Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Έχω μάλιστα την εντύπωση πως η Κάλυμνος "συνορεύει" με την Κω!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Ναι, πες μας τώρα ότι η Αγγλία συνορεύει δια θαλάσσης και με την Ισπανία, την Γροιλανδία και την Αμερική:

http://[URL unfurl="true"]www.thefourjays.com/finnish/ashland/immigration/northatlantic.gif[/img[/URL]]

Ερευνητάκο στόκος ήσουν, στόκος παραμένεις.



[/quote]
κατ αρχάς βλέπω πως ούτε ένα απλό συγνώμη δεν είπατε για το θέμα της Καλαβρίας, ας είναι....

για πείτε μου λοιπόν αφόύ η Μεγ.Βρεττανία ΔΕΝ συνορεύει με τη Γαλλία:

λογικά θα μπορούν οι Γάλλοι, ας πούμε, να στείλουν το στόλο τους απέξω από το λιμάνι του Ντόβερ να κάνει βόλτες, έτσι δεν είναι?

Άλλο πάλι αυτό, ποιος είναι ο ερευνητής πάλι? δήλωσα ποτέ ότι κατέχω τέτοια ιδιότητα?
 

Επισκέπτης
Με ρώτησες με ποιες χώρες συνορεύει η Γαλλία.
Και σου απάντησα, μαλάκα.
Παραθέτοντας και την πηγή μου.
Αντί λοιπόν να ρουφήξεις το αυγουλάκι σου (ή, ακόμα καλύτερα, να αναγνωρίσεις οτι έκανες λάθος), μιλάς και απο πάνω;
Αγράμματε!
Τους χαρακτηρισμούς σας τους επιστρέφω γιατί σας αξίζουν πραγματικά!

Πέραν του Έβρου, η Ελλάδα δε συνορεύει με την Τουρκία πουθενά αλλού? (μιας και με τις άλλες χώρες μπερδεύεστε όπως βλέπω)

μπορείτε να απαντήσετε? εαν όχι, θα σας προέτρεπα να πάτε εσείς να πιείτε το τσαγάκι σας ή να φάτε την κρεμούλα σας και να αφήσετε τις ανοησίες!
 

Επισκέπτης
Είναι καμένος τελικά.....
Ε έτσι θάναι αφού το λέει ένας μη καμμένος όπως έχετε αυτοχρηστεί... μήπως εσείς διαθέτετε και κάποιο πιστοποιητικό μη-καψίματος και το παίζετε τόσο ξερόλας και υπεράνω? γιατί στο λίγο που εχω ασχοληθεί μαζί σας , πιο πολύ για επιπόλαιος υβριστής μου κάνετε παρά για σοβαρός συνομιλητής!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν αυτός ο μαλακοπίτουρας βγάλει ποτέ γκόμενα, εμένα να μου τρυπήσετε τη μύτη.
Είναι ο ορισμός του άσχετου που σπάει και αρχίδια ταυτοχρόνως.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Αν αυτός ο μαλακοπίτουρας βγάλει ποτέ γκόμενα, εμένα να μου τρυπήσετε τη μύτη.
Είναι ο ορισμός του άσχετου που σπάει και αρχίδια ταυτοχρόνως.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Εσείς ομιλείτε ώς "γκόμενα" του Κυρίου Βολταίρου45? Γιατί ο ιδιος εδήλωσε ότι άτομα σαν εμένα δεν τα "γαμαει" λόγω ιδεολογικών διαφορών. :2funny:

Σεις δεν πρεπει να'χετε τετοιο πρόβλημα απότι έχω συμπεράνει! Αντε καλά στέφανα και καλούς απογόνους! Να μου κρατήσετε ένα κανελί με βόύλες!  :2funny: :2funny: :2funny:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
κατ αρχάς βλέπω πως ούτε ένα απλό συγνώμη δεν είπατε για το θέμα της Καλαβρίας, ας είναι....

για πείτε μου λοιπόν αφόύ η Μεγ.Βρεττανία ΔΕΝ συνορεύει με τη Γαλλία:

λογικά θα μπορούν οι Γάλλοι, ας πούμε, να στείλουν το στόλο τους απέξω από το λιμάνι του Ντόβερ να κάνει βόλτες, έτσι δεν είναι?

Άλλο πάλι αυτό, ποιος είναι ο ερευνητής πάλι? δήλωσα ποτέ ότι κατέχω τέτοια ιδιότητα?

Βρε γελοίε.

Κάνεις ένα ποστ που λές ότι υπάρχουν ακόμη σήμερα στην Σικελία κάτοικοι που μιλάνε Ελληνικά (και υπερήφανοι για την καταγωγή τους).

Σου λέω ότι στην Σικελία δεν υπάρχουν και εσύ ανακαλύπτεις ότι αυτοί είναι στην Καλαβρία, στην Απουλία κλπ.

Απαντώ ότι η Καλαβρία και η Απουλία δεν είναι στην Σικελία.

Και εσύ τώρα διατείνεσαι ότι είναι το ίδιο αφού η Καλαβρία συνορεύει με την Σικελία.

Πόσο γελοίος είσαι;;;;


Όσο για τον στόλο της Γαλλίας:
Και ο Ελληνικός στόλος μπορεί να πάει έξω από το Ντόβερ.

Αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα συνορεύει με την Αγγλία;

Θα αρχίσω να επικαλούμαι τον Ύψιστο.......
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τι έγινε, μικρέ τόσο-όσο;
Τα στραγγίξαμε όλα τα φλόκια; 

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Βρε γελοίε.

Κάνεις ένα ποστ που λές ότι υπάρχουν ακόμη σήμερα στην Σικελία κάτοικοι που μιλάνε Ελληνικά (και υπερήφανοι για την καταγωγή τους).

Σου λέω ότι στην Σικελία δεν υπάρχουν και εσύ ανακαλύπτεις ότι αυτοί είναι στην Καλαβρία, στην Απουλία κλπ.

Απαντώ ότι η Καλαβρία και η Απουλία δεν είναι στην Σικελία.

Και εσύ τώρα διατείνεσαι ότι είναι το ίδιο αφού η Καλαβρία συνορεύει με την Σικελία.
Το γραφικό που παραθέσατε, τί σχέση είχε με την Καλαβρία μπορείτε να μου πείτε?

Δεν ενθυμούμαι εαν είπα πως η Καλαβρία είναι στη Σικελία, προφανώς και εννοούσα γενικά τη Νοτιο Ιταλία, αλλά ακόμη και λάθος να έκανα αλήθεια, πόση σχεση είχε με το θέμα της τότε κουβέντας, εαν δηλαδή υπαρχουν άνθρωποι στην Ιταλία (νοτια, βορεια, στα νησιά η οπουδήποτε τελως παντων) οι οποίοι δηλώνουν απόγονοι Ελλήνων και περήφανοι γιαυτό? Γιατι για μένα σημασία έχει πως ΟΝΤΩΣ υπάρχουν κάτοικοι της Ιταλίας που ΔΗΛΩΝΟΥΝ πως είναι απόγονοι Ελλήνων! Και αυτό ηταν και το θέμα της συζήτησης μας! το ότι εσείς ξεφύγατε απο το θέμα για να μου αποδείξετε οτι αυτοι οι άνθρωποι δεν είναι μεσα στη Σικελία αλλα 500 μέτρα πιο πάνω τι σημαίνει? ότι δεν υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι? Στέκεται τόσο στις λεπτομέρειες κάποιος που γενικά και αόριστα δηλώνει πως επί ΠΑΣΟΚ δεν υπήρξε ουτεμια μίζα ούτε μια ρεμούλα?


γιαυτό σας λέω πως είστε αστειοι, και δυστυχώς μου το αποδεικνύετε συνεχώς! Ψάξτε να βρείτε και κάνα ορθογραφικό λάθος στα όσα έχω γράψει για να πείτε "αααα αφού έκανε ορθογραφικό λάθος, άρα λάθος μας τα λεει"! Είστε πολύ μα πάρα πολύ αστείοι!

Όσο για τον στόλο της Γαλλίας:
Και ο Ελληνικός στόλος μπορεί να πάει έξω από το Ντόβερ.

Αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα συνορεύει με την Αγγλία;

Θα αρχίσω να επικαλούμαι τον Ύψιστο.......

Είστε τόσο χαζός που δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ ή το παίζετε βλάξ για να αποφύγετε την ταπείνωσή σας? Εγώ πιστεύω και τα δύο!
 

Επισκέπτης
Τι έγινε, μικρέ τόσο-όσο;
Τα στραγγίξαμε όλα τα φλόκια; 

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Πάρτε και μια βουβουζέλα, θα κάνετε καλύτερη "εξέδρα"! Φασαρία κανετε ουτως η άλλως πάντως γιατί τόσην ώρα ουτε ένα σοβαρό ποστ δεν έχετε παραθέσει!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Βολταίρε νομίζω εκεί που έδειξες είναι η Απουλία. Η Καλαβρία βρίσκεται όντως αντίκρυ στη Σικελία. Τώρα το αν ο όρος " συνορεύει" είναι αδόκιμος οκ, πάντως θα μπορούσε να πει κανείς " γειτνιάζει" καθώς όντως είναι αρκετά κοντά .Μάλιστ η πόλη Ρέτζιο ( Ρήγιο) είναι ακριβώς απέναντι στη Μεσίνα ( κάποτε είχε ανέβει και στην πρώτη εθνική στην Ιταλία :cheesy: και έπαιζε συμπαθητική μπαλίτσα ).

Αλλά μια και μιλάμε για λάθη να πω και ένα που έκανα εγώ. Είχα πει το γιατί οι Έλληνες αρνήθηκαν τη δίοδο στα ιταλικά στρατεύματα, ενώ την είχαν επιτρέψει στα βρετανικά. Μέγιστο λάθος. Ουδέποτε οι Έλληνες επέπτρεψαν την είσοδο στα βρετανικά στρατεύματα και δεν υπήρχαν βρετανικά στρατεύματα σταθμευμένα στην ελληνική επικράτεια επί Μεταξά.

Οι Ιταλοί ωστόσο έκαναν κάτι άλλο. Επανέλαβαν ή απαίτησαν να επαναλάβουν αυτό που είχαν κάνει κατά τον Α παγκόσμιο πόλεμο, παρέα με τα φιλαράκια τους της Αντάντ. Όταν και τότε στρατιωτικά εισέβαλλαν στην Ελλάδα, με σκοπό να την εκβιάσουν να εξέλθει στον πόλεμο. Φυσικά στη βόρεια Ελλάδα δε παρέλειψαν να τους μιμηθούν οι Γερμανοί και οι Βούλγαροι.
Ο Μεταξάς σαφώς και γνώριζε ότι την εποχή εκείνη τη σημαντικότερη απειλή για την Ελλάδα, συνιστούσε η Ιταλία. Που ήδη από τις αρχές του αιώνα υπονόμευε παντού και πάντα την Ελλάδα, θεωρώντας την το μεγάλη της αντίπαλο στην Ανατολική Μεσόγειο. Και ήταν λυσσώδης η μανία των Ιταλών ως προς αυτό. Είχαμε λοιπόν την κατάληψη των δωδεκανήσων ( από τους οθωμανούς οκ αλλά ήταν φυσικά πάντα ελληνικά νησιά), την επιμονή στην ίδρυση της Αλβανίας μαζί με την Αυστρία το 1912 όταν κάτι τέτοιο τότε δε θεωρούταν καθόλου αυτονόητο, μιας και ουδέποτε υπήρξε σοβαρό αλβανικό εθνικοαπελευθερωτικό κίνημα αλλά ούτε και είχε λάβει μέρος στην παμβαλκανική εκστρατεία εναντίον των Οθωμανών το 1912. Αλλά και την καταχώρηση της βορείου Ηπείρου, τόσο το 1912 όσο και το 1918 στην Αλβανία.

Φυσικά το 1919 με το που πάτησε το πόδι του ο πρώτος έλληνας στην Σμύρνη, άρχισε αμέσως λυσώδης υπονομευτική προσπάθεια . Η μικρασιατική καταστροφή, οφείλεται εν πολλοίς στην υπονομευτική δράση των Ιταλών. Ο Σονίνο υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερος ανθέλληνες και κακώς ένα τέτοιο "προνόμιο" έχει δοθεί στον Κεμάλ Ατατούρκ. Ο οποίος ότι έκανε το έκανε κάνοντας ΑΜΥΝΤΙΚΟ απελευθερωτικό αγώνα και μετά σταμάτησε. Και ουδέποτε Στη συνέχεια εξεδήλωσε οτιδήποτε εχθρικό έναντι της Ελλάδας.
Επίσης η Ιταλία είχε ήδη τα δωδεκάνησα και την Αιθιοπία, επομένως βρισκόταν σε φάση ' ολοκλήρωσης" μιας ιμπερλιαλιστικής αποικίας. Η δε Τουρκία ήταν σε μια φάση εσωστρέφειας και εσωτερικής ανοικοδόμησης και αναμόρφωσης.
Ας μην ξεχνάμε μάλιστα ότι στην κατοχή η μόνη γειτονική χώρα που συνέδραμε την Ελλάδα ήταν η Τουρκία με αποστολή σιταριού και τροφίμων ( το πλοίο Κιορτουλούς αν θυμάμαι καλά) όπως επίσης και άφηνε να περνάνε από το έδαφός της έλληνες αντιστασιακοί.

Η δεύτερη απειλή ήταν η Βουλγαρία, που επιζητούσε ρεβάνς για τις ήττες του 1913 και του Α παγκοσμίου πολέμου και την ανακατάληψη της δυτικής θράκης. Για να την προασπίσει ο Μεταξάς έχτισε τη γραμμή μεταξά.

Πάντως ο Μεταξάς γνώριζε ως έχων φοιτήσει στην πρωσική στρατιωτική ακαδημία  , κατά κάποιο τρόπο το γερμανικό στρατό. Επίσης ως διετελέσας υπουργός στρατιωτικών , είχε πάρει χαμπάρι τι θα γινόταν.

Η Αγγλία πάντως στη συνέχεια και ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ, έστειλε στρατεύματα στην Ελλάδα, δίνοντας απλώς την αιτία στους Γερμανούς να επέμβουν απροκάλυπτα και δυναμικά. Οι Γερμανοί αν κάπου αμφιταλατεύονταν, μετά την πραγματική παρουσία αγγλικών στρατιωτικών δυνάμεων σε ελληνική επικράτεια, θέλαν να αποφύγουν την επανάληψη του ότι έγινε στον Α παγκόσμιο πόλεμο. Δηλαδή την συγκρότηση μιας νέας " μακεδονικής στρατιάς" και την αποστολή ενός νέου "στρατηγού  Σαράιγ" στα νώτα τους.

Θα ήθελα πολύ να δω τι θα συνέβαινε αν ζούσε ακόμη ο Μεταξάς και πως θα αντιμετώπιζε το ενδεχόμενο και /η την πραγματικότητα γερμανικής εισβολής
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Βολταίρε νομίζω εκεί που έδειξες είναι η Απουλία. Η Καλαβρία βρίσκεται όντως αντίκρυ στη Σικελία. Τώρα το αν ο όρος " συνορεύει" είναι αδόκιμος οκ, πάντως θα μπορούσε να πει κανείς " γειτνιάζει" καθώς όντως είναι αρκετά κοντά .Μάλιστ η πόλη Ρέτζιο ( Ρήγιο) είναι ακριβώς απέναντι στη Μεσίνα ( κάποτε είχε ανέβει και στην πρώτη εθνική στην Ιταλία :cheesy: και έπαιζε συμπαθητική μπαλίτσα ).

Άλλο γειτνιάζει και άλλο συνορεύει, όπως επιμένει εδώ και ώρα ο αγράμματος.    :)
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Βολταίρε νομίζω εκεί που έδειξες είναι η Απουλία. Η Καλαβρία βρίσκεται όντως αντίκρυ στη Σικελία. Τώρα το αν ο όρος " συνορεύει" είναι αδόκιμος οκ, πάντως θα μπορούσε να πει κανείς " γειτνιάζει" καθώς όντως είναι αρκετά κοντά .Μάλιστ η πόλη Ρέτζιο ( Ρήγιο) είναι ακριβώς απέναντι στη Μεσίνα ( κάποτε είχε ανέβει και στην πρώτη εθνική στην Ιταλία :cheesy: και έπαιζε συμπαθητική μπαλίτσα ).

Αλλά μια και μιλάμε για λάθη να πω και ένα που έκανα εγώ. Είχα πει το γιατί οι Έλληνες αρνήθηκαν τη δίοδο στα ιταλικά στρατεύματα, ενώ την είχαν επιτρέψει στα βρετανικά. Μέγιστο λάθος. Ουδέποτε οι Έλληνες επέπτρεψαν την είσοδο στα βρετανικά στρατεύματα και δεν υπήρχαν βρετανικά στρατεύματα σταθμευμένα στην ελληνική επικράτεια επί Μεταξά.

Οι Ιταλοί ωστόσο έκαναν κάτι άλλο. Επανέλαβαν ή απαίτησαν να επαναλάβουν αυτό που είχαν κάνει κατά τον Α παγκόσμιο πόλεμο, παρέα με τα φιλαράκια τους της Αντάντ. Όταν και τότε στρατιωτικά εισέβαλλαν στην Ελλάδα, με σκοπό να την εκβιάσουν να εξέλθει στον πόλεμο. Φυσικά στη βόρεια Ελλάδα δε παρέλειψαν να τους μιμηθούν οι Γερμανοί και οι Βούλγαροι.
Ο Μεταξάς σαφώς και γνώριζε ότι την εποχή εκείνη τη σημαντικότερη απειλή για την Ελλάδα, συνιστούσε η Ιταλία. Που ήδη από τις αρχές του αιώνα υπονόμευε παντού και πάντα την Ελλάδα, θεωρώντας την το μεγάλη της αντίπαλο στην Ανατολική Μεσόγειο. Και ήταν λυσσώδης η μανία των Ιταλών ως προς αυτό. Είχαμε λοιπόν την κατάληψη των δωδεκανήσων ( από τους οθωμανούς οκ αλλά ήταν φυσικά πάντα ελληνικά νησιά), την επιμονή στην ίδρυση της Αλβανίας μαζί με την Αυστρία το 1912 όταν κάτι τέτοιο τότε δε θεωρούταν καθόλου αυτονόητο, μιας και ουδέποτε υπήρξε σοβαρό αλβανικό εθνικοαπελευθερωτικό κίνημα αλλά ούτε και είχε λάβει μέρος στην παμβαλκανική εκστρατεία εναντίον των Οθωμανών το 1912. Αλλά και την καταχώρηση της βορείου Ηπείρου, τόσο το 1912 όσο και το 1918 στην Αλβανία.

Φυσικά το 1919 με το που πάτησε το πόδι του ο πρώτος έλληνας στην Σμύρνη, άρχισε αμέσως λυσώδης υπονομευτική προσπάθεια . Η μικρασιατική καταστροφή, οφείλεται εν πολλοίς στην υπονομευτική δράση των Ιταλών. Ο Σονίνο υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερος ανθέλληνες και κακώς ένα τέτοιο "προνόμιο" έχει δοθεί στον Κεμάλ Ατατούρκ. Ο οποίος ότι έκανε το έκανε κάνοντας ΑΜΥΝΤΙΚΟ απελευθερωτικό αγώνα και μετά σταμάτησε. Και ουδέποτε Στη συνέχεια εξεδήλωσε οτιδήποτε εχθρικό έναντι της Ελλάδας.
Επίσης η Ιταλία είχε ήδη τα δωδεκάνησα και την Αιθιοπία, επομένως βρισκόταν σε φάση ' ολοκλήρωσης" μιας ιμπερλιαλιστικής αποικίας. Η δε Τουρκία ήταν σε μια φάση εσωστρέφειας και εσωτερικής ανοικοδόμησης και αναμόρφωσης.
Ας μην ξεχνάμε μάλιστα ότι στην κατοχή η μόνη γειτονική χώρα που συνέδραμε την Ελλάδα ήταν η Τουρκία με αποστολή σιταριού και τροφίμων ( το πλοίο Κιορτουλούς αν θυμάμαι καλά) όπως επίσης και άφηνε να περνάνε από το έδαφός της έλληνες αντιστασιακοί.

Η δεύτερη απειλή ήταν η Βουλγαρία, που επιζητούσε ρεβάνς για τις ήττες του 1913 και του Α παγκοσμίου πολέμου και την ανακατάληψη της δυτικής θράκης. Για να την προασπίσει ο Μεταξάς έχτισε τη γραμμή μεταξά.

Πάντως ο Μεταξάς γνώριζε ως έχων φοιτήσει στην πρωσική στρατιωτική ακαδημία  , κατά κάποιο τρόπο το γερμανικό στρατό. Επίσης ως διετελέσας υπουργός στρατιωτικών , είχε πάρει χαμπάρι τι θα γινόταν.

Η Αγγλία πάντως στη συνέχεια και ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ, έστειλε στρατεύματα στην Ελλάδα, δίνοντας απλώς την αιτία στους Γερμανούς να επέμβουν απροκάλυπτα και δυναμικά. Οι Γερμανοί αν κάπου αμφιταλατεύονταν, μετά την πραγματική παρουσία αγγλικών στρατιωτικών δυνάμεων σε ελληνική επικράτεια, θέλαν να αποφύγουν την επανάληψη του ότι έγινε στον Α παγκόσμιο πόλεμο. Δηλαδή την συγκρότηση μιας νέας " μακεδονικής στρατιάς" και την αποστολή ενός νέου "στρατηγού  Σαράιγ" στα νώτα τους.

Θα ήθελα πολύ να δω τι θα συνέβαινε αν ζούσε ακόμη ο Μεταξάς και πως θα αντιμετώπιζε το ενδεχόμενο και /η την πραγματικότητα γερμανικής εισβολής

Αυτό που δεν ξέρουν πολλοί είναι οι συναντήσεις Βενιζέλου- Μουσολίνι που σταμάτησαν το '36
 

Επισκέπτης
Άλλο γειτνιάζει και άλλο συνορεύει, όπως επιμένει εδώ και ώρα ο αγράμματος.    :)
οταν πρόκειται για ΧΩΡΕΣ που γεινιάζουν, τότε σαφώς υπάρχουν και σύνορα!Τον όρο "θαλάσσια σύνορα" ξέρετε, δεν τον έχω εφευρει εγώ! Δυστυχώς για σας αυτή είναι η αλήθεια όσο και να θέλετε να την αποφύγετε!

"ο"πα, κύριε μορφωμένε!  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Αυτό που δεν ξέρουν πολλοί είναι οι συναντήσεις Βενιζέλου- Μουσολίνι που σταμάτησαν το '36

Θα χε κάποιο ενδιαφέρον να πει κάποιος για αυτές. Εγώ δεν το ήξερα πάντως. Οι συναντήσεις αυτές έγιναν μετά την μετάβαση του Βενιζέλου στη Γαλλία?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δεν ενθυμούμαι εαν είπα πως η Καλαβρία είναι στη Σικελία, προφανώς και εννοούσα γενικά τη Νοτιο Ιταλία, αλλά ακόμη και λάθος να έκανα αλήθεια, πόση σχεση είχε με το θέμα της τότε κουβέντας,

Γελοίε ερευνητάκο.

Κάνεις συνέχεια διάφορα τέτοια "αθώα λάθη" (Σικελία λέω αλλά εννοώ γενικώς Ιταλία, 11,5 δισ. οι μισθοί των ΔΥ, η ΜΟΜΑ έκανε όλα τα έργα στην Χούντα) για να διασπείρεις ανακρίβειες.

Η τακτική του Γκαίμπελς.

Πετάω κάτι που είναι αληθοφανές που θα το χάψει ο άλλος χωρίς να το ψάξει για να κάνω την φασιστική προπαγάνδα μου.

Γελοίε ερευνητάκο.
 

Επισκέπτης
Κυριε μορφωμένε fethry....

για δειτε εδώ τι λεει....

Καλαβρία
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδειαΜετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Συντεταγμένες: 39°00′N 16°30′E / 39, 16.5 H Καλαβρία (Στα Ιταλικά: Calabria) είναι μια περιοχή στη νότια Ιταλία. Στο Βορρά [size=18pt]συνορεύει[/size] με την περιοχή της Μπαζιλικάτα και στο νότο με τη Σικελία. Η περιοχή καλύπτει 15.080 km² και έχει πληθυσμό 2 εκατομμυρίων. Η πρωτεύουσα είναι το Καταντζάρο (Catanzaro).



εκείνο το αυγουλάκι που λέγαμε νωρίτερα, μήπως ήρθε η ώρα να το ρουφήξετε?  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom