Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Φυγε απο εδω τρεχοντας.
Εχεις σοι να σε βοηθησει να ξεινησεις και να βρεις το δρομο σου και εκει.
ολα τ'αλλα θα ερθουν σιγα σιγα.
Στο φιναλε Αθηνα-Σιδνευ δυο τσιγαρα δρομος ειναι στις μερες μας.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Φυγε απο εδω τρεχοντας.
Εχεις σοι να σε βοηθησει να ξεινησεις και να βρεις το δρομο σου και εκει.
ολα τ'αλλα θα ερθουν σιγα σιγα.
Στο φιναλε Αθηνα-Σιδνευ δυο τσιγαρα δρομος ειναι στις μερες μας.

Ακριβώς.

Μην το σκέφτεσαι, ειδικά εφόσον έχεις εκεί συγγενείς που θα σε βοηθήσουν, και εφόσον εδώ δε βλέπεις μέλλον, φύγε όπως είσαι. Χειρότερα δεν θα είναι.  :cheesy:

Όσο για τα διαδικαστικά μπορείς να αρχίσεις από www.ausemb.gr/athn/Visas_and_Migration.html]εδώ[/url]
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Βλέπω ότι όλοι συμφωνείτε να την κάνω...Ειδικά οι παλιότεροι του φόρουμ με συμβουλεύετε ασυζητητί :cheesy:Αν πάω τι πρέπει να κάνω προκειμένου να μείνω;Πρέπει να βγάλω βίζα ή...να παντρευτώ; :headbang: :headbang:

Κάτσε βρε φίλε μου, αν λες ότι έχεις σόι εκεί και σου λένε να πας, ρώτα τους και θα στα πούνε.
Πάντως τα πράγματα έχουν αλλάξει
Άντε και εσύ καυτέ μου φίλε ;)
 

Provios

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
488
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
Στην θέση σου μάλλον θα την έκανα. Όχι ότι είναι εύκολη απόφαση, αλλά στην χειρότερη αν δεις σε κανένα 6μηνο,πως δεν την παλεύεις...Γυρνάς.
Φαντάσου όμως να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου, και να μονολογείς στον καφενε ...μπας και κλώτσησες ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...?
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Παίζουν πολλοί παράγοντες και δεδομένα εδώ και εκεί.
Περιουσίες, υποχρεώσεις κλπ
Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Παίζουν πολλοί παράγοντες και δεδομένα εδώ και εκεί.
Περιουσίες, υποχρεώσεις κλπ
Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.

Δεν είναι απλό, όμως αν το σκεφτεί σοβαρά και το βάλει στόχο δεν είναι και ακατόρθωτο.
Εκείνος ξέρει τις υποχρεώσεις που έχει, εκείνος θα κρίνει κατά πόσο τον παίρνει.

Το καλό για μένα είναι πως δε θα πάει ξεκρέμαστος εκεί, θα έχει κάποια στήριξη για την αρχή τουλάχιστον  :cheesy:

Εχμ, ελπίζω να ξέρεις αγγλικά op, ε;
 

Φονιας

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
84
Like
2
Πόντοι
0
Ακριβώς.

Μην το σκέφτεσαι, ειδικά εφόσον έχεις εκεί συγγενείς που θα σε βοηθήσουν, και εφόσον εδώ δε βλέπεις μέλλον, φύγε όπως είσαι. Χειρότερα δεν θα είναι.  :cheesy:

Όσο για τα διαδικαστικά μπορείς να αρχίσεις από www.ausemb.gr/athn/Visas_and_Migration.html]εδώ[/url]
Σίγουρα είναι μεγάλο αβαντάζ οι συγγενείς που έχω εκεί,εξάλλου γι'αυτό και το σκέφτομαι...το κακό είναι ότι ξεκινάς πάλι από το μηδέν...
Ξέρω καλά τη γλώσσα όμως κι αυτό μου δίνει θάρρος.Πάντως σ'ευχαριστώ για το link boomb.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Tωρα που θα πας στην ξενιτια,πουλι θα γινεις του νοτιαααααα!!!!!!
:2funny: :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Tωρα που θα πας στην ξενιτια,πουλι θα γινεις του νοτιαααααα!!!!!!
:2funny: :2funny: :2funny:

Εσύ τζόγια μου Φρατζέσκο κάθησε να μινάρεις ωρε τσο Τζάντε.
Θα πεινάσετε ωρε και θα τρώτε λάχανιδες,

Πως πάει ο τουρισμός φέτος
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
Είμαι στα 33 μου,ελεύθερος και μου την έχει δώσει άσχημα...Όπου να 'ναι θα μείνω χωρίς δουλειά,αφού το μαγαζί που δουλεύω είναι θέμα χρόνου να κλείσει και η κατάσταση έξω είναι τραγική :'( :'(
Έχω πέντε θείους και καμιά 10ριά ξαδέρφια στην Αυστραλία και μου λένε εδώ και χρόνια να πάω εκεί κάτω με πληρωμένα τα εισιτήρια απ'αυτούς,σκέφτομαι όμως ότι είμαι μεγάλος πια...Από την άλλη,δεν έχω ξαναβγεί έξω απ' την Ελλάδα και δεν είμαι σίγουρος τι παίζει,πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερα από το μπουρδέλο την Ψωροκώσταινα :tickedoff:Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για απόφαση ζωής,αφού,εκτός από την απόσταση,υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγυρίσω πίσω... :think: :think:
Τι λέτε ρε μάγκες...αξίζει τον κόπο;Έχει ζήσει κανείς από εσάς στην Αυστραλία να μου πει τι παίζει από Σύδνεϋ και τέτοια;Να την κάνω ή θα το μετανιώσω; :think:
δικε μου,
εγω εφυγα στα 37, περσι τον μαρτιο,
γιατι καταστραφηκα οικονομικα
τωρα ειμαι ολλανδια,εχω ξαναφτιαχτει αρκετουτσικα και δεν το μετανοιωνω,ισα-ισα που λεω τι μαλακας ειμαι που δεν ηρθα ολλανδια πριν 10 χρονια ,οταν αρχισα δηλαδη επιχειρησεις (και καλα) στην ελλαδα,γιατι τωρα θα ειχα φτιαχτει πολυ καλα
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
δικε μου,
εγω εφυγα στα 37, περσι τον μαρτιο,
γιατι καταστραφηκα οικονομικα
τωρα ειμαι ολλανδια,εχω ξαναφτιαχτει αρκετουτσικα και δεν το μετανοιωνω,ισα-ισα που λεω τι μαλακας ειμαι που δεν ηρθα ολλανδια πριν 10 χρονια ,οταν αρχισα δηλαδη επιχειρησεις (και καλα) στην ελλαδα,γιατι τωρα θα ειχα φτιαχτει πολυ καλα
άλλο Ολλανδία κι άλλο αυστραλία πάντως
amstel dom rules!!!
 

bene

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2005
Μηνύματα
588
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
6
φιλαρακι για να φυγεις πρεπει να μην εχεις στον ηλιο μοιρα.για εμενα ειναι το βαρυ χαρτι και αποφαση ζωης.
εχοντας γυρισει παρα πολλες χωρες λογω δουλειας θα σου πω οτι η Ελλαδα μπορει να εχει τα χιλια μοιρια αλλα μην νομιζεις πως εξω ειναι μεγαλη διαφορα.δεν μπαινω σε συζητηση τι και πως ειναι μεγαλη κουβεντα-γνωμη μου ειναι πως θα σου λειψει η πατριδα οχι το κρατος-νομιζω με αυτο στα ειπα ολα

εχω συγγενεις στην αυστραλια που δουλεψαν σαν σκυλια και τα καταφεραν.ακομα και τωρα ομως οι αυστραλοι μας αποκαλουν σκουληκια greek worms..τους συγγενεις τους βλεπω καθε καλοκαιρι μια χαρα.

μακαρι να πας καλα φιλε το καλυτερο σου ευχομαι
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει στήριξη πιά, το "Αλβανάκι" των συγγενών θα είσαι μάλλον αν είναι και αποκαταστημένοι. Μιλάω εξ πείρας. Η Αυστραλία δεν είναι αυτή που ήταν. Οι περισσότεροι Έλληνες εκεί τώρα νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα αρχίδια. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια. Πάει ο καιρός που ο ένας βοηθύσε τον άλλον. Δουλειές δεν υπάρχουν καθώς όλα τα εργοστάσια έχουν φύγει για Κίνα. Για να δουλέψεις μπογιατζής θέλεις πτυχίο καθώς η χώρα είναι οργανωμένη  τέλεια.
Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα όσο και απελπισμένος να είσαι!

:think:

 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Εσύ τζόγια μου Φρατζέσκο κάθησε να μινάρεις ωρε τσο Τζάντε.
Θα πεινάσετε ωρε και θα τρώτε λάχανιδες,

Πως πάει ο τουρισμός φέτος

Πως λες να πηγαινει φιλτατε trikarde
Καθε χρονο και χειροτερα!!
Μειωμενη η κινηση παντου!!
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
οι αυστραλοι μας αποκαλουν σκουληκια greek worms..

Εχμ, εντάξει, αυτά παντού υπάρχουν...
ΟΡ, θα γίνεις κι εσύ wog χαχαχαχχαχαχαααχχχ (άλλο το worm  :grin: )

Και δε νομίζω ότι χρειάζεται να πιάσεις πάτο για να κάνεις νέο ξεκίνημα, όλα είναι θέμα απόφασης και οργάνωσης  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Άσε που η πατρίδα δε θα είναι πια και τόοοοοσο μακριά, ναι μεν δε θα είναι Ευρώπη αλλά δεν είμαστε και στο '50, όποτε θέλει θα μπορεί να έρχεται  :boobies: :boobies: :boobies:
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Δεν υπάρχει στήριξη πιά, το "Αλβανάκι" των συγγενών θα είσαι μάλλον αν είναι και αποκαταστημένοι. Μιλάω εξ πείρας. Η Αυστραλία δεν είναι αυτή που ήταν. Οι περισσότεροι Έλληνες εκεί τώρα νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα αρχίδια. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια. Πάει ο καιρός που ο ένας βοηθύσε τον άλλον. Δουλειές δεν υπάρχουν καθώς όλα τα εργοστάσια έχουν φύγει για Κίνα. Για να δουλέψεις μπογιατζής θέλεις πτυχίο καθώς η χώρα είναι οργανωμένη  τέλεια.
Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα όσο και απελπισμένος να είσαι!

:think:

Ε, αφού του το λένε και οι ίδιοι μάλλον υπάρχει η πρόθεση για στήριξη...  :think:
Τώρα για το αν είναι εύκολο να βρεις δουλειά δεν έχω ιδέα... καλό θα είναι να το ψάξει φυσικά.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Εχμ, εντάξει, αυτά παντού υπάρχουν...
ΟΡ, θα γίνεις κι εσύ wog χαχαχαχχαχαχαααχχχ (άλλο το worm  :grin: )

Και δε νομίζω ότι χρειάζεται να πιάσεις πάτο για να κάνεις νέο ξεκίνημα, όλα είναι θέμα απόφασης και οργάνωσης  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Άσε που η πατρίδα δε θα είναι πια και τόοοοοσο μακριά, ναι μεν δε θα είναι Ευρώπη αλλά δεν είμαστε και στο '50, όποτε θέλει θα μπορεί να έρχεται  :boobies: :boobies: :boobies:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
ετσι ακριβως ειναι
αλλο ο αγραμματος βλαχος πατερας μου που κατεβηκε απο τα βουνα για να δουλεψει σε εργοστασιο στην Γερμανια(σοκ και οχι μονο πολιτισμικο)και αλλο η γενια μας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom