Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Για να σοβαρευτουμε λιγο επι του θεματος!!

Eγω εχω  συγγενεις στην Μελβουρνη οπου ζουν εκει 35 χρονια
και εφυγαν για μια καλυτερα ποιοτητα ζωης αλλα και να εξασφαλιστουν
εππαγγελματικα!!Βεβαια αλλες εποχες εκεινες και αλλες τωρα,τωρα
δεν πιστευω να υπαρχει λογος να φυγει καποιος για Αυστραλια η  καποια αλλη χωρα
για μονιμη κατοικιση!!Αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα απλα ενα ταξιδακι για κανα μηνα και μετα θα γυριζα πισω!!
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Για να σοβαρευτουμε λιγο επι του θεματος!!

Eγω εχω  συγγενεις στην Μελβουρνη οπου ζουν εκει 35 χρονια
και εφυγαν για μια καλυτερα ποιοτητα ζωης αλλα και να εξασφαλιστουν
εππαγγελματικα!!Βεβαια αλλες εποχες εκεινες και αλλες τωρα,τωρα
δεν πιστευω να υπαρχει λογος να φυγει καποιος για Αυστραλια η  καποια αλλη χωρα
για μονιμη κατοικιση!!Αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα απλα ενα ταξιδακι για κανα μηνα και μετα θα γυριζα πισω!!
εαν παιρνεις 700-800 ευρω γιατι να μην φυγεις;
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Για να σοβαρευτουμε λιγο επι του θεματος!!

Eγω εχω  συγγενεις στην Μελβουρνη οπου ζουν εκει 35 χρονια
και εφυγαν για μια καλυτερα ποιοτητα ζωης αλλα και να εξασφαλιστουν
εππαγγελματικα!!Βεβαια αλλες εποχες εκεινες και αλλες τωρα,τωρα
δεν πιστευω να υπαρχει λογος να φυγει καποιος για Αυστραλια η  καποια αλλη χωρα
για μονιμη κατοικιση!!Αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα απλα ενα ταξιδακι για κανα μηνα και μετα θα γυριζα πισω!!


Γιατί όχι; Γενικά αν ο άλλος το θέλει δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνει. Ευκαιρίες υπάρχουν παντού.

Βέβαια κανείς δεν είπε να πάρει αύριο το δισάκι του και να φύγει, το όλο θέμα χρειάζεται πολλή σκέψη, πολλή οργάνωση και πολύ ψάξιμο. Αλλά για μένα δε χρειάζεται και κάποιος πολύ σοβαρός λόγος για να πάει κανείς αλλού να μείνει. Δεν είμαστε πλέον όπως οι παππούδες μας, για τους οποίους η μετανάστευση ήταν μονόδρομος μπας και γλιτώσουν από την εξαθλίωση όπου ζούσαν.

Πλέον δεν είναι τόσο τρελό να αναζητάς σε άλλη χώρα κάτι καλύτερο. Απλώς οι έλληνες φοβόμαστε τη μετανάστευση πιστεύω, μας έχουν μείνει άσχημα βιώματα. Όμως σήμερα δεν είναι τόσο τραγικό όσο παλιά.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Μπομπάρα!!!! Πάμε να φύγουμε να γίνουμε Αβορίγινες??????? :2funny: :2funny:

Πςςςςςςςςςς μέσααααααα, η Ταϊλάνδη από κει είναι σαν να πηγαίνεις Γαλλία από εδώ, και έχω αδυναμία στις Ταϊλανδέζεςςς!!!  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Αν έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε άλλους "παραδείσους" σημαίνει ότι η χώρα μας έχει πάρει την κατιούσα με ταχύ ρυθμό...Φίλε που ενδιαφέρεσαι να μεταναστεύσεις,αν πιστεύεις ότι θα βρεις καλύτερη εργασία εκεί,θα σου μένουν περισσότερα χρήματα στην τσέπη,και θα είσαι ευτυχισμένος,φύγε αύριο.Αν δεν έχει σίγουρα πράγματα,θα αναγκαστείς να γυρίσεις ξανά πίσω με κομμένα φτερά...Κάπως έτσι έφυγαν και οι Πακιστανοί,πουλώντας όλα τα υπάρχοντα τους για να έρθουν στην Ευρώπη,και τώρα δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω....Για καλό και για κακό,κράτησε λεφτά για το εισιτήριο της επιστροφής ή βγάλε με ανοιχτή ημερομηνία....
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Πςςςςςςςςςς μέσααααααα, η Ταϊλάνδη από κει είναι σαν να πηγαίνεις Γαλλία από εδώ, και έχω αδυναμία στις Ταϊλανδέζεςςς!!!  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Αυτά είναι Γη των Αβοριγίνων - Ταϋλάνδη... θα το κάνουμε Κολιάτσου - Παγκράτι.... :2funny:
Βιτσίοζικο πλάσμα εσύ..... :boobies: :boobies:
Τέρμα το spam...
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Αν έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε άλλους "παραδείσους" σημαίνει ότι η χώρα μας έχει πάρει την κατιούσα με ταχύ ρυθμό...Φίλε που ενδιαφέρεσαι να μεταναστεύσεις,αν πιστεύεις ότι θα βρεις καλύτερη εργασία εκεί,θα σου μένουν περισσότερα χρήματα στην τσέπη,και θα είσαι ευτυχισμένος,φύγε αύριο.Αν δεν έχει σίγουρα πράγματα,θα αναγκαστείς να γυρίσεις ξανά πίσω με κομμένα φτερά...Κάπως έτσι έφυγαν και οι Πακιστανοί,πουλώντας όλα τα υπάρχοντα τους για να έρθουν στην Ευρώπη,και τώρα δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω....Για καλό και για κακό,κράτησε λεφτά για το εισιτήριο της επιστροφής ή βγάλε με ανοιχτή ημερομηνία....

Σωστότατος.

Όμως ας μη μένουμε στο ότι η μετανάστευση πλέον είναι τόσο κορώνα-γράμματα. Πλεον υπάρχει το ίντερνετ, όπου μπορείς να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες (με προσοχή βέβαια), υπάρχουν επίσημες κρατικές ιστοσελίδες που αναρτούν στοιχεία καθώς και πολλοί οργανισμοί που μπορούν να βοηθήσουν όποιον σκέφτεται να μετακομίσει σε κάποια χώρα.

Πλέον μπορεί κάποιος να φύγει για να μείνει σε άλλη χώρα και να μην είναι όπως παλιά, αφημένος στην τύχη του μπας και βρει καμιά δουλίτσα για να βγάλει κάνα φράγκο για το ψωμί του.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ένας φίλος μου Αυστραλός που ήρθε Ελλάδα για ένα χρόνο (όχι για μόνιμα βέβαια) και με τη βοήθεια τη δική μας εδώ και μέσω ίντερνετ είχε έτοιμη δουλειά μόλις ήρθε. Δεν λέω ότι πάντα είναι τόσο εύκολο, όμως μπορείς να εξερευνήσεις πολλές επιλογές αν το θες και το ψάξεις το θέμα.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
4
Like
2.323
Πόντοι
506
Τους βλαχομεταναστες μην τους πολυεμπιστεύεστε, έρχονται εδώ και πουλάνε μούρη και αρχοντοβλαχιά και έξω δουλεύουν από το πρωϊ από ως το βράδυ και τρώνε καρπαζιές.
Ενας γνωστός μου πήγαινε στη γερμανία βόλτα που είχε κάτι συγγενείς και τον παραμυθιάζανε `βγάζουμε τόσα' έλα και εσύ εδώ κ.α. χωρίς να πιστεύουν ότι θα πήγαινε και όταν αποφάσισε και αυτός να πάει μόνιμα κάνανε ότι μπορούσαν να τον διώξουν, ένας άλλος πήγε με καλές συνθήκες από συγγενή μα δουλεία στρωμένη αλλά δεν άντεξε δουλεία από το πρωί ως το βράδυ...
Νομίζεται ότι οι έλληνες έξω μεταξύ τους τα έχουν καλά, ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου, ζήλια, μην δουν άνθρωπο να προκόβει, μόνο αν τους πειράξει κανένας τούρκος ενώνονται.
Και από μυαλά... όπως φύγανε το 60 και το 70, αυτά έχουνε , ρωτήστε για τις Ελληνίδες, θα χάσουν την παρθενιά τους αφού παντρευτούν.
μίλαγα με ενα νέο μια φορά από `αστραλία' μας έλεγε για γκόμενες για το ένα για το άλλο και όταν η κουβέντα έφτασε στις δικές μας `δεν βλέπεις ελληνίδα να κυκλοφορεί το βράδυ μόνη της η με γκόμενο ή και γυναικοπαρέα, το βράδυ σπίτι' μου λέει.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Και από μυαλά... όπως φύγανε το 60 και το 70, αυτά έχουνε , ρωτήστε για τις Ελληνίδες, θα χάσουν την παρθενιά τους αφού παντρευτούν.
μίλαγα με ενα νέο μια φορά από `αστραλία' μας έλεγε για γκόμενες για το ένα για το άλλο και όταν η κουβέντα έφτασε στις δικές μας `δεν βλέπεις ελληνίδα να κυκλοφορεί το βράδυ μόνη της η με γκόμενο ή και γυναικοπαρέα, το βράδυ σπίτι' μου λέει.

Aυτό είναι μεγάλη αλήθεια, στη Μελβούρνη σε κάποιες γειτονιές μέχρι και τα ρούχα τους είναι ακόμα όπως τότε  :cheesy:
Και οι ελληνίδες εκεί είναι χάλιααααααααα!!! Αλλά ευτυχώς έχει απ'όλες τις φυλές εκεί  :boobies: :boobies: :boobies:

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Πως λες να πηγαινει φιλτατε trikarde
Καθε χρονο και χειροτερα!!
Μειωμενη η κινηση παντου!!

Ωρε Φρατζέσκο μου και τσου Κορφούς μια από τα ίδια- σκατά δλδ.

Πάντως στο φίλο μας που λέει να την κάνει θα πω τούτο.
Πάενε να δοκιμάσεις - δεν είσαι μικρούλης - δλδ θα δεις σύντομα αν σε θέλει εκει κάτω.
Αλλα επειδη και την γλώσσα την ξέρεις αποκλήεται να σε δουν οι συγγενεις σου 'αλβανάκι" αφού αν σου πάει καλά σε λίγο καιρό τους γράφεις. Μάλλον για καλό γαμπρό σε βλέπουν, έχω ζήσει παρόμια φάση στην Ν.Αφρική
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Τους βλαχομεταναστες μην τους πολυεμπιστεύεστε, έρχονται εδώ και πουλάνε μούρη και αρχοντοβλαχιά και έξω δουλεύουν από το πρωϊ από ως το βράδυ και τρώνε καρπαζιές.
Ενας γνωστός μου πήγαινε στη γερμανία βόλτα που είχε κάτι συγγενείς και τον παραμυθιάζανε `βγάζουμε τόσα' έλα και εσύ εδώ κ.α. χωρίς να πιστεύουν ότι θα πήγαινε και όταν αποφάσισε και αυτός να πάει μόνιμα κάνανε ότι μπορούσαν να τον διώξουν, ένας άλλος πήγε με καλές συνθήκες από συγγενή μα δουλεία στρωμένη αλλά δεν άντεξε δουλεία από το πρωί ως το βράδυ...
Νομίζεται ότι οι έλληνες έξω μεταξύ τους τα έχουν καλά, ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου, ζήλια, μην δουν άνθρωπο να προκόβει, μόνο αν τους πειράξει κανένας τούρκος ενώνονται.
Και από μυαλά... όπως φύγανε το 60 και το 70, αυτά έχουνε , ρωτήστε για τις Ελληνίδες, θα χάσουν την παρθενιά τους αφού παντρευτούν.
μίλαγα με ενα νέο μια φορά από `αστραλία' μας έλεγε για γκόμενες για το ένα για το άλλο και όταν η κουβέντα έφτασε στις δικές μας `δεν βλέπεις ελληνίδα να κυκλοφορεί το βράδυ μόνη της η με γκόμενο ή και γυναικοπαρέα, το βράδυ σπίτι' μου λέει.
καλο το αλλο με τον τοτο το ξερεις;
λοιπον υπαρχουν δυο κατηγοριες ελληνων μεταναστων στην Γερμανια
οι πρωτοι, δουλεια απο το πρωϊ εως το βραδυ κυριως σε δικο του μαγαζι που συνηθως ειναι ψησταρια η ψιλικατζιδικο η κατι τετοιο
αυτους τους λυπαμε
οι υπολοιποι ειναι εργαζομενοι σε εταιριες,εργοστασια υπαλληλοι και εχουν σε αντιθεση με μας το 8ωρο και μισθο πανω κατω κανα 2000 ευρω
σε αυτο που λες για μυαλα εχεις ομως δικιο.Εχουν μεινει κανα 25 χρονια πισω
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
καλο το αλλο με τον τοτο το ξερεις;
λοιπον υπαρχουν δυο κατηγοριες ελληνων μεταναστων στην Γερμανια
οι πρωτοι, δουλεια απο το πρωϊ εως το βραδυ κυριως σε δικο του μαγαζι που συνηθως ειναι ψησταρια η ψιλικατζιδικο η κατι τετοιο
αυτους τους λυπαμε
οι υπολοιποι ειναι εργαζομενοι σε εταιριες,εργοστασια υπαλληλοι και εχουν σε αντιθεση με μας το 8ωρο και μισθο πανω κατω κανα 2000 ευρω
σε αυτο που λες για μυαλα εχεις ομως δικιο.Εχουν μεινει κανα 25 χρονια πισω

Όχι φίλε,δυστυχώς η Γερμανία δεν είναι πια η χώρα που ηταν τη δεκαετία του 80.Και κει έχει ρέψει η πείνα.Εντάξει δεν είναι τόσο χάλια όσο Ελλάδα,όμως δεν είναι πια καλά τα πράγματα.Φίλη σπουδάζει γιατρός εκεί και μου τα πε.Και θα γούσταρα να μείνω να δουλέψω κάποιο διάστημα Γερμανία για την εμπειρία και αρέσει και της κοπέλας μου μιας και υπάρχουν κάμποσοι Τούρκοι εκεί.Όμως χλωμό..
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Αμα ητανε Ευρωπη θα σου ελεγα φυγε με κλειστα ματια,αφου ειναι σα να μη ζεις σε ξενη χωρα πια.Αλλα Αυστραλια ειναι αλλη φαση.Αναλογως ρε φιλε τι ανθρωπος εισαι κιολας.Πηγαινε κανα εξαμηνο να δεις τι παιζει και βγαλε ενα εισιτηριο επιστροφης.Με το που γυρισεις θα αποφασισεις τι θελεις δεν ειναι τιποτα.Εδω στο στρατο 12 μηνες χανουμε και σιγουρα πιο πολλα λεφτα φευγουνε  :2funny:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Ακομα εδω εισαι???? :grin: :rockon: :rockon:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
το επόμενο ποστ σου να είναι από αυστραλία
 

paterjohn

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
603
Like
0
Πόντοι
6
αυτη ειναι η πατριδα μας ?
διωχνει τα παιδια της ?
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
αυτη ειναι η πατριδα μας ?
διωχνει τα παιδια της ?

Χρόοοοοοοοονια τώρα  :cheesy:
Αφού έτσι είναι η ελλάδα, όταν είσαι εδώ δεν την αντέχεις και όταν φεύγεις σου λείπει... μέχρι να γυρίσεις πάλι και να δεις τα σκατά της  :boobies: :boobies: :boobies:
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
Η μετανάστευση είναι η εύκολη λύση.Μακάρι ρε φίλε να σου βγεί,αλλά μην τα περιμένεις τόσο παραδεισένια όσο στα περιγράφουν εδώ αλλα και οι συγγενείς σου εκεί.Καλή τύχη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom