Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
          Φοιτητές και μαθητές του εκπαιδευτικού συστήματος που χάνονται άπειρες ώρες δηλαδή γιατί να μην είναι ?
γιατι εγω στην ηλικια τους ειχα 500 δραχμες στην τσεπη μου απο την μανα μου και ας ειμασταν  σχετικα πλουσιοι και δεν πηγαινα σε καφετεριες....αλλα θα με πεις γερο και οπισθοδρομικο...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
          Φοιτητές και μαθητές του εκπαιδευτικού συστήματος που χάνονται άπειρες ώρες δηλαδή γιατί να μην είναι ?

Οι φοιτητες δεν εχουν καραφλα και ενσημα. Ρεμπεσκεδες ειναι. Καποιοι αλλοι δουλευουν και βγαζουν χρημα για δαυτους. Απλο και δυσκολοχωνευτο, αλλα ετσι ειναι.

Σε 50 χρονια θα μαστε Ευρωπη στις συνθηκες εργασιας. Δηλαδη ο εργατης θα παιρνει τα του εργατη. Τωρα υπαρχουν εργατες που παιρνουν τα του πτυχιουχου (οχι πτυχιουχου ΙΕΚ) και πτυχιουχοι που ουτε για χαμαληδες δε βρισκουν δουλεια.
Α και θα πληρωνουμε και εκει που πρεπει, εξακολουθωντας να πληρωνουμε και εκει που δεν πρεπει. Ετσι, για να θυμομαστε και τις αξιες μας.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Οι φοιτητες δεν εχουν καραφλα και ενσημα. Ρεμπεσκεδες ειναι. Καποιοι αλλοι δουλευουν και βγαζουν χρημα για δαυτους. Απλο και δυσκολοχωνευτο, αλλα ετσι ειναι.

Σε 50 χρονια θα μαστε Ευρωπη στις συνθηκες εργασιας. Δηλαδη ο εργατης θα παιρνει τα του εργατη. Τωρα υπαρχουν εργατες που παιρνουν τα του πτυχιουχου (οχι πτυχιουχου ΙΕΚ) και πτυχιουχοι που ουτε για χαμαληδες δε βρισκουν δουλεια.
Α και θα πληρωνουμε και εκει που πρεπει, εξακολουθωντας να πληρωνουμε και εκει που δεν πρεπει. Ετσι, για να θυμομαστε και τις αξιες μας.
:thumbsup:
 

S.F.E.

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.002
Like
0
Πόντοι
16
Ελλάδα,μία χώρα με κατοίκους χωρίς όραμα...





 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
Οι φοιτητες δεν εχουν καραφλα και ενσημα. Ρεμπεσκεδες ειναι. Καποιοι αλλοι δουλευουν και βγαζουν χρημα για δαυτους. Απλο και δυσκολοχωνευτο, αλλα ετσι ειναι.

Σε 50 χρονια θα μαστε Ευρωπη στις συνθηκες εργασιας. Δηλαδη ο εργατης θα παιρνει τα του εργατη. Τωρα υπαρχουν εργατες που παιρνουν τα του πτυχιουχου (οχι πτυχιουχου ΙΕΚ) και πτυχιουχοι που ουτε για χαμαληδες δε βρισκουν δουλεια.
Α και θα πληρωνουμε και εκει που πρεπει, εξακολουθωντας να πληρωνουμε και εκει που δεν πρεπει. Ετσι, για να θυμομαστε και τις αξιες μας.

     Α μιλάμε για καφετέριες με συνταξιούχους. Ε για κάποιον λόγο εγώ δεν στενοχωριέμαι που ζω σε μια χώρα που όποιος δεν πλούτισε πριν βγει στην σύνταξη δεν πάει να κρυφτεί σε μια τρύπα.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Μην το παιζεις εξυπνος.

Παρε αναλογικα με τους μισθους ποσο επρεπε να ηταν το κοστος ζωης.
δεν παει ετσι και το ξερεις...δεν ενδιαφερει το κεφαλαιο να σου δωσει μεγαλυτερο μισθο τωρα....το κοστος ζωης ειναι και σχετικο...πριν 40 χρονια δεν ειχαμε 2 κινητα,2 λαπτοπ,2 αυτοκινητα ουτε παντελονι αρμανι...αλλα βλεπεις γιναμε ψωριαρηδες νεοπλουτοι και θελουμε να μαστε χλιδατοι ολοι ...ε δεν γινεται φιλε...αλλο για τα ειδη πρωτης αναγκης συμφωνω...αλλα δεν ειδα να αδειασε η μυκονος παλι φετος ουτε να πεσαν εξω τα μαγαζια...μαλλον πεφτει πολυ μαυρο χρημα και κυλαει η ζωη μια χαρα...το κρατος μονο ξεπουληθηκε και μη εχοντας αλλα εσοδα φορολογει μισθωτους και συνταξιουχους τα ευκολα θυματα...οι αλλοι καλα την βολευουν και δεν διαμαρτυρονται
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Ναι φιλε μου, Ταιβαν ζω. τι θα ηθελα να λαβω απο την χωρα μου, σωστη υγειονομικη περιθαλψη (χωρις φακελακια) Παραλιγο θα με αφηναν να τυφλωθω στα 12 μου....εργασια με ασφαλιση και μισθο αναλογικα της αποδοσης μου. Επιασα δουλεια στην Ελλαδα, σχετικα πολυ γρηγορα, ημουν πολυ τυχερος σε αυτο, μετα την θητεια μου και αισθανομουν πολυ τυχερος, δουλευα 10, 11 και 12 ωρες την ημερα (κανενα προβλημα, 23 χρονων ημουν, ας δουλευα και 20, κανενα προβλημα) αλλα ασφαλιζομουν σαν ημι-απασχολουμενος. Κρατος προνοιας, για ενα χρονο οσο ημουν στο μεταπτυχιακο μου, επειδη ειχε πεθανει ο πατερας μουμ επαιρνα καποιο ποσοστο της συνταξης του, αυτη η συνταξη δινεται μεχρι το 24 τεταρτο ετος στα αγορια, μεχρι να παντρευτουν στα κοριτσια (αμα κανω καποιο λαθος εδω διορθωστε με) οταν πηγα φανταρος στα 22 μου, αυτη η συνταξη κοπηκε, με την πρωτη μου αδεια παω στο γραφειο να ζητησω εξηγησεις μου λενε "εισαι φανταρος, καλυπτεσαι απο την μαμα πατριδα" ρε παιδια τους λεω η συνταξη κοβεται στα 24 εγω ειμαι 22, μου απαντανε το θεικο και ανεπαναληπτο "βιαστηκες να πας φανταρος" Αντε δεν πειραζει, εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με τα χρηματα μεγαλο, αλλα παιδια οταν ειναι φανταροι σε ιδιες περιπτωσεις τι κανουνε? Δικαιωμα στην τριτοβαθμεια παιδεια, που αυτο το δικαιωμα να μην κρινεται μονο απο μια σειρα εξετασεων τα 2 τελευταια χρονια του λυκειου. Δεν ειμαι απολυτος, δεν λεω οτι ολα στην Ελλαδα ειναι στραβα και αναπηρα, πολλα ειναι ομορφα, και αξιζει να τα ζεις σε αυτην την χωρα. Απλα για εμενα ηταν πολυ πιο ευκολη η επιλογη να ζησω εξω, βασει των σπουδων μου και των μεχρι τοτε επιλογων μου.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Χαιρω πολυ.........

Αλλα δε γινεται να ειμαστε η χωρα του παραλογου με τους χαμηλοτερους μισθους και ταυτοχρονα τη μεγαλυτερη ακριβεια οταν αλλοι ευρωπαιοι εχουν 2-3πλασιους μισθους και χαμηλοτερες λογικες τιμες.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.407
Κριτικές
61
Like
42.517
Πόντοι
22.785
Οι φοβικοί αρχομανείς για να καθυστερήσουν την ολική κατάρρευσή τους και να αποσπάσουν την προσοχή μας από την ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ και τη δοκιμασμένη ΣΥΜΦΙΛΙΩΤΙΚΗ ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ  μας ενοχοποιούν συλλογικά για την ανικανότητά τους και τις φυσικές αλλαγές στο κλίμα και πουλάνε πολυτελείς "εναλλακτικές" ολιγόχρονες μπλόφες............
Βι-αι-οκαύσιμα  τοξικά πάνελ  πανάκριβες ανεμογεννήτριες  "ακίνδυνα" ραδιενεργά κλπ.
:lheel: :lheel: :lheel:
την άγαπάω όμως αύτη τη χώρα............. :idiot: :idiot: :idiot:
 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
γιατι εγω στην ηλικια τους ειχα 500 δραχμες στην τσεπη μου απο την μανα μου και ας ειμασταν  σχετικα πλουσιοι και δεν πηγαινα σε καφετεριες....αλλα θα με πεις γερο και οπισθοδρομικο...

     Όλα σχετικά είναι, άλλος δουλεύει πιτσαδόρος σαν φοιτητής, και τα λεφτά που βγάζει του φτάνουν για να πίνει καφέδες 10 ώρες το πρωί που δεν δουλεύει και δεν έχει και σχολή γιατί οι καθηγητές του έχουν 1 μήνα απεργία ή οι συμφοιτητές του έχουν 3 μήνες κατάληψη.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Ναι φιλε μου, Ταιβαν ζω. τι θα ηθελα να λαβω απο την χωρα μου, σωστη υγειονομικη περιθαλψη (χωρις φακελακια)
το μονιμο θεμα σας....το φακελακι...το φακελακι φιλε δινεται για να τελειωνουμε με αυτο για να παρεις την σειρα καποιου αλλου ή γιατι στα πλαισια ενος δηθεν δωρεαν δημοσιου συστηματος υγειας που σας και μας πλασαρουν εσυ απαιτεις και επιλεγεις γιατρο για το χειρουργειο σου πχ και δεν θες να αφεθεις στον οποιον σου τυχει...πολυ απλα και οι γιατροι του ΕΣΥ μπαινουν εκει με μια ατυπη συμφωνια με το κρατος εντος εισαγωγικων...εσυ δουλευεις στο συστημα,εγω σε πληρωνω χαμηλα γιατι τοσο μπορω,εσυ ως γιατρος μου φερνεις πελατες να βγαζω απο τα νοσηλεια (γιατι ο καθε γιατρος εχει την προσωπικη του εγνωσμενη επιστημονικη αξια και δεν ειναι νοσοκομα ή τραυματιοφορεας )και εσυ σαν γιατρος λοιπον τα παιρνεις απο τους πελατες και ολα οκ.....απορω που εκει που σωζουν ζωες ομως το θυμαστε καιεκει που ειναι για παρανομιες πχ εφορια,πολεοδομια,κλπ ολοι το ξεχναν...ισως γιατι εκει το δινουμε για να καλυψουμε την δικη μας ελληνικη παρανομια...για τα αλλα που λες λυπαμαι αλλα δυστυχως το προσωπο του κρατους ειναι και ηταν παντοτε σκληρο,αυτο δεν αλλαζει...αλλα αναλγητα κρατη υπαρχουν πολλα....
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Οι φοβικοί αρχομανείς για να καθυστερήσουν την ολική κατάρρευσή τους και να αποσπάσουν την προσοχή μας από την ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ και τη δοκιμασμένη ΣΥΜΦΙΛΙΩΤΙΚΗ ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ  μας ενοχοποιούν συλλογικά για την ανικανότητά τους και τις φυσικές αλλαγές στο κλίμα και πουλάνε πολυτελείς "εναλλακτικές" ολιγόχρονες μπλόφες............
Βι-αι-οκαύσιμα  τοξικά πάνελ  πανάκριβες ανεμογεννήτριες  "ακίνδυνα" ραδιενεργά κλπ.
:lheel: :lheel: :lheel:
την άγαπάω όμως αύτη τη χώρα............. :idiot: :idiot: :idiot:
εσυ να κοψεις το ποΛυ ΚΚΕ και τις βοτκες ειπαμε....
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Διαβάζω περίεργες απόψεις.
Η Ελλάδα είναι καλή επειδή έχει διασκέδαση;Ποια διασκέδαση;Τα νοθευμένα ποτά στα διάφορα μπαράκια,και τα τροχαία ως επακόλουθο;Εγώ έχω κόψει προ πολλού αυτή τη διασκέδαση.5 ημέρες σε 4 τοίχους κλεισμένος,θέλω ένα Σ/Κ να βγω στον αέρα,όχι στα βρωμοτσίγαρα.Η Ελλάδα δεν στα προσφέρει αυτά όπως η κεντρική ευρώπη,η Σκανδιναβία.
Ακόμα και το 1000% του εργατικού δυναμικού να εργαζόταν όλο και κάποιον θα έβλεπες το πρωί στις καφετέριες,στην αγορά,στα μαγαζιά.Δε δουλεύουν όλοι σε εταιρείες,είναι και πωλητές σε ρουχάδικα και σερβιτόροι,και πωλητές και και και...Όλοι άνεργοι/άεργοι είναι αυτοί που πίνουν καφέ;Αν δεν ήταν αυτοί πώς θα δούλευαν οι καφετέριες και τα καφενεία;Με τους συνταξιούχους μόνο;Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άδεια,άλλοι που δουλεύουν νύχτα ή απόγευμα,άλλοι που έχουν ρεπό,άλλοι με αναρωτικές άδειεςΣτην Ελλάδα για τη μειωμένη παραγωγικότητα ποτέ δεν φταίνε οι επιχειρηματίες που δεν έχουν πρωτότυπες ιδέες και δεν έχουν σωστή στρατηγική.Πάντα φταίνε οι εργαζόμενοι.
Τα αρμάνι παντελόνια και τα πράντα γυαλιά,τα αγοράζουμε διότι μας τα πλασάρουν οι πωλητές των εταιρειών που τα φέρνουν.Δεν ξυπνήσαμε σε μια πρωΐα και είπαμε πάμε να πάρουμε την μάρκα.Μας τα επιβάλλουν.Έμμεσα,αλλά επιβολή είναι και αυτό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom