Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

arcans5

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2009
Μηνύματα
784
Like
0
Πόντοι
6
Εχχχχ ναι, εντάξει  :grin:

Το εννοούσα πιο πολύ ως αντιπαράθεση με την εικόνα του κοκκαλιάρη που έφυγε απ' το χωριό με το δισάκι του με το ψωμοτύρι και την ελιά και το κυριακάτικο πουκάμισο μέσα  :cheesy:
πωπω ρε πουστη ταινια με το ξανθοπουλο το εκανες εσυ.αντε να δουμε και το γαμηση στη αχυρωνα με την επιστροφη απο την ξενιτια.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
πωπω ρε πουστη ταινια με το ξανθοπουλο το εκανες εσυ.αντε να δουμε και το γαμηση στη αχυρωνα με την επιστροφη απο την ξενιτια.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εγώ το έκανα ρε; Άλλοι γράφουν για εργατιά και φτώχεια και μιζέρια  :boobies: :boobies: :boobies:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Είμαι στα 33 μου,ελεύθερος και μου την έχει δώσει άσχημα...Όπου να 'ναι θα μείνω χωρίς δουλειά,αφού το μαγαζί που δουλεύω είναι θέμα χρόνου να κλείσει και η κατάσταση έξω είναι τραγική :'( :'(
Έχω πέντε θείους και καμιά 10ριά ξαδέρφια στην Αυστραλία και μου λένε εδώ και χρόνια να πάω εκεί κάτω με πληρωμένα τα εισιτήρια απ'αυτούς,σκέφτομαι όμως ότι είμαι μεγάλος πια...Από την άλλη,δεν έχω ξαναβγεί έξω απ' την Ελλάδα και δεν είμαι σίγουρος τι παίζει,πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερα από το μπουρδέλο την Ψωροκώσταινα :tickedoff:Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για απόφαση ζωής,αφού,εκτός από την απόσταση,υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγυρίσω πίσω... :think: :think:
Τι λέτε ρε μάγκες...αξίζει τον κόπο;Έχει ζήσει κανείς από εσάς στην Αυστραλία να μου πει τι παίζει από Σύδνεϋ και τέτοια;Να την κάνω ή θα το μετανιώσω; :think:

Στην θεση σου φιλε μου ειχα παραιτηθει πριν βαρεσει κανονι η επιχειρα και θα την ειχα κανει με ελαφρα!!!

Θα εσβινα κινητα θα τα διεγραφα ολα και θα ξεχναγα τα παντα απο εδω!  :rockon:
Σου συνιστω να κανεις το ιδιο. :sunglasses:
 

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
147
Πόντοι
2.266
αμα πας αστραλια μακρυα απο τσουχτρες,πιρανχας,καγκουρω,φιδια και αραχνες.Προσοχη..σκοτωνουν!για πλακα..
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
γιατι βλέπω αυτήν την κακόμοιρη νοοτροπή του έλληνα στο site, που να φύγω, που θα πάω,
θέλω να πάω αλλά με μποδανε οι τρίχες κτλ

Οι ξένοι, και ειδικά οι Αγγλοι - Ιρλανδοί, και γι αυτο τους πάω, όπου έχει λέφτα και γυναίκες
πάνε κατευθείαν και τα γαμανε και όλα αμα μπορούνε .
Αυτοι έχουν πραγματικά κοσμοπολίτικη νοοτροπία, επειδη δηλάδη γενήθηκα ό άλλος στο Slough
η στο Kent απο μια ψιλο -αλκοολική μάνα πα να πει ότι 8α περάσουν ολη τους την ζωη εκει  να κλαίνε την μοιρα τους.
Ρε τι Κινα, τι Ινδια , Αφρική καλα Αυστραλία , Αμερική, ευρώπη είναι σαν την πατρίδα τους , όπου έχει μουνί και λέφτα 8α πανε και θα τα γαμήσουν όλα.
Λέμε ότι όπου και να πας 8α βρεις έναν Έλληνα άλλα στην πραγματικότητα όπου και να πας θα βρεις μια Ιρλανδέζικη pub και μέσα δεκαδες αγγλους να βλέπουν Λιβερπουλ -Ματζεστερ και να κάνουν σαματα.
Λιγοι οι Ελληνες που είναι μάγκες παιδια,
οι πιο πολλοι συμπεριφέρονται σαν πολίτες β΄κατηγορίας
γι 'αυτο και η κοινωνία συνήθως τους δίνει αυτό που τους αξίζει,
δηλαδή τα αρχίδια της 

 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
124
Πόντοι
16
αδικο δεν εχεις με τη μονη διαφορα οτι για να ανεβεις πολυ πρεπει να εισαι λαμογιο και αυτο δεν μπορουν να το εφαρμοσουν ολοι ειτε λογω ανικανοτητας ειτε λογω πεποιθησης
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
τραβα ρε φιλε κα ι οπου σε βγαλει  , δοκιμασε τι θα χασεις; αν δεν πας θα λες μια ζωη γιατι δεν πηγα ,Πηγαινε εκει ανοιξε τα ματια σου , ακου με προσοχη και τη μεγαλυτερη μπαρουφα  , και που ξερεις το ταξιδι μπορει να σε ικανοποιησει
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
αδικο δεν εχεις με τη μονη διαφορα οτι για να ανεβεις πολυ πρεπει να εισαι λαμογιο και αυτο δεν μπορουν να το εφαρμοσουν ολοι ειτε λογω ανικανοτητας ειτε λογω πεποιθησης


δεν μιλαω να ανεβεις, αυτο είναι μια βλακεια , μιλαω να ζησεις την ζωη σου καλα,
που σημαινει και γυναικες και λεφτα , ταξιδια και απο όλα

αμα δεν περνας καλα λες να ανεβω για να μασανε οι υπολοιποι συνελληνες,
βλακειες νεοελληνικές δηλαδη.

επισης με αυτο που λες για λαμογια παλι δεν συμφωνω γιατι αυτο είναι απλως η νεοελληνική πραγματικότητα

σε μια προηγμένη χώρα είναι ευκολο να έχεις λεφτα δυο πραγματα χρειάζονται
1. να είσαι σωστος στην δουλεια σου, να μην είσαι λαμογιο και δηθεν κουτοπονηρήδης δηλαδη.
2. να μην έχεις κομπλεξ κατωτερότητας εκει που θα πας να τους αντιμετωπιζεις δηλαδη σαν ίσο
προς ίσο.

Αν νοιωθεις μειονεκτικα , ελληνακος κτλ για τον χ ψ ζ λογω καταλήγεις να πλένεις πιάτα

   
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
:offtopic:

Αυτοι έχουν πραγματικά κοσμοπολίτικη νοοτροπία, επειδη δηλάδη γενήθηκα ό άλλος στο Slough
η στο Kent απο μια ψιλο -αλκοολική μάνα πα να πει ότι 8α περάσουν ολη τους την ζωη εκει  να κλαίνε την μοιρα τους.
Ρε τι Κινα, τι Ινδια , Αφρική καλα Αυστραλία , Αμερική, ευρώπη είναι σαν την πατρίδα τους , όπου έχει μουνί και λέφτα 8α πανε και θα τα γαμήσουν όλα.
Λέμε ότι όπου και να πας 8α βρεις έναν Έλληνα άλλα στην πραγματικότητα όπου και να πας θα βρεις μια Ιρλανδέζικη pub και μέσα δεκαδες αγγλους να βλέπουν Λιβερπουλ -Ματζεστερ και να κάνουν σαματα.
Δηλ όταν γίνονται λιώμα και πλακώνονται οι χούλιγκανς της Μίλγουολ με τους άλλους της Χαλ στην Κω και στην Παροικιά ή στο St Julians στη Μάλτα αυτό είναι κοσμοπολίτικο? :think:

Αραίος...
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
:offtopic:
Δηλ όταν γίνονται λιώμα και πλακώνονται οι χούλιγκανς της Μίλγουολ με τους άλλους της Χαλ στην Κω και στην Παροικιά ή στο St Julians στη Μάλτα αυτό είναι κοσμοπολίτικο? :think:

Αραίος...


βεβαιος και είναι γιατι τα άτομα όπου πάνε συμπεριφέρονται σαν να είναι κατακτητές όπου και να πανε...
ενώ ο ελληνάκος στο εξωτερικο συμπεριφέρεται να να είναι πολίτης β ' εθνικής .

αυτό προσπαθώ να εξήγησω ...

υπαρχουν και αλανια βέβαια αλλά δυστηχώς λίγοστευουν και παιρνουν την θέση τους ανασφαλη ανθρωπακια
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
βεβαιος και είναι γιατι τα άτομα όπου πάνε συμπεριφέρονται σαν να είναι κατακτητές όπου και να πανε...
ενώ ο ελληνάκος στο εξωτερικο συμπεριφέρεται να να είναι πολίτης β ' εθνικής .

αυτό προσπαθώ να εξήγησω ...

υπαρχουν και αλανια βέβαια αλλά δυστηχώς λίγοστευουν και παιρνουν την θέση τους ανασφαλη ανθρωπακια

Μαλακίες.Αν εξαιρέσεις τα Μάλια,στην Κρήτη οι "κοσμοπολίτες" και οι "κατακτητές" έχουνε φάει την φάπα της αρκούδας,και όχι μόνο εδώ αλλά και σε όλη την Ελλάδα.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Είμαι στα 33 μου,ελεύθερος και μου την έχει δώσει άσχημα...Όπου να 'ναι θα μείνω χωρίς δουλειά,αφού το μαγαζί που δουλεύω είναι θέμα χρόνου να κλείσει και η κατάσταση έξω είναι τραγική :'( :'(
Έχω πέντε θείους και καμιά 10ριά ξαδέρφια στην Αυστραλία και μου λένε εδώ και χρόνια να πάω εκεί κάτω με πληρωμένα τα εισιτήρια απ'αυτούς,σκέφτομαι όμως ότι είμαι μεγάλος πια...Από την άλλη,δεν έχω ξαναβγεί έξω απ' την Ελλάδα και δεν είμαι σίγουρος τι παίζει,πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερα από το μπουρδέλο την Ψωροκώσταινα :tickedoff:Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για απόφαση ζωής,αφού,εκτός από την απόσταση,υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγυρίσω πίσω... :think: :think:
Τι λέτε ρε μάγκες...αξίζει τον κόπο;Έχει ζήσει κανείς από εσάς στην Αυστραλία να μου πει τι παίζει από Σύδνεϋ και τέτοια;Να την κάνω ή θα το μετανιώσω; :think:

Φίλε, στάθμισε την κατάστασή σου στην Ελλάδα, με τα όποια ατού έχεις ( περιουσιακά στοιχεία, φιλίες, κοινωνικότητα κλπ...)...
Αν ο απολογισμός είναι μείον (κι από όσα γράφεις κάτι τέτοιο διαφαίνεται), το πιθανότερο είναι όπως περνάς τώρα, να περνάς και στα 40 σου κι ακόμη πιο μετά...
Αν σου αρέσει το ενδεχόμενο, μείνε...
Αν δε σου φαίνεται και τόσο ελκυστικό, ΦΥΓΕ...
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Ρε φιλε μην νομιζεις οτι στην Αυστραλια μοιραζουν λεφτα,θα γαμας οποια γουσταρεις και θα τα βρεις ολα ροδινα ειδικα στα 33 σου.
Να ησουν ως 25 χρονων τοτε δοκιμαζες,και παλι its your choice
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
φυγε αυριο με ουαν γουευ τικετ
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Τι λέτε ρε μάγκες...αξίζει τον κόπο;Έχει ζήσει κανείς από εσάς στην Αυστραλία να μου πει τι παίζει από Σύδνεϋ και τέτοια;Να την κάνω ή θα το μετανιώσω; :think:
Φίλε, Θα κάνεις ότι λέει η καρδούλα σου. Προφανώς είσαι single, ίσως και μόνος γενικότερα οπότε δεν έχεις κάτι που να σε κρατάει.

Το topic έχει πάντως και ένα χαρακτήρα δημοσκόπησης για το δείκτη αυτοεκτίμησης που έχουμε όλοι για τον τόπο και τους ανθρώπους αυτής της χώρας.

Βέβαια δε θα περίμενε κανείς διαφορετικό αποτέλεσμα είτε έχουμε 2009, είτε 1984 - καμία έκπληξη.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Φιλος πηγε ταξιδι Ιταλια. Ξεκινησε απο Νοτια κι εφτασε μεχρι Βενετια.
Μπουκαλακι νερο naturale το μικρό κανει 1,5€ μεσο ορο. To βρισκες μεχρι 3,5€.
Μηπως τελικα δεν ειναι και τοσο καλυτερα εξω ?
 

tkalelris

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
367
Like
13
Πόντοι
1
Φιλος πηγε ταξιδι Ιταλια. Ξεκινησε απο Νοτια κι εφτασε μεχρι Βενετια.
Μπουκαλακι νερο naturale το μικρό κανει 1,5€ μεσο ορο. To βρισκες μεχρι 3,5€.
Μηπως τελικα δεν ειναι και τοσο καλυτερα εξω ?


Το παραδειγμα σου με το νερο λιγο αυτχες.Δεν φτανει μονο αυτο για να κρινεις.Δεν θα με πειραζε να ηταν το νερο ακριβοτερο κ ολα τα αλλα θνηνοτερα!
 

Επισκέπτης
Το παραδειγμα σου με το νερο λιγο αυτχες.Δεν φτανει μονο αυτο για να κρινεις.Δεν θα με πειραζε να ηταν το νερο ακριβοτερο κ ολα τα αλλα θνηνοτερα!
δεν ειναι καθολου ατυχες το παραδειγμα
εδω περα αγοραζεις απο σουπερμαρκετ ζαγορι εξαδα παρακαλω με 1.5 ευρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom