Νέα

Θρύλε Θεέ Ολυμπιακέ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 196K
  • Εμφανίσεις 5M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 8 άτομα (1 μέλη και 7 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
το κρακούγιεβατς εκτός από τα Γιούγκο έβγαλε και τον μεγαλύτερο σε βάθος χρόνου και προσφοράς παίκτη που έχει περάσει από την Ελλάδα......

Τζόλε για πάντα στην καρδιά μου...

Καλή συνέχεια τεράστιε σε ότι κάνεις.

Από σήμερα το φτωχό ελληνικό ποδόσφαιρο πρέπει να ζητιανέψει ακόμα περισσότερο.

Κι άστους να λένε για κλίκες και μαλακίες....
Ποτέ άλλοτε παίκτης δεν έκανε άλλους μάγκες με το παιχνίδι του..........
Αρχής γενομένης απ τους έτερους καραφλούς.........
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.010
Πόντοι
17.885
Μαλάκες! Είχε μαλλιά ακόμα όταν παίρναμε τα πρώτα πρωταθλήματα!!!!!!
 

Akapotos Kavalaris

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
330
Like
0
Πόντοι
1
το κρακούγιεβατς εκτός από τα Γιούγκο έβγαλε και τον μεγαλύτερο σε βάθος χρόνου και προσφοράς παίκτη που έχει περάσει από την Ελλάδα......

Τζόλε για πάντα στην καρδιά μου...

Καλή συνέχεια τεράστιε σε ότι κάνεις.

Από σήμερα το φτωχό ελληνικό ποδόσφαιρο πρέπει να ζητιανέψει ακόμα περισσότερο.

Κι άστους να λένε για κλίκες και μαλακίες....
Ποτέ άλλοτε παίκτης δεν έκανε άλλους μάγκες με το παιχνίδι του..........
Αρχής γενομένης απ τους έτερους καραφλούς.........
ασε ρε
 

Συνημμένα

  • seal.gif
    seal.gif
    20,5 KB · Εμφανίσεις: 27

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
το κρακούγιεβατς εκτός από τα Γιούγκο έβγαλε και τον μεγαλύτερο σε βάθος χρόνου και προσφοράς παίκτη που έχει περάσει από την Ελλάδα......

[size=18pt]Τζόλε για πάντα στην καρδιά μου... [/size]

Καλή συνέχεια τεράστιε σε ότι κάνεις.

Από σήμερα το φτωχό ελληνικό ποδόσφαιρο πρέπει να ζητιανέψει ακόμα περισσότερο.

Κι άστους να λένε για κλίκες και μαλακίες....
Ποτέ άλλοτε παίκτης δεν έκανε άλλους μάγκες με το παιχνίδι του..........
Αρχής γενομένης απ τους έτερους καραφλούς.........
Θα με ρίξεις στα ναρκωτικά εσύ αδερφέ,δεν την παλεύω με την πάρτη σου :grin:
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.010
Πόντοι
17.885

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Ένα μεγάλο respect για ένα πολύ μεγάλο ποδοσφαιριστή που στόλισε με την παρουσία του τα ελληνικά γήπεδα!!!!
Να μείνει για πάντα στον Πειραιά...έστω και αν αναλάβει...μπράβος του Κόκκαλη!!!! :rockon: :rockon:

ΥΓ--->Εγώ τυνχάνει να έχω απολαύσει αυτόν τον ποδοσφαιριστή...απο τα πρώτα χρόνια του στην Ελλάδα...και τον Πανηλειακό!!!! :dancing: :dancing: :dancing:
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Ένα μεγάλο respect για ένα πολύ μεγάλο ποδοσφαιριστή που στόλισε με την παρουσία του τα ελληνικά γήπεδα!!!!
Να μείνει για πάντα στον Πειραιά...έστω και αν αναλάβει...μπράβος του Κόκκαλη!!!! :rockon: :rockon:

ΥΓ--->Εγώ τυνχάνει να έχω απολαύσει αυτόν τον ποδοσφαιριστή...απο τα πρώτα χρόνια του στην Ελλάδα...και τον Πανηλειακό!!!! :dancing: :dancing: :dancing:
Εχεις Δικιο !!!
Εγω λεω να μεινει στον Ολυμπιακο και  να αναλαβει ο Κοκκαλης Μπραβος του.......
για ΤΟΣΟ μεγαλο παιχτη μιλαμε!!
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Εχεις Δικιο !!!
Εγω λεω να μεινει στον Ολυμπιακο και  να αναλαβει ο Κοκκαλης Μπραβος του.......
για ΤΟΣΟ μεγαλο παιχτη μιλαμε!!

Ο καθένας με τον...ρόλο του Χριστόφορε!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Άσε που για μένα...ο μεγαλύτερος αθλητής του Θρύλου...είμαι...εγώ..εσύ...και η μισή Ελλάδα!!! :rockon: :rockon:
 

gp07

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.780
Like
35
Πόντοι
16
Αντιο αρχηγε ευχαριστουμε.
Κι αν ειπαμε και καμια κουβεντα παραπανω...
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Αντίο αρχηγέ και σημαία της ομάδας.
Πρότυπο ποδοσφαιριστή και όνομα-θρύλος.
Μακάρι να συνεχίσει να προσφέρει στον Ολυμπιακό από διαφορετικό πόστο.

Τα ρεκόρ του Τζόρτζεβιτς

- Πρώτος ξένος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σε συμμετοχές στο πρωτάθλημα (341 συμμετοχές)

- Πρώτος ξένος σκόρερ του Ολυμπιακού (156 γκολ)

- Τέταρτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

- Ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα πρωταθλήματα στην Ελλάδα (12 τίτλοι)

- Πρώτος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σε συμμετοχές στην Ευρώπη (76 συμμετοχές)

- Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη (15 γκολ)

- Πρώτος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σε συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ

- Τρίτος ποδοσφαιριστής ελληνικών ομάδων σε συμμετοχές στην Ευρώπη (πίσω από Νικοπολίδη, Λυμπερόπουλο με 79)

- Πρώτος σκόρερ ελληνικών ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ (9 γκολ μαζί με Κωνσταντίνου)

- Πρώτος ξένος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σε χρονική διάρκεια παραμονής (13 χρόνια)

- Μοναδικός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού με χατ-τρικ στο Τσάμπιονς Λιγκ (στο 6-2 με Λεβερκούζεν το 2002)
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Η ψηφοφορια Αλλαξε....
Αν ξεχασα Καποιον Απο τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ξενους που ειχαμε στον Θρυλο θυμιστε μου !!!

Αντε Καλο βραδυ !!!!










[move]Ειναι Τρελος Ειναι Τρελος ο Αρχηγος [/move]
[move]Ειναι Τρελος Ειναι Τρελος ο Καραφλος[/move]
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
ΤΟ «ΧΤΥΠΗΜΑ» ΤΟΥ ΚΟΚΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΖΟΡΤΖEΒΙΤΣ-ΣΤΕΛΙΟ, Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ, Η ΡΕΛΑΝΣ ΤΡΟΧΑΝΑ.
«ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ...».- Γύρω στα μέσα της 10ετίας του ΄90 στην Ελλάδα άρχισαν να γίνονται γνωστά δυο ονόματα που ξεπήδησαν από τη δυτική Πελοπόννησο: Στέλιος Γιαννακόπουλος ο ένας, Πέντραγκ Τζόρτζεβιτς ο άλλος. Ποδοσφαιρική τους «πατρίδα» ο Πύργος και ομάδα τους, στις μικρές κατηγορίες τότε, ο συνεχώς ανερχόμενος Πανηλειακός. Δεν χρειάστηκε να οσφρηνθούν πολύ τα λαγωνικά της Αθήνας για να τους εντοπίσουν. Η φήμη τους έτρεχε με χίλια κι έφτασε στο Κέντρο πετώντας.




Ο Παναθηναϊκός αγκάλισε τον έναν, τον Στέλιο Γιαννακόπουλο, προσπάθησε για τον άλλο, αλλά δεν κατάφερε να αποκτήσει κανέναν. Σήμερα, που ανακοινώνεται επίσημα το τέλος της μεγάλης καριέρας του Τζόρτζεβιτς, έχει ενδιαφέρον, μαζί με μια ακόμα αναδρομή του Γιάννη Καλλίρη που κάνει ο sportdog, να θυμηθούμε κάποιες ξεχωριστές λεπτομέρειες για την καριέρα του Σέρβου, αλλά και, κυρίως, τη μάχη που έγινε τότε για την απόκτησή του και στην οποία έπαιξε καθοριστικό ρόλο όχι μόνο το «πακέτο» του Σωκράτη Κόκκαλη, αλλά και η παρουσία του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

articleimage193086.jpg

Εκ Σερβίας με 45 εκατομμύρια!

Ο Τζόλε γεννήθηκε στις 4 Αυγούστου 1972 στο Κραγκούγιεβατς της Σερβίας και η πρώτη του ομάδα ήταν η τοπική Ραντνίσκι. Ακολούθησε ο Ερυθρός Αστέρας, στον οποίο έπαιξε μία χρονιά και άλλη μία στη Σπάρτακ Σουμπότικα, και κατόπιν ήρθε στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στον Πανηλειακό.

Σύμφωνα με την «Αθλητική Ηχώ» της εποχής εκείνης, η μεταγραφή κόστισε 45 εκ. δραχμές, ποσό που για τα δεδομένα της κατηγορίας (Γ΄ Εθνική) ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Ο Σάκης Σταυρόπουλος, όμως, ήξερε τι έκανε. Την ημέρα που έγινε γνωστή η μεταγραφή, δήλωσε: «Όλα τα στοιχεία μιλάνε για σπουδαίο παίκτη. Κάναμε καλή επένδυση». Χρυσάφι είχε βρει!

Σκαρφαλώνοντας στον Πύργο

Ο Τζόρτζεβιτς φανέρωσε αμέσως το σπουδαίο ταλέντο του και ήταν ο ηγέτης του Πανηλειακού, ο οποίος ανέβηκε τάχιστα τις κατηγορίες φτάνοντας στην Α’ Εθνική και παίζοντας στην ομάδα του Πύργου στην πρώτη της συμμετοχή στα «σαλόνια», τη σεζόν 1995-96. Όπως ήταν φυσικό, ξεχώρισε και έγινε το αντικείμενο του… πόθου για τις τρεις «μεγάλες» ομάδες του κέντρου, οι οποίες θέλησαν να τον εντάξουν στο έμψυχο δυναμικό τους.

Το μπάσιμο Κόκκαλη και η σφήνα Τροχανά

Το καλοκαίρι εκείνο έγινε σφαγή! Ο Παναθηναϊκός φαινόταν αρχικά να διατηρεί προβάδισμα για την απόκτηση του Τζόρτζεβιτς («πακέτο» με εκείνη του Στέλιου Γιαννακόπουλου). Όμως, ο Σωκράτης Κόκκαλης ήθελε πολύ τον παίκτη και δεν δίστασε να δαπανήσει πολλά χρήματα για να τον ντύσει στα ερυθρόλευκα.

Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, που ακόμη διήνυε την περίοδο των «πέτρινων» χρόνων, έδωσε 800 εκατομμύρια δραχμές στον Σταυρόπουλο, εξασφαλίζοντας την υπογραφή του Τζόρτζεβιτς και του Γιαννακόπουλου. Και όλα αυτά, παρά τη «σφήνα» του Μιχάλη Τροχανά, ο οποίος ενεπλάκη στη διεκδίκηση του Τζόλε.

Μάλιστα, λίγο πριν από την ολοκλήρωση της μεταγραφής η ΑΕΚ κατέθεσε υψηλότερη οικονομική πρόταση τόσο στον Πανηλειακό όσο και στον παίκτη, όμως ο τελευταίος απάντησε ότι είχε ήδη δώσει το λόγο του στον Ντούσαν Μπάγεβιτς και δεν μπορούσε να τον πάρει πίσω.

Τζόλε και Ντούσαν

Η παρουσία του «Ντούσκο» στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ολοκλήρωση της μεταγραφής και παράλληλα αξιοποίησε στο έπακρο τον Τζόρτζεβιτς.

Έχοντας αρκετούς ταλαντούχους ποδοσφαιριστές στο πλευρό του, όπως οι Γιαννακόπουλος, Αλεξανδρής, Ίβιτς, Γεωργάτος, ο 24χρονος τότε «Πέτρος» αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο και είναι ο άνθρωπος που οδηγεί τον Ολυμπιακό εκ του ασφαλούς στην πρώτη κατάκτηση Πρωταθλήματος μετά από δέκα χρόνια αλλά και στην εδραίωση της… αυτοκρατορίας!

Από τη χρονιά της απόκτησης του Τζόρτζεβιτς, ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει Πρωτάθλημα, με εξαίρεση την περίοδο 2003-04, όταν ο τίτλος κατέληξε στον Παναθηναϊκό! Ο εκπληκτικός συνδυασμός τεχνικής, ταχύτητας, αντοχής, η δύναμη, η ντρίμπλα, οι σέντρες και οι επελάσεις του τον καταξίωσαν στη συνείδηση των φίλων του Ολυμπιακού, που τον λάτρεψαν από την πρώτη στιγμή.

Η αδυναμία του Κόκκαλη

Παράλληλα, γνωστή είναι η αδυναμία που τρέφει στο πρόσωπό του και ο Κόκκαλης. Δεν είναι τυχαίο ότι όταν παλαιότερα όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού συζητούσαν μόνο με τον Γιώργο Λούβαρη κάθε θέμα που τους απασχολούσε, καθώς και τις ανανεώσεις των συμβολαίων του, ο Τζόρτζεβιτς μιλούσε κατευθείαν με το «αφεντικό» και πήγαινε στο σπίτι του προέδρου.

Μπάγεβιτς: Με Τζόρτζεβις ο Ολυμπιακός δεν έχει να φοβάται τίποτα!

Κάθε χρόνος που περνούσε, ο Τζόρτζεβιτς γινόταν όλο και καλύτερος. Ο κόσμος του Ολυμπιακού πανηγύριζε στο τέλος κάθε περιόδου ένα Πρωτάθλημα και ο Τζόλε γνώριζε τη δόξα και την αποθέωση. Τα εγκώμια για την παρουσία του πολλά: «Όσο ο Τζόρτζεβιτς είναι αυτός που πρέπει, ο Ολυμπιακός δεν έχει να φοβάται τίποτα», είχε πει κάποτε ο Μπάγεβιτς.

Υπήρξαν βέβαια και οι δύσκολες στιγμές. Αγωνιστικές και προσωπικές. Μετά τη συντριβή από την ΑΕΚ πέρυσι στο ΟΑΚΑ και ενώ το κλίμα ήταν πολύ βαρύ στην ομάδα, μίλησε στους συμπαίκτες του και ήταν συναισθηματικά φορτισμένος λέγοντας ότι πρώτη φορά αισθάνεται τέτοια ξεφτίλα.

Το... παιδί της διοίκησης και πώς απάντησε

Η ομιλία του, εκείνη, έμεινε στην… ιστορία: «Έχω 12 χρόνια στην ομάδα και ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει όπως θέλει την προσφορά μου. Δεν με ενδιαφέρει αυτό, αλλά να πάρουμε το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. Με έχουν κατηγορήσει ότι είμαι το παιδί της διοίκησης. Ας κρίνει ο καθένας όπως θέλει τι έχω κάνει γι αυτήν την ομάδα. Εγώ θέλω να είμαστε ενωμένοι και να πάρουμε το νταμπλ. Να μη μένουμε στα λόγια αλλά να το κάνουμε πράξη. Οι τελευταίες εξετάσεις μου έδειξαν ότι είμαι ένα βήμα πριν το κώμα! Δεν το έχω πει ποτέ, ούτε ζήτησα να μην παίζω. Παίζω και τρέχω όσο μπορώ. Κουρασμένοι, ξεκούραστοι, να δώσουμε ότι έχουμε για να καταφέρουμε».

Σε προσωπικό επίπεδο, η μοίρα του έδειξε το σκληρό της πρόσωπο μία εβδομάδα μετά τη φιέστα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της περιόδου 2006-07. Ήταν 20 Μαΐου όταν σκοτώθηκε στο Βελιγράδι ο μικρός του αδερφός.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom