Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Είπες: Υγειονομικά,αστυνομίες,δημοτικές αρχές.Φαντάζομαι εννοείς ότι υπάρχουν πολλοί περιορισμοί για ένα μικρό μαγαζί να επιβιώσει.Δέχομαι τον πολύ μεγάλο ανταγωνισμό σαν επιχείρημα διότι είναι όντος παντού.Και σε ρωτάω,δεν πρέπει να ελέγχονται τα μαγαζιά ως προς την λειτουργία και τις υπηρεσίες τους? Και ξαναλέω ότι η γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα υπάρχει  μεγάλη αυθαιρεσία πάνω σε αυτά που ανέφερες.Τι παραπάνω θα ήθελες από το κράτος από το να σου κάνει τα στραβά μάτια αν εσύ πχ δεν τηρείς τα πρότυπα ποιότητας που πρέπει? Να σε αφήσει να πουλάς ποντίκια για μοσχάρι γάλακτος?

Ναί ΟΛΑ ! Με διαφάνεια ! Ετσι δεν γίνεται άλλωστε ,.....;;;;;;;;;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.075
Πόντοι
12.756
Ναί ! Πας στη γειτονιά σου και πουλάς δυό καφέδες την ημέρα !

Ενω //α έχεις και την αμέριστη υποστήριξη των "φορέων" !

πρωτος στο χωριο παρα τελευταιος στην πολη , ετσι λεγανε , και δεν εχουν αδικο.

Μες στους καρχαριες πως να βγεις με το μαγαζι ? οι αλλοι δηλαδη ειναι μαλακες και περιμεναν τον μικρο-μεσαιο να τους παρει την δουλεια ..
 

Gamaw Gries

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2013
Μηνύματα
671
Like
7
Πόντοι
6
ΟΠοιος δεν καταλαβαίνει ότι 4-5 κοράκια κάνουν κουμάντο (σε κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα), είναι καταδικασμένος να δουλεύει γιά ένα κομμάτι ψωμί, κι αυτό χατιρικώς απο το  μεγάλο αφεντικό του !
Μίλησε το κοπρόσκυλο που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του και το μόνο που κάνει είναι να γράφει ποιηματάκια στο bourdela.  :jerking:
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Λες να υπάρχει περίπτωση

-κάποιοι έλεγχοι να είναι επίμονοι και εξαντλητικοί;
-κάποιοι επιλεκτικοί ;
-κάποιοι καθόλου ;
-κάποιοι με προειδοποίηση ;
-κάποιοι για τα μάτια του κόσμου ;


Μπά !  Δεν το πιστεύω !
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Μίλησε το κοπρόσκυλο που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του και το μόνο που κάνει είναι να γράφει ποιηματάκια στο bourdela.  :jerking:

Νεαρέ μου με ξέρεις ;

Δεν είμαι σαν τα μούτρα σου !

Μου επιτίθεσαι, έτσι για πλάκα ή για ν΄ασχοληθεί μαζί σου κανας άνθρωπος .....;

Μπακ του γιόρ Στάνι !  
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Ναί ΟΛΑ ! Με διαφάνεια ! Ετσι δεν γίνεται άλλωστε ,.....;;;;;;;;;
Όχι δεν γίνεται έτσι! Και να λες ευχαριστώ που δεν γίνεται έτσι διότι αν γινόταν δεν θα είχε μείνει μαγαζάκι για μαγαζάκι.Στην Ελλάδα όλα είναι χαλαρά.Και τα μεγάλα μαγαζιά τρώνε πρόστιμα απλά αυτοί έχουν γεμάτα ταμεία.Και τι να κάνουμε δηλαδή ρε αρχηγέ,δεν μπορεί ο καθένας να ανοίξει κάτι που θα θυσαυρίσει.Ο Έλληνας αυτό ονειρευεται να ανοίξει κάτι στα εύκολα και να χεστεί στο χρήμα.Ευκαιρίες στην αγορά υπάρχουν για τα τους ξύπνιους.Παραπονιέσαι για τη διαφάνεια αλλά αν ζούσες στη γερμανία και σε έπιαναν να μην κόβεις αποδείξεις θα σου βάζανε λουκέτο οριστικό (φαντάζομαι).
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Ενταξ παιδιά !


Εγραψα ότι έγραψα , για να προφυλάξω κάποιους απο τις λούμπες !

Το επιχειρείν είναι ελεύθερο ! Μπορείτε να δοκιμάσετε την τύχη σας !

Καλή τύχη !
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
με 50 χιλιαρικα 2 πιτσιρικαδες πληροφορικης (κομπ σαι ομως οχι μαλακιες ΙΕΚ τονπουτσοκλαιγαμε) 2 μηνες εντατικα σουιφτ ( ) και μετα βαλτους να ξερνανε απς φαμπρικα, οχι το νεο ινταγκραμ/φορσκουερ και μαλακιες, απλα να γεμισουν το απ στορ)

ξεκολληστε απο το ρεταλι και την εμμονη να ανοιξετε καφενε διπλα στον αλλο καφενε
 

Gamaw Gries

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2013
Μηνύματα
671
Like
7
Πόντοι
6
Νεαρέ μου με ξέρεις ;

Δεν είμαι σαν τα μούτρα σου !

Μου επιτίθεσαι, έτσι για πλάκα ή για ν΄ασχοληθεί μαζί σου κανας άνθρωπος .....;

Μπακ του γιόρ Στάνι !  
Έλα και εσύ τα ίδια θα έκανες,κατουρημένες ποδιές θα φίλαγες για να σε χώσουν σε κανά δήμο ή πουθενά αλλού.Προφανώς και δεν σε βόλεψαν και τώρα βρίζεις την κακούργα την κοινωνία που σου έκοψε τα φτερά.
Ο ικανός και δουλευταράς ότι και να ανοίξει θα προκόψει,ο τεμπλεχανάς θα βρίσκει εμπόδια όπως τη γραφειοκρατία/τους μπάτσους/τον ανταγωνιστή που θα σε σαμποτάρει κτλπ  :tired:
 

Επισκέπτης
Η Ελλάδα είναι επιχειρηματικό νεκροταφείο, ό,τι και να ανοίξει κανείς, κατά 90% θα μπει μέσα και θα χρεωκοπήσει

Δε χρειάζεται ανάλυση

Οι μόνες επιχειρήσεις που μπορούν να σταθούν ζωντανές είναι οι αγροτικές και οι τουριστικές

Όσοι είστε Αθήνα, μη σκέφτεστε επιχειρήσεις, θα καταστραφείτε

Αν έχετε καμιά γιαγιά, μπαμπά πρώην εφοριακό να σας ταίζει καθήστε στ αυγά σας, αν φυσικά δεν έχετε περηφάνια και δέχεστε να ζείτε σαν τα σκουλήκια με το κεφάλι κάτω

Αλλιώς φύγετε επαρχία για αγροτιά, νησί ή τουριστικό παραθαλάσσιο για τουριστική επιχείρηση ή εξωτερικό

Η Αθήνα είναι ένα απέραντο νεκροταφείο γεμάτο φαντάσματα που μέσα σ αυτούς κολυμπάνε κάποια σκατά, που τα ταίζουν οι γιαγιάδες τους...

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Ενταξ παιδιά !


Εγραψα ότι έγραψα , για να προφυλάξω κάποιους απο τις λούμπες !

Το επιχειρείν είναι ελεύθερο ! Μπορείτε να δοκιμάσετε την τύχη σας !

Καλή τύχη !
Συζήτηση κάνουμε μην θίγεσαι.Απλά δεν βλέπω να πουθενά τα επιχειρήματα σου.
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Έλα και εσύ τα ίδια θα έκανες,κατουρημένες ποδιές θα φίλαγες για να σε χώσουν σε κανά δήμο ή πουθενά αλλού.Προφανώς και δεν σε βόλεψαν και τώρα βρίζεις την κακούργα την κοινωνία που σου έκοψε τα φτερά.
Ο ικανός και δουλευταράς ότι και να ανοίξει θα προκόψει,ο τεμπλεχανάς θα βρίσκει εμπόδια όπως τη γραφειοκρατία/τους μπάτσους/τον ανταγωνιστή που θα σε σαμποτάρει κτλπ  :tired:


Να υποθέσω ότι εσύ είσαι ο ικανός, δουλευταράς, ο προκομένος;

Μπεεεεεε     
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
με 50 χιλιαρικα 2 πιτσιρικαδες πληροφορικης (κομπ σαι ομως οχι μαλακιες ΙΕΚ τονπουτσοκλαιγαμε) 2 μηνες εντατικα σουιφτ ( ) και μετα βαλτους να ξερνανε απς φαμπρικα, οχι το νεο ινταγκραμ/φορσκουερ και μαλακιες, απλα να γεμισουν το απ στορ)

ξεκολληστε απο το ρεταλι και την εμμονη να ανοιξετε καφενε διπλα στον αλλο καφενε
Μου αρέσει αυτό σαν ιδέα.Όμως πέρα από τα 50 χιλιάρικα εσύ τι άλλο βάζεις σε αυτή τη συνεργασία?
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
Συζήτηση κάνουμε μην θίγεσαι.Απλά δεν βλέπω να πουθενά τα επιχειρήματα σου.

Δεν θίγομαι !

Απλά δεν θέλω να εξηγήσω περισσότερο αυτό που είναι προφανές για μένα και για κάποιους φίλους μου, επιτυχημένους και μη στις μπίζνες τους!

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Δεν θίγομαι !

Απλά δεν θέλω να εξηγήσω περισσότερο αυτό που είναι προφανές για μένα και για κάποιους φίλους μου, επιτυχημένους και μη στις μπίζνες τους!
Δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη αφου δεν θέλεις να εξηγήσεις και μυρίζομαι ότι θα έχουμε πολύ διαφορετική φιλοσοφία επί του θέματος. :)
 

zippo

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
73
Like
10
Πόντοι
0
εγω λεω να ανοιξω τσαγκαραδικο για να επιδιορθωνω παπουτσια μιας και ξερω τη δουλεια πως σας φαινετε αυτο????
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
file δε νομιζω πως μιλα για συνεργασια υπαληλοι θα ναι τα παιδια
Όταν ο ίδιος δεν γνωρίζεις τίποτα από προγραμματισμό και στην ουσία το μόνο που προσφέρεις είναι το αρχικό κεφάλαιο τι τα αποτρέπει τα παιδιά από το να πουλήσουν την δουλειά τους μόνα τους στο μέλλον? Αν έχεις γνωριμίες και κονέ στο αντικείμενο αυτό ναι.Αλλιώς δεν βλέπω τι θα προσφέρεις εκτός απο τα 50 χιλιάρικα στο όλο θέμα.Ο υπάλληλος σου δεν είναι σκλάβος σου,συνεργάτης θεωρείτε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom