Νέα

Ψυχή και η ύπαρξη μας !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αγράμματος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 187
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.108
Κριτικές
10
Like
1.542
Πόντοι
506
καπου διαβασα και το μεταφερω με επιφυλαξη οτι ο Αριστοτελης ειπε οτι υπαρχει ο κοσμος που βλεπουμε και ο κοσμος που δε βλεπουμε. Ισως εννουσε κ τις ψυχες που δ βλεπουμε. Δεν ξερω..
Ισως ομως ηθελε να πει οτι ολα δεν αποδεικνυονται με φυσικους νομους.
Πρωτου ξεκινησουμε αναλυσεις, να ορισουμε καλητερα την εννοια της ψυχης;

Απο την απαντηση, εαν υπαρχει ή οχι η ψ, θα αλλαξει κατι στη συμπεριφορα μας;
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.511
Πόντοι
3.656
Οι γιατροί νομίζουν σε πολλές περιπτώσεις ότι είναι ανώτεροι του Θεου...μέγιστη ύβρις...."μωραινει Κύριος ον βουλεται απολεσαι".
Αν κάτι στραβωσει θα πουν ότι η κατάσταση είναι στα χέρια του Θεού και όχι στα χέρια του Δ/ντη της Χειρουργικής (π χ.) Κλινικής.
ΟΚ. Εξήγησέ μας για ποιο λόγο το προσδόκιμο ζωής ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ δεν εξαρτάται από το πόσο πιστεύουν οι Κάτοικοι, αλλά από το επίπεδο Υγειονομικής Περίθαλψης. Γιατί στην Ελλάδα τον προηγούμενο αιώνα ο 40ρης ήταν γέρος, ενώ τώρα που η αθεΐα προχωράει με γοργά βήματα ζούμε περισσότερο και με καλύτερη ποιότητα. Πως το εξηγείς;
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.064
Κριτικές
123
Like
50.872
Πόντοι
27.261
Παίξε κατενάτσιο να πάρουμε το αποτέλεσμα και να πάμε στις γυναίκες μας μην πάθουμε κάνα τράβηγμα και μας κόψουν το σεξ οι γιατροί....


Ο νεοέλληνας σε γενικές γραμμές είναι σκουπίδι σε κάθε πτυχή της ύπαρξης του....
δεν ειμαι παντρεμενος, δε ξερω απο μπαλα και δε μου αρεσει, σορρυ.

συμφωνω στο 2ο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
Μακάρι όλοι να έκαναν αυτήν τη σκέψη κάθε μέρα
Εγώ επειδη μόνος μένω μόνος ξέρω ότι πρώτα θα με στηρίξει ο Θεός και ύστερα άλλοι άνθρωποι.Οσοι νομίζουν ότι είναι άτρωτοι βασίζονται στους άλλους και πολύ λιγότερο ( ίσως και καθόλου)στον Θεό άρα ποντάρουν σε άλογα που ενδεχομένως να είναι κουτσα..
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.064
Κριτικές
123
Like
50.872
Πόντοι
27.261
Εγώ επειδη μόνος μένω μόνος ξέρω ότι πρώτα θα με στηρίξει ο Θεός και ύστερα άλλοι άνθρωποι.Οσοι νομίζουν ότι είναι άτρωτοι βασίζονται στους άλλους και πολύ λιγότερο ( ίσως και καθόλου)στον Θεό άρα ποντάρουν σε άλογα που ενδεχομένως να είναι κουτσα..
στο μονο που πρεπει να πιστευεις, ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος.
οσο πιο γρηγορα τον μαθεις, τοσο καλυτερα για σενα.
ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για τις αδυναμιες σου.
. & -
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
ΟΚ. Εξήγησέ μας για ποιο λόγο το προσδόκιμο ζωής ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ δεν εξαρτάται από το πόσο πιστεύουν οι Κάτοικοι, αλλά από το επίπεδο Υγειονομικής Περίθαλψης. Γιατί στην Ελλάδα τον προηγούμενο αιώνα ο 40ρης ήταν γέρος, ενώ τώρα που η αθεΐα προχωράει με γοργά βήματα ζούμε περισσότερο και με καλύτερη ποιότητα. Πως το εξηγείς;
Μην ισοπεδώνεις τα πάντα.Ο παπάς κάνει την δουλειά του και ο γιατρός την δουλειά του.Οι άθεοι είτε φιλελεδες είτε αναρχοκουμμουνια είναι σαν ανάπηροι ,σαν να βαδίζουν στην ζωή με ένα πόδι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
στο μονο που πρεπει να πιστευεις, ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος.
οσο πιο γρηγορα τον μαθεις, τοσο καλυτερα για σενα.
ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για τις αδυναμιες σου.
. & -
Σωστό να πιστεύουμε στον εαυτό μας, αλλά χωρίς το θέλημα του Θεού δεν γίνεται τίποτα."Συν Αθηνά και χείρα κινει"
 
OP
OP
Αγράμματος
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.713
Like
14.212
Πόντοι
3.506
Όταν βοηθάς κάποιον το κάνεις για την ψυχή σου ή απλώς σαν συνάνθρωπος; Ποιο είναι ποιο αλτρουιστικό;
Το κάνεις για τον συνανθρωπό σου αλλά η προσφορά είναι η αρετή της ψυχής !
 

7spirit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
790
Like
1.408
Πόντοι
206
To ερώτημα του θρεντ είναι η ύπαρξη ψυχής.
Γιατί πρέπει η λέξη "θρησκεία" να ανακατευτεί;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
έγραψα.....
Καμία όμως δεν μπορεί να περάσει το φράγμα αυτών των δύο λέξεων.

ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ....

έχεις την άποψη, ότι κάποια θρησκεία μπορεί να αποδείξει όσα ισχυρίζεται; αν ναι, ποια είναι αυτή;
Τύπε, είναι γεγονός ότι το βάρος της απόδειξης, πάει σ' αυτόν που ισχυρίζεται ότι υπάρχει κάτι.

Από την άλλη όμως, πως και για ποιο λόγο από το τίποτα, ξεκινάει το big-bang?

Το αίτιο είναι πιο σημαντικό από τον ίδιο τον μηχανισμό. Για ποιο λόγο δηλ; Έτσι για πλάκα;

Δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό; :think:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.064
Κριτικές
123
Like
50.872
Πόντοι
27.261
Σωστό να πιστεύουμε στον εαυτό μας, αλλά χωρίς το θέλημα του Θεού δεν γίνεται τίποτα."Συν Αθηνά και χείρα κινει"
καλα για τη κινηση της χειρας σου, το ξερουμε πλεον... μας το εχεις δειξει εδω και καιρο :tooth: :birdman:
συγκεντρωσου και λογικεψου.
 
OP
OP
Αγράμματος
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.713
Like
14.212
Πόντοι
3.506
καπου διαβασα και το μεταφερω με επιφυλαξη οτι ο Αριστοτελης ειπε οτι υπαρχει ο κοσμος που βλεπουμε και ο κοσμος που δε βλεπουμε. Ισως εννουσε κ τις ψυχες που δ βλεπουμε. Δεν ξερω..
Ισως ομως ηθελε να πει οτι ολα δεν αποδεικνυονται με φυσικους νομους.
Πρωτου ξεκινησουμε αναλυσεις, να ορισουμε καλητερα την εννοια της ψυχης;

Απο την απαντηση, εαν υπαρχει ή οχι η ψ, θα αλλαξει κατι στη συμπεριφορα μας;
Θα μπορούσε φυσικά ! Αν δεχθούμε οτι έχει θεική προέλευση τότε μπορούμε να δεχθούμε οτι ίσως η πηγή της ζωής μας είναι αγάπη. Οπως για παράδειγμα οταν βλέπουμε το παιδί μας να έρχεται στον κόσμο, τότε αισθανόμαστε έντονη αγάπη μέσα μας ! Αν αναιρέσουμε τα παραπάνω τότε το εγώ πέρνει την σκυτάλη...
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.064
Κριτικές
123
Like
50.872
Πόντοι
27.261
Θα μπορούσε φυσικά ! Αν δεχθούμε οτι έχει θεική προέλευση τότε μπορούμε να δεχθούμε οτι ίσως η πηγή της ζωής μας είναι αγάπη. Οπως για παράδειγμα οταν βλέπουμε το παιδί μας να έρχεται στον κόσμο, τότε αισθανόμαστε έντονη αγάπη μέσα μας ! Αν αναιρέσουμε τα παραπάνω τότε το εγώ πέρνει την σκυτάλη...
να πω εδω οτι, η αγαπη ειναι μια μορφη ιασης της ψυχης μας.
δικια μου αποψη παντα.
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.001
Πόντοι
5.956
Εντάξει παιδιά..αυτά είναι θέματα που δεν επιδέχονται απόδειξης..είναι ζητήματα προσωπικής πίστης, άποψης, βιωμάτων κλπκλπκλπ..
Ατελειωτες αντιθέσεις και συζητήσεις μπορούν να προκύψουν με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα..
Υπάρχουν καταγεγραμμένες απόψεις τόσο της μιας όσο και της άλλης πλευράς.. οποιος έχει όρεξη μπορεί να μελετήσει πολλά βιβλία..
Πάντως γεγονός είναι ότι από αρχαιοτάτων χρόνων οι άνθρωποι είχαν μεταφυσικές ανησυχίες και εκδήλωσαν διάφορες μορφές θρησκευτικής λατρείας είτε θετικής, είτε αρνητικής χροιάς ( ανθρωποθυσίες κλπκλπκλπ)
Επίσης, πάντα υπάρχουν άνθρωποι που ήταν " άθεοι" δηλαδή δεν πίστευαν στις θρησκείες της εποχής και του λαού τους.. νομίζω ότι μέχρι πριν 300 χρόνια αυτό το ποσοστό των "άθεων" ήταν αρκετά μικρότερο από το ποσοστό των υπολοίπων που ήταν "πιστοί"..
Η άνοδος της επιστήμης αύξησε ( καλώς ή κακώς) το ποσοστό των " άθεων".. η επιστήμη στην εποχή μας τείνει να πάρει τη μορφή θρησκείας, κάτι που νομίζω κρύβει κάποιες παγίδες ..
Όπως κάποιος δεν μπορεί να αποδείξει σε έναν "άθεο" την παρουσία του μεταφυσικού και της ψυχής, έτσι και ένας "άθεος" δεν μπορεί να πείσει έναν " πιστό" για την απουσία των παραπάνω..υπάρχουν " πιστοί" που υποστηρίζουν ότι έχουν μεταφυσικά βιώματα..οι "άθεοι" χαρακτηρίζουν αυτά τα βιώματα - εμπειρίες ως ψυχωτικά επεισόδια ή ως παραισθήσεις ή εκδηλώσεις ψυχολογικών προβλημάτων..
Γενικά, πολύ μπέρδεμα..
Νομίζω, παντως ότι συνήθως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά..

έγραψα.....
Καμία όμως δεν μπορεί να περάσει το φράγμα αυτών των δύο λέξεων.

ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ....

έχεις την άποψη, ότι κάποια θρησκεία μπορεί να αποδείξει όσα ισχυρίζεται; αν ναι, ποια είναι αυτή;
Στο μήνυμα που επισυνάπτω λέω ότι δεν αποδεικνύονται κάποια πράγματα κλπκλπκλπ..
Ακολουθούν πράγματα τα οποία παρατίθενται καθαρά ενημερωτικά και για τα οποία δεν έχω προσωπικά βιώματα ή αποδείξεις. Είναι αναφορά απόψεων όχι δικών μου , αλλά άλλων, για τις οποίες πρέπει κάποιος να ασχοληθεί για να δει αν όντως είναι έτσι ( και πάλι χωρίς να είναι σίγουρο το συμπέρασμα). Λοιπόν:
Λέγεται ότι σε κάθε υπάρχουσα " θρησκεία" αυτή τη στιγμή στον κόσμο, αν κάποιος ακολουθήσει τους κανόνες και τις τελετουργίες, κάποια στιγμή θα έχει αποτελέσματα.. είτε οπτικής φύσης, είτε ακουστικής φύσης, είτε βιωματικής, είτε αυτοβελτιωτικης, είτε αυτοκαταστροφικης... κλπκλπκλπ..
Επίσης, λέγεται ότι αν κάποιος ακολουθήσει τους κανόνες μιας θρησκείας θα αποκτήσει πνευματική δύναμη είτε για " θετικούς" είτε για" αρνητικούς" σκοπούς...
Θα αναφερθώ σύντομα στη θρησκεία του σατανισμού την οποία άσκησαν στη χώρα μας τα γνωστά άτομα που προέβησαν σε ανθρωποθυσίες πριν περίπου 30 χρόνια, νομίζω στην Παλλήνη..αυτοί το έκαναν για συγκεκριμένους σκοπούς ( που δεν ξέρω ποιοι είναι κι ούτε θέλω να μάθω) , δασκαλεμενοι από βιβλία και πιθανότατα άλλα άτομα...
Άλλο παράδειγμα: οι βουδιστές μοναχοί λέγεται ότι κάνουν διάφορα εξωπραγματικά κατόπιν μακροχρόνιας άσκησης στο Θιβέτ...
Ομοίως σε κάθε θρησκεία...οι ιμάμηδες, οι σαμάνοι κλπκλπ λέγεται ότι με τα χρόνια αποκτούν πνευματικές δυνάμεις ( ξαναλέω δεν γνωρίζω ποιες είναι - δε με αφορά)
Πολλοί πάνε στους μάγους και κάνουν μαγια..κάποιοι λένε ότι αυτά " πιάνουν" . Η μαγεία για πολλούς είναι θρησκεία ( π.χ. το βου- ντου είναι θρησκεία για πολύ κόσμο στην Καραϊβική νομίζω)
Αν κάποιος έχει τη διάθεση να συναναστραφεί πολύ καιρό κάποιον ιερέα π.χ. κάποιας θρησκείας και την ψάξει , μπορεί ίσως να βρει απάντησεις σε ανάλογα ερωτήματα..
Δημόσια πάντως καμία θρησκεία , κανένας βουδιστής, ή παπάς δεν θα βγει να κάνει επίδειξη ..μόνο σε κλειστό κύκλο πιστών..
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.825
Κριτικές
21
Like
10.912
Πόντοι
3.346
Εγώ επειδη μόνος μένω μόνος ξέρω ότι πρώτα θα με στηρίξει ο Θεός και ύστερα άλλοι άνθρωποι.Οσοι νομίζουν ότι είναι άτρωτοι βασίζονται στους άλλους και πολύ λιγότερο ( ίσως και καθόλου)στον Θεό άρα ποντάρουν σε άλογα που ενδεχομένως να είναι κουτσα..
Κάποιοι θα το μεταφράσουν αυτό ως ψυχή. Είναι η φράση που λέμε "αυτός ο άνθρωπος έχει ψυχή, πατάει γερά στα πόδια του και βασίζεται στον εαυτό του". Άλλοι λένε ότι τη δύναμη τη βρίσκουν από το Θεό. Αν με ρωτήσεις θα σου απαντούσα ότι πιο πολύ πιστεύω στην εσωτερική δύναμη της ψυχής παρά στην ύπαρξη Θεού. Ο καθένας το μεταφράζει όπως νιώθει...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
καλα για τη κινηση της χειρας σου, το ξερουμε πλεον... μας το εχεις δειξει εδω και καιρο :tooth: :birdman:
συγκεντρωσου και λογικεψου.
Την τελευταία σου γραμμή να την ακολουθήσεις εσύ πρώτα....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
Κάποιοι θα το μεταφράσουν αυτό ως ψυχή. Είναι η φράση που λέμε "αυτός ο άνθρωπος έχει ψυχή, πατάει γερά στα πόδια του και βασίζεται στον εαυτό του". Άλλοι λένε ότι τη δύναμη τη βρίσκουν από το Θεό. Αν με ρωτήσεις θα σου απαντούσα ότι πιο πολύ πιστεύω στην εσωτερική δύναμη της ψυχής παρά στην ύπαρξη Θεού. Ο καθένας το μεταφράζει όπως νιώθει...
Yπαρχει ελεύθερη βούληση αλλά ο Θεός είναι παντού.Ακομα και η ελεύθερη θέληση είναι δώρο του Θεού ώστε να την διαχειρισθεί όπως θέλει ο κάθε άνθρωπος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom