Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
οταν πρόκειται για ΧΩΡΕΣ που γεινιάζουν, τότε σαφώς υπάρχουν και σύνορα!Τον όρο "θαλάσσια σύνορα" ξέρετε, δεν τον έχω εφευρει εγώ! Δυστυχώς για σας αυτή είναι η αλήθεια όσο και να θέλετε να την αποφύγετε!

"ο"πα, κύριε μορφωμένε!  :2funny: :2funny: :2funny:

Κατά κυριολεξία δεν είναι το ίδιο. Συνορεύω σημαίνει ότι περνώντας τα όρια, βρίσκομαι παραχρήμα στην άλλη πλευρά. Το γειτνιάζω εμπεριέχει και το συνορεύω, όμως το συνορεύω δε σημαίνει γειτνιάζω. Η Ελλάδα γειτνιάζει με την Ιταλία, δεν συνορεύει όμως. Γειτνιάζω σημαίνει απλώς "βρίσκομαι κοντά"
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Θα χε κάποιο ενδιαφέρον να πει κάποιος για αυτές. Εγώ δεν το ήξερα πάντως. Οι συναντήσεις αυτές έγιναν μετά την μετάβαση του Βενιζέλου στη Γαλλία?

Πριν. Στα πλαίσια Ελληνοτουρκιού Συμφώνου κλπ.
Να υπενθυμίσω κατά τον Εθνικό Διχασμό ο Βενιζέλος είχε πρότεινει να συμμετάσχουμε ως τελευταία προτάση και με τη Γερμανία
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Να υπενθυμίσω κατά τον Εθνικό Διχασμό ο Βενιζέλος είχε πρότεινει να συμμετάσχουμε ως τελευταία προτάση και με τη Γερμανία

Πότε δηλαδή το 1915? Πρώτη φορά το ακούω πάντως
 

Επισκέπτης
Γελοίε ερευνητάκο.

Κάνεις συνέχεια διάφορα τέτοια "αθώα λάθη" (Σικελία λέω αλλά εννοώ γενικώς Ιταλία, 11,5 δισ. οι μισθοί των ΔΥ, η ΜΟΜΑ έκανε όλα τα έργα στην Χούντα) για να διασπείρεις ανακρίβειες.

Η τακτική του Γκαίμπελς.

Πετάω κάτι που είναι αληθοφανές που θα το χάψει ο άλλος χωρίς να το ψάξει για να κάνω την φασιστική προπαγάνδα μου.

Γελοίε ερευνητάκο.

τακτική του Γκαίμπελς, είναι όταν συζητάμε για απογόνους Ελλήνων στην νοτιο Ιταλία, να αποπροσανατολίζετε την κουβέντα για το αν αυτοι είναι 50, 100, ή 1000 μέτρα μακριά απο τη Σικελία ή όπως ο κος fethry να ψάχνεις να βρείς ορθογραφικά λάθη!

Επίσης τακτική του Γκαίμπελς,είναι να λέτε πως εδήλωσα ποτε πως η ΜΟΜΑ εκανε ΟΛΑ τα έργα! που ειναι αυτό γραμμένο μπορείτε να μου το δείξετε?

Εαν ο Βολταίρος εγνώριζε πως ένα άτομο τετοιου επιπέδου όπως εσείς χρησιμοποιούσε το όνομά του (για να φανεί πιο σοβαρός φαντάζομαι, γιατί δεν είναι) θα είχε αυτοκτονήσει!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βολταίρε νομίζω εκεί που έδειξες είναι η Απουλία. Η Καλαβρία βρίσκεται όντως αντίκρυ στη Σικελία. Τώρα το αν ο όρος " συνορεύει" είναι αδόκιμος οκ, πάντως θα μπορούσε να πει κανείς " γειτνιάζει" καθώς όντως είναι αρκετά κοντά .Μάλιστ η πόλη Ρέτζιο ( Ρήγιο) είναι ακριβώς απέναντι στη Μεσίνα ( κάποτε είχε ανέβει και στην πρώτη εθνική στην Ιταλία :cheesy: και έπαιζε συμπαθητική μπαλίτσα ).

Ρε εσύ ξέρω πολύ καλά τι έδειξα.

Εδώ έχουμε έναν κλώνο του ερευνητή ο οποίος όταν του υποδεικνύεις ότι έκανε λάθος και ότι στην Σικελία δεν υπάρχουν κάτοικοι Ελληνικής καταγωγής γυρίζει και σου λέει: "Αααααα, αυτό δεν είναι σημαντικό, δηλαδή υποστηρίζεις ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχουν άτομα Ελληνικής καταγωγής;".

Κάνε τις αναγωγές σου τώρα.....
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Κατά την προέλαση του Ελληνικού Στρατού στη Βόρειο Ήπειρο, οι Γερμανοί απέστειλαν πρόταση ανακωχής, με την Ελλάδα να κρατά τις περιοχές. Ο Μεταξάς αρνήθηκε θεωρώντας ως παράταση της Γερμανίας
 

Επισκέπτης
Ρε εσύ ξέρω πολύ καλά τι έδειξα.

Εδώ έχουμε έναν κλώνο του ερευνητή ο οποίος όταν του υποδεικνύεις ότι έκανε λάθος και ότι στην Σικελία δεν υπάρχουν κάτοικοι Ελληνικής καταγωγής γυρίζει και σου λέει: "Αααααα, αυτό δεν είναι σημαντικό, δηλαδή υποστηρίζεις ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχουν άτομα Ελληνικής καταγωγής;".

Κάνε τις αναγωγές σου τώρα.....
κατι λεγαμε για τακτικες Γκαιμπελς πρωτύτερα...

συνεχίστε, συνεχίστε..... ακρη δε προκειται να βγάλω μαζί σας, οπότε απλά γελώ με τις αστειότητές σας! Το γέλιο χαρίζει υγεία! Σας είμαι υπόχρεος!

 

Επισκέπτης
Τελικά πόσο Γκαιμπελίστικη τακτική είναι η ανευ λόγου ταυτοποίησή μου ώς κλώνος, ερευνητής και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ακόμη?

Τελικά η Καλαβρία γειτνειάζει ή συνορεύει (όπως λέει η wikipedia) με την Σικελία?

Αλήθεια, που χάθηκαν ξαφνικά οι κ.κ. fethry και Βολταίρος45? Έχει να κάνει η εξαφάνισή τους μόνον με το γεγονός πως τόση ώρα μας έλεγαν μπούρδες και τώρα που αποκαλύφθηκαν ντρέπονται να αναλάβουν την ευθύνη τους? Ας είναι, δεν έχω ως σκοπό ούτε ως  πρόθεση την καταξίωσή μου ως ψευδώνυμο σε ένα φόρουμ, μάλλον αυτοί που έχουν ταυτιστεί με την όποια σοβαροφάνεια του ψευδώνυμού τους αγχώνονται όπως βλεπω...
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Καλά το 200.000 ήταν ένα νούμερο που έβγαλε ο χοντρός από την κεφάλα του. Το πόσοι χρειάζονται είναι άλλο θέμα.

Απολύσεις δεν πρόκειται να κάνει ποτέ κανείς στον Δημόσιο Τομέα στην Ελλάδα. Οπότε μετατάξεις, 5 φεύγουν 1 προσλαμβάνεται είναι η μόνη λύση.

Ιδιαίτερα όταν ο ιδιωτικός τομέας έχει μεγάλη δυσκολία να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας.

Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.
Και εγώ θα ήθελα να είχαμε 20 εταιρείες νανοτεχνολογίας, 10 εργοστασία παραγωγής φωτοβολταϊκών πανέλων, 25% της ηλεκτρικής ενέργειας από τα κύματα της θάλασσας και το ΑΠΘ να ήταν το ΜΙΤ.

Εν τω μεταξύ όμως πρέπει να λύνονται τα προβλήματα της καθημερινότητας. Και εδώ είναι τα αγγούρια.

Ας τεθούν οι βάσεις της ανάπτυξης, ας περάσουμε από την μείωση του ΑΕΠ στην μικρή έστω αύξηση, ας μειωθεί το κόστος εργασίας (μέσω της διατομεακής εσωτερικής υποτίμησης βοηθούντος και του παγκόσμιου οικονομικού περιβάλλοντος) και κυρίως ας αυξηθεί η παραγωγικότητα.

Τότε οι πλεονάζοντες 80.000 ΔΥ θα είναι το μικρότερο πρόβλημα μας.

Να σου θυμίσω ότι ο χοντρός είναι αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, όχι ένας οποιοσδήποτε χοντρός.

Μπορεί να ήθελες, όπως και εγώ, να είχαμε 20 εταιρείες νανοτεχνολογίας, 10 εργοστασία παραγωγής φωτοβολταϊκών πανέλων, 25% της ηλεκτρικής ενέργειας από τα κύματα της θάλασσας και το ΑΠΘ να ήταν το ΜΙΤ, το θέμα όμως είναι τι κάνεις για πετύχεις αυτό το στόχο...αν αλλάζεις φορολογικούς νόμους σαν πουκάμισα, φορολογίσεις το μέρισμα με 40%, χρειάζεσαι πάνω από 3.000 υπογραφές αρμόδιων υπουργών ως και απλών υπαλλήλων σε μια 12ετία από το 1997 ως σήμερα για την πρώτη φάση της επένδυσης Costa Νavarino, νομίζεις ότι ετσι θα έρθουν επενδύσεις στην Ελλάδα?

Διαβάστε περισσότερα:
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Ρε εσύ ξέρω πολύ καλά τι έδειξα.

Εδώ έχουμε έναν κλώνο του ερευνητή ο οποίος όταν του υποδεικνύεις ότι έκανε λάθος και ότι στην Σικελία δεν υπάρχουν κάτοικοι Ελληνικής καταγωγής γυρίζει και σου λέει: "Αααααα, αυτό δεν είναι σημαντικό, δηλαδή υποστηρίζεις ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχουν άτομα Ελληνικής καταγωγής;".

Κάνε τις αναγωγές σου τώρα.....

Προς ΦΕΘΡΥ, Βολταιρο και λοιπους ηλιθιους που ισχυριζονται οτι δεν υπαρχουν ελληνες σε Κατω Ιταλια ( Μεγαλη Ελλαδα)....


ΡΕ μαγκες μια απορια....εαν δεν υπαρχουν ελληνες στην κατω ιταλια...γιατι οι οπαδοι της ομαδας του Κροτωνα (πολη που ιδρυθηκε απο ΕΛΛΗΝΕΣ) φωναζουν  "SALUTATE LA MAGNA GRECIA"?
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Καλησπέρα.

Όσον αφορά στις περιοχές της Μεγάλης Ελλάδος (Magna Grecia) Απουλία - Λουκανία - Καμπανία - Καλαβρία βρίσκονται στο ηπειρωτικό κομμάτι της Ιταλίας και όχι στη Σικελία. Με τη σειρά που αναφέρθηκαν είναι στο περίπου: το τακούνι (έως Μπάρι), το μεσαίο κομμάτι του υποτιθέμενου ποδιού, χαμηλά στο καλάμι (έως Νάπολι), και τα δάκτυλα.

Στην περιοχή (Magna Grecia) φυσικά συγκαταλλέγεται και η Σικελία αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι συνορεύει αφού χωρίζεται από θάλασσα. Γειτνιάζει είναι πιο δόκιμος όρος. Μην πιανόμαστε από λεπτομέριες διότι χάνεται η ουσία.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Καλησπέρα.

Όσον αφορά τις περιοχές της Μεγάλης Ελλάδος (Magna Grecia) Απουλία - Λουκανία - Καμπανία - Καλαβρία βρίσκονται στο ηπειρωτικό κομμάτι της Ιταλίας και όχι στη Σικελία. Με τη σειρά που αναφέρθηκαν είναι στο περίπου: το τακούνι (έως Μπάρι), το μεσαίο κομμάτι του υποτιθέμενου ποδιού, χαμηλά στο καλάμι (έως Νάπολι), και τα δάκτυλα.

Στην περιοχή (Magna Grecia) φυσικά συγκαταλλέγεται και η Σικελία αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι συνορεύει αφού χωρίζεται από θάλασσα. Γειτνιάζει είναι πιο δόκιμος όρος. Μην πιανόμαστε από λεπτομέριες διότι χάνεται η ουσία.

Πέστα λοιπόν όλα αυτά στον τόσο-όσο που μας έπρηξε χτες.

Α, θα ήθελα και το σχόλιό σου -εφόσον είσαι έντιμος- και για τον άνωθεν υπάλληλο του ΛΑΟΣ που ισχυρίζεται κάτι για τον Βολταίρο και για μένα ενώ ξέρει καλά οτι λέει ψέματα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πέστα λοιπόν όλα αυτά στον τόσο-όσο που μας έπρηξε χτες.

Α, θα ήθελα και το σχόλιό σου -εφόσον είσαι έντιμος- και για τον άνωθεν υπάλληλο του ΛΑΟΣ που ισχυρίζεται κάτι για τον Βολταίρο και για μένα ενώ ξέρει καλά οτι λέει ψέματα.

Ρε Φέθρυ, γιατί ζητάς από τρίτους να κάνουν τον καουμπόϋ για πάρτη σου;
Να σου θυμίσω ότι ζητούσες υποστήριξη από μεαν όταν άλλοι σου έκαναν τον ιντερνετικό βίο αβίωτο και στράβωνες που δεν παρίστανα το γενικό εισαγγελέα του σάιτ!
Μυαλό δεν έβαλες παρά τα 2 χρόνια απουσίας...
 

Επισκέπτης
Πέστα λοιπόν όλα αυτά στον τόσο-όσο που μας έπρηξε χτες.

Α, θα ήθελα και το σχόλιό σου -εφόσον είσαι έντιμος- και για τον άνωθεν υπάλληλο του ΛΑΟΣ που ισχυρίζεται κάτι για τον Βολταίρο και για μένα ενώ ξέρει καλά οτι λέει ψέματα.
καλα, δεν το πηρατε "πρέφα" οτι τη δική μου τοποθέτηση υποστηρίζει με τα γραφόμενά του ο κ. Φυληςυχος Πολίτης?
τόσο στόκος?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ρε Φέθρυ, γιατί ζητάς από τρίτους να κάνουν τον καουμπόϋ για πάρτη σου;
Να σου θυμίσω ότι ζητούσες υποστήριξη από μεαν όταν άλλοι σου έκαναν τον ιντερνετικό βίο αβίωτο και στράβωνες που δεν παρίστανα το γενικό εισαγγελέα του σάιτ!
Μυαλό δεν έβαλες παρά τα 2 χρόνια απουσίας...

Οκ λοιπόν.
Αρχίσαμε τις πουστίτσες (και το εννοώ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ).
Φάε στη μάπα όλα τα φασισταριά -που ονειρεύονται Μεταξάδες, Πλεύρηδες και Παττακούς- κολακεύουν το εγώ σου, με μένα όμως δεν θα ξαναέχεις κουβέντες κατόπιν τούτου.
Έχει δίκιο ο υπερποντικός τελικά.
Το DNA tου δεξιού δεν αλλάζει.
Είναι το DNA του θυρωρού που ρουφιάνευε την πολυκατοικία.
Ρώτα τον παππού σου για περισσότερες λεπτομέρειες, και κρίμα που του βγήκες ελαττωματικός.
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Πέστα λοιπόν όλα αυτά στον τόσο-όσο που μας έπρηξε χτες.

Α, θα ήθελα και το σχόλιό σου -εφόσον είσαι έντιμος- και για τον άνωθεν υπάλληλο του ΛΑΟΣ που ισχυρίζεται κάτι για τον Βολταίρο και για μένα ενώ ξέρει καλά οτι λέει ψέματα.

H ΦΩΤΕΙΝΗ ΤΟΜΑΗ ( η συζυγος ενος πρωην προεδρου του ΣΥΝ) λεει ψεματα? Ειναι ακροδεξια και υπαλληλος του ΛΑ.Ο.Σ η Φωτεινη Τομαη?

 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Πέστα λοιπόν όλα αυτά στον τόσο-όσο που μας έπρηξε χτες.

Α, θα ήθελα και το σχόλιό σου -εφόσον είσαι έντιμος- και για τον άνωθεν υπάλληλο του ΛΑΟΣ που ισχυρίζεται κάτι για τον Βολταίρο και για μένα ενώ ξέρει καλά οτι λέει ψέματα.

Εάν εννοείς ότι ισχυρίζεται πως εσείς οι δύο είστε της άποψης ότι δεν υπάρχουν ελληνόφωνοι - ελληνικής καταγωγής (μην πω κι εθνικής συνειδήσεως) Ιταλοί πολίτες τότε όχι, δεν νομίζω ότι αυτό προκύπτει από κάποιο ποστ σας ΕΞ ΌΣΩΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΔΩ.

Κι εσείς πιστεύετε ότι οι άνθρωποι αυτοί υπάρχουν. Δεν θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς άλλωστε. Ίσως να πρόκειται για παρεξήγηση. Μην παλεύουμε για τα αυτονόητα ρε παιδιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom