Νέα

Αμοιβές αθλητών. Κάπου ΕΛΕΟΣ!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα troubaman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 273
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.222
Κριτικές
60
Like
20.252
Πόντοι
14.936
Εσεις αν δεν ηταν ο κυριος Κουταβουλιας θα ειχατε την ιδια αντιδραση;;

Νομιζω πως κουρασε το ζητημα.
Όντως κούρασε και ας το αφήσουμε καλύτερα...
Η μόνη διαφορά είναι ότι ο @The Saint* δεν πήρε το μέρος μου...
Θεατής είναι και καλά κάνει ο άνθρωπος και αυτό είναι το σωστο...
Εγώ με τον Κούγια του μπου σκοτώνομαι άλλωστε...
Εσύ γιατί μου έκανες επίθεση είναι το ερώτημα?
Αυτο παραξένεψε τον κόσμο που το βλέπει κατάλαβες...
Εσένα δεν σε έθιξε κανείς όμως πήρες θέση...
Αυτό είναι το περίεργο...
Όπως και να έχει βέβαια ΠΟΥΤΣΑ μου δεν τρέχει άλλωστε τα είπα και σε εσένα
αυτά που έπρεπε αλλά πολύ περίεργο αυτό που έκανες...
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.675
Κριτικές
90
Like
36.141
Πόντοι
25.467

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.490
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Που θα πιάσεις εσύ να αναφέρεις τον Ακετονκουμπο που κάνει την Ελλάδα να ακούγεται σε όλο τον πλανήτη.
O άνθρωπος είναι κορυφαίος στο άθλημά του. Και μπράβο του που έφτασε τόσο ψηλά με τη δουλειά του και μπράβο του επίσης που παίρνει αυτά τα λεφτά.
Αλλά στην Ελλάδα δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, με ελληνικό διαβατήριο, που αυτό είναι. Έχει ελληνική παιδεία αλλά όχι ελληνική συνειδηση. Τα ονόματα που έδωσε στα παιδιά του είναι ενδεικτικά. Ειδικά αν τα συγκρίνεις με αυτά που έδωσε ο φιλέλληνας πατέρας του σε αυτόν και τ' αδέρφια του.
Οπότε τον κρίνουμε ως καθόλα άξιο αθλητή και μόνον.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.865
Κριτικές
3
Like
4.429
Πόντοι
456
O άνθρωπος είναι κορυφαίος στο άθλημά του. Και μπράβο του που έφτασε τόσο ψηλά με τη δουλειά του και μπράβο του επίσης που παίρνει αυτά τα λεφτά.
Αλλά στην Ελλάδα δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, με ελληνικό διαβατήριο, που αυτό είναι. Έχει ελληνική παιδεία αλλά όχι ελληνική συνειδηση. Τα ονόματα που έδωσε στα παιδιά του είναι ενδεικτικά. Ειδικά αν τα συγκρίνεις με αυτά που έδωσε ο φιλέλληνας πατέρας του σε αυτόν και τ' αδέρφια του.
Οπότε τον κρίνουμε ως καθόλα άξιο αθλητή και μόνον.
Ρεαλιστικά τα παιδιά του θεωρούνται αμερικανάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: resp

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.665
Like
2.389
Πόντοι
606
παντως παιδια με το μεροκαματο στο χωραφι μια χαρα περναω


images
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.037
Κριτικές
9
Like
12.974
Πόντοι
3.836
Για τους φοιτητές που πίνουν μπίρες από το περίπτερο στην πλατεία Εξαρχείων;

- Η αμοιβή του αθλητή επιμερίζεται σε όλους τους οπαδούς. Όσο περισσότεροι οι οπαδοί της ομάδας, τόσο (συνήθως) μεγαλύτερα τα κέρδη της, άρα μεγαλύτερες οι απολαβές των σταρ.
- Η αμοιβή του γιατρού είναι η ίδια για κάθε ασθενή. Άρα για να πληρώνεται όσο καλά κρίνει ο νηματοθέτης ότι αξίζει, πρέπει κάθε ασθενής να ξεπαγκίζεται, δηλαδή η υγεία να καταντήσει πολυτέλεια για πλούσιους. Αυτό συμβαίνει ήδη με τους γιατρούς φίρμες που έχουν πάει την αμοιβή τους στον ουρανό.

Συμπέρασμα: Δεν είναι το χρήμα τον παν στη ζωή. Η υγεία πρέπει να είναι προσιτή για όλους, πλούσιους και φτωχούς. Το ίδιο και η ψυχαγωγία. Μπορεί να μην παίρνεις τα λεφτά του Αντετοκούμπο ,αλλά να μπορείς να αγοράσεις τη φανέλα του ή να πληρώσεις συνδρομητικό για να βλέπεις τους αγώνες.
 

johnny rotten

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2017
Μηνύματα
65
Like
88
Πόντοι
0
Εχουμε ελληνοποιησει ενα Νιγηριανο που μας κανει να νοιωθουμε περηφανεια.
The Greek freak τον φωναζουν στους μπακς και το NBA και καμμια αντιρρηση.
Αλλα τα παιρνω κρανιο μαγκες να καλοπληρωνεται σε τετοιο βαθμο την ιδια στιγμη που ανθρωποι με αλλα επαγγελματα πολυ πιο σπουδαια ψωμολυσσανε.
Το θεμα δεν επιχειρει να στοχοποιησει το συγκεκριμμενο παιχτη αλλα το φαινομενο να πεφτουν εκατομμυρια ευρω σε ανθρωπους που "παιζουν μπαλα".
Ειναι αραγε τα πιο σπουδαια επαγγελματα απ ολα αυτα;
Ειναι δικαιο να θησαυριζουν οι επαγγελματιες αθλητες;
Εμεις τα κοροιδα τους βλεπουμε παιζουμε στοιχηματα για παρτη τους βγαζουμε εισιτηρια διαρκειας και γυριζουμε πισω στο σπιτι μας στη μετρια φτωχη ζωη μας.
Καπου ελεος ρε μαγκες.
Ωρες ωρες συνειδητοποιω τι ΗΛΙΘΙΑ ειναι η μαζα.Τι βλακες ειμαστε.
Γιατι εμεις στηριζουμε αυτη τη βιομηχανια.
Ακουω σκεψεις στο θεμα αυτο.
Πηρα αφορμη να το γραψω γιατι βαρεθηκα να ακουω οτι ο Αντετοκουμπο εκανε το ενα το αλλο ανοιξε επιχειρησεις με ονομα "αντετοκουμπρος" (εχει και χιουμορ ο πολυεκατομμυριουχος).
Τεσπα.
Ακουω σκεψεις μαγκες.
Δεν εχουμε ελληνοποιησει αδερφε.Εχει γεννηθει εδω,εχει παρει τα ιδια ερεθισματα με εμας στα πρωτα του χρονια,οποτε ειναι ενας απο εμας...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
Ένα κομμάτι είναι ότι παίζουν πολλές διαφημίσεις-χορηγίες σε όλα τα αθλητικά γεγονότα. Δες φόρμουλα κάτι τεράστιες ταμπέλες της Rolex πχ και σκέψου τι ποσά δίνει μόνο η Rolex για εκεί. Το άλλο θέμα είναι, εμείς οι "κοινοί θνητοί" μπορούμε να κάνουμε τα συγκεκριμένα επαγγέλματα? Γιατί δεν είναι μόνο το παιχνίδι και η προπόνηση αλλά χτίζεις όλη σου τη ζωή γύρω από αυτό. Εγώ όχι δεν θα μπορούσα να το κάνω. Τώρα είναι καλό κακό αυτό? Προσωπικά δεν με ενοχλεί. Αφού μπορούν και τα παίρνουν καλά κάνουν και τα παίρνουν
Η F1 το WRC το MOTOGP/SBK είναι επικίνδυνα αθλήματα.Μπορεί να σκοτωθεί κάποιος ανά πάσα στιγμή.Ιδίως στο WRC και στις μηχανές ο χάρος παραμονεύει,και παίρνουν λιγότερα.Επιπλέον χάρις αυτούς τους οδηγούς/αναβάτες εξελίσσονται τα οχήματα και είναι ασφαλή για τον κόσμο που αγοράζει ένα απλό αμάξι.Δικαίως πληρώνονται πολλά λεφτά.
Τώρα στο ποδόσφαιρο,μπάσκετ τι να πω είναι υπερβολικά μεν αλλά και αυτοί οι αθλητές χάνουν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους με τις προπονήσεις..Αλλά και σε άλλα επαγγέλματα οι καλοί,πρωτοκλασάτοι,παίρνουν πολλά.Γιατροί,π.χ,σε μεγάλες χώρες που κάνουν θαύματα,παίρνουν ετησίως αρκετά εκατομμύρια,αλλά σίγουρα λιγότερα από τους αθλητές.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.865
Κριτικές
3
Like
4.429
Πόντοι
456
Η F1 το WRC το MOTOGP/SBK είναι επικίνδυνα αθλήματα.Μπορεί να σκοτωθεί κάποιος ανά πάσα στιγμή.Ιδίως στο WRC και στις μηχανές ο χάρος παραμονεύει,και παίρνουν λιγότερα.Επιπλέον χάρις αυτούς τους οδηγούς/αναβάτες εξελίσσονται τα οχήματα και είναι ασφαλή για τον κόσμο που αγοράζει ένα απλό αμάξι.Δικαίως πληρώνονται πολλά λεφτά.
Τώρα στο ποδόσφαιρο,μπάσκετ τι να πω είναι υπερβολικά μεν αλλά και αυτοί οι αθλητές χάνουν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους με τις προπονήσεις..Αλλά και σε άλλα επαγγέλματα οι καλοί,πρωτοκλασάτοι,παίρνουν πολλά.Γιατροί,π.χ,σε μεγάλες χώρες που κάνουν θαύματα,παίρνουν ετησίως αρκετά εκατομμύρια,αλλά σίγουρα λιγότερα από τους αθλητές.
Ναι αλλά οι γιατροί που αναφέρεις μπορούν να τα βγάζουν μέχρι να πεθάνουν, οι πρωτοκλασσάτοι αθλητές έχουν ημερομηνία λήξεως.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.111
Πόντοι
506
Εγώ στον αντίποδα να ρωτήσω τα ποσά που βγάζουν οι ''επαγγελματίες'' influensers και ηθοποιοί ή φρόκαλα τύπου Καρντάσιανς που τους κάνουμε πλούσιους με την μαλακία μας είναι καλύτερα? Ο Γιάννης και κάθε αθλητής λυώνει στον ιδρώτα.

Επάγγελμα: medical student, model και ...............επαγγελματίας φαγάς
Net worth: about 250.000 dollars




Nela Louise Zisser

A model who is also a competitive eater has stunned viewers by devouring a full jar of family-sized Nutella in less than two minutes.

Medical student Nela Zisser, 26, uploaded the clip to YouTube on Tuesday, and finished a food challenge many would find impossible with ease.

Model and competitive eater who is widely known for her eponymous YouTube channel. She has gained more than 33 million channel views for her massive eating challenges, including “5 lbs of Nachos Smashed!”

In 2013, she won the Miss Earth New Zealand beauty pageant. One of her YouTube channel’s most popular videos, “1 kg Mad Mex Burrito eaten in under 2 Minutes!,” has earned more than 975,000 views.

She was first scouted as a model at the age of 16, and officially began her career at age 18. She began her YouTube channel in March 2014.

She was born and raised in Christchurch, New Zealand.​
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.576
Πόντοι
3.786
O άνθρωπος είναι κορυφαίος στο άθλημά του. Και μπράβο του που έφτασε τόσο ψηλά με τη δουλειά του και μπράβο του επίσης που παίρνει αυτά τα λεφτά.
Αλλά στην Ελλάδα δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Δηλώνει ότι είναι Νιγηριανός, με ελληνικό διαβατήριο, που αυτό είναι. Έχει ελληνική παιδεία αλλά όχι ελληνική συνειδηση. Τα ονόματα που έδωσε στα παιδιά του είναι ενδεικτικά. Ειδικά αν τα συγκρίνεις με αυτά που έδωσε ο φιλέλληνας πατέρας του σε αυτόν και τ' αδέρφια του.
Οπότε τον κρίνουμε ως καθόλα άξιο αθλητή και μόνον.
Αν δεν είχε ελληνική συνείδηση δεν θα έβαζε τους ομογενείς να ψάλλουν μαζί του τον εθνικό μας ύμνο.Ποιος άλλος το έχει κάνει αυτό;Για τα ονόματα παίζει ρόλο σε ποια χώρα ζουν και έχουν σκοπό να ζήσουν.Προσφέρει καλύτερη ενσωμάτωση.Πολύ πιθανό να ζει τους περισσότερους μήνες του χρόνου στην Αμερική και αφότου σταματήσει.Μην ξεχνάς ότι η γυναίκα του είναι Αμερικανίδα.

Και έχει δηλώσει ότι είναι και Νιγηριανός,ναι,όπως και εκατομμύρια φορές ότι είναι Έλληνας.Δηλαδή όταν λέμε Ελληνοαμερικανός τι εννοούμε;Ο Καλάθης δεν είναι και Αμερικανός εκτός από Έλληνας;Εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε και δε μιλάει καθόλου ελληνικά
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.576
Πόντοι
3.786
Οι κομπλεξικοί Ελληναράδες ζηλόφθονοι που δε λένε να χωνέψουν ότι ένας μαύρος Έλληνας είναι ο δημοφιλέστερος συμπατριώτης μας στον κόσμο,πιάστηκαν από μια δήλωση του ότι είναι Νιγηριανός.Ξεχνάνε τόσες και τόσες δηλώσεις του και πράξεις του ότι νιώθει Έλληνας.

Δηλαδή ένας άνθρωπος αποκλείεται να αισθάνεται και Νιγηριανός και Έλληνας;Είστε τόσο στενόμυαλοι;Πιστεύετε δηλαδή ότι ο Καλάθης και ο κάθε Καλάθης θα ερχόταν να αγωνιστεί για την Ελλάδα,αν είχε επιλεγεί να εκπροσωπήσει τη χώρα που γεννήθηκε και μεγάλωσε;
 
Τελευταία τροποποίηση:

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.490
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Αν δεν είχε ελληνική συνείδηση δεν θα έβαζε τους ομογενείς να ψάλλουν μαζί του τον εθνικό μας ύμνο.Ποιος άλλος το έχει κάνει αυτό;Για τα ονόματα παίζει ρόλο σε ποια χώρα ζουν και έχουν σκοπό να ζήσουν.Προσφέρει καλύτερη ενσωμάτωση.Πολύ πιθανό να ζει τους περισσότερους μήνες του χρόνου στην Αμερική και αφότου σταματήσει.Μην ξεχνάς ότι η γυναίκα του είναι Αμερικανίδα.

Και έχει δηλώσει ότι είναι και Νιγηριανός,ναι,όπως και εκατομμύρια φορές ότι είναι Έλληνας.Δηλαδή όταν λέμε Ελληνοαμερικανός τι εννοούμε;Ο Καλάθης δεν είναι και Αμερικανός εκτός από Έλληνας;Εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε και δε μιλάει καθόλου ελληνικά
Όποιος έχει ελληνική συνείδηση δε δηλώνει Νιγηριανός, που δεν είναι και κανένα έγκλημα, αφού αυτό είναι ο άνθρωπος.
Οταν λέμε Ελληνοαμερικάνος εννοούμε ελληνικής καταγωγής άτομο, που έχει την αμερικανική υπηκοότητα. Όχι Έλληνα εξ ορισμού όμως. Το πως αισθάνεται ο καθένας την ελληνική καταγωγή και πως την εκφράζει είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, ειδικά για όσους δεν είναι πρώτης ή δεύτερης γενιάς.
Υπάρχει ο Ζεμενιδης που πολεμάει την Τουρκία όπου τη βρει, υπάρχει κι ο Σταυρίδης που την προσκυνάει και την εκθειάζει όπου βρεθεί κι όπου σταθεί. Και οι δυο Αμερικάνοι, ελληνικής καταγωγής θεωρητικά.
Όσο για τα ονόματα, αυτόν που τον λένε Γιάννη σε τι τον εμπόδισε να βγάζει 60 εκ το χρόνο; Και ειδικά στις ΗΠΑ με την ομογένεια και την πανσπερμια φυλών που τις απαρτίζουν, το όνομα δεν παίζει κανένα ρόλο επαγγελματικα ή κοινωνικά.
Δεν ήθελε να δώσει ελληνικό όνομα, δεν έδωσε. Δεν το ένιωθε. Επιλογή του. Σεβαστή.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.576
Πόντοι
3.786
Όποιος έχει ελληνική συνείδηση δε δηλώνει Νιγηριανός, που δεν είναι και κανένα έγκλημα, αφού αυτό είναι ο άνθρωπος.
Οταν λέμε Ελληνοαμερικάνος εννοούμε ελληνικής καταγωγής άτομο, που έχει την αμερικανική υπηκοότητα. Όχι Έλληνα εξ ορισμού όμως. Το πως αισθάνεται ο καθένας την ελληνική καταγωγή και πως την εκφράζει είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, ειδικά για όσους δεν είναι πρώτης ή δεύτερης γενιάς.
Υπάρχει ο Ζεμενιδης που πολεμάει την Τουρκία όπου τη βρει, υπάρχει κι ο Σταυρίδης που την προσκυνάει και την εκθειάζει όπου βρεθεί κι όπου σταθεί. Και οι δυο Αμερικάνοι, ελληνικής καταγωγής θεωρητικά.
Όσο για τα ονόματα, αυτόν που τον λένε Γιάννη σε τι τον εμπόδισε να βγάζει 60 εκ το χρόνο; Και ειδικά στις ΗΠΑ με την ομογένεια και την πανσπερμια φυλών που τις απαρτίζουν, το όνομα δεν παίζει κανένα ρόλο επαγγελματικα ή κοινωνικά.
Δεν ήθελε να δώσει ελληνικό όνομα, δεν έδωσε. Δεν το ένιωθε. Επιλογή του. Σεβαστή.
Ρε φίλε μια φορά στην ζωή του έχει πάει στη Νιγηρία.Λες να νιώθει Νιγηριανός και όχι Έλληνας;Μην επιμένεις.Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να νιώθουν ότι ανήκουν σε δύο κόσμους.Νιώθει Έλληνας και ότι έχει αποδείξει και με φιλανθρωπίες στα Σεπόλια.Τέλος!
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.490
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Ρε φίλε μια φορά στην ζωή του έχει πάει στη Νιγηρία.Λες να νιώθει Νιγηριανός και όχι Έλληνας;Μην επιμένεις.Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να νιώθουν ότι ανήκουν σε δύο κόσμους.Νιώθει Έλληνας και ότι έχει αποδείξει και με φιλανθρωπίες στα Σεπόλια.Τέλος!
Ε, αφού ξέρεις εσύ τι νιώθει ο άνθρωπος και όχι ο ίδιος που δηλώνει Νιγηριανός, τι άλλο να πούμε;
Όντως τέλος.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.404
Κριτικές
41
Like
2.342
Πόντοι
506
Από την τσέπη σου τα παιρνει τυπε? Αν σε νοιάζουν οι άλλοι επιστήμονες που δεν πληρώνονται καλά, ας πρόσεχαν αρχικά και ας τους ενισχύσεις με καμια δωρεα αν θεωρείς ότι αξίζουν περισσότερα.
οταν ο αλλος του εχει γινει ο κωλος να στα θρανια και εχει καψει το μυαλο του απο τις γνωσεις κανοντας τις απειρες θυσιες δε ειναι δυνατον να παιρνει λιγοτερα λεφτα απο εναν τραγουδιστη και εναν ποδοσφαιριστη που τα ξυνουν ολη μερα γιατι τραγουδιστης και ποδοσφαιριστης δε ειναι επαγγελματα κωλοβαρεμα ειναι που απλα τους χρυσοπληρωνουν οι μαλακες που τους πληρωνουν.Δε μπορει ενας πιλοτος ή ενας χειρουργος καρδιας που οι ανθρωποι σκιζονται στη δουλεια να παιρνουν 1200 ευρω και οι τραγουδιστες και ποδοσφαιριστες που τα ξινουν να παιρνουν 50.000-100.000 τη φορα.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.576
Πόντοι
3.786
Ε, αφού ξέρεις εσύ τι νιώθει ο άνθρωπος και όχι ο ίδιος που δηλώνει Νιγηριανός, τι άλλο να πούμε;
Όντως τέλος.
Ρε φίλε γιατί κόλλησε η βελόνα;Έχει δηλώσει εκατομμύρια άλλες φορές ότι είναι Έλληνας και το έχει αποδείξει και με τον εθνικό μας ύμνο που τον έψαλλε στη Νέα Υόρκη.Νιώθει και τα 2,όπως και ο Καλάθης και ο Pete Sampras.Case closed
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.490
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Ρε φίλε γιατί κόλλησε η βελόνα;Έχει δηλώσει εκατομμύρια άλλες φορές ότι είναι Έλληνας και το έχει αποδείξει και με τον εθνικό μας ύμνο που τον έψαλλε στη Νέα Υόρκη.Νιώθει και τα 2,όπως και ο Καλάθης και ο Pete Sampras.Case closed

Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Έχω παίξει με την Ελλάδα, αλλά όλοι ξέρουν ότι είμαι Νιγηριανός»

Έχω τις αξίες και τις αρχές της Νιγηρίας.

Έτσι είμαι κι εγώ. Γεννήθηκα στην Ελλάδα, εκπροσωπώ την ελληνική ομάδα, αλλά στο τέλος της ημέρας, όλοι γνωρίζουν ότι εγώ είμαι Νιγηριανός. Αγαπώ και γνωρίζω την κουλτούρα της. Το καλοκαίρι πήγα και με τη μητέρα μου για πρώτη φορά, συνάντησα τους θείους μου και τους παππούδες μου και όλα, οπότε όλοι ξέρουν στο τέλος της ημέρας ότι είναι Νιγηριανός, είμαι Αφρικανός»

 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.576
Πόντοι
3.786
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Έχω παίξει με την Ελλάδα, αλλά όλοι ξέρουν ότι είμαι Νιγηριανός»

Έχω τις αξίες και τις αρχές της Νιγηρίας.

Έτσι είμαι κι εγώ. Γεννήθηκα στην Ελλάδα, εκπροσωπώ την ελληνική ομάδα, αλλά στο τέλος της ημέρας, όλοι γνωρίζουν ότι εγώ είμαι Νιγηριανός. Αγαπώ και γνωρίζω την κουλτούρα της. Το καλοκαίρι πήγα και με τη μητέρα μου για πρώτη φορά, συνάντησα τους θείους μου και τους παππούδες μου και όλα, οπότε όλοι ξέρουν στο τέλος της ημέρας ότι είναι Νιγηριανός, είμαι Αφρικανός»

Την είδα στα αγγλικά τη συνέντευξη του για να μη χαθεί τίποτα στη μετάφραση.Δε λέει πουθενά ότι δεν είναι και Έλληνας.Πάνω στον ενθουσιασμό του είπε ότι είναι Νιγηριανός,γιατί αυτή είναι η καταγωγή του.Κακό είναι;Δεν αναιρεί όμως ότι είναι και Έλληνας.Θες να βρούμε τις δεκάδες φορές που έχει δηλώσει και Έλληνας;Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή.Επειδή έλλειψε ένα καλοκαίρι από την εθνική,που δίνει συνεχώς το παρόν σε αντίθεση με άλλους ακριβοπληρωμένους σταρ;
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.490
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Την είδα στα αγγλικά τη συνέντευξη του για να μη χαθεί τίποτα στη μετάφραση.Δε λέει πουθενά ότι δεν είναι και Έλληνας.Πάνω στον ενθουσιασμό του είπε ότι είναι Νιγηριανός,γιατί αυτή είναι η καταγωγή του.Κακό είναι;Δεν αναιρεί όμως ότι είναι και Έλληνας.Θες να βρούμε τις δεκάδες φορές που έχει δηλώσει και Έλληνας;Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή.Επειδή έλλειψε ένα καλοκαίρι από την εθνική,που δίνει συνεχώς το παρόν σε αντίθεση με άλλους ακριβοπληρωμένους σταρ;
Άσκοπα το παλεύεις. Ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος και στα Αγγλικά.
Υπάρχει μια αθλήτρια και αριστούχος μαθήτρια. Σημαιοφόρος στην παρέλαση και δρομέας με την εθνική ομάδα στίβου. Μαύρη κι αυτή.
Ο πατέρας της Κενυάτης, καθηγητής τοξικολογίας νομίζω στο ΑΠΘ.
Νιώθει περήφανη για την καταγωγή της, τη ζωή της εδώ και περήφανη για την πατρίδα της, στην εθνική γιορτή της οποίας είχε τη χαρά να εκπροσωπήσει το σχολείο της φέροντας τη σημαία, σύμφωνα με δηλώσεις της.
Αυτή έχει επιλέξει τι είναι στο τέλος της ημέρας. Ελληνίδα. Κι αν φέρει μετάλλιο σε Βαλκανικό ή Πανευρωπαϊκό θα το χαρώ ιδιαίτερα.
Για μένα και οι δύο επιλογές σεβαστές.
Αλλά με το στανιό Έλληνα δε θα θεωρήσω κάποιον που δε θεωρεί ο ίδιος τον εαυτό του.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom