Νέα

Ρωσία sex & vodka

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
η Ιλονα εχει γερασει και εχει χαλασει πολυ.οχι τοσο στο προσωπο οσο στο σωμα!ειναι και 35-36 ετων πια!


Τι να κάνει άραγε μία γυναίκα 35-36 χρονών που έφαγε τα νιάτα της στα σαλόν και τα μπορντέλα ;
Στην Ρωσία δεν μπορεί να δουλέψει ως πόρνη πλέον, είναι πολύ μεγάλη. Μέχρι τα 28 κρατάνε πιστεύω.
Μου είχες πει ότι είχε ανοίξει το δικό της σαλόν.
Πως πήγε τελικά η επιχειρηματική της κίνηση ;
Τα κατάφερε ; Δυστυχώς έπεσε και στη κρίση τώρα.
Έχει κάποιο σαλόν δικό της ή όχι τελικά ;

 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Τι να κάνει άραγε μία γυναίκα 35-36 χρονών που έφαγε τα νιάτα της στα σαλόν και τα μπορντέλα ;
Στην Ρωσία δεν μπορεί να δουλέψει ως πόρνη πλέον, είναι πολύ μεγάλη. Μέχρι τα 28 κρατάνε πιστεύω.
Μου είχες πει ότι είχε ανοίξει το δικό της σαλόν.
Πως πήγε τελικά η επιχειρηματική της κίνηση ;
Τα κατάφερε ; Δυστυχώς έπεσε και στη κρίση τώρα.
Έχει κάποιο σαλόν δικό της ή όχι τελικά ;
εχω να της μιλισω πολυ καιρο.γενικα οι δουλειες δεν πανε πολυ καλα.ασε που εχουν γεμισει γριες!λιγοι πελατες και σκατα γκομενες!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Άκουσα Δημήτρη ότι η Ρωσία έριξε το επιτόκιο  στο 11, 5 % . Τι γνώμη έχεις για αυτό? Το είχες προβλέψει? Τι συνέπεις μπορεί να έχει?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Άκουσα Δημήτρη ότι η Ρωσία έριξε το επιτόκιο  στο 11, 5 % . Τι γνώμη έχεις για αυτό? Το είχες προβλέψει? Τι συνέπεις μπορεί να έχει?
ναι απο 12% πηγε 11,5%.οι συνεπειες θα ειναι θετικες αλλα πολυ μικρες εως μηδαμηνες.τα επιτοκια στη Ρωσσια ειναι δυστηχως πολυ υψηλα και αυτος ειναι ενας λογος εκτος απο τη γραφειοκρατια που δεν αναπτυσεται η οικονομια.για την αγορα αυτοκηνιτου παιρνεις δανειο με επιτοκιο 15%.οσο για την αγορα ακινητου με 25%.επιτοκια τρελα! :headbang:
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Οι Πολωνοί παινεύονται ότι από αυτούς φτιάχτηκε η πρώτη βότκα.
Εγώ διαφωνώ και το έχω ξαναπεί. Η βότκα μάλλον ξεκίνησε από τη Ρωσία και όχι από τη Πολωνία.
Αδιαμφισβήτητα όμως η Πολωνία είναι ένας από τους καλύτερους προορισμούς για δοκιμάσεις καλής ποιότητας βότκα.

Στο τελευταίο μου ταξίδι στη Βαρσοβία βεβαίως δεν παρέλειψα να επαναλάβω απολαυστικές καταδύσεις στη μαγεία της απολαυστικής βότκας.

Δοκίμασα πολλές. Οι περισσότερες μου ήταν ήδη γνωστές από παλιά, αλλά τώρα τις έκκρινα με πιο έμπειρη προσέγγιση.

Δεν θα πλατειάσω για να μην κουράσω.
Δεν καταδέχτηκα ούτε στιγμή να δοκιμάσω βότκες όπως η absolute και οι απομιμήσεις της, όπως η skyy, η grey goose, και γενικότερα τις βότκες-σκουπίδια των δυτικών χωρών. 

Βεβαίως τις βότκες διαμάντια όπως τη Smirnoff Black και τη Rusky Standard τις είχα στη καθημερινή μου κατανάλωση.

Zubrowka
Κλασική βότκα της Πολωνίας. Γλυκιά, με μία περίεργη γεύση που παίρνει από το γρασίδι του Ευρωπαϊκού βίσωνα. Στα δάση γύρω από τη Βαρσοβία επιβιώνει ακόμα ο Ευρωπαϊκός βίσωνας. Το χόρτο με το οποίο τρέφεται χρησιμοποιείτε και για την προσθήκη αρώματος σε αυτή τη βότκα.
Την κρίνω μοναδική στη γεύση γιατί δεν της μοιάζει άλλη καμιά, και πολύ ενδιαφέρουσα. Πίνετε με χυμό μήλου, έτσι όπως μου είχε διδάξει μία πόρνη σε ένα μπουρδελάκι της Βαρσοβίας πριν από κάποια χρόνια. Προσοχή, χυμός κόκκινου μήλου, αυτός ο καφε-διαφανής, όχι χυμός πράσινου μήλου.

Chopin – Belvedere
Αυτές οι δύο θεωρούνται ως οι executive βότκες της Πολωνίας. Και όμως δεν είναι το ίδιο.
Η Chopin είναι δυνατή μεν, τραχιά δε. Κάνει αισθητή τη παρουσίας της στη πρώτη επαφή με το στόμα. Θυμίζει κάποιον φωνακλά χωριάτη που μόλις ήρθε. Προσωπικά την θεωρώ καλούτσικη και τίποτα παραπάνω.
Η Belvedere  είναι άλλο πράμα. Δυνατή, αλλά στο δίνει να το καταλάβεις καμιά δεκαριά δευτερόλεπτα αφού την έχεις πιει. Είναι απαλή (smooth), διακριτική. Φαίνεται ότι τα φιλτραρίσματά της ήταν πολύ ποιοτικά. Μου δίνει την εντύπωση ότι έχουν χρησιμοποιήσει άνθρακα για το φιλτράρισμα, όπως κάνουν στη Smirnoff Black. Είναι προϊόν τεσσάρων αποστάξεων. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο παγκόσμιο διαγωνισμό βότκας το 2008 πήρε το πρώτο βραβείο.

Belvedere Intense
Καινούργια πρόταση της εταιρίας. Μόλις το 2009 κυκλοφόρησε στο εμπόριο. Δίνει 50 αλκοολικούς βαθμούς, είναι πιο δυνατή από τις κανονικές βότκες. Προσπάθεια απομίμησης της Smirnoff Blue θα έλεγε κάποιος. Και δεν θα είχε άδικο. Όμως το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Παραμένει απαλή, παρόλη την υπερβολική της δύναμη. Ακόμα και στους -20 βαθμούς όταν την καταναλώνεις σου δίνει να καταλάβεις τι έβαλες στο στόμα σου. Η δύναμή της όμως δεν είναι εκρηκτική, ένα μπαμ και μετά τέλος, όχι, είναι σταδιακή, συνεχώς αυξανόμενη, επιβλητική, αρρενωπή. Όταν θα πίνεις αυτή τη βότκα δεν θα ακούς τι σου λέει ο διπλανός σου. Θα είσαι συγκεντρωμένος σε αυτή. Να την περιφρονήσεις δεν σου επιτρέπει.
Δεν είναι μόνο ότι έχει περισσότερους αλκοολικούς βαθμούς. Το γεγονός ότι έχει λιγότερο νερό της δίνει ένα πιο πλούσιο κορμό. Είναι βότκα δύο αποστάξεων με χρήση άνθρακα, και αυτό φαίνεται. Οι μόλις δύο αποστάξεις της δίνουν ουσία, θυμίζουν πικρή σοκολάτα, κρέμα καραμελέ, και ίσως και δυνατά μπαχαρικά όπως λέει στο promotion. Η χρήση του άνθρακα στο φιλτράρισμα της δίνει μία βελούδινη υφή.

Βεβαίως η τιμής της είναι αυξημένη για βότκα. Να θυμίσω ότι οι βότκες γενικώς δεν είναι ακριβά ποτά. Και αυτό είναι ευτύχημα. Πρέπει να έχεις διακριτική γευστική ικανότητα για να αντιλαμβάνεσαι την ποιότητα. Η τιμή δεν θα στο πει. Υπάρχουν φτηνές βότκες που είναι διαμάντια, και ακριβές που είναι για πέταμα. Την τιμή της Belvedere Intense λοιπόν την αυξάνουν τεχνητά. Δεν θα την βρείτε να πωλείτε σε καταστήματα με αλκοόλ στη Βαρσοβία, ούτε σε σουπερμάρκετ, ούτε σε «delikatesy». Την δίνουν μόνο σε πολύ καλά μπαρ της πόλης, στα καλά ξενοδοχεία, και σε περιορισμένα καταστήματα. Έτσι δημιουργούνε το μύθο του δυσεύρετου και αυξάνουν την τιμή. Ευτυχώς πωλείτε στο αεροδρόμιο γιατί τους ενδιαφέρει η διαφήμιση στους ξένους.

Η Belvedere Intense ήταν η καλύτερη καινούργια βότκα που δοκίμασα σε αυτό το ταξίδι μου.

Νασντρόβια λοιπόν ! Και όχι Νασνταρόβια.
 

mk!

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2008
Μηνύματα
57
Like
0
Πόντοι
0
δημητρη μπορεις να μου πεις το αντιστιχο σαιτ του facebook της Ρωσιας?
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Και επειδή το χαβιάρι και η Βότκα ταιριάζουν, ας συνεχίσω τα δικά μου ...

Δημήτρη είχες εν μέρει δίκιο !

Το παγκόσμιο εμπόριο χαβιαριού κινείτε με δύο νόμιμα ρεύματα και πολλά παράνομα.
Τα δύο νόμιμα είναι τα εξής:
Το «χρηματιστήριο» του χαβιαριού όπου οι μεγαλέμποροι (δηλαδή ένας έμεινε στο Παρίσι) ουσιαστικά ρυθμίζουν τις τιμές που θα έχει στο Δυτικό κόσμο, και σε αυτή τη ρύθμιση υπόκεινται όλα τα μεγάλα καταστήματα χαβιαριού όπως το caviar house, η μπουτίκ χαβιαριού του Παρισιού, και όλες οι γαστρονομίες της Δυτικής Ευρώπης και της Αμερικής, αφού μόνο σε αυτή τη τιμή τους πουλάνε οι Ρώσοι.
Το δεύτερο είναι οι ειδικές συμφωνίες εμπορίου που υπάρχουν μεταξύ χωρών της πρώην Σοβιετικής Ένωσης όπου το χαβιάρι (ίδιας ακριβώς ποιότητας) πωλείτε σε πολύ καλύτερη τιμή.
Αυτό που στο Παρίσι αγοράζεις με 8000 το κιλό, στη Ρωσία μπορείς να το βρεις με 800 ευρώ το κιλό ! Βεβαίως, για το ξένο απαγορεύεται να αγοράσει πάνω από 250 γραμμάρια.

Υπάρχουν και πολλές παράνομοι οδοί για την εύρεση χαβιαριού, στις οποίες όμως δεν θέλω να κάνω αναφορά σε αυτό το ποστ.

Πρόσφατα λοιπόν περιπλανήθηκα στους δρόμους της Βαρσοβίας όπως είπα σε προηγούμενα ποστ. Στη Βαρσοβία είχα πάντα άκρες για να βρίσκω καλής ποιότητας Ρωσικό χαβιάρι στις λογικές Ρωσικές τιμές.

Φέτος όμως τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα.
Τρεις είναι οι κύριες ποιότητες του οξύρυγχου, του μοναδικού ψαριού από όπου περνούμε πραγματικό χαβιάρι.
Η καλύτερη και σπανιότερη είναι το Belluga, μετά έρχεται το Oscietre, και τέλος το Servuga.

Για το Belluga υπήρχαν περιορίστηκες οδηγίες αλιείας τα τελευταία χρόνια διότι κινδυνεύει με εξαφανισμό. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως φαίνεται ότι η αλιεία του έχει απαγορευτεί εντελώς.
Στην αγορά λοιπόν Belluga δεν βρήκα καθόλου. Είναι εξαφανισμένο.
Βρήκα όμως σε μικρές ποσότητες χαβιάρι Oscietre και Servuga. Οι τιμές τους είναι αισθητά αυξημένες σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια και η ποσότητά τους φαίνεται να είναι μειωμένη στην αγορά.

Είχες δίκιο λοιπόν Δημήτρη ότι υπάρχει πρόβλημα στην αγορά χαβιαριού στη Ρωσία. Belluga δεν υπάρχει καθόλου πλέον. Όμως οι δύο άλλες ποιότητες μαύρου χαβιαριού υπάρχουν, αν και σε μειωμένη ποσότητα.



 

Συνημμένα

  • gallery_bond_russian_girl.jpg
    gallery_bond_russian_girl.jpg
    52 KB · Εμφανίσεις: 35

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Λοιπόν, το μισάωρο στην μισή τιμή, 1100 ρούβλια, φαίνεται να έχει καθιερωθεί στα Φωτομοντέλι.
Όμως στις τελευταίες καταχωρίσεις δεν βρίσκω ούτε ένα όμορφο κορίτσι. Όλα μπάζα!

Δημήτρη βλέπω μεγάλη κρίση στα σαλόν. Κρίση στη ποιότητα δυστυχώς!
Είναι αυτό που με τρομάζει περισσότερο. Πως θα έρθουν καινούργια και όμορφα κορίτσια στα σαλόν ;
Υπάρχει ελπίδα ή οι παλιές καλές εποχές που έβρισκες αγγελούδια στα σαλόν έχουν περάσει ανεπιστρεπτη ;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Στης μεγαλες πολεις οντως το Μαυρο Χαβιαρη εχει εξαφανιστει αφου εχει απαγορευτει.στη Νοτια Ρωσσια ομως στην Κασπια και στη Ρωσσικη απω ανατολη υπαρχει οχι βεβαια οπως πρωτα αλλα αν ψαξεις βρισκεις.εμενα η κακασχημη μου υποσχεθηκε να μου φερει 100-150 γρ. στην Καλμικια το βρισκεις με 900-1000 Ρουβλια αν εισαι ντοπιος και εχει γνωστους σε κανενα χωριο εξω απο την Ελιστά  κοντα στο Βολγα.Για αυτους Νεαρχε τα 900-1000 Ρουβλια ειναι τρελα λεφτα.εκει ενας μισθος δεν ειναι ουτε 4000 (με εισοτημια 43.4 ρουβλια 1 ευρω καταλαβαινεις οτι ειναι λιγοτερα απο 100 Ευρω!) και ειναι αδυνατον να βρεις δουλεια(η Καλμικια ειναι απο τα πιο φτωχα μερη της Ρωσσιας και το πιο φτηνο.αφου δεν εχει τιποτα εκτος απο Στεπες).στο Καζαχσταν εχω ακουσει οτι ειναι ακομα φτηνοτερο!εννοειται στα χωρια.οσο για το Τουρκμενισταν η Μαρινα μου ειπε οτι με 200 το πολυ 300 ρουβλια (αν σε δουνε οχι ντοπιο) μπορουνε να σου δωσουνε ενα βαζακι 100-150 γρ.βεβαια στη Μοσχα ειναι αδυνατον να βρεις!ακομα και με της τιμες που ανεφερες παραπανω.υπαρχει ομως και το κοκκινο που πωληται νομιμα στην τιμη 200 Ρουβλια τα 140-150 γρ. η χυμα γυρω στα 900 ρουβλια το κιλο.ακομα πιο φτυνο ειναι το χαβιαρι απο щука περιπου 85-100 ρουβλια τα 110γρ.το φτηνοτερο ειναι απο Минтай 70 Ρουβλια τα 120γρ. αλλα ειναι χαλια μικρο και ασπρο.το κοκκινο πιστευω ειναι το καλητερο απο πλευρα τιμης ποιοτητας
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Το "κόκκινο χαβιάρι" δεν είναι χαβιάρι. Είναι μπρικ.
Χαβιάρι είναι μόνο τα αυγά του Οξύρυγχου.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Λοιπόν, το μισάωρο στην μισή τιμή, 1100 ρούβλια, φαίνεται να έχει καθιερωθεί στα Φωτομοντέλι.
Όμως στις τελευταίες καταχωρίσεις δεν βρίσκω ούτε ένα όμορφο κορίτσι. Όλα μπάζα!

Δημήτρη βλέπω μεγάλη κρίση στα σαλόν. Κρίση στη ποιότητα δυστυχώς!
Είναι αυτό που με τρομάζει περισσότερο. Πως θα έρθουν καινούργια και όμορφα κορίτσια στα σαλόν ;
Υπάρχει ελπίδα ή οι παλιές καλές εποχές που έβρισκες αγγελούδια στα σαλόν έχουν περάσει ανεπιστρεπτη ;
Νεαρχε αυτο δεν το εχω δοκιμασει αλλα οπως καταλαβαινω θα ειναι μεχρι να χυσεις.κατι σαν το στουντιο στην Ελλαδα με τη διαφορα οτι η κοπελα θα ειναι στο δωματιο οταν εσυ βγεις απο το μπανιο και δεν θα βιαζεται.εγω βρηκα κατι πιο ενδιαφερον που θα δοκιμασω     που ειναι στη Νεκρασοβα 1 (ειναι παραλθλη της Νιεφσκι) γραφει οτι μια ωρα κοστιζει 1300 ρουβλια απο της 9 το πρω'ι' μεχρι της 15 το μεσημερι.εσως το δοκιμασουμε με το Βασιλη που ερχεται τη δευτερα απο το Μαλμοε.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Το "κόκκινο χαβιάρι" δεν είναι χαβιάρι. Είναι μπρικ.
Χαβιάρι είναι μόνο τα αυγά του Οξύρυγχου.
το κοκκινο χαβιαρι ειναι αυγα απο αλλο ψαρι.ειναι πιο μεγαλο απο το μαυρο και πιο φτηνο.το μπρικ ειναι φτιαγμενο απο κρεας ψαριου και ειναι απομιμιση του Χαβιαριου.υπαρχει μαυρο Μπρικ συνηθως οι Γερμανοι φτιαχνουνε τετοια πραγματα.ειναι κατι σαν της συνθετικες γουνες :2funny:!!!!Νεαρχε ολα τα ψαρια γεννουν αυγα.εδω υπαρχουν πολλες ποικηλιες χαβιαριου.του οξυρυγχου ειναι το ακριβοτερο το μαυρο δεν ειναι μονο οξυριγχου μπορει να ειναι και απο Белуга και απο Севрюга.το κοκκινο ειναι συνηθως αυγα Σολωμου.πιο φτηνα ειναι τα αλλα που σου εγραψα.της щука δεν ειναι ασχημο.αλλα το Минтай (το φτηνοτερο) ειναι χαλια  δεν τρωγεται με τιποτα αλλα ειναι παμφτηνο και εχει παντου!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Κάτι γίνεται και δεν λειτουργού οι παραθέσεις
λες για το σα'ι'τ που εβαλα.ψαξε το σα'ι'τ εχει πολλες με αυτη την τιμη.βεβαια η ποιοτητα εχει πεσει αλλα εκει στη Νεκράσοβα 1 μπορει να μην εχει φωτομοντελα (για τα Ελληνικα δεδομενα ειναι ολες κουκλες και θεες)αλλα εχει μικρα 19-22 ετων και οχι γριες.κατι ειναι και αυτο!παντος οι τιμες εχουν πεσει!αν δεν μπορεις να ξυπνισεις πρω'ι' και δεν προλαβαινεις μεχρι της 15 για να  :knockinb: με 1300 ρουβλια (εγω το καλοκαιρι ξυπναω μετα της 2 το μεσημερι!)βρισκεις  με 1500 βρισκεις ολο το 24ωρο.εχει 2 γνωστες μου ωραιες αλλα ειναι πια μεγαλες 27-28 ετων.
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
το κοκκινο χαβιαρι ειναι αυγα απο αλλο ψαρι.ειναι πιο μεγαλο απο το μαυρο και πιο φτηνο.το μπρικ ειναι φτιαγμενο απο κρεας ψαριου και ειναι απομιμιση του Χαβιαριου.υπαρχει μαυρο Μπρικ συνηθως οι Γερμανοι φτιαχνουνε τετοια πραγματα.ειναι κατι σαν της συνθετικες γουνες :2funny:!!!!Νεαρχε ολα τα ψαρια γεννουν αυγα.εδω υπαρχουν πολλες ποικηλιες χαβιαριου.του οξυρυγχου ειναι το ακριβοτερο το μαυρο δεν ειναι μονο οξυριγχου μπορει να ειναι και απο Белуга και απο Севрюга.το κοκκινο ειναι συνηθως αυγα Σολωμου.πιο φτηνα ειναι τα αλλα που σου εγραψα.της щука δεν ειναι ασχημο.αλλα το Минтай (το φτηνοτερο) ειναι χαλια  δεν τρωγεται με τιποτα αλλα ειναι παμφτηνο και εχει παντου!


Ως χαβιάρι θα δείτε να πωλούνται από αυγά Σολωμού μέχρι αυγά ρέγγας.

Κανένα από αυτά δεν είναι χαβιάρι.
Χαβιάρι δεν σημαίνει αυγά ψαριού. Σημαίνει αυγά οξύρυγχου.
Δηλαδή του Belluga, του Oscietre, και του Servuga.

Αυτό που στη Ρωσία ονομάζουν «κόκκινο χαβιάρι» είναι μπρικ. Το μπρικ είναι αυγά Σολωμού. Πολύ νόστιμο και αυτό, αλλά δεν είναι χαβιάρι.

Όσων αφορά τα υπόλοιπα υποκατάστατα χαβιαριού, από το ισπανικό Arvuga μέχρι τα αυγά ρέγγας, αλλά και τα μικρά κόκκινα αυγά ψαριού (όχι το μπρικ – μεγάλα, τραγανά αυγά Σολωμού, αλλά κάτι άλλο) δεν έχουν ωραία γεύση και δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν gourmet  προϊόν. Δεν είναι νόστιμα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Ως χαβιάρι θα δείτε να πωλούνται από αυγά Σολωμού μέχρι αυγά ρέγγας.

Κανένα από αυτά δεν είναι χαβιάρι.
Χαβιάρι δεν σημαίνει αυγά ψαριού. Σημαίνει αυγά οξύρυγχου.
Δηλαδή του Belluga, του Oscietre, και του Servuga.

Αυτό που στη Ρωσία ονομάζουν «κόκκινο χαβιάρι» είναι μπρικ. Το μπρικ είναι αυγά Σολωμού. Πολύ νόστιμο και αυτό, αλλά δεν είναι χαβιάρι.

Όσων αφορά τα υπόλοιπα υποκατάστατα χαβιαριού, από το ισπανικό Arvuga μέχρι τα αυγά ρέγγας, αλλά και τα μικρά κόκκινα αυγά ψαριού (όχι το μπρικ – μεγάλα, τραγανά αυγά Σολωμού, αλλά κάτι άλλο) δεν έχουν ωραία γεύση και δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν gourmet  προϊόν. Δεν είναι νόστιμα.
για την ονομασια στα Ελληνικα δεν ξερω στα Ρωσσικα ολα ονομαζονται ИКРА (ЧЕРНАЯ ИКРА ΤΟ ΜΑΥΡΟ (χαβιαρι) και КРАСНАЯ ИКРА ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ (χαβιαρι)).παντος οπως και να'χει Νεαρχε για το ιδιο πραγμα μιλαμε η ονομασια δεν εχει καμια σημασσια!!!!
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
για την ονομασια στα Ελληνικα δεν ξερω στα Ρωσσικα ολα ονομαζονται ИКРА (ЧЕРНАЯ ИКРА ΤΟ ΜΑΥΡΟ (χαβιαρι) και КРАСНАЯ ИКРА ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ (χαβιαρι)).παντος οπως και να'χει Νεαρχε για το ιδιο πραγμα μιλαμε η ονομασια δεν εχει καμια σημασσια!!!!


Ακριβώς. Είτε με πεις Κίτσο, είτε με πεις Μήτσο, ... 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom