτε
 
Εγγρ.
2 Οκτ 2018
Μηνύματα
19
Like
0
Πόντοι
0
Εκμεκ απο ΒΡΕΚΟΣ στο Αγρίνιο.. είναι άλλου.. και τρίγωνα απο ελενιδη Στην Θεσσαλονίκη!
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Καριοκες,Παπαπαρασκευας Ξάνθη(έχει και Αθήνα νομίζω)!Γαμανε και δέρνουν.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Α,και Νεντιμ Κομοτηνή.Κορυφαια σεκέρ παρέ.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.404
Like
4.804
Πόντοι
456
Η ταπεινή συμβολή μου στο νήμα, 1) για ΣΙΚΑΓΟ ! ,2) για Καταιφι γαλακτομπουρεκο , 3) για Μιλφειγ .....γλυκο οχι κυρίες !!!  :happy: 4) ΤΟ ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ !

...Διόρθωση για το 2 μου σχετικά με το κατα΄ί'φι γαλακτομπούρεκο αφού βρέθηκα την Κ.Δευτερα στο νεο μαγαζί του ΣΤΑΜΟΥ στο Ν Ηρακλειο και κατόπιν των αρκετων κριτικων που διάβασα εδω αγόρασα ....ΛΟΙΠΟΝ (και με την προ 15θημερου εμπιρεια απο ΚΟΣΜΙΚΟ) φανταστική κρεμα που κανει σε μαμαδιστικη-σπιτικη ΟΧΙ βαρια και με την ΠΟΛΥ έντονη βουτιριλα ,μαλακο το καταιφι απο πανω (στα μείον αυτο ! σε σχεση με το σκληρο ΚΟΣΜΙΚΟ) Η ΤΙΜΗ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!! 17 το ΚΟΣΜΙΚΟ,12,90 ο ΣΤΑΜΟΥ και με δώρο κάτι ατομικο (τυπου κρεμα-ρυζόγαλο κλπ )...θα ξαναπάω για να δω το κρουστο του απο πανω καταιφιου.Σχετικα με το μαγαζι και την ποικιλια αλλα και την εξυπηρετηση RESPECT και στο προσωπικο και στην αλυσιδα.ΜΠΡΑΒΟ !
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
απο το σταμου εφαγα πρωτη φορα γαλακτομπουρεκο το σαββατοκυριακο που μας περασε.σε σχεση με του κοσμικου και του γαλυφιανακη που συνηθιζα να αγοραζω,δεν ειναι τοσο γλυκο και η κρεμα ειναι πολυ ελαφρια.εξαιρετικα καλο.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Ακριβώς έτσι είναι, κάνει φοβερή κρέμα με το πολύ καλό του γάλα κιόλας ο Σταμου, και όπως είπατε και εσείς δεν είναι λιγωτικό το γαλακτομπουρεκο του, ειδικά με το φύλλο κανταΐφι.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Θα δοκιμάσω αύριο να σας πω γνώμη.Μεχρι τωρα βάζω νο1 "Το Πρώτο" στην Άνω Γλυφάδα.Σε γιαούρτια,κρέμες κτλ απλά οκ είναι.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.024
Like
22.769
Πόντοι
5.506
Όποιος κατοικοεδρεύει στη Θεσσαλονίκη ή επισκέπτεται συχνά ας κάνει την χάρη στον εαυτό του να περάσει μια βόλτα από τον "Γιαννη-Janni" στη Θέρμη, τρίγωνα Πανοράματος, αλλά να επιλέξει το οικογενειακό προφιτερόλ του. Και μετά ακούω κριτικές.  :hi: :hi:
 

Typaras

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2019
Μηνύματα
20
Κριτικές
1
Like
14
Πόντοι
0
Ελενίδης στη Θεσσαλονίκη - Τρίγωνα Πανοράματος
 

Nick Nick

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2019
Μηνύματα
12
Like
2
Πόντοι
0
Γαλυφιανακης για γαλαχτομπουρεκο παιδιά!
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Πολύ καλή η κρέμα,σωστά δεμένη αλλά το φύλλο δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας,όπως Γαλυφιανακης,Πρώτο,Στάνη,Μελισταλακτο.Στα καλά πάντως.
Κοίτα αλλάζει η κρίση νομίζω ανάλογα με τα κριτήρια του καθενός, αν συνυπολογιζει μαζί με το (προφανές) κριτήριο της γεύσης αυτής καθαυτής και μόνο, ή αν λάβει υπόψη του μια συγκεκριμένη προσπάθεια συνειδητή για παραγωγή πιο "ελαφρύ" γλυκού, όπως νομίζω ότι συνειδητά κάνουν γαλατοπωλεια - και όχι ζαχαροπλαστεία - όπως ο Σταμου και ο Δημητρίου.
Δηλαδή αν με ρωτήσεις μόνο με κριτήριο την γεύση και τη νοστιμιά εγώ για γαλακτομπουρεκο ψηφίζω Κοσμικόν και Βαρσο, συνολικά όμως προτιμώ το λιγότερο λιπαρό και ανθυγιεινό του Σταμου. Λιγότερα σιροπια φανερά.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Κοίτα αλλάζει η κρίση νομίζω ανάλογα με τα κριτήρια του καθενός, αν συνυπολογιζει μαζί με το (προφανές) κριτήριο της γεύσης αυτής καθαυτής και μόνο, ή αν λάβει υπόψη του μια συγκεκριμένη προσπάθεια συνειδητή για παραγωγή πιο "ελαφρύ" γλυκού, όπως νομίζω ότι συνειδητά κάνουν γαλατοπωλεια - και όχι ζαχαροπλαστεία - όπως ο Σταμου και ο Δημητρίου.
Δηλαδή αν με ρωτήσεις μόνο με κριτήριο την γεύση και τη νοστιμιά εγώ για γαλακτομπουρεκο ψηφίζω Κοσμικόν και Βαρσο, συνολικά όμως προτιμώ το λιγότερο λιπαρό και ανθυγιεινό του Σταμου. Λιγότερα σιροπια φανερά.

Έτσι όπως το θέτεις δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.Απο το πρώτο (της Άνω Γλυφάδας)έχεις δοκιμάσει;Σαν καλύτερη κρέμα-γεμιση είναι νομίζω Ελενιδης νο1.Γνωμη μου,γεύση μου.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Έτσι όπως το θέτεις δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.Απο το πρώτο (της Άνω Γλυφάδας)έχεις δοκιμάσει;Σαν καλύτερη κρέμα-γεμιση είναι νομίζω Ελενιδης νο1.Γνωμη μου,γεύση μου.
Ναι έχεις δίκιο σορρυ δεν το διευκρίνισα, από αυτά που έχω δοκιμάσει ψηφίζω αυτά. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και από τα δύο που προτείνεις, σε εμπιστεύομαι εκ των προτέρων!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom