Νέα

Θρύλε Θεέ Ολυμπιακέ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 195K
  • Εμφανίσεις 5M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 26 άτομα (1 μέλη και 25 επισκέπτες)

larousse

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.263
Κριτικές
1
Like
227
Πόντοι
36

το θεμα δεν ειναι πως τον εχουν κανει ειναι πως τον εχουμε στις καρδιες μας γιατι εγω δεν αγαπω τον ολυμπιακο του μιραλας του τζεμπουρ κτλπ αλλα την φανελα που δοξαστικε στις γειτονιες στους τοιχους που εγραφαν ολυμπιακος λες και ειχαν ποτιστει με αιμα!!!!! αυτον τον ολυμπιακο αγαπω !!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
το θεμα δεν ειναι πως τον εχουν κανει ειναι πως τον εχουμε στις καρδιες μας γιατι εγω δεν αγαπω τον ολυμπιακο του μιραλας του τζεμπουρ κτλπ αλλα την φανελα που δοξαστικε στις γειτονιες στους τοιχους που εγραφαν ολυμπιακος λες και ειχαν ποτιστει με αιμα!!!!! αυτον τον ολυμπιακο αγαπω !!!!
είσαι δικός μας τότες.

Η δεκαετία του 1930 ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές για τον πειραϊκό σύλλογο. Ορισμένες σημαντικές επιτυχίες επί ξένων ομάδων που είχαν προηγηθεί, οι νίκες επί των ελληνικών σωματείων στα συχνά φιλικά παιχνίδια και η αποτελεσματική διοικητική λειτουργία προοιώνιζαν ευνοϊκή αθλητική πορεία για την ομάδα. Δύναμη του συλλόγου οι πολυπληθείς οπαδοί του, οι οποίοι έδειχναν την υποστήριξή τους ακόμη και στους φιλικούς αγώνες. Εναντίον του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, εναντίον του Εθνικού στο Ποδηλατοδρόμιο, εναντίον του Απόλλωνα ή της ΑΕΚ στο γήπεδο του Ρουφ, εκδήλωναν τη συμπαράστασή τους στην ομάδα. [size=14pt]Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού επέστρεφαν στον Πειραιά με τα πόδια πανηγυρίζοντας κάποια σημαντική επιτυχία . Περνούσαν από τους κεντρικούς δρόμους της πρωτεύουσας για να διατρανώσουν τη νίκη επί των Αθηναίων, κατηφόριζαν την οδό Πειραιώς και κατέληγαν με ζητωκραυγές στον κεντρικό Πειραιά αλλά και ακόμη παραπέρα στις απόμακρες φτωχογειτονιές .[/size] Ήταν οι στιγμές της δικαίωσης, της καταξίωσης που έφερνε η νίκη επί των αθηναίων ανταγωνιστών. Ιδιαίτερα οι επιτυχίες κατά του Παναθηναϊκού γιορτάζονταν με ένα ξεχωριστό τρόπο. Οι ολυμπιακοί φίλαθλοι επινοούσαν διάφορα για να πανηγυρίσουν τη νίκη και να σαρκάσουν τους φιλάθλους του αντιπάλου. Το 1931 ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Διοργανώθηκε στο πρότυπο της εθνικής κατηγορίας, έτσι όπως επανήλθε αρκετές φορές αργότερα για να οριστικοποιηθεί το 1959 με τη δημιουργία του εθνικού πρωταθλήματος.
 

Επισκέπτης
και ποιος σου είπε πως τον αγαπώ εγώ;

"αγαπώ" μόνο όποιον μου τα σκάει επαγγελματικά
αγαπώ τους φίλους μου και την οικογένειά μου
όλοι οι λοιποί είναι αδιάφοροι.

ξεκολλάτε λέμε. τη
δεν με ενδιαφέρει ο σκοπός που μπαίνει κάποιος στο ποδόσφαιρο αλλά το τι κάνει μεν ομάδα που παίρνει.
Αν την πάει καλά, τότε να κερδίσει 1000 φορές. αλλιώς θα φύγει και θα έρθει ο επόμενος που και θα κερδίσει 1000 φορές και θα τη γαμήσει την ομάδα.
Ξεκολλάτε λέμε... δίπλα μας είναι ο ΠΑΟ, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ.
επειδή στο παρελθον εχεις πει πολλά έχω να σε ρωτήσω και κάτι με αυτό που γράφεις.σε ενδιαφέρει και το με ποιο τρόπο τα τα παίρνει η σου ειναι αδιάφορο...αυτό που λένε κάποιοι πρωτάθλημα και κύπελλο να πάρουμε και όπως το πάρουμε; και επειδη αναφέρθηκε ο γουλανδρης μιλαμε για το μεγαλύτερο πρόεδρο ολυμπιακό που πέρασε ποτέ και βάλε και ότι ηταν ΠΝΕΤΑΚΑΘΑΡΟΣ....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
απαντώ.
έχω ξαναπεί πως για μένα το ιδανικό είναι να υπάρχουνε 4-5 ομάδες που να χτυπιώνται κάθε χρόνο και ας μην παίρνει διαρκώς πρωτάθλημα η ομάδα που υποστηρίζω. Γιαυτό κι αν είδες προηγούμενο ποστ μου γράφω πως με ενδιαφέρει να είναι μόνιμος ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΗΣ του πρωταθλήματος και όχι μόνιμος πρωταθλητής.

φαντάζομαι αυτό σου απαντάει για το με ποιο τρόπο θέλω να γίνεται και να κρίνεται το πρωτάθλημα...
έτσι;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
το θεμα δεν ειναι πως τον εχουν κανει ειναι πως τον εχουμε στις καρδιες μας γιατι εγω δεν αγαπω τον ολυμπιακο του μιραλας του τζεμπουρ κτλπ αλλα την φανελα που δοξαστικε στις γειτονιες στους τοιχους που εγραφαν ολυμπιακος λες και ειχαν ποτιστει με αιμα!!!!! αυτον τον ολυμπιακο αγαπω !!!!
μαζί σου
αλλά καλό είναι να κρίνουμε τα πράγματα ανάλογα με το πώς έχουν και όχι ανάλογα με το πώς θυμόμαστε πως ήταν πολλά χρόνια πίσω.

είναι σαν τους Παναθηναϊκούς που μιλάνε για τη μεγάλη ομάδα της Ευρώπης σκεπτόμενοι την ομάδα του Σαραβάκου και του Βαρζέχα.
έχουνε μεράσει όμως και 20 χρόνια από τότε...

και ξέρεις τι γίνεται; το καταλαβαίνω τώρα κάποιες φορές.... είναι θέμα ηλικίας.
ορισμένα πράγματα τα θυμόμαστε σαν χθες.....αλλά τα γαμημένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χτες.

όταν μιλάμε για 20 χρόνια ή ακόμα χειρότερα όταν μιλάς για Γουλανδρή, όταν θα δεις μπροστά σου ένα 20χρονο παιδί που τότε γεννιόταν και δεν τα έχει ζήσει αυτά...καταλαβαίνεις πως αυτός είναι πολύς καιρός.
και τα δεδομένα έχουνε αλλάξει.

προσωπικά κρίνω με αυτά που έχω μπροστά μου και όχι με αυτά που θα ήθελα να έχω.
 

Επισκέπτης
απαντώ.
έχω ξαναπεί πως για μένα το ιδανικό είναι να υπάρχουνε 4-5 ομάδες που να χτυπιώνται κάθε χρόνο και ας μην παίρνει διαρκώς πρωτάθλημα η ομάδα που υποστηρίζω. Γιαυτό κι αν είδες προηγούμενο ποστ μου γράφω πως με ενδιαφέρει να είναι μόνιμος ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΗΣ του πρωταθλήματος και όχι μόνιμος πρωταθλητής.

φαντάζομαι αυτό σου απαντάει για το με ποιο τρόπο θέλω να γίνεται και να κρίνεται το πρωτάθλημα...
έτσι;
έτσι οπως απάντησες τώρα ναι..όπως τα είπες πριν όμως και αυτο που υπογράμμισα ότι λες εγώ αλλα κατάλαβα.σε αυτο που λες τώρα δεν έχει γίνει σχεδον ποτέ και ειδικά τωρα που στη μέση υπάρχει το δέλεαρ του χρήματος απο το τσου λου δεν θα γίνει.ποιος θα ειναι ο μαλακας που θα αφησει τα γκεμια για να παιχτεί ένα πρωτάθλημα με 4-5 διεκδικητές; ΚΑΝΕΝΑΣ. ο μαρινακης αυτή τι στιγμή έχει πιάσει από επο κεδ μέχρι και σούπερ λιγκ.βαλε ότι έχετε και την καλύτερη ομάδα οπότε δένει το γλυκό.και λέω έχετε την καλύτερη ομάδα γιατί το παρελθόν εχει δείξει οτι δεν παίρνει πρωτάθλημα πάντα ο καλύτερος αλλα αυτός που έχει και τα εξωαγωνιστικα.νομίζω καταλαβαίνεις ...και ο ολυμπιακός πλέον εδώ και μια 15 ετια εκτός από τη χρονιά του πατερα που τα είχε παρατήσει ο κοκαλης τα έχει ελεγχόμενα όλα.ο μαρινακης έχει πιάσει και το νόημα πλέον δεν σκορπάει λεφτά έφυγαν μιραλας μελμπεργκ ουρταδο και όμως δεν πήγε να δώσει ένα σκασμό λεφτά να φέρει παίχτες αυτό που θέλει το έχει και αυτό ειναι το πρωτάθλημα.στην ευρωπη δεν αλλάζει κάτι αν περάσει στους 16 τα σίγουρα λεφτά ειναι η συμμετοχή και οι όμιλοι και ξέρει ότι για να προχωρήσει στην ευρωπη θες παίχτες που κοστίζουν πολλά.και τέλος κάνει κάτι πολύ έξυπνο μαζεύει από την Ελλάδα ότι υπάρχει ακομα και αν δεν το θέλει για να μην μπορεί να το πάρει ο αντίπαλος και το μοιράζει όπου αυτός κρίνει.δυστυχώς η ευτυχώς για καποιους έτσι έχει περίπου το πράγμα και έτσι θα λειτουργεί και δεν βλεπω να αλλάζει για πολλά χρόνια.αν αλλαξει ίσως να αλλάξουν τα πρόσωπα όχι οι καταστάσεις.
 

Επισκέπτης
τσίμπα στράκι.

αφιερωμένο σε αυτούς που μου θυμίζουν ακόμα πού μεγάλωσα και τι σήμαινε κάποτε ακόμα και απρωτάθλητος στα πέτρινα να είσαι ολυμπιακάρα.

έφυγε ο Θείος "εφυγε" κι ο θείος μου που άκουγε τον ύμνο του ολυμπιακού και δάκρυζε. Αυτός που μ έτρεχε Καραισκάκη όταν τον περίμενα καρτερικά στο σπίτι της γιαγιάς να με πάει να δω στη μπάντα στη μπαντα έρχεται ο λοσάντα, δεληκάρη γαλακο. Οταν έφυγε ο γαλάκος για το βάζελο είχα να κοιμηθώ 2 μέρες.

τον ολυμπιακό τον αλλοίωσε ο κοσκωτάς τότε που πήγε να τον κάνει πρότυπο πουστιάς όπως είχε κάνει ο βαρδινογιάννης το βάζελο.

μετά τον γουλανδρή το καλούπι έσπασε. άντεξε λίγο με νταιφά μετά σοδομίστηκε απο γαμώπουστες το πιο γνωστό πανελλαδικα σύμβολο συνδεδεμένο με ολόκληρες περιοχές, συνοικίες, τρόπο ζωής κοκ.
τι ομάδα είσαι ρε;
ολυμπιακός.
απο πού είσαι;
από τον πύργο.

μπουααααααααααχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ο ολυμπιακός είναι ίσως μετά τη λίβερπουλ και την μπάρτσα το πιο άρρηκτα συνδεδεμένο σωματείο με τον τόπο και τους ανθρώπους που το γέννησαν.

τώρα το κάνανε κονκάρδα, μπουτίκ, έσοδα, και το μουνί της μάνας τους.
ακόμα όταν περνάω έξω απ το καραισκάκη πολλές φορές δακρύζω. Γιατί θυμάμαι ποιός και γιατί με έκανε άνθρωπο μέσα απο ένα σύμβολο που το ταλαιπώρησαν περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο σαλιαρέληδες κοσκωτάδες κοκκαληδες και όλη η γνωστή σάρα και μάρα της ελληνικής αφάν γκατέ.

ΥΓ.
μόλις ξύπνησα.  :grin:
Ωραιο το ποστ σου ρε αρχιδακι.
Αυτον τον Ολυμπιακο μας μαθαν οι πατεραδες μας,ο συνχωρεμενος ο πατερας μου πειραιωτακι ειχε τον Ολυμπιακο ισα με την οικογενεια του,ο Ολυμπαικος ηταν η χαρα της Κυριακης για τον μεροκαματιαρη που δουλευε στη σκαλα και του γαμουσαν την μανα απο το πρωι μεχρι το βραδυ,ηταν μεσα στη τραγωδια της 7 ,ειχε παρει και τον ανηψιο του που τον ειχε χασει 5 ωρες και τον εψαχνε,καθε 8/2 πηγαιναμε και αφηναμε λουλουδια στο τουρνικε,την ημερα εκεινη ομως οχι οταν εχει τζερτζελο,ακομα το κανω,καθε χρονο πρωι 3 τριανταφυλλα,αυτα τα παιδια ειναι η Ιστορια αυτης της ομαδας.Μ,παιναμε στη 7 πιτσιρικαδες και οι τοιχοι σου μιλαγαν,εσκυβες το κεφαλι και ενοιωθες μελανχολια και ας ηταν η μερα γιορτινη.Οταν επαιζε η ομαδα δεν εβλεπε το ματς,κατεβαινε κατω,εμπαινε στο αμαξι και το ακουγε στο ραδιοφωνο,δεν μπορουσε την αγωνια.Στα πετρινα χρονια ημασταν εκει,μικρος τοτε (32 σημερα),εμαθα οτι γηπεδο πας για την καψουρα και οχι για τα κατσαρολια,ο κοσμος κρατησε ορθια αυτη την ομαδα.

Τα πιο πολλα εχουν περασει ανεπιστρεπτη,οπως ολες οι αξιες στη ζωη μας,δες ποσο αλλαξαν οι ζωες μας τα τελευταια χρονια και καταλαβε οτι η ριγε φανελα δεν μπορουσε να ξεφυγει,ακομα υπαρχουν ρομαντικοι και οχι μονο "φερτε το πρωταθλημα και φυγετε απ εδω".
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ωραιο το ποστ σου ρε αρχιδακι.
Αυτον τον Ολυμπιακο μας μαθαν οι πατεραδες μας,ο συνχωρεμενος ο πατερας μου πειραιωτακι ειχε τον Ολυμπιακο ισα με την οικογενεια του,ο Ολυμπαικος ηταν η χαρα της Κυριακης για τον μεροκαματιαρη που δουλευε στη σκαλα και του γαμουσαν την μανα απο το πρωι μεχρι το βραδυ,ηταν μεσα στη τραγωδια της 7 ,ειχε παρει και τον ανηψιο του που τον ειχε χασει 5 ωρες και τον εψαχνε,καθε 8/2 πηγαιναμε και αφηναμε λουλουδια στο τουρνικε,την ημερα εκεινη ομως οχι οταν εχει τζερτζελο,ακομα το κανω,καθε χρονο πρωι 3 τριανταφυλλα,αυτα τα παιδια ειναι η Ιστορια αυτης της ομαδας.Μ,παιναμε στη 7 πιτσιρικαδες και οι τοιχοι σου μιλαγαν,εσκυβες το κεφαλι και ενοιωθες μελανχολια και ας ηταν η μερα γιορτινη.Οταν επαιζε η ομαδα δεν εβλεπε το ματς,κατεβαινε κατω,εμπαινε στο αμαξι και το ακουγε στο ραδιοφωνο,δεν μπορουσε την αγωνια.Στα πετρινα χρονια ημασταν εκει,μικρος τοτε (32 σημερα),εμαθα οτι γηπεδο πας για την καψουρα και οχι για τα κατσαρολια,ο κοσμος κρατησε ορθια αυτη την ομαδα.

Τα πιο πολλα εχουν περασει ανεπιστρεπτη,οπως ολες οι αξιες στη ζωη μας,δες ποσο αλλαξαν οι ζωες μας τα τελευταια χρονια και καταλαβε οτι η ριγε φανελα δεν μπορουσε να ξεφυγει,ακομα υπαρχουν ρομαντικοι και οχι μονο "φερτε το πρωταθλημα και φυγετε απ εδω".
δεδομένου ότι κάθε ΣΚ σχεδόν το περναγα στη γιαγιά στο κερατσίνι την ημέρα που έγιναν τα γνωστά το 81 η μάνα έπαιρνε εν εξάλλω στο σπίτι να μάθει εάν εχω παει γήπεδο με το θείο.
ηρέμησε όταν έμαθε ότι ήμουν σπίτι.
ακόμα και όταν ήμουν σπίτι η ώρα της μπάλλας ήταν ιεροτελεστία.
ανοιγα το παλιό ραδιόφωνο της γιαγιάς πάντα στην ερα σπορ. μέχρι να τελειώσει ο γάβρος δεν σηκωνόμουν απο την καρεκλα. η καζούρα την επομένη στο σχολείο δεν σταματούσε όλη μερα εάν είχε χάσει η αρρώστια.
μια φορά είχαμε πάει σε παίγνιο με απολλωνα και νομίζω ότι φέραμε χι. σκασμένος δε μιλιόμουν τα μούτρα μέχρι το πάτωμα στα τσιμέντα του καραισκάκη. ο θείος που μου είχε τεράστια αδυναμία ενώ ήταν σκασμένος γυρίζει και μου λεει.
μη στενοχωριέσαι αγόρι μου δεν ήμασταν καλύτεροι σήμερα, την αλλη φορά θα κερδίσουμε.

αυτό συμπυκνώνει όλη την αξία του αγνού ολυμπιακού αυτού που έφτιαξε όλο αυτό το ζήτημα που λέγεται ολυμπιακός.
αργότερα ήρθε ο κοσκωτάς και μου κατέστρεψε ότι όμορφο ειχα πλάσει στα παιδικά μου χρόνια και πίστευα απο μικρός.
όταν με ρωτούσαν τι ομάδα είμαι δεν έλεγα απο ντροπή και δήλωνα ότι δεν είμαι τίποτα....
Ακόμα και μέχρι και σήμερα ο θείος ποτέ δεν πίστεψε ότι είμαι βάζελος.
συνοπτικά η σχέση μου με το γάβρο είναι σαν τη σχέση του παρθένου όταν μαθαίνει ότι η καψούρα του γαμιέται ασύστολα και γίνεται πουτάνα.
Η αγάπη είναι πολύ κοντά στο μισος και όσο μεγαλύτερη η αγάπη τόσο μεγαλύτερο και το μίσος που εκ των υστέρων καλλιεργείται.
οι χρηστίδηδες κάναν την καλύτερη δουλειά. Μου αφάιρεσαν τις τύψεις. Αν και με την πάροδο του χρόνου και την ωρίμανση ακόμα θυμάμαι εκείνη την εποχή και όλα όσα μου προσέφερε αυτό το ταξίδι μέχρι τη μετωπική με την ηθική και τις αξίες.
Αλλωστε ποτέ δε μπορεσα να φερθώ άσχημα σε γάβρο άρρωστο με την καλή έννοια......ίσως γιατί παντα βλέπω τον εαυτό μου τις παλιές καλές εποχές.



 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
έτσι οπως απάντησες τώρα ναι..όπως τα είπες πριν όμως και αυτο που υπογράμμισα ότι λες εγώ αλλα κατάλαβα.σε αυτο που λες τώρα δεν έχει γίνει σχεδον ποτέ και ειδικά τωρα που στη μέση υπάρχει το δέλεαρ του χρήματος απο το τσου λου δεν θα γίνει.ποιος θα ειναι ο μαλακας που θα αφησει τα γκεμια για να παιχτεί ένα πρωτάθλημα με 4-5 διεκδικητές; ΚΑΝΕΝΑΣ. ο μαρινακης αυτή τι στιγμή έχει πιάσει από επο κεδ μέχρι και σούπερ λιγκ.βαλε ότι έχετε και την καλύτερη ομάδα οπότε δένει το γλυκό.και λέω έχετε την καλύτερη ομάδα γιατί το παρελθόν εχει δείξει οτι δεν παίρνει πρωτάθλημα πάντα ο καλύτερος αλλα αυτός που έχει και τα εξωαγωνιστικα.νομίζω καταλαβαίνεις ...και ο ολυμπιακός πλέον εδώ και μια 15 ετια εκτός από τη χρονιά του πατερα που τα είχε παρατήσει ο κοκαλης τα έχει ελεγχόμενα όλα.ο μαρινακης έχει πιάσει και το νόημα πλέον δεν σκορπάει λεφτά έφυγαν μιραλας μελμπεργκ ουρταδο και όμως δεν πήγε να δώσει ένα σκασμό λεφτά να φέρει παίχτες αυτό που θέλει το έχει και αυτό ειναι το πρωτάθλημα.στην ευρωπη δεν αλλάζει κάτι αν περάσει στους 16 τα σίγουρα λεφτά ειναι η συμμετοχή και οι όμιλοι και ξέρει ότι για να προχωρήσει στην ευρωπη θες παίχτες που κοστίζουν πολλά.και τέλος κάνει κάτι πολύ έξυπνο μαζεύει από την Ελλάδα ότι υπάρχει ακομα και αν δεν το θέλει για να μην μπορεί να το πάρει ο αντίπαλος και το μοιράζει όπου αυτός κρίνει.δυστυχώς η ευτυχώς για καποιους έτσι έχει περίπου το πράγμα και έτσι θα λειτουργεί και δεν βλεπω να αλλάζει για πολλά χρόνια.αν αλλαξει ίσως να αλλάξουν τα πρόσωπα όχι οι καταστάσεις.
Ουρτάδο;;;;;
πού τον θυμήθηκες αυτόν τώρα;;;;;
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
αφιερωμενο στις ολυμπιακαρες που μετα το περσινο ντερμπι σιζαν τα διαρκειας και ''ντρεπονταν' που ειναι ολυμπιακοι...
αλλα και στους ευαισθητους και αντικειμενικους  δημοσιογραφους                        που μετα το προπερσινο ντερμπι εκαναν διαγωνισμο σε χαρακτηρισμους για τον κακο ολυμπιακο....
αυτο το παιχνιδι προηιο του ντερμπι στο καραισκακης χρονικα....
δεν θυμαμαι ουτε βαζελους να ντρεπονται που ειναι βαζελοι ουτε  να σκιζουν διαρκειας,,,,(μαλακα καμπουρακη)
ουτε δημοσκφρους να γραφουν για ''οσκαρ αλητειας''
πουτανα ελλαδα  :jerking: :jerking:
υποκρισια στο υρατο βαθμο...
οριστε ''ολυμπιακαρες''....





 

Συνημμένα

  • EA6D71FA8CB0F2ADFBDF174E766528E3.jpg
    EA6D71FA8CB0F2ADFBDF174E766528E3.jpg
    32 KB · Εμφανίσεις: 16

suncity

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουλ 2010
Μηνύματα
1.190
Κριτικές
21
Like
341
Πόντοι
2.027
λοιπον διαβαζοντας μερικα απο τα παραπανω να πω και εγω καποια δικα μου ...
εγω προσωπικα αλλα και καποιοι αλλοι της γενιας μου ..38 χρονων ειμαι...αλλα φυσικα και οι μεγαλυτεροι σε ηλικια απο εμενα ....μαθαμε να αγαπαμε την ερυθρολευκη φανελα με τον δαφνοστεφανομενο και κατ'επεκαταση τον ολυμπιακο
δεν με ενδιαφερει ποιος παιζει στον ολυμπιακο πως λεγετε απο που ειναι τι λεφτα παιρνει ....
αυτο που με νοιαζει ειναι να παιζει για την φανελα να την ματωνει .....κατι που δυστηχως δεν γινετε την σημερον ημερα.....
το μονο που γινετε σημερα ειναι να πουλανε ολυμπιακοφροσυνη κυριως μεσα απο τις εφημεριδες του ολυμπιακου και απο την τηλεοραση για να ακουει ο κοσμος και να μην τους εχει στο κραξιμο ..για να μπορουν να απολαμβανουν τα παχυλα συμβολαια τους ...αλλα οπως ειπα και πριν εμενα με ενδιαφερει η ερυθρολευκη φανελα με τον εφηβο...τιποτα αλλο και ηταν ειναι και θα ειναι το μονο που θα με ενδιαφερει.......
το μονο που απαιτω απο ολους οσους την φορανε σε οποιο αθλημα και αν αγωνιζονται  ειναι να την ΣΕΒΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!
 

PeterAndrews

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
2.661
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
16
  Ο Αύγουστος επεφύλασσε για μας δυσάρεστες εκπλήξεις. Ενώ σύμφωνα με αρχικές δηλώσεις της διοίκησης περί ενίσχυσης της ομάδας αυτό όχι μόνο δεν έγινε, αλλά η ομάδα αποδυναμώθηκε, έφυγαν παίχτες αξίας, που έκαναν την διαφορά, και δεν αντικαταστάθηκαν από ισάξιους, ονόματα δεν χρειάζονται, τα ξέρουμε. Αυτό που δεν ξέραμε ήταν η συμπεριφορά της διοίκησης, στο θέμα μεταγραφές. Άλλα ξέραμε μέχρι τώρα, τις δυο προηγούμενες χρονιές, ειδικά την πρώτη, όποιον ήθελε τον έπαιρνε σε χρόνο μηδέν. Φέτος ακούσαμε τις ίδιες ιστορίες των τελευταίων χρόνων του Κόκκαλη, εμείς λεφτά δίνουμε αλλά ανθέλληνες παίχτες δεν τα παίρνουν και πάνε αλλού, με λιγότερα, [αλήθεια γιατί τις προηγούμενες χρονιές ερχόντουσαν ;],περιμένουμε να πέσουν οι τιμές, τον «ψήνει» να έρθει ο κουμπάρος της ξαδέρφης του γείτονα και άλλες τέτοιες αρχιδιές. Αν ο πρόεδρος για οποιονδήποτε λόγο δεν ήθελε, δεν μπορούσε να κάνει μεταγραφές, απλά  θα μπορούσε να το πει. Οι άλλες ομάδες, μιλάω για Ελλάδα, αποδυναμώθηκαν εξ ανάγκης, δεν είχαν λεφτά, ήταν ανάγκη ο Ολυμπιακός να αποδυναμωθεί εξ επιλογής; Αντί μπροστά πίσω;  Γιατί;
O κόσμος του Ολυμπιακού πάντα στήριξε και στηρίζει την ομάδα και τους ανθρώπους της. Ο Μαρινάκης αγαπήθηκε, πήρε την ομάδα φθίνουσα από το φάντασμα του Κόκκαλη [μεγάλος πρόεδρος που χάλασε το όνομα του στο τέλος και διάλυσε το μπάσκετ] και σε χρόνο μηδέν την έκανε μεγάλη και με καλές πορείες στην Ευρώπη και κυρίως με προοπτική και μέλλον. Αν θέλει και αυτός ενώ ξεκίνησε ιδανικά, να χαλάσει το όνομα του, ο δρόμος που ακολουθεί τώρα είναι ο ασφαλέστερος
.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Οι άλλες ομάδες, μιλάω για Ελλάδα, αποδυναμώθηκαν εξ ανάγκης, δεν είχαν λεφτά, ήταν ανάγκη ο Ολυμπιακός να αποδυναμωθεί εξ επιλογής; Αντί μπροστά πίσω;  Γιατί;
.
σχολη κροκους τυπε  μου..ολα το ζητημα ειναι η πρωτια που δινει 20Μ στο χερι..παλια που οι αλλοι δυο ειχαν ομαδες,εριχνες χρημα για να κρατησεις τα κεκτυμενα..πλεον ομως,οπως εχει η κατασταση με αεκ-παοκ να χουν ομαδες χειροτερες απο αυτη του ατρομητου,και τον παο να μετραει το ευρω καλως εχοντων των πραγματων την παιρνει και με χειροτερη ομαδα απο την περσινη..
και αν γινει καμια στραβη εδω ειναι οι σιδηροπουλοι να κανουν κανα ανθρωπινο λαθος..

εσυ εισαι οπαδος και θες το κατι παραπανω..η πορεια στην ευρωπη με πορδες δε γινεται..πρεπει να πεσει χρημα χοντρο και να γινει προεργασια του ροστερ με προπονητη και παιχτες διαρκειας ετων..οποτε σου λεει ο πολντο,και να φερω τον παιχταρα τι να τον κανω;;θα με παει μπροστα στην ευρωπη οταν γινεται της αλεπους ο θανατος απο τους 16 και μετα;;αδυνατο..

οποτε ας κανω αποσβεση σε κανα χρονο και μετα θα κονομησω κιολας..
.
ολα αυτα βεβαια μεχρι να παιζει και ο πρωτος προκριματικο..εκει θα πεσει κλαμα..
εκτος αν εχεις την εντυπωση οτι εσυ θα την περναγες τη μαλαγα.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
αφιερωμενο στις ολυμπιακαρες που μετα το περσινο ντερμπι σιζαν τα διαρκειας και ''ντρεπονταν' που ειναι ολυμπιακοι...
αλλα και στους ευαισθητους και αντικειμενικους  δημοσιογραφους                        που μετα το προπερσινο ντερμπι εκαναν διαγωνισμο σε χαρακτηρισμους για τον κακο ολυμπιακο....
αυτο το παιχνιδι προηιο του ντερμπι στο καραισκακης χρονικα....
δεν θυμαμαι ουτε βαζελους να ντρεπονται που ειναι βαζελοι ουτε  να σκιζουν διαρκειας,,,,(μαλακα καμπουρακη)
ουτε δημοσκφρους να γραφουν για ''οσκαρ αλητειας''
πουτανα ελλαδα  :jerking: :jerking:
υποκρισια στο υρατο βαθμο...
οριστε ''ολυμπιακαρες''....



δεν είναι λιγάκι ετεροχρονισμένο;;;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
  Ο Αύγουστος επεφύλασσε για μας δυσάρεστες εκπλήξεις. Ενώ σύμφωνα με αρχικές δηλώσεις της διοίκησης περί ενίσχυσης της ομάδας αυτό όχι μόνο δεν έγινε, αλλά η ομάδα αποδυναμώθηκε, έφυγαν παίχτες αξίας, που έκαναν την διαφορά, και δεν αντικαταστάθηκαν από ισάξιους, ονόματα δεν χρειάζονται, τα ξέρουμε. Αυτό που δεν ξέραμε ήταν η συμπεριφορά της διοίκησης, στο θέμα μεταγραφές. Άλλα ξέραμε μέχρι τώρα, τις δυο προηγούμενες χρονιές, ειδικά την πρώτη, όποιον ήθελε τον έπαιρνε σε χρόνο μηδέν. Φέτος ακούσαμε τις ίδιες ιστορίες των τελευταίων χρόνων του Κόκκαλη, εμείς λεφτά δίνουμε αλλά ανθέλληνες παίχτες δεν τα παίρνουν και πάνε αλλού, με λιγότερα, [αλήθεια γιατί τις προηγούμενες χρονιές ερχόντουσαν ;],περιμένουμε να πέσουν οι τιμές, τον «ψήνει» να έρθει ο κουμπάρος της ξαδέρφης του γείτονα και άλλες τέτοιες αρχιδιές. Αν ο πρόεδρος για οποιονδήποτε λόγο δεν ήθελε, δεν μπορούσε να κάνει μεταγραφές, απλά  θα μπορούσε να το πει. Οι άλλες ομάδες, μιλάω για Ελλάδα, αποδυναμώθηκαν εξ ανάγκης, δεν είχαν λεφτά, ήταν ανάγκη ο Ολυμπιακός να αποδυναμωθεί εξ επιλογής; Αντί μπροστά πίσω;  Γιατί;
O κόσμος του Ολυμπιακού πάντα στήριξε και στηρίζει την ομάδα και τους ανθρώπους της. Ο Μαρινάκης αγαπήθηκε, πήρε την ομάδα φθίνουσα από το φάντασμα του Κόκκαλη [μεγάλος πρόεδρος που χάλασε το όνομα του στο τέλος και διάλυσε το μπάσκετ] και σε χρόνο μηδέν την έκανε μεγάλη και με καλές πορείες στην Ευρώπη και κυρίως με προοπτική και μέλλον. Αν θέλει και αυτός ενώ ξεκίνησε ιδανικά, να χαλάσει το όνομα του, ο δρόμος που ακολουθεί τώρα είναι ο ασφαλέστερος
.
μην καταστροφολογείτε από την αρχή

εγώ πέρσι ήμουνα απόλυτα σίγουρος πως το μπάσκετ θα πήγαινε κατά διαόλου. Αντί αυτού πήραμε πρωτάθλημα και πρωταθλητριών.

το 98 λέγαμε όλοι πως δεν έγινε καμία μεταγραφή. Και πήγαμε στους 8 και κάναμε πλάκα στο πρωτάθλημα.

ΜΗΝ κρίνετε την ομάδα πριν φτάσει τέλη Οκτώβρη.
Λάθος επιλογές μπορεί να γίνουν οποιαδήποτε χρονιά. Αλλά δεν κρίνονται στην αρχή της - κρίνονται βάσει αποτελεσμάτων στο τέλος της.
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.895
Πόντοι
11.565

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ελα ρε παιχτη,τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο,γι αυτο και σε παω και σου χω αδυναμια.Μεγαλο ινδαλμα και τεραστια αδυναμια ο γαλακος,ισχυουν τα ιδια.Αφου εζησες σαν πιτσιρικας αυτη την εποχη εισαι ολυμπιακος οτι και να μου πεις
Και μια παρατηρηση που ηθελα να γραψω στο σαιτ του παναθηναικου που ισχυει και για μας αλλα και για ολους τους φιλαθλους.Μηπως ολες αυτες οι εκατερωθεν δηλωσεις αλαφουζου-μαρινακη εχουν ως αποκλεστικο σκοπο να τσιμπησουν οι φιλαθλοι για ν  ασχοληθουν ξανα με τις πεθαμενες ομαδες τους και το παιχνιδι ειναι στημενο?Σκεφτειτε το
Ατομικα θα θωρησω προσωπικη μου επιτυχια αν καταφερω να μην δω ουτε ενα αγωνα του ολυμπιακου φετος στο τσαμπιονς λιγκ,κατι που δεν εχει γινει ποτε αλλοτε για οποιοδηποτε παιχνιδι του σ ολες τις εγχωριες και ευρωπαικες διοργανωσεις

ο μονος λόγος που έπαψα να δηλώνω ότι ημουν ολυμπιακός είναι γιατί ντρεπόμουν για το κατάντημα. οι ολυμπιακοί ξεχώριζαν πάντα για την ηθική την αγνή αγάπη για τη φανέλα και το κούτελο. περάσαν αυτά έγινε το μαγαζί μαφία πολυτελείας και τώρα πλέον έχω συμβιβαστεί και με το παρελθόν και με το παρόν μου.
περαν αυτών μπαλλα αγάπησα λόγω γάβρου. αλλωστε απο γονιδιακή ανωμαλία πάντα ήμουν με τον αδύνατο.
να σαι πάντα καλά.  :grin:
 

PeterAndrews

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
2.661
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
16
μην καταστροφολογείτε από την αρχή

εγώ πέρσι ήμουνα απόλυτα σίγουρος πως το μπάσκετ θα πήγαινε κατά διαόλου. Αντί αυτού πήραμε πρωτάθλημα και πρωταθλητριών.

το 98 λέγαμε όλοι πως δεν έγινε καμία μεταγραφή. Και πήγαμε στους 8 και κάναμε πλάκα στο πρωτάθλημα.

ΜΗΝ κρίνετε την ομάδα πριν φτάσει τέλη Οκτώβρη.
Λάθος επιλογές μπορεί να γίνουν οποιαδήποτε χρονιά. Αλλά δεν κρίνονται στην αρχή της - κρίνονται βάσει αποτελεσμάτων στο τέλος της.


Δεν είναι καταστροφολογία,είναι κριτική στη διοίκηση για τις ανακολουθίες της,ψέμματα,και καλό είναι κάποια πράγματα να ειπωθούν, οχι μόνο λιβάνι.Δεν κρίνω την ομάδα ούτε πιθανά λάθος επιλογές,αλλά τακτικές και πρακτικές λάθος που η ομάδα θα τις πληρώσει.Για μένα υπέρτατο αγαθό ο Ολυμπιακός.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom