Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Εδω θα ήθελα να θυμίσω στον Κο trustworth πως κάποιοι άλλοι ¨εγκυροι ιστορικοί επιστημονες", βασιζόμενοι σε δικες τους "μελετες" και "στοιχεία", γράφουν πως πάλι εξαφανίστηκε το Ελληνικό αίμα κατα την περίοδο της Τουρκοκρατίας! Μα ποιο αίμα ρωτώ εγώ? αφού ο Κος Φαλμεραϋερ είπε οτι απο το 500-τοσο και μετα δεν υπήρχε "σταγόνα Ελληνικού αίματος¨", πώς οι άλλοι συνάδελφοί τους βρήκαν το 1453?

περίεργα πράγματα και βεβαια όλα "γραμμένα" και "τεκμηριωμένα".....

το γεγονός είναι πάντως πως αυτοί οι "ιστορικοί", το μόνο που τους απασχολεί είναι πως θα εξαφανίσουν την Ελληνική φυλη απο προσώπου γης! Δεν γνωρίζω εαν το αυτό έχει γίνει για άλλες φυλές αυτού του πλανήτη οι οποίες είχαν αντίστοιχη ιστορία κατακτητών με αυτή της Ελληνικής! Πάντως το παραμυθάκι ότι μόνον η Ελληνική φυλή έχει εκλείψει εμένα τουλάχιστο με κάνει να είμαι τουλάχιστον  επιφυλακτικός!
 

Επισκέπτης
ΠΙΝΑΚΑΣ ΦΥΛΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΒΙΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Ρουμανόβλαχοι

  1.500.000

Κρητικοί Ενετικής καταγωγής

100.000
Εκχριστιανισμένοι Αρβανίτες  παλαιάς γενεάς

     800.000

Κύπριοι Τουρκογενείς, κοινώς Τουρκόσποροι

50.000
Βουλγαρομακεδόνες - Σλάβοι

     500.000

Σαρακατσάνοι   Περισσότερα

50.000
Αθίγγανοι- Γύφτοι (Ρόμα). Περιλαμβάνονται  50.000 Τουρκόγυφτοι έποικοι (Yoruks)  συνθήκης Λωζάνης 1923

    450.000

Γεωργιανοί  "Ρωσσοπόντιοι"

  50.000
Εκχριστιανισμένοι Τουρκόφωνοι Οθωμανοί, Καραμανλήδες.  Πρόσφυγες Συνθήκης Λωζάνης 1923

    400.000

Δυτικοευρωπαίοι - Αμερικανοί

  50.000
Εκχριστιανισμένοι Λαζοί  (Πόντιοι). Περιλαμβάνονται Τουρκόφωνοι Μπαφραλήδες, Ανταλλάξιμοι πρόσφυγες  Συνθήκης Λωζάνης 1923  Περισσότερα

    350.000

Σούρδοι Κοζάνης

30.000
Εκχριστιανισμένοι Κρητικοί Αραβικής καταγωγής

    200.000

Αρμένιοι

    30.000
Εκχριστιανισμένοι Κρητικοί Τουρκικής  καταγωγής, κοινώς Τουρκόσποροι

    200.000

Πομάκοι δυτικής Θράκης

                       30.000
Εκχριστιανισμένοι Σελτζούκοι, Πρόσφυγες Συνθήκης Λωζάνης 1923

    200.000

Εκχριστανισμένοι Τσάμηδες  Ηπείρου

      30.000
Τούρκοι Μουσουλμάνοι Θράκης

    150.000

Εβραίοι  διασποράς

     15.000
Φραγγολεβαντίνοι - Ιταλογενείς

   150.000

Αμπχάζιοι Γεωργίας

    15.000
Ελληνοποιημένοι Αλβανοί - Ηπειρώτες 100.000 Βλαχομογλενίτες  (Πετσενέγκοι) 12.000
    Μιγάδες ακαθόριστης προέλευσης      3.500.000
τα στοιχεια αυτά απο που είναι?

χα χα χα χα χα "μιγαδες ακαθοριστης προελευσης 3.500.000"

εδώ βρήκε ο συγγραφευς ακόμη και τους σουρδους της Κοζάνης, αλλά 3.500.000 είναι γενικά στο σωρό!

χα χα χα χα χα χα εντάξει, πάω πάσο! Εχει καταντήσει γελοία η προσπάθεια κάποιων να μας πείσουν οτι δεν υπάρχουμε!
 

Επισκέπτης
χα χα χα εντάξει την βρήκα την πηγή του παραπάνω πίνακα.


ο κ. Αλβανός που το έγραψε , πήρε και τον κ. Λιακόπουλο να τον ενημερώσει για το έργο του προφανώς
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Εδω θα ήθελα να θυμίσω στον Κο trustworth πως κάποιοι άλλοι ¨εγκυροι ιστορικοί επιστημονες", βασιζόμενοι σε δικες τους "μελετες" και "στοιχεία", γράφουν πως πάλι εξαφανίστηκε το Ελληνικό αίμα κατα την περίοδο της Τουρκοκρατίας! Μα ποιο αίμα ρωτώ εγώ? αφού ο Κος Φαλμεραϋερ είπε οτι απο το 500-τοσο και μετα δεν υπήρχε "σταγόνα Ελληνικού αίματος¨", πώς οι άλλοι συνάδελφοί τους βρήκαν το 1453?
Για μενα αυτα ειναι παπαριες...Αν ειναι δυνατον να υπαρχει διαδοχη αιματος με εθνος που υπηρξε 2500 χρονια πριν. Τον ανθρωπο δεν τον κανουν οι προγονοι του αλλα η παιδεια και η εκπαιδευση. Εγω απο ερευνα που εκανα στο γενεολογικο μου δεντρο ανακαλυψα οτι οι προγονοι μου ηρθαν απο την σικελια 400 χρονια πριν. Τι θα πει αυτο οτι ειμαι Ιταλος? Και να ειμαι στο παπαρι μου γιατι το σπιτι μου, η οικογενεια μου, και οι ταφοι των παππουδων μου ειναι σε αυτη την γη, και ας λεγεται οπως θελει. Οποιος παει να μου τα παρει αυτα την γαμησε...
 

Επισκέπτης
Για μενα αυτα ειναι παπαριες...Αν ειναι δυνατον να υπαρχει διαδοχη αιματος με εθνος που υπηρξε 2500 χρονια πριν. Τον ανθρωπο δεν τον κανουν οι προγονοι του αλλα η παιδεια και η εκπαιδευση. Εγω απο ερευνα που εκανα στο γενεολογικο μου δεντρο ανακαλυψα οτι οι προγονοι μου ηρθαν απο την σικελια 400 χρονια πριν. Τι θα πει αυτο οτι ειμαι Ιταλος? Και να ειμαι στο παπαρι μου γιατι το σπιτι μου, η οικογενεια μου, και οι ταφοι των παππουδων μου ειναι σε αυτη την γη, και ας λεγεται οπως θελει. Οποιος παει να μου τα παρει αυτα την γαμησε...
Η Σικελια ήτο η "μεγαλη Ελλας" της αρχαιότητας! Και εκεί υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που υπερηφανεύονται για την Ελληνική τους καταγωγή! Το θέμα είναι βέβαια πως γίνεται αυτό αφού ο κος Φαλμεραϋερ δεν τους βλέπει? Αρα δεν υπάρχουν?
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Η Σικελια ήτο η "μεγαλη Ελλας" της αρχαιότητας! Και εκεί υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που υπερηφανεύονται για την Ελληνική τους καταγωγή! Το θέμα είναι βέβαια πως γίνεται αυτό αφού ο κος Φαλμεραϋερ δεν τους βλέπει? Αρα δεν υπάρχουν?
Δεν δινω δεκαρα...Αν ειναι να περιμενω απο τον καθε -ραυερ να μου πει ποιος ειμαι, αστα να πανε...
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
χα χα χα εντάξει την βρήκα την πηγή του παραπάνω πίνακα.


αυτο που δεν ξερουν ειναι οτι ειμαστε οι famous greek loverw αρα μπορει να μην ξερουν και καλα ποιοι εινα οι προγονοι μας αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι γαμουσαν και εδερναν
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η Σικελια ήτο η "μεγαλη Ελλας" της αρχαιότητας! Και εκεί υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που υπερηφανεύονται για την Ελληνική τους καταγωγή! Το θέμα είναι βέβαια πως γίνεται αυτό αφού ο κος Φαλμεραϋερ δεν τους βλέπει? Αρα δεν υπάρχουν?

Μπα, και που ακριβώς είναι αυτοί οι άνθρωποι στην Σικελία;
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Μπα, και που ακριβώς είναι αυτοί οι άνθρωποι στην Σικελία;
Στη κατω Καλαβρια, και μιλανε μια γλωσσα ομοιαζουσα πολυ με τα Ελληνικα. "γκρεκανο".
Εντυπωση μου ειχε κανει η θερμη υποδοχη που εκαναν στον πρωην προεδρο δημοκρατιας Στεφανοπουλο, οταν ειχε επισκευτει τα χωρια της κατω Καλαβριας.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Στη κατω Καλαβρια, και μιλανε μια γλωσσα ομοιαζουσα πολυ με τα Ελληνικα. "γκρεκανο".
Εντυπωση μου ειχε κανει η θερμη υποδοχη που εκαναν στον πρωην προεδρο δημοκρατιας Στεφανοπουλο, οταν ειχε επισκευτει τα χωρια της κατω Καλαβριας.

Αρχίδια Καλαβρέζικα Σικελία δηλαδή.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Το μονο που εμαθα τελικα απο τις 18 αυτες σελιδες ηταν οτι ο Στραταρχης Παπαγος ειχε συλληφθει για αντιστασιακη δραση και μεταφερθηκε σε στρατοπεδο συγκεντρωσης. Ειλικρινα δεν εγνωριζα το γεγονος. Πολυ παραξενο. Δεν μου ξεφευγουν εμενα κατι τετοια γεγονοτα, και μαλιστα της συγχρονης Ιστοριας.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Καλαβρία, Απουλία, κ.λ.π. ουτε σεις βλέπετε απόγονους Ελλήνων πουθενα?

Κλωναράκο, το είπαμε: αρχίδια Καλαβρέζικα Σικελία.....
Μην μου βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν έχω πει σκουλήκι της λάσπης.

Ακόμη να βρεθεί ένα ηλίθιο εθνίκι που στοιχειωδώς να γνωρίζει Ελληνική ιστορία και γεωγραφία. Κλπ δεν υπάρχει, συγκεκριμένα είναι τα χωριά που μιλάνε την Griko.

Και ηλίθια φασιστάκια η πρώτη που έκανε ευρέως γνωστή την μουσική των ελληνόφωνων χωριών της Κάτω Ιταλίας ήταν η Φαραντούρη το 1977:

Το 1977, όταν ακόμη δεν είχες γεννηθεί εθνοκάπηλο σκουπίδι.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Το μονο που εμαθα τελικα απο τις 18 αυτες σελιδες ηταν οτι ο Στραταρχης Παπαγος ειχε συλληφθει για αντιστασιακη δραση και μεταφερθηκε σε στρατοπεδο συγκεντρωσης. Ειλικρινα δεν εγνωριζα το γεγονος. Πολυ παραξενο. Δεν μου ξεφευγουν εμενα κατι τετοια γεγονοτα, και μαλιστα της συγχρονης Ιστοριας.

Aκριβώς και μεταφέρθηκε στο Νταχάου. Πάντως για να μιλήσουμε ιστορικά, πιστεύω πως σε αυτό τον πόλεμο οι Άγγλοι μας έμπλεξαν. Όπως και στον πρώτο φυσικά.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Aκριβώς και μεταφέρθηκε στο Νταχάου. Πάντως για να μιλήσουμε ιστορικά, πιστεύω πως σε αυτό τον πόλεμο οι Άγγλοι μας έμπλεξαν. Όπως και στον πρώτο φυσικά.
Και η επιθεση της Ιταλιας? Δεν τους εβαλαν οι Αγγλοι αυτους.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Και η επιθεση της Ιταλιας? Δεν τους εβαλαν οι Αγγλοι αυτους.


Yπήρχαν αγγλικά στρατεύματα στην Ελλάδα. Οι Ιταλοί ήθελαν να τα εκκαθαρίσουν. Και φυσικά υπήρχε από κάτω Κύπρος, Αίγυπτος, ενώ υπήρχαν και τα δωδεκάνησα, Αβυσσυνία που ήταν ιταλικές κτήσεις. Αν δεν υπήρχε η απειλή πως οι Άγγλοι θα έμπαιναν σφήνα απ τα νότια στην καρδιά των Γερμανών ενώ αυτοί θα έκαναν τη σχεδιαζόμενη εισβολή στην ΕΣΣΔ, δεν είχαν καμιά κάψα να μας επισκεφτούν.
Επομένως οι Γερμανοί σου λέει εμείς έχουμε δουλειές εδώ πάνω ( Επιχείρηση Θαλάσσιος Λέων, και Μπαρμπαρόσα), μακαρονάδες άιντε τραβάτε εσείς. Προκοπή δεν είδαν όμως οπότε σου λέει μετά " με τα άχρηστα ταγάρια που μπλέξαμε , πρέπει να κατεβαίνουμε εμείς". Η κάθοδος του Λιστ μέχρι την Κρήτη ήταν απαραίτητη, ώστε να διεξαχθεί με ασφάλεια η επιχείρηση στην ΕΣΣΔ.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Yπήρχαν αγγλικά στρατεύματα στην Ελλάδα. Οι Ιταλοί ήθελαν να τα εκκαθαρίσουν. Και φυσικά υπήρχε από κάτω Κύπρος, Αίγυπτος, ενώ υπήρχαν και τα δωδεκάνησα, Αβυσσυνία που ήταν ιταλικές κτήσεις. Αν δεν υπήρχε η απειλή πως οι Άγγλοι θα έμπαιναν σφήνα απ τα νότια στην καρδιά των Γερμανών ενώ αυτοί θα έκαναν τη σχεδιαζόμενη εισβολή στην ΕΣΣΔ, δεν είχαν καμιά κάψα να μας επισκεφτούν.
Επομένως οι Γερμανοί σου λέει εμείς έχουμε δουλειές εδώ πάνω ( Επιχείρηση Θαλάσσιος Λέων, και Μπαρμπαρόσα), μακαρονάδες άιντε τραβάτε εσείς. Προκοπή δεν είδαν όμως οπότε σου λέει μετά " με τα άχρηστα ταγάρια που μπλέξαμε , πρέπει να κατεβαίνουμε εμείς". Η κάθοδος του Λιστ μέχρι την Κρήτη ήταν απαραίτητη, ώστε να διεξαχθεί με ασφάλεια η επιχείρηση στην ΕΣΣΔ.
Ξερουμε ομως οτι ο Αδολφος δεν ηθελε εισβολη στην Ελλαδα, και δεν εστειλε τους αυτος τους Ιταλους, μαλιστα απο οσο εχω διαβασει θυμωσε πολυ οταν το εμαθε. Νομιζω επισης οτι οταν εγινε η Ιταλικη επιθεση δεν ειχε σχεδιαστει η επιχειρηση "Μπαρμπαροσσα"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom