Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
χαίρομαι που σας κάνω και χάνετε την ψυχραιμία σας! Αυτό αν μη τι άλλο σημάινει ότι "χτυπω" ευαίσθητες χορδές! Σαφώς και δεν είμαι υπέρ του ολοκληρωτισμου! Ακόμη όμως και για τα δευτερευούσης σημασίας έργα, ποιον πειραζε που κατασκευαζόνταν δωρεάν? Ξέρετε, οι Ε.Ο. είναι μετρημένες στα δάχτυλα! Οι επαρχιακές είναι απείρως περισσότερες! Σας ενοχλούσε τόσο πολύ να μην αιμοραγούσε το κράτος και απο κεί?


Εσείς για πείτε μου, (μιας και με ρωτατε για τον ένα εργολάβο):

πόσοι εργολάβοι(προμηθευτες,διαμεσολαβητές,κ.λ.π.) έχουν θησαυρίσει στην μετα-ΜΟΜΑ εποχή?

πόσοι Έλληνες και πόσα λεφτά διατηρούν στις ελβετικές τράπεζες? Απο πού τα έβγαλαν αυτοι? από τη χούντα ή απο τα κάλαντα?


όσο για την Ε.ΟΑθηνών Πατρών που θίξατε συγκεκριμένα......αχ τι υπέροχο έργο! Ευτυχώς που τό καναν ιδιώτες και σκοτώνονται μόνο 30 άτομα το χρόνο!

Σε γράφω στα @@ μου.

Δεν σε γαμάω ούτε όσο - όσο.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Στέκα, στην Αγγλία οι απολύσεις θα γίνουν όχι από τον στενό Δημόσιο Τομέα αλλά από τους δήμους και τα περιφερειακά συμβούλια που αναγκαστικά θα συνεννωθούν για να περισώσουν τις υπηρεσίες τους (κάτι σαν Καλλικράτης δηλαδή).

Μικρή σημασία έχει αν οι απολύσεις θα γίνουν από τον στενό Δημόσιο Τομέα ή τους ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, ΝΠΔΔ κλπ.... σημασία πόσο ευρείς θα είναι ο αριθμός των απολύσεων.
Στην Αγγλία ανακοινώθηκε ο ΑΡΙΘΜΟΣ 500.000 απολύσεων σε μια 4ετία. Στην Ελλάδα όμως?

Το ίδιο θα γίνει και στην Ελλάδα με βραδύτερο βέβαια ρυθμό, σε πολλούς συμβασιούχους Δήμων δεν ανανεώνονται ήδη οι συμβάσεις.
Δεν βλέπω το λόγο της αργής προσαρμογής. Ο ΓΑΠ έλεγε πως ο χρόνος είναι μια πολυτέλεια  που δεν έχουμε...

Άσε που βλέπω μια νέα φάμπρικα να γεννιέται, αυτή των μετατάξεων. Η αρχή θα γίνει με 1.300 περίπου του ΟΣΕ που θα μεταταχθούν αντί να απολυθούν....  
 

Επισκέπτης
Σε γράφω στα @@ μου.

Δεν σε γαμάω ούτε όσο - όσο.
χα χα χα μήπως θεωρείτε και ότι είστε περιζήτητος επιβήτορας? πολά "ψώνια" βλέπω μαζεμένα εδώ μέσα και ω εκ θάυματος ανηκουν όλα σε συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία.....τυχαίο? δε νομίζω!

Μην ασχολειστε να μου απαντήσετε αγαπητέ, άλλωστε τί μπορεί να έχετε να μου πείτε για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα? Άλλωστε επιχειρήματα ζητώ, όχι κομματικά δελτία τύπου! μπορείτε απλά να γυρίσετε πλευρό, δεν σας ποθώ ως εραστή, μην αγχώνεστε!
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
Σε γράφω στα @@ μου.

Δεν σε γαμάω ούτε όσο - όσο.

να μάθεις να το παραδέχεσαι όταν ο άλλος έχει δίκιο, γιατί με κάτι τέτοια ξεφτιλίζεσαι (και συ και όποιος άλλος πράττει ομοίως)  :uglystupid:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
χα χα χα μήπως θεωρείτε και ότι είστε περιζήτητος επιβήτορας? πολά "ψώνια" βλέπω μαζεμένα εδώ μέσα και ω εκ θάυματος ανηκουν όλα σε συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία.....τυχαίο? δε νομίζω!

Μην ασχολειστε να μου απαντήσετε αγαπητέ, άλλωστε τί μπορεί να έχετε να μου πείτε για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα? Άλλωστε επιχειρήματα ζητώ, όχι κομματικά δελτία τύπου! μπορείτε απλά να γυρίσετε πλευρό, δεν σας ποθώ ως εραστή, μην αγχώνεστε!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
εδω δε μπορώ να διαβάσω έναν προϋπολογισμό (σύμφωνα με τον κο βολταίρο 45), θεωρείτε οτικατάλαβα τίποτα από τους τεχνικούς όρους που μου αραδιάσατε? Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου εξηγήσετε στην καθομιλουμένη?

στο .τν ειμαστε  :grin: :grin:

η κεντρικη ιδεα: dont blame the game, blame the player - ο φιλελευ8ερισμος στην πιουρα μορφη του, εχει δημιουργησει τις υπεραξιες που 8εωρουμε αυτονοητες  ;)

στην χρεοκοπημενη επαρχια, ο (νεο) Ελληνας ειναι αξιος της μοιρας του
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Μικρή σημασία έχει αν οι απολύσεις θα γίνουν από τον στενό Δημόσιο Τομέα ή τους ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, ΝΠΔΔ κλπ.... σημασία πόσο ευρείς θα είναι ο αριθμός των απολύσεων.
Στην Αγγλία ανακοινώθηκε ο ΑΡΙΘΜΟΣ 500.000 απολύσεων σε μια 4ετία. Στην Ελλάδα όμως?
Δεν βλέπω το λόγο της αργής προσαρμογής. Ο ΓΑΠ έλεγε πως ο χρόνος είναι μια πολυτέλεια  που δεν έχουμε...

Άσε που βλέπω μια νέα φάμπρικα να γεννιέται, αυτή των μετατάξεων. Η αρχή θα γίνει με 1.300 περίπου του ΟΣΕ που θα μεταταχθούν αντί να απολυθούν....  

Στέκα, άντε να κάνω ακόμη μία προσπάθεια να συζητήσω σοβαρά μαζί σου (επειδή σε πείραξε ο Tasmanian Devil δηλαδή).

Στα 6 εκατομμύρια των ΔΥ της Αγγλίας (οι οποίοι αποτελούν το 20% του συνολικού πληθυσμού) οι 500.000 αντιπροσωπεύουν το 8%.
Στους 1 εκατομμύριο ΔΥ της Ελλάδας (800.0000 ο στενός Δημόσιος Τομέας και Δήμοι + άντε 200.000 των ΝΠΙΔ,ΔΕΚΟ αλλά βαριά-βαριά, οπότε άντε το 9% του συνολικού πληθυσμού) το 8% είναι 80.000.

Πιστεύεις ρεαλιστικά ότι οποιαδήποτε κυβέρνηση μπορεί να προχωρήσει στην άμεση απόλυση 80.000 εργαζομένων;
Που αλλού στον κόσμο έχει γίνει αυτό;;

Και αν το πιστεύεις, γιατί ο Αντωνάκης δεν δίνει την ΠΛΗΡΗ και ΣΑΦΗ πολιτική του κάλυψη για μιά τέτοια ενέργεια;;;

Αν θες να κάνεις σοβαρή συζήτηση προσπάθησε να την κάνεις και μην πετάς κορώνες.

Τώρα για τις μετατάξεις για πες μας και τι έγινες με τις μετατάξεις της Ολυμπιακής. Που ακόμη δεν τους έχουν βρει θέσεις, όλοι κάθονται στα σπίτια τους και η μισθοδοσία πέφτει κανονικά.
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
στο .τν ειμαστε  :grin: :grin:

η κεντρικη ιδεα: dont blame the game, blame the player - ο φιλελευ8ερισμος στην πιουρα μορφη του, εχει δημιουργησει τις υπεραξιες που 8εωρουμε αυτονοητες  ;)

στην χρεοκοπημενη επαρχια, ο (νεο) Ελληνας ειναι αξιος της μοιρας του

κοραπτεντ ειναι οι διαιτητές και το παιχνιδι συνεπως στημενο

δε μπλαμε οφ δε μπλαμε δηλαδη :cheesy:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
να μάθεις να το παραδέχεσαι όταν ο άλλος έχει δίκιο, γιατί με κάτι τέτοια ξεφτιλίζεσαι (και συ και όποιος άλλος πράττει ομοίως)  :uglystupid:

Εσύ από που ξεφύτρωσες;

Τι δίκιο έχει δηλαδή; Για τεκμηρίωσε την άποψη σου.

Όταν λέει ότι η Καλαβρία είναι στην Σικελία και δεν έχει τα @@ να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος έχει δίκιο;;
Ή όταν λέει ότι οι μισθοί των ΔΥ είναι 11,5 δισ.

Και περιμένεις να κάνω σοβαρή κουβέντα με αυτόν τον κλώνο;
Θα του τα χώνω όποτε θέλω και θα τον γράφω όποτε θέλω.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
uk pop: 61,5m - to 20% circa 12m

Περίμενε, κάποιος έχει κάνει πατάτα (και ανορθογραφία):

According to the latest figures from the Office for National Statistics, 21.1% of the populaiton now works in the public sector - up from around 19% a couple of eyars ago. Much of the rise is due to nationalising the banks - although there have been healthy increases in health and education too. In fact, of the 6m, 1.6m work for the NHS.

 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Εσύ από που ξεφύτρωσες;

Τι δίκιο έχει δηλαδή; Για τεκμηρίωσε την άποψη σου.

Όταν λέει ότι η Καλαβρία είναι στην Σικελία και δεν έχει τα @@ να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος έχει δίκιο;;
Ή όταν λέει ότι οι μισθοί των ΔΥ είναι 11,5 δισ.

Και περιμένεις να κάνω σοβαρή κουβέντα με αυτόν τον κλώνο;
Θα του τα χώνω όποτε θέλω και θα τον γράφω όποτε θέλω.

γιατι ρε μεγαλε μηπως θα μας παρουσιασεις τα (παραποιημενα σας) και κατα τα αλλα επισημα στοιχεια του ΚΛΑΣΟΚ  :uglystupid:

η μηπως εσυ εισαι ο πηχης της αληθειας μαζι με τη ΒΙΚΗ  :uglystupid:

και μας το παιζεις και BEYOND  :cheesy:

:cheesy:
 

Επισκέπτης
Εσύ από που ξεφύτρωσες;

Τι δίκιο έχει δηλαδή; Για τεκμηρίωσε την άποψη σου.

Όταν λέει ότι η Καλαβρία είναι στην Σικελία και δεν έχει τα @@ να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος έχει δίκιο;;
Ή όταν λέει ότι οι μισθοί των ΔΥ είναι 11,5 δισ.

Και περιμένεις να κάνω σοβαρή κουβέντα με αυτόν τον κλώνο;
Θα του τα χώνω όποτε θέλω και θα τον γράφω όποτε θέλω.
τι μου λέτε? τοσο σοβαρό το παράπτωμα ότι η καλαβρία απλώς συνορεύει με τη Σικελία ε?

σεις που μιλάτε σοβαρά, για πείτε μας πάλι να γελάσουμε ότι ουδεμία μίζα εδόθη επί ΠΑΣΟΚ όπως επιμένατε παλαιότερα!
πείτε μας ότι τα λεφτά των ταμείων που παίχτηκαν στο χρηματιστήριο ήταν προς όφελος των ασφαλισμένων!
πείτε μας ότι ευτυχώς που καταργήθηκε η ΜΟΜΑ και τωρα δεν πλουτίζουν υμέτεροι μεγαλοκατασκευαστές!

είστε πολύ αστείος!

μη με "γαμησετε" πάλι, εγώ αντίθετα με σας (κατα δική σας δήλωση), συνευρίσκομαι μονον με άτομα του άλλου φύλου!

χα χα χα χα τι άλλες "μορφες" θα ανακαλύψω εδω πέρα ακόμη!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom