Νέα

Tί καφέ πίνουν οι μπουρδελιάρηδες/σες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rory6gal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 282
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tί καφέ πίνουν οι μπουρδελιάρηδες/σες;

  • φραπέ

    Ψήφοι: 7 17,1%
  • ελληνικό

    Ψήφοι: 6 14,6%
  • εσπρέσσο

    Ψήφοι: 10 24,4%
  • καπουτσίνο

    Ψήφοι: 5 12,2%
  • φρέντο

    Ψήφοι: 10 24,4%
  • φίλτρου

    Ψήφοι: 3 7,3%
  • φρεντοτσινο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • άλλο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν πινω καφε

    Ψήφοι: 1 2,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    41

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
προσπαθησε να μαθεις να πινεις χαρμανια καφε που ειναι 100% arabica(το γραφουνε στη συσκευασια).
Tελικά φίλε, είχες δίκαιο.
Πήγα στα Coffeway και πήρα τον καβουρδισμένο Arabica που έχουν και μία μεζούρα των 7,5 gr και έχω τρελαθεί. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Μαθαίνω και σιγά-σιγά να φτιάχνω καλή κρέμα για capuccino και θα έχω γίνει μάστορας. Στις συμβουλές σου, ήσουν κατατοπιστικότατος. :rockon: :rockon: :rockon:
 

kaligoul

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2006
Μηνύματα
17.108
Like
9
Πόντοι
166
Οκαλος καφες θελη πεταλο,και να ειναι ελληνικος.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.001
Πόντοι
17.885
Φραπέ γλυκό με γάλα για τρελά κατουρήματα!!!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Η μπουρδελιαρισες ΦΡΑΠΕ ΜΕ ΦΛΟΚΙ,οι μπουρδελιαριδες ΦΡΑΠΕ ΧΩΡΙΣ ΦΛΟΚΙ :2funny: :2funny: :2funny:
 

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
Γενικώς κάνει καλό ο καφές?Άλλοι λένε χτυπάει στα νεύρα..άλλοι λένε έχει αντιοξειδωτικά και κάνει καλό...Εσείς τι λέτε?Εγώ αν δε πιώ ένα φραπεδάκι τι μέρα δε τη βγάζω καθαρή!! :rockon:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
Γενικώς κάνει καλό ο καφές?Άλλοι λένε χτυπάει στα νεύρα..άλλοι λένε έχει αντιοξειδωτικά και κάνει καλό...Εσείς τι λέτε?Εγώ αν δε πιώ ένα φραπεδάκι τι μέρα δε τη βγάζω καθαρή!! :rockon:

Kαλός είναι ο καφές αλλά αν κάνει καλό δε ξέρω. Εμένα μου αρέσει πολύ σα ρόφημα και ταιριάζει με το τσιγάρο. Αυτά που λένε ότι σε βοηθάει να ξυπνήσεις και πρέπει να πιεις έναν για να ανοίξει το μάτι σου, δεν τα πολυκαταλαβαίνω. Μου αρέσουν όλοι οι καφέδες εκτός από τον ελληνικό & το γαλλικό.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Γενικώς κάνει καλό ο καφές?Άλλοι λένε χτυπάει στα νεύρα..άλλοι λένε έχει αντιοξειδωτικά και κάνει καλό...Εσείς τι λέτε?Εγώ αν δε πιώ ένα φραπεδάκι τι μέρα δε τη βγάζω καθαρή!! :rockon:
Έχω διαβάσει ότι σύμφωνα με κάποιες έρευνες μάλλον ωφελεί όντως την υγεία, δηλαδή μειώνει τις πιθανότητες για καρκίνο του μαστού, για τη νόσο Αλτσχάιμερ, τη νόσο Πάρκινσον, για καρδιοπάθεια και για κίρρωση ήπατος, ενώ τα αντιοξειδωτικά στοιχεία του εμποδίζουν τις βλάβες των κυττάρων, δηλαδή κάνει καλό στο δέρμα.
Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για το στιγμιαίο καφέ, δηλαδή για τον εθνικό μας φραπέ-τη μεγάλη μου αγάπη, γιατί αυτός φτιάχνεται από ό,τι μένει από τη σοδειά, δηλαδή από τους κόκκους καφέ της χαμηλότερης ποιότητας και από ό,τι άλλο μένει αφού φύγει το καλό πράμα...  :'(
 

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
Έχω διαβάσει ότι σύμφωνα με κάποιες έρευνες μάλλον ωφελεί όντως την υγεία, δηλαδή μειώνει τις πιθανότητες για καρκίνο του μαστού, για τη νόσο Αλτσχάιμερ, τη νόσο Πάρκινσον, για καρδιοπάθεια και για κίρρωση ήπατος, ενώ τα αντιοξειδωτικά στοιχεία του εμποδίζουν τις βλάβες των κυττάρων, δηλαδή κάνει καλό στο δέρμα.
Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για το στιγμιαίο καφέ, δηλαδή για τον εθνικό μας φραπέ-τη μεγάλη μου αγάπη, γιατί αυτός φτιάχνεται από ό,τι μένει από τη σοδειά, δηλαδή από τους κόκκους καφέ της χαμηλότερης ποιότητας και από ό,τι άλλο μένει αφού φύγει το καλό πράμα...  :'(

δηλαδή ο φραπέ δεν είναι καλός καφές?Ποιός θεωρείτε ο καλύτερος απο άποψης υγείας πάντα?
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
δηλαδή ο φραπέ δεν είναι καλός καφές?Ποιός θεωρείτε ο καλύτερος απο άποψης υγείας πάντα?
Από άποψη ποιότητας ο καλύτερος είναι ο καφές σε κόκκους, αυτός δηλαδή που τον αγοράζεις σε κόκκους και σου τον αλέθουν εκείνη τη στιγμή στο μαγαζί, γιατί οι παραγωγοί κρατάνε τους κόκκους καλύτερης ποιότητας για αυτό.
Μετά είναι οι έτοιμοι αλεσμένοι καφέδες του εμπορίου (ελληνικός, φίλτρου, εσπρέσο κτλ) και τελευταίος ο "φτωχός ξάδελφος" στιγμιαίος (που εμείς τον κάνουμε φραπέ και νες)  :(
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
δηλαδή ο φραπέ δεν είναι καλός καφές?

Για το φραπέ έχω ακούσει και εγώ ότι είναι ο χειρότερος καφές. Μόνο από το γεγονός ότι καθώς τον πίνεις και τελειώνει, περιμετρικά ο αφρός ξεραίνεται και γίνεται σαν κρούστα, ε καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν και ότι καλύτερο για το στομάχι σου.
freddo=o φραπές του μέλλοντος  :rockon: :rockon: :rockon:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
fredo cappucino καλός είναι?

Έτη φωτός μπροστά από το φραπέ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

l-640-480-a27b95a1-be3c-4579-b859-b900a40d0ac6.jpeg


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
με πολυ γαλα..... :hmm:
 

Nikolas_ta_pinw

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
606
Like
1
Πόντοι
6
φραπέ, εννοείται :rockon:
χειμώνα - καλοκαίρι εννοείται.. :rockon:
χωρίς γάλα .. αυτό κι αν εννοείται  :rockon:
κάτι τύπους που πίνουν καφέ με baleys ή μπάλα παγωτό δεν θα τους καταλάβω ποτε  :o
 

neoklhs7

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
καλα...ειστε σοβαροι;;;

ξεθαβετε θρεντ,2,5 χρονων;; :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom