Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Αλλο πραγμα η διασκεδαση, που ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο κιολας, αλλο πραγμα η ψυχαγωγια και αλλο πραγμα η ποιοτητα ζωης. Την ποιοτητα ζωης-σπουδων-εργασιας-ευκαιριων εργασιας που εχω ζησει και απολαμβανω ακομα στο εξωτερικο απο τα 18 μου μεχρι και σημερα, με ενα διαλειμα περιπου 2 χρονων στην Ελλαδα για την θητεια μου και τα παρελκομενα) δεν την εχω ζησει στην Ελλαδα. Καθε φορα που γυρναω Ελλαδα ολο και πιο πολυ μου περνει για να προσαρμοστω. Την αγαπαω την Ελλαδα, αλλα την Ελλαδα οπως την θελω εγω, εκανα το καθηκον μου, προς την χωρα μου, της εδωσα ενα χρονο απο την ζωη μου αμισθι, πληρωνω φορους απο τα 18 μου, δεν ελαβα τα δεοντα ομως, η χωρα μου, μαλλον οι εκλεγμενοι εκπροσωποι της χωρας μου απλα μου ζητησαν να σκυψω το κεφαλι. Προτιμω να ζω με την αξιοπρεπεια μου. και το κεφαλι μου ψηλα, και δεν πειραζει ας μην βλεπω την Βανδη πρωτο τραπεζι πιστα καθε μηνα.
 

Nick the Dick

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2005
Μηνύματα
264
Like
1
Πόντοι
1
Η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα σε ώρες εργασίας και από τις πρώτες σε κούραση στη δουλειά, σύμφωνα με έρευνα σε 29 ευρωπαϊκές χώρες και την Τουρκία.
Οπότε μην παραδειγματίζεται ο καθένας από τον μικρόκοσμό του, ας διαβάσουμε καμία έρευνα.
Σε όλες έχουμε πρωτιές, αλλά ΜΟΝΟ τις αρνητικές!
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Αλλο πραγμα η διασκεδαση, που ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο κιολας, αλλο πραγμα η ψυχαγωγια και αλλο πραγμα η ποιοτητα ζωης. Την ποιοτητα ζωης-σπουδων-εργασιας-ευκαιριων εργασιας που εχω ζησει και απολαμβανω ακομα στο εξωτερικο απο τα 18 μου μεχρι και σημερα, με ενα διαλειμα περιπου 2 χρονων στην Ελλαδα για την θητεια μου και τα παρελκομενα) δεν την εχω ζησει στην Ελλαδα. Καθε φορα που γυρναω Ελλαδα ολο και πιο πολυ μου περνει για να προσαρμοστω. Την αγαπαω την Ελλαδα, αλλα την Ελλαδα οπως την θελω εγω, εκανα το καθηκον μου, προς την χωρα μου, της εδωσα ενα χρονο απο την ζωη μου αμισθι, πληρωνω φορους απο τα 18 μου, δεν ελαβα τα δεοντα ομως, η χωρα μου, μαλλον οι εκλεγμενοι εκπροσωποι της χωρας μου απλα μου ζητησαν να σκυψω το κεφαλι. Προτιμω να ζω με την αξιοπρεπεια μου. και το κεφαλι μου ψηλα, και δεν πειραζει ας μην βλεπω την Βανδη πρωτο τραπεζι πιστα καθε μηνα.
taiwan ζεις φιλε;

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
και τι ηθελες να λαβεις δηλαδη να ξερουμε;ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος..
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα σε ώρες εργασίας και από τις πρώτες σε κούραση στη δουλειά, σύμφωνα με έρευνα σε 29 ευρωπαϊκές χώρες και την Τουρκία.
Οπότε μην παραδειγματίζεται ο καθένας από τον μικρόκοσμό του, ας διαβάσουμε καμία έρευνα.
Σε όλες έχουμε πρωτιές, αλλά ΜΟΝΟ τις αρνητικές!
αν κρινω απο το ποσοι ειναι σε καφετεριες και τριγυρναν στους δρομους εργασιμες ωρες σκοτωθηκαμε στην δουλεια φιλε....αλλα δεν πειραζει το αποτελεσμα μετραει ετσι κι αλλιως και αφου τα καταφερνουμε κι ετσι...μαγκια μας...για ποσο ακομα δεν ξερω
 

Nick the Dick

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2005
Μηνύματα
264
Like
1
Πόντοι
1
Να του παρέχουν τα αυτονόητα: παιδεία, υγεία, ασφάλεια, εργασία κλπ. Τα αυτονόητα που παρέχει αξιοπρεπώς ΚΑΘΕ πολιτισμένη χώρα.
Μάλλον αυτό περιμένει ο φίλος μας Taiwanos, αλλά σε λάθος χώρα ψάχνει. Ο πολιτισμός (μας), που όλοι είμαστε περήφανοι, τέλειωσε πριν 2500 χρόνια για την Ελλάδα!
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Ασκοπο να μιλαμε γι'αυτο το θεμα.

Δε συνεννοουμαστε.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
αν κρινω απο το ποσοι ειναι σε καφετεριες και τριγυρναν στους δρομους εργασιμες ωρες σκοτωθηκαμε στην δουλεια φιλε....αλλα δεν πειραζει το αποτελεσμα μετραει ετσι κι αλλιως και αφου τα καταφερνουμε κι ετσι...μαγκια μας...για ποσο ακομα δεν ξερω

πολύ λάθος προσέγγιση

δεν είναι μαγκια να βλέπεις τεμπέληδες να πίνουν καφέ. Είναι απλά θλίψη

η ελλάδα ζει με δανεικά και καταστρέφοντας.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Να του παρέχουν τα αυτονόητα: παιδεία, υγεία, ασφάλεια, εργασία κλπ. Τα αυτονόητα που παρέχει αξιοπρεπώς ΚΑΘΕ πολιτισμένη χώρα.
Μάλλον αυτό περιμένει ο φίλος μας Taiwanos, αλλά σε λάθος χώρα ψάχνει. Ο πολιτισμός (μας), που όλοι είμαστε περήφανοι, τέλειωσε πριν 2500 χρόνια για την Ελλάδα!
μην περιμενετε τιποτα...οτι θελετε θα το πληρωνετε απλα για να το εχετε αμεσα ή εμμεσα...οποιος δεν εχει δεν παιρνει απλα...ετσι ειναι ο καπιταλισμος...για ρωτα ποσο εχει να κανεις ενα σφραγισμα στην αμερικα αν δεν εχεις ασφαλεια...εδω μπορει να κανεις και κανενα σε κανα ικα ή νοσοκομειο τζαμπα με το ΟΓΑ πχ...για ρωτα ποσοι παιρνουν συνταξεις που δεν δικαιουνται και εχουν ασφαλεια χωρις να πληρωσουν ποτε εισφορες και αν βρεις αλλη χωρα τετοια πες μου να παω....
 

Nick the Dick

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2005
Μηνύματα
264
Like
1
Πόντοι
1
Δεν είναι μαγκιά πια, η μαλακία που μας δέρνει είναι!
Αυτοί που γεμίζουν τις καφετέριες μπορεί να είναι άνεργοι, φοιτητές, συναταξιούχοι, part-timers, λαμόγια, δημόσιοι υπάλληλοι κλπ. Το να πίνεις έναν καφέ με 4-5€ για 3 ώρες νομίζω αναλογικά είναι από τις πιο φθηνές μορφές διασκέδασης (κόστος/ώρα).

αν κρινω απο το ποσοι ειναι σε καφετεριες και τριγυρναν στους δρομους εργασιμες ωρες σκοτωθηκαμε στην δουλεια φιλε....αλλα δεν πειραζει το αποτελεσμα μετραει ετσι κι αλλιως και αφου τα καταφερνουμε κι ετσι...μαγκια μας...για ποσο ακομα δεν ξερω
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
πολύ λάθος προσέγγιση

δεν είναι μαγκια να βλέπεις τεμπέληδες να πίνουν καφέ. Είναι απλά θλίψη

η ελλάδα ζει με δανεικά και καταστρέφοντας.
οχι απλα καποιοι δουλευουν και γι αυτους φιλε,ή παιρνουν παχυλη συνταξη που συντηρει και αυτους....και βολευονται.η μαγκια ειναι που επιβιωνουμε ακομη ετσι ή το περιεργο μαλλον...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Δεν είναι μαγκιά πια, η μαλακία που μας δέρνει είναι!
Αυτοί που γεμίζουν τις καφετέριες μπορεί να είναι άνεργοι, φοιτητές, συναταξιούχοι, part-timers, λαμόγια, δημόσιοι υπάλληλοι κλπ. Το να πίνεις έναν καφέ με 4-5€ για 3 ώρες νομίζω αναλογικά είναι από τις πιο φθηνές μορφές διασκέδασης (κόστος/ώρα).
στις 11 12 η ωρα το πρωι μονο ανεργοι και αυτοι που εχουν ρεπο δικαιουνται...οι αλλοι τι ειναι φιλε;
 

Nick the Dick

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2005
Μηνύματα
264
Like
1
Πόντοι
1
Δεν πιστεύω ότι την ευθύνη την έχει ο καπιταλισμός, μην βλέπετε τόσο επιφανειακά τα πράγματα βάζοντας ταμπελάκια. Είδαμε το σοσιαλισμό και τον κουμμουνισμό, έσωσαν την ανθρωπότητα!
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Ναι,φοβερη και τρομερη χωρα η Ελλαδα,Ευρωπαικη χωρα μονο στα χαρτια.

Για να ζησεις σε αυτη τη σκατοχωρα αξιοπρεπως θα επρεπε οι μισθοι να ηταν τριπλασιοι το λιγοτερο.

Αλλα ας μη μιλαμε μονο για επιβιωση ας μιλησουμε και για τα υπολοιπα.
Εδω ουτε ωραιες γυναικες δεν εχουμε,τι αλλο να πουμε........ 

Η Ελλαδα ειναι μια απο τις χειροτερες χωρες που μπορει να ζει καποιος,απ'ολες τις αποψεις.
τριπλασιο μισθο ναι τι παραγεις ακριβως για να στον δωσουν φιλε;
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ποστάρει στο bourdela.tv!
Λίγο είναι αυτό;;
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Δεν πιστεύω ότι την ευθύνη την έχει ο καπιταλισμός, μην βλέπετε τόσο επιφανειακά τα πράγματα βάζοντας ταμπελάκια. Είδαμε το σοσιαλισμό και τον κουμμουνισμό, έσωσαν την ανθρωπότητα!
αυτον εχουμε μ αυτον θα πορευτουμε τερμα το κοινωνικο κρατος παρτε το χαμπαρι,τελειωσαν τα λεφτα....ο καθεις για την παρτη του και αυτοοργανωση...πεθαναν οι υψηλες ιδεολογιες...μονη ιδεολογια το χρημα και ο αριβισμος...
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.407
Κριτικές
61
Like
42.517
Πόντοι
22.785
στις 11 12 η ωρα το πρωι μονο ανεργοι και αυτοι που εχουν ρεπο δικαιουνται...οι αλλοι τι ειναι φιλε;

Είναι τόσο χτυπητές αυτές οι ομοιότητες  που το μόνο καταφύγιο διάκρισης των Ελλήνων από τους ξένους είναι η ελληνική (αιματολογικά) υπεροχή. :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
Οπότε εξασφαλίζουμε μια θέση στο τρελοκομείο. :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
στις 11 12 η ωρα το πρωι μονο ανεργοι και αυτοι που εχουν ρεπο δικαιουνται...οι αλλοι τι ειναι φιλε;


          Φοιτητές και μαθητές του εκπαιδευτικού συστήματος που χάνονται άπειρες ώρες δηλαδή γιατί να μην είναι ? Να μην πω για το πόσοι Δημόσιοι υπάλληλοι πάνε για καφέ ότι ώρα τους καπνίσει και έχουμε και 1,5 εκατομμύρια από αυτούς. Ο ένας στους 10 από αυτούς, συν 10% ανεργία, συν μαθητές φοιτητές, πόσοι έπρεπε να είναι για να γεμίσουν  οι  καφετέριες ? Και κάποιος το ανέφερε, με τα 5 ευρώ που κάθεται ο Έλληνας 3 ώρες για καφέ, ο Άγγλος πχ παίρνει 5 τσιγάρα ! Δεν είναι πλούτος ούτε τεμπελιά οι γεμάτες καφετέριες, κομμάτι του τρόπου ζωής είναι. Όταν ο άλλος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα 12  ώρες, 6 μέρες τη βδομάδα, και 2 ώρες την ημέρα μετακινήσεις, τον βλέπεις εσύ να πίνει καφέ στο ρεπό του αντί να κοιμάται γιατί έτσι είναι ο τρόπος ζωής και θα τον πεις τεμπέλη? Αυτός δουλεύει για 2 και 3 Αυστριακούς πχ .

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Είναι τόσο χτυπητές αυτές οι ομοιότητες  που το μόνο καταφύγιο διάκρισης των Ελλήνων από τους ξένους είναι η ελληνική (αιματολογικά) υπεροχή. :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
Οπότε εξασφαλίζουμε μια θέση στο τρελοκομείο. :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
αιματολογος εισαι;και σου ειπα μην πινεις απο το πρωι :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom