Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Καλη η Πραλινα φιλε,αλλα στη Καλαματα πρωτα ολους ειναι ο Σκιαδας κοντα στην Υπαπαντη αξεπεραστος σε γευση και ο πιο παλιος,μαλλον ο Πραλινας δουλευε εκει και μετα ανοιξε δικο του,Κορυφαιο γαλακτομπουρεκο παννελαδικα!

Τύπε για το προφιτερόλ λεω.Σκιαδας μονο τα κλασσικά γλυκα.Πολυ καλος αλλα εχει πεσει.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει για τα περίφημα νεγράκια του Τάσου στην Γλυφάδα. Αν ξέρει κάποιος ας επιβεβαιώσει. Επίσης ξέρω ότι έχει και η Γλυφάδα Riviera εκτός από το Π.Φαληρο, οπότε μιλφεηγ και προφιτερολ εκεί.
Αν γουσταρεις νεγρακια πας στον Δήμο,ΟΔΟΣ ΒΑΣ Γεωργιου Β.Καθετος Γιαννιτσοπουλου ειναι και μετα ξεροχυνεις.
 

vincenzo

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
444
Πόντοι
21
Καλη η Πραλινα φιλε,αλλα στη Καλαματα πρωτα ολους ειναι ο Σκιαδας κοντα στην Υπαπαντη αξεπεραστος σε γευση και ο πιο παλιος,μαλλον ο Πραλινας δουλευε εκει και μετα ανοιξε δικο του,Κορυφαιο γαλακτομπουρεκο παννελαδικα!
Όντως ο Πραλίνας δούλευε εκεί και αρχικά όταν έφυγε και άνοιξε το δικό του είχε καλό γαλακτομπούρεκο, μετά έριξε την ποιότητα. Γενικά τον θεωρώ υπερτιμημένο.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Όντως ο Πραλίνας δούλευε εκεί και αρχικά όταν έφυγε και άνοιξε το δικό του είχε καλό γαλακτομπούρεκο, μετά έριξε την ποιότητα. Γενικά τον θεωρώ υπερτιμημένο.

Εχεις φαει το προφιτερόλ του;
 

GEROTSIGKOUNIS

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2019
Μηνύματα
41
Like
11
Πόντοι
0
Για τους ""παλιούς"" Πειραιώτες

Κρέμα και ρυζόγαλο, πάστα σοκολάτας.με κερασάκι!
Ντεσκας!!  Μητσόπουλου Καμίνια
Παγωτό και γλυκάκια ( καριοκες,παστακια.)
Μάνος Παλαμηδίου.Αγ.Σοφια!

τι θυμηθηκες τωρα !!!!!!!!!!!!!
 

vincenzo

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
444
Πόντοι
21
Εχεις φαει το προφιτερόλ του;
Ναι, και διάφορα άλλα. Απλά καλό, όχι κάτι το ιδιαίτερο

Άφόί Άσήμάκόπόύκόί. Κόρύφάίά μέλόμάκάρόνά.
Όντως κορυφαίος σε πολλά γλυκίσματα, ειδικά το τσουρέκι του είναι εξαιρετικό.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Ψάχνω την καλύτερη σαντιγύ και δεν την βρίσκω. Για προτείνετε.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Σαντιγύ,σαντιγί, κρέμα γάλακτος χτυπημένη με άρωμα βανίλια;
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Για εκμεκ με παγωτό (καϊμάκι εννοείται) ποιο έχετε να προτείνετε; Μιλάω μόνο για το κλασικό εκμεκ με βάση παντεσπάνι, με κανταΐφι δεν μου αρέσει. Θυμάμαι ακόμα παλιά τον Παχο στην πλατεία στον φλοισβο απέναντι από την θάλασσα που με πήγαινε η γιαγιά μου για εκμεκ παγωτό, μάλιστα το παγωτό το χαν σε ειδικά σκεύη ορθογώνια και το σερβιραν από πάνω από το εκμεκ και ήταν ομοιόμορφο ορθογώνιο όπως είναι το βούτυρο το βιταμ, τρομερή πατέντα. Τα σπαγε άσχημα αλλά δυστυχώς έκλεισε.
 

Αλεκος2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3.058
Like
23
Πόντοι
16
κανα μαγαζι που να εχει καλες τουλουμπες ξερετε ?

 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Σαντιγύ,σαντιγί, κρέμα γάλακτος χτυπημένη με άρωμα βανίλια;
Βρε ξέρω τι είναι η σαντιγί, το ότι ψάχνεις συγκεκριμένα για αυτήν μου έκανε εντύπωση, λες και είναι γλυκό από μόνη της. Εγώ προσωπικά δεν την μπορώ καθόλου, και όπου την βρω σε γλυκό δεν την τρώω.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.082
Κριτικές
191
Like
51.945
Πόντοι
41.443
Βρε ξέρω τι είναι η σαντιγί, το ότι ψάχνεις συγκεκριμένα για αυτήν μου έκανε εντύπωση, λες και είναι γλυκό από μόνη της. Εγώ προσωπικά δεν την μπορώ καθόλου, και όπου την βρω σε γλυκό δεν την τρώω.


ειναι να την βρεις να ειναι καλη. κι εγω σε μερικα τη βγαζω δεν την τρωω
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Da Vinci (Μοναστηράκι, Πλάκα, Κηφισιά, Μύκονος), μπορεί να ακούγεται και να είναι όντως πολύ mainstream και ακριβό αλλά πραγματικά τρομερό gelato  :kneel:

Επίσης από τα καλύτερα gelato που έχω φάει στην Ελλάδα όσο απίστευτο και αν ακούγεται είναι στην Αντίπαρο στην Βικάρα που είναι και μιλφάρα  :erection:, τουλάχιστον έτσι ήταν το '12 που χα πάει εγώ, Vicky's Ice Cream λέγεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom