Νέα

Σύγκριση Νέας Δημοκρατίας - Πα.Σο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kemal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Τώρα εδώ θα κάνεις προπαγάνδα για το πρόγραμμα μιας δεξιότατης κυβέρνησης?

Και κάποιο λάθος έχεις φίλε όταν λες ότι έχει την θέληση της πλειοψηφίας
Το 57% αυτών που ψήφισαν(η πλειοψηφία που επικαλείσαι) δεν συμφωνεί με το πρόγραμμα αυτής της παράταξης, ενώ το 67% όσων έχουν δικαίωμα ψήφου διαφωνεί πάλι με τις πολιτικές αυτής της παράταξης και αυτού του ανθρώπου(όσο και αν δεν συμφωνώ με την λογική της αποχής).

Βεβαίως καταλαβαίνω ότι δεν έχω τα ίδια κίνητρα ή οράματα ή ιδέες για το καλό του τόπου με ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας που έχει συμφέροντα από μια δεξιά κυβέρνηση(επιχειρηματίες, εφοπλιστές, μεγαλοεργολάβους κλπ).
Και την προπαγάνδα πού την είδες?
Δηλ αν κάποιος είναι ξεκάθαρος στις σκέψεις του και λέει τα πράγματα με επιχειρήματα, επειδή δε συμφωνείς, του πετάς λάσοη με βαρύγδουπες εκφράσεις τύπου προπαγάνδα κτλ?

Και αν θες και είσαι σκεπτόμενο άτομο μπορώ να σου εξηγήσω ότι είναι συνειδητή η επιλογή μου στα ιδ.πανεπηστήμια.Δεν το υποστηρίζω επειδή το είπε ο Καραμανλής.
Απεναντίας, είναι η πρώτη φορά που ψηφίζω ΝΔ (και το έχω ξαναναφέρει σ΄αυτό το sit-ψάξτο αν θες) και το έκανα γιατί μετά τις εκλογές άρχισα να βλέπω κάποιες ενέργειες που σαν άνθρωπο με έβρισκαν σύμφωνο.
Και ένας απ τους βασικούς λόγους ήταν και αυτός της παιδείας.
Που ενώ όλοι συμφωνούμε ότι είναι χάλια, απ την άλλη όλοι εσείς οι αριστεροπασόκοι μόνο και μόνο επειδή τα πρότεινε ο Καραμανλής δεν είναι σωστά!
Ε! αυτή η ισοπέδωση με τρελαίνει!!!
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Και την προπαγάνδα πού την είδες?
Δηλ αν κάποιος είναι ξεκάθαρος στις σκέψεις του και λέει τα πράγματα με επιχειρήματα, επειδή δε συμφωνείς, του πετάς λάσοη με βαρύγδουπες εκφράσεις τύπου προπαγάνδα κτλ?

απ την άλλη όλοι εσείς οι αριστεροπασόκοι μόνο και μόνο επειδή τα πρότεινε ο Καραμανλής δεν είναι σωστά!
Ε! αυτή η ισοπέδωση με τρελαίνει!!!

Την οποία εφαρμόζεις με μαεστρία!
Ποια επιχειρήματα? Ότι έχει @@ ο ανθυπόW?
Και το αντεπιχείρημα θα ήταν ότι πούστη με @@ πρώτη φορά βλέπω, αλλά είδες ότι δεν το πήγα εκεί.
Πες μου για ποιους λόγους ψήφισες τον κύριο πέραν του εκπαιδευτικού να αναπτύξουμε διάλογο με επιχειρήματα.
Να μου πεις ότι μείωσε την φορολογία στις επιχειρήσεις και άρα... να το καταλάβω.
Αλλά να μου γράφεις ότι έχει @@ επειδή διέγραψε τον Καρα-ατζαφέρ, μου φαίνεται παράλογο. Λες και διαβάζω τον Ζαγορίτη. "Ο αρχηγός μας είναι μέγας μάγκας..."
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Ναί, αλλά πως δόθηκε στην κυκλοφορία. Παρασκευή μεσημέρι, ίσα-ίσα για να προλάβουν να το δούνε αυτοί που πηγαίνανε στα μέρη τους για να ψηφίσουνε.

Δόθηκε χωρίς πινακίδες, με ελλιπή σήμανση κλπ, κλπ. Λίγο σοβαρότητα δεν βλάπτει. Δεν τρώμε χόρτο. Τοση φτήνια βρε παιδί μου το 2007, ούτε ο Παττακός με το μυστρί...

Τώρα για την ποιότητα κατασκευής δεν λέω τίποτε. Ο καιρός θα δείξει.
(Εγώ πέρασα και το είδα το κομμάτι, εσύ το είδες; )
Τα υπόλοιπα που λες περί νεκρών είναι κομματική προπαγάνδα. Τα τροχαία δεν αντιμετώπιζονται με φωνασκίες, δες τις στατιστικές. Έχεις να προτείνεις κάτι το ουσιαστικό; Ιδιαίτερα για τα Τέμπη

Αν υπήρχε πραγματική πολιτική βούληση και αν οι αποφάσεις λαμβάνονταν καθαρά με τεχνικοοικονομικά κριτήρια και από το ΠΑΣΟΚ και από την ΝΔ και όχι για να μην θίξουν τα τοπικά συμφέροντα, τότε το έργο που θα είχε γίνει θα ήταν η Ζεύξη του Μαλλιακού. Απλά και όμορφα.

Πως όμως θα πουλούσανε κουραμπιέδες οι Λαμιώτες;;

Άσε που με το φώναξε-φώναξε το ΠΑΣΟΚ τους έκανε και Πανεπιστήμιο. Αλήθεια τι θα κάνει η ΝΔ με όλα αυτά τα περιφερειακά πανεπιστήμια;
Θα μου πεις εδώ η Γιαννάκου καθιέρωσε το όριο εισαγωγής για τις ανώτατες σχολές και την μαυρίσανε.
Γιατί ρε παιδιά είστε τόσο κακόπιστοι και υστερόβουλοι?
Δηλ αν παιρνούσαν από κει μερικές χιλ άτομα και βλέπανε το νέο δρόμο θα λέγανε (ενώ είχαν αποφασίσει να ψηφίσουν κάτι άλλο): Α! Τι καλή η ΝΔ, μας έφτιαξε καινούριο δρόμο!Ας την ψηφίσουμε!!!!
Είστε σοβαροί τώρα?
Δηλ. η βιασύνη να παραδωθεί Παρασκευή πριν τις εκλογές για να διευκοληνθούν όσο πιο πολύ γίνεται οι εττεροδημότες, δεν παίζει καθόλου στο μυαλουδάκι σας?
Πόσοι ηλίθιοι δηλ. θα ψήφιζαν ΝΔ μόνο επειδή είδαν τον καινούριο δρόμο!2,3,5,10,50????????
Ε!Δε νομίζω ότι κρίθηκε κανένα αποτέλεσμα.

Και ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ κομματική προπαγάνδα?
Ψάξτε λίγο βρε σεις που το παίζετε όχι κομματόσκυλα!
Πού γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα?Στην εθνική οδό με 3 λωρίδες στην κάθε κατεύθυνση ή στον κάθε κατσικόδρομο? Δε θα επεκταθώ άλλο γιατί μου φαίνεται ότι χάνω τα λόγια μου!
Αν αμφισβητούμε τώρα και τα ευνόητα!
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Την οποία εφαρμόζεις με μαεστρία!
Ποια επιχειρήματα? Ότι έχει @@ ο ανθυπόW?
Και το αντεπιχείρημα θα ήταν ότι πούστη με @@ πρώτη φορά βλέπω, αλλά είδες ότι δεν το πήγα εκεί.
Πες μου για ποιους λόγους ψήφισες τον κύριο πέραν του εκπαιδευτικού να αναπτύξουμε διάλογο με επιχειρήματα.
Να μου πεις ότι μείωσε την φορολογία στις επιχειρήσεις και άρα... να το καταλάβω.
Αλλά να μου γράφεις ότι έχει @@ επειδή διέγραψε τον Καρα-ατζαφέρ, μου φαίνεται παράλογο. Λες και διαβάζω τον Ζαγορίτη. "Ο αρχηγός μας είναι μέγας μάγκας..."
Ποαν ισοπέδωση εφαρμόζω εγώ?
Γιατί δεν μπορεί ο καθένας να λέει ότι του κατέβει!!!!
Τι ισοπέδωσα εγώ? Και ποιον με ποιον?
Ανέφερα αντίθετα ότι δεν είναι σωστό να ισοπεδώνουμε δηλ. να εξισώνουμε Γιωργάκη με Κωστάκη.
Και έκανα έναν συλλογισμό με επιχειρήματα.
Απ την άλλη βλέπω ότι εγώ ισοπεδώνω (τι και με ποιον, περιμένω απάντηση) και αντί για επιχειρήματα βλέπω μόνο τη λέξη "παράλογο".
Βολευτής του ΘΑΣΟΚ είσαι?
Γιατί αυτοί μιλάνε έτσι.
Βαρύγδουπα και χωρίς λόγο,αφορμή και επιχειρήματα, προσβάλουν και βρίζουν!
Με τις υγείες σας πάντως!
Σε λίγο θα έχετε το πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα βρωμόστομου που έχει αυτή τη στιγμή το κόμμα σας (και μιλώ βέβαια για τον Βενιζέλο)
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Κατά τα άλλα, σου πετάνε λάσπη κλπ κλπ...
Σου απαντώ με επιχείρημα ότι δεν είδα και δεν βλέπω δεξιά διακυβέρνηση και δη στον τόπο αυτό να κόπτεται υπέρ του κοινωνικού συνόλου και της ευημερίας του πολίτη έτσι για αρχή και γενικόλογα.
Σε ξαναρωτάω: Θεωρείς ως επιχείρημα το ότι ο άνθρωπος που επέλεξες, έχει @@? Αυτό είναι το βασικό σου μοτό εδώ και καμιά δεκαριά ποστς. Αν ναι, να ξέρω να μην κάθομαι και γράφω. Αλλά ούτως ή αλλιώς τι κάθομαι και γράφω. Δίκιο έχεις φίλε σε όλα. Καλή σου μέρα.
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Πάντως νομίζω ότι είναι το πιο κατάλληλο πρόσωπο για πρωθυπουργός σήμερα.
Υπάρχει κανείς άλλος,ανεξαρτήτου κόμματος που θα πρότεινε κάποιος?
Εγώ δε βρίσκω όσο κι αν δεν αρέσει σε πολλούς!

Θα ήταν ωραία επικεφαλίδα ε?
Ποιος πιστεύετε ότι θα ήταν καταλληλότερος πρωθυπουργός?

Και βάλτε όποιον θέλετε!
Και εκτός πολιτικής.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
mikeget1 πολύ στα σοβαρά το πήρες ρε συ.

Υπάρχει λόγος;
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Κατά τα άλλα, σου πετάνε λάσπη κλπ κλπ...
Σου απαντώ με επιχείρημα ότι δεν είδα και δεν βλέπω δεξιά διακυβέρνηση και δη στον τόπο αυτό να κόπτεται υπέρ του κοινωνικού συνόλου και της ευημερίας του πολίτη έτσι για αρχή και γενικόλογα.
Σε ξαναρωτάω: Θεωρείς ως επιχείρημα το ότι ο άνθρωπος που επέλεξες, έχει @@? Αυτό είναι το βασικό σου μοτό εδώ και καμιά δεκαριά ποστς. Αν ναι, να ξέρω να μην κάθομαι και γράφω. Αλλά ούτως ή αλλιώς τι κάθομαι και γράφω. Δίκιο έχεις φίλε σε όλα. Καλή σου μέρα.
Καλή σου μέρα και σε σένα πάντως!
Και μη θυμώνεις.Δεν έχω τίποτα μαζί σου.Απλά γράφω κάποια πράγματα που πιστεύω και περιμένω κάποιες απαντήσεις για κουβέντα.

Το μόνο που εισπράττω όμως είναι:χάπια παίρνεις,ψυχίατρο θέλεις, προπαγάνδα κάνεις και ένα σωρό άλλα τέτοια από ανθρώπους που απλά έχεις την ατυχία να έχεις διαφορετική άποψη μαζί τους.
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
mikeget1 πολύ στα σοβαρά το πήρες ρε συ.

Υπάρχει λόγος;
Ξέρω και γω ρε γαμώτο.
Ούτε συμφέροντα έχω, ούτε στο δημόσιο θέλω να μπω, ύτε στο φινάλε επηρεάζει τη ζωή μου ή τη δουλειά μου το ποια κυβέρνηση θα έχουμε
Αλλά που τη βιδώνει ο φανατισμός  που έχουν αναπτύξει μοι ΠΑΣΟΚοι όλα αυτά τα χρόνια και θέλω να τους την πώ.
Πειράζει πολύ?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ κομματική προπαγάνδα?

Την κομματική προπαγάνδα εσύ την έκανες.

Γιατί όταν γίνονταν κριτική για το έργο του Σουφλιά και την συνολική παρουσία του στο Υπουργείο, πέταξες τους νεκρούς από τροχαία με το επιχείρημα ότι:
Κριτική στον Σουφλιά = αδιαφορία για τους νεκρούς των τροχαίων και για τους συγγενείς τους και για το δικό σου 1000ρικο των κλήσεων

Αν αυτό είναι δημοκρατικός διάλογος και αν αυτό είναι λογικό επιχείρημα, τότε ας συνομιλείς μοναχός σου.

Να πάρουμε δηλαδή και πόσα χιλιόμετρα της ΠΑΘΕ και της Εγνατίας έδωσε στην κυκλοφορία το ΠΑΣΟΚ (γιατί έδωσε και κάποια) και να κάνουμε αναγωγή στους νεκρούς που σώθηκαν από πιθανά τροχαία που θα γίνονταν ΑΝ δεν είχαν γίνει τα χιλιόμετρα αυτά και μάλιστα αθροιστικά για όλο το χρονικό διάστημα μέχρι σήμερα.
Ε καλά τώρα, να έχουμε να λέμε.....
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Την κομματική προπαγάνδα εσύ την έκανες.

Γιατί όταν γίνονταν κριτική για το έργο του Σουφλιά και την συνολική παρουσία του στο Υπουργείο, πέταξες τους νεκρούς από τροχαία με το επιχείρημα ότι:
Κριτική στον Σουφλιά = αδιαφορία για τους νεκρούς των τροχαίων και για τους συγγενείς τους και για το δικό σου 1000ρικο των κλήσεων

Αν αυτό είναι δημοκρατικός διάλογος και αν αυτό είναι λογικό επιχείρημα, τότε ας συνομιλείς μοναχός σου.

Να πάρουμε δηλαδή και πόσα χιλιόμετρα της ΠΑΘΕ και της Εγνατίας έδωσε στην κυκλοφορία το ΠΑΣΟΚ (γιατί έδωσε και κάποια) και να κάνουμε αναγωγή στους νεκρούς που σώθηκαν από πιθανά τροχαία που θα γίνονταν ΑΝ δεν είχαν γίνει τα χιλιόμετρα αυτά και μάλιστα αθροιστικά για όλο το χρονικό διάστημα μέχρι σήμερα.
Ε καλά τώρα, να έχουμε να λέμε.....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου.Κάθε έργο που κάνει κάποιος είναι σημαντικό και αν πρόκειται μάλιστα για δρόμο τότε ναι είναι ζήτημα ανθρώπινων ζωών.Δε νομίζω να διαφωνείς σ΄αυτό?
Και ναι αν το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε την Εγνατία σίγουρα σήμερα θα είχαμε χιλιάδες περισσότερους νεκρούς απ΄ότι έχουμε σήμερα.

Όσον αφορά το πέταλο όμως είμαι απόλυτος.Την διαδρομή αυτή την κάνω συνέχεια, προσεύχομαι κάθε φορά που περνάω από κει, μην πεταχτεί ξαφνικά κάνας μαιντανός πάνω μου ή (γιατί όχι) μην κάνω και γω καμιά λαλακία και μείνουν τα παιδιά μου χωρίς πατέρα, βρίζω κάθε τυχωδιώκτη δημ.υπάλληλο (ναι πάλι μ΄αυτούς τά΄χω) τροχονόμο που τον διέταξαν αυτή την ώρα που περνάω να βγει και να γράψει ό,τι κινείται (αμφιβάλει κανείς ότι έτσι γίνεται) και βρίζω κάθε φορά το  ΠΑΣΟΚ που ενώ θα μπορούσε κι όμως δεν τόκανε! Τι το κακό λέω?
Τώρα αν με το Σουφλιά τα έβαλα όλα μαζί στο τσουβάλι και φάνηκε ως προπαγάνδα, συγνώμη αλλά δεν είχα τέτοια πρόθεση.Απλώς χάρηκα παρα πολύ που ολοκληρώθηκε ένα κομμάτι του δρόμο που με πονάει πολύ και πάνω στο σιχτύρισμα που έριχνα στο ΠΑΣΟΚ έμαθα ότι επιτέλους κάποιος το ολοκλήρωσε.
Αμάν ρε παιδιά!
Μεσανατολικό το κάναμε το πέταλο?
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
272
Like
16
Πόντοι
1
Μύρισε θυμάρι και βασιλικό
λάμπει το φεγγάρι μες τον ουρανό
της κληρονομιάς εμείς συνεχιστές
στην κορυφή και πάλι, πάλι νικητές
 

zoiros

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Like
6
Πόντοι
0
Φιλε australos

Οταν αρχηγος της ΟΝΝΕΔ ηταν ο Σαμαρας τα στιχακια ηταν αλλοιως......
Ρωτα κανεναν παλιοτερο........
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
272
Like
16
Πόντοι
1
Στην κορυφή και πάλι, πάλι ο ΕΔΕΣ
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
272
Like
16
Πόντοι
1
Το έσβησε ο ήλιος και άναψε ο πυρσός το ξέρεις?
 

zoiros

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Like
6
Πόντοι
0
να σε βοηθησω

στη θεση της λεξης θυμαρι ηταν η λαξη σαπουνι

 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
272
Like
16
Πόντοι
1
Δεν την ξέρω αυτήν την εκδοχή για ρίξκτην. Εγώ είμαι της εποχής είναι ψηλός είναι και πουτάνας γιός φορά γυαλιά τον λένε Σαμαρά
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
να σε βοηθησω
στη θεση της λεξης θυμαρι ηταν η λαξη σαπουνι
Το σχοινί έπαιζε στους στίχους???
Θυμάμαι και ένα άλλο:''Έφτασε η ώρα της απάλλαγής''....και τελείωνε το ρεφρέν με το ''όταν ο ήλιος τους σε λίγο θα σβήσει''.....προφητικό τραγούδι??? :think: :think: :think:
 

zoiros

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Like
6
Πόντοι
0
οχι σκοινι δεν ειχε
ειχε και ενα ξενο ονομα    Αδολφος θαρρω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom