Νέα

Προσωπική άποψη για ξένες σειρές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tesla82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 282K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Μήπως είδε κανένας το Night Agent στο Netflix να μας πει εντυπώσεις; Τουλάχιστον από το εξώφυλλο και τη σύνοψη καλή φαίνεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foulas

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Μήπως είδε κανένας το Night Agent στο Netflix να μας πει εντυπώσεις; Τουλάχιστον από το εξώφυλλο και τη σύνοψη καλή φαίνεται.
Σαφώς και αξίζει.
Ειδικά αν έχεις δει τις σειρές Homeland και Bodyguard και σου άρεσαν, να τη δεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vril

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
Το The Sopranos στηρίχθηκε περισσότερο στο σενάριο, πιστεύω. Άλλωστε οι ηθοποιοί που έπαιζαν (Γκαντολφίνι, Ιμπεριόλι, Μπράκο) ήταν όλοι τους μέχρι τότε δευτεροτρίτα ονόματα, χωρίς καμιά ιδιαίτερη φιλμογραφία (ο Γκαντολφίνι είχε παίξει έναν 2ο ρόλο στον Μεξικάνο με Μπραντ Πιτ και Τζούλια Ρόμπερτς, και η Λορέιν Μπράκο έναν 2ο ρόλο στα Καλά Παιδιά), με εξαίρεση ίσως τον Στιβ Μπουσέμι που ήταν μόνο στον 5ο κύκλο αν θυμάμαι καλά.
Ο Σταλλόνε είναι bigger than life που λένε και οι Αμερικάνοι, οπότε θα περίμενα κάτι περισσότερο, όχι από υποκριτικής άποψης αλλά από άποψη επιλογής σεναρίου, σκηνοθέτη και συμπρωταγωνιστών.
Το Σοπράνος, μπορεί να μην είχε τα ηχηρά ονόματα όταν ξεκίνησε, αλλά όλοι οι ηθοποιοί ήταν αυθεντικότατοι στους ρόλους τους (ειδικά οι δεύτεροι ρόλοι) και έδωσαν σπουδαίες ερμηνείες. Καμιά φορά οι καλύτερες ερμηνείες δίνονται πριν γίνουν ονόματα κάποιοι. Και ο Πατσίνο στο Νονό ήταν άγνωστος, αλλά έδωσε ρέστα και αυτό αποτέλεσε την αρχή μιας μεγάλης καριέρας. Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για τον Κράνστον στο Breaking Bad.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν ήταν σειρά που στηρίχτηκε στο όνομα του πρωταγωνιστή της, αλλά μπορούμε με σιγουριά να πούμε ότι η ερμηνευτική δύναμη του Γκαντολφίνι ήταν αυτή που την ανέβασε επίπεδο.
Όσο για το Σταλόνε, είναι ένας μύθος στο είδος του όπως και να το κάνουμε και τον θεωρώ υποτιμημένο ηθοποιό, ειδικά μετά την ωριμότητά του. Εχει δώσει πολύ καλές ερμηνείες και στο Tulsa King επίσης είναι πολύ καλός. Αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο σεναριακά και από επίπεδο παραγωγής. Μη σου πω ότι περίμενα και χειρότερα. Καλά το πήγανε.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
Συμφωνω σε αυτά που λες φίλε πασιον φρουιτ και μα είσαι καλά όπως και τους χρήστες ξενιτεμένος και γιακουζα .Να ξέρεις ότι κΆι τώρα βλέπω την σειρά κάθε Σάββατο κυριακο το έχει το μικρό σπίτι στο Λειβάδι στνν ΕΡΤ και μου αρέσει .Επίσης θα σου πω δυο σειρές το μαγκαιβερ που έχω ξεκινήσει να βλέπω τα επεισόδια της δεκαετίας του 80 με τον τρομερό ντιν Άντερσον και τον ντανα ελκαρ φυσικά είναι κάπως ξεπερασμένα για την δίκη μας εποχή αλλά Βλεπωντας επεισοδια από το μαγκαιβερ που έδειχνε το οπεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα .Επίσης δες τα επεισόδια του δοκτορ χου με την μορφή του τομ μπεικερ μιλάμε για δεκατια 70 και 80 και δες τα σημερινά (έμένα δεν μου αρεσουν ενώ έχουν καλύτερα εφέ δεν έχουν καλό σενάριο ).Να είσαι καλά .
Συμφωνώ για Μαγκάιβερ. Όσο ξεπερασμένο και υπερβολικό να ήταν, δεν έχει καμία σχέση με το καινούργιο Μαγκάιβερ.
Εδώ βγάλανε (αν έχουν το Θεό τους) Ιππότη της Ασφαλτου και Μάγκνουμ με νέους ηθοποιούς. Μέχρι και Φονικό Όπλο σε σίριαλ είδα κάποια στιγμή σε κάποιο ιδιωτικό κανάλι πριν μερικά χρόνια. Αυτά είναι ξεφτιλίκια που δείχνουν και την έλλειψη νέων ιδεών και καλών σεναριογράφων.
Συμφωνώ και για Δόκτορ Χου. Ο Μπέικερ ήταν ο καλύτερος και το σίριαλ εκείνο παρά τις γραφικότητες και τα άθλια εφέ, είχε πολύ καλύτερη ατμόσφαιρα και πλοκή από οποιαδήποτε άλλη μεταφορά.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Συμφωνώ για Μαγκάιβερ. Όσο ξεπερασμένο και υπερβολικό να ήταν, δεν έχει καμία σχέση με το καινούργιο Μαγκάιβερ.
Εδώ βγάλανε (αν έχουν το Θεό τους) Ιππότη της Ασφαλτου και Μάγκνουμ με νέους ηθοποιούς. Μέχρι και Φονικό Όπλο σε σίριαλ είδα κάποια στιγμή σε κάποιο ιδιωτικό κανάλι πριν μερικά χρόνια. Αυτά είναι ξεφτιλίκια που δείχνουν και την έλλειψη νέων ιδεών και καλών σεναριογράφων.
Συμφωνώ και για Δόκτορ Χου. Ο Μπέικερ ήταν ο καλύτερος και το σίριαλ εκείνο παρά τις γραφικότητες και τα άθλια εφέ, είχε πολύ καλύτερη ατμόσφαιρα και πλοκή από οποιαδήποτε άλλη μεταφορά.
Εντάξει πάνε να κάνουν αρπαχτές όπως και στις ταινίες που τις ξαναβγαζουν μετά από χρόνια με άλλους ηθοποιούς.

Ακόμα και στις ταινίες με τους ίδιους ηθοποιούς, όταν βγάζουν σικουελ είναι πολύ δύσκολο να έχουν την επιτυχία της πρώτης.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Ειδα liason καλο το προτεινω.
Ειδα και μπομπα μετριο, προς καλο θα ελεγα.
Οποτε στα Star Wars εχουμε:
1) Aντορ το καλυτερο και με διαφορα.
2) Μπομπα.
3)Μανταλοριαν.
4 Ομπι.
 

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.466
Κριτικές
7
Like
3.095
Πόντοι
736
Μανταλόριαν, στεγνό και καλό!
Άντορ; Ίνφο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Καλά τώρα ανακαλύψατε κάποιοι τα Andor, Obi Wan;
Τα ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα και έχουν αναφερθεί και εδώ και μήνες αφού είναι από τα μεγάλα χαρτιά του Star Wars.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Εχει τα παντα μεσα.. και το σημαντικοτερο σε κραταει σε αγωνια για το επομενο επεισοδιο!
Δεν ειναι σαν τ αλλα που σκοτωνει τον εχθρο και παμε στον επομενο και ξανα μανα τα ιδια.
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φίλε ξενιτεμένε άσχετο Καλα τα λες και ειδικά στις ταινίες δεν έχουν σενάρια και βασίζονται στις παλιές των 80 και 90σ .Έχω διαβάσει ότι θα γυριστεί ρεμεικ από τις ταινίες lost boys (αν θυμάσαι με τα βαμπιρ του 1987 ) αλλά και το χαμός στην τσαινα Τάουν (θα παίζει ο δε ροκ ).Πραγματικά εχουν τελειώσει οι ιδεες .Εντομεταξυ ξέρεις τι είδα ότι το πριν χτυπήσει το κουδούνι που έδειχνε το μεγκα στις αρχές του 90 με τον ζακ Μορίς γυρίστηκαν το 2020 νεα επεισόδια .Μάλιστα έμαθα και στεναχωρήθηκα ότι ο σκριτς πέθανε από καρκίνο .Να είσαι καλά .
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Απαντώντας επίσης στο φιλο πασσιον φρουιτ για την αγαπημένη μου σειρά δοκτορ χου που συνεχίζεται μεχρι και σήμερα (το εικονίδιο που έχω στο προφίλ είναι από έναν εχθρό του τον πολεμιστή σονταραν ) συμφωνω μαζί σου ότι ο ηθοποιός που επαιξε καλύτερα τον δόκτορα εινΙαι όντως ο τομ Μπέικερ επίσης πολύ καλός με τρομερά επεισόδια που τα προτείνω σε όσους δεν τα έχουν δει είναι ο προηγου μένος από αυτόν ο περτγουει .Από του σημερινούς ο μόνοσς που άξιζε και τα επεισόδια του βλέπονται είναι ο τεναντ .Να είσαι καλά (Καθιστε και δείτε με τον Μπέικερ το city of death ,genesis of the Daleks ,the ark in space .Απίστευτα επεισόδια ).
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Φίλε ξενιτεμένε άσχετο Καλα τα λες και ειδικά στις ταινίες δεν έχουν σενάρια και βασίζονται στις παλιές των 80 και 90σ .Έχω διαβάσει ότι θα γυριστεί ρεμεικ από τις ταινίες lost boys (αν θυμάσαι με τα βαμπιρ του 1987 ) αλλά και το χαμός στην τσαινα Τάουν (θα παίζει ο δε ροκ ).Πραγματικά εχουν τελειώσει οι ιδεες .Εντομεταξυ ξέρεις τι είδα ότι το πριν χτυπήσει το κουδούνι που έδειχνε το μεγκα στις αρχές του 90 με τον ζακ Μορίς γυρίστηκαν το 2020 νεα επεισόδια .Μάλιστα έμαθα και στεναχωρήθηκα ότι ο σκριτς πέθανε από καρκίνο .Να είσαι καλά .
Αγαπημένες ταινίες όσες ανέφερες και τις ξαναείδα πρόσφατα.
Το Χαμός στην Τσαινα Τάουν το είχε στο Disney+ μάλιστα.

Εδώ άκουσα ότι θα ξαναβγαλουν το X-Files με άλλους ηθοποιούς!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φίλε ξενιτεμένε το lost boys το είχα δει στον κινηματογράφο το 87 για μένα από τις καλύτερες ταινίες βαμπιρ (κιφερ σαδερλαντ ,τζεισον Πατρίκ ,κορευ φελτμαν ,κορευ χειμ ).Αν θυμάσαι ξανά γυρίστηκε το 2008 κΆι το 10 με μόνο ηθοποιό καμ μπακ τον κορευ φελτμαν που έπαιζε τον Κυνηγό των βαμπιρ .Δεν ήταν καλό μια πατάτα και μισή .Επίσης έχω ακούσει και χάρηκα και αυτό της Ντίσνεϋ ότι θα γυριστεί η ταινία σταθμός που μεγάλωσε πολλούς πιτσιρικάδες της εποχής των 80σ το γκουνις και μάλλον εκτός από τον κορευ φελτμαν θα γυρίσει και ο κάτοχος του όσκαρ κουι χούι καν (που είχε παίξει στο Ιντιάνα Τζοόυνς ).Να είσαι καλά .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Φίλε ξενιτεμένε το lost boys το είχα δει στον κινηματογράφο το 87 για μένα από τις καλύτερες ταινίες βαμπιρ (κιφερ σαδερλαντ ,τζεισον Πατρίκ ,κορευ φελτμαν ,κορευ χειμ ).Αν θυμάσαι ξανά γυρίστηκε το 2008 κΆι το 10 με μόνο ηθοποιό καμ μπακ τον κορευ φελτμαν που έπαιζε τον Κυνηγό των βαμπιρ .Δεν ήταν καλό μια πατάτα και μισή .Επίσης έχω ακούσει και χάρηκα και αυτό της Ντίσνεϋ ότι θα γυριστεί η ταινία σταθμός που μεγάλωσε πολλούς πιτσιρικάδες της εποχής των 80σ το γκουνις και μάλλον εκτός από τον κορευ φελτμαν θα γυρίσει και ο κάτοχος του όσκαρ κουι χούι καν (που είχε παίξει στο Ιντιάνα Τζοόυνς ).Να είσαι καλά .
Ναι είδα τον Κουι στο Τα Πάντα Ολα πρόσφατα.
Τρελές αναμνήσεις με αυτές τις ταινίες τότε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Θα σου πω και κάτι τελευταίο φίλε ξενιτεμένε και να είσαι καλά συγκινήθηκα και ο Μπρένταν Φρέιζερ γνωστή φιγούρα των 90σ και ο κουι χούι καν με το γκουνις και τον Ιντιάνα είχαν παίξει μαζί στο ενκινο μαν του 92 (με τον πρωτόγονο άνθρωπο εκεί παίζει και μια άλλη τρομερή φιγούρα των 80σ που έπαιζε στα γκουνις και μετά στον άρχοντα ο σον οστιν ) και οι δυο πήραν το όσκαρ .Μπράβο τους .
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Gotham Knights καλο το πρωτο επεισοδιο..φαινεται υποσχομενη σειρα.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Μπορείτε να προτείνετε καμιά καλή σειρά, πέρα από αυτές των Star Wars;
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Μπορείτε να προτείνετε καμιά καλή σειρά, πέρα από αυτές των Star Wars;
τοσες προτεινoμενες ταινιες παραπανω ολες τις ειδες;;;

το star wars δε μου αρεσει, αλλα εαν θελει σειρα ταινιων φαντασιας σου προτεινω:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Μπορείτε να προτείνετε καμιά καλή σειρά, πέρα από αυτές των Star Wars;
Ναι αλλά δεν ξεκινάς σωστά τυπε.
Σε τι κατηγορία ψάχνεις;
Να ξεκινήσω να γράφω 100 σειρές που έχω δει;
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Ναι αλλά δεν ξεκινάς σωστά τυπε.
Σε τι κατηγορία ψάχνεις;
Να ξεκινήσω να γράφω 100 σειρές που έχω δει;
Έχεις δίκιο, θα σου πω κάποιες σειρές που μου άρεσαν, για να καταλάβεις στο περίπου τι ζητάω:

Prison Break (που το θυμήθηκες αυτό)
La casa de papel
Sky rojo
You
Mandalorian (2 πρώτες σεζόν)
How I met your mother
Big Bang Theory
Two and a half men
A good place

Νομίζω το γούστο μου σε σειρές συνοψίζεται στο να έχει πολλή δράση, αλλιώς έξυπνο χιούμορ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

τοσες προτεινoμενες ταινιες παραπανω ολες τις ειδες;;;
Δεν ξέρω, δε με συγκίνησαν οι προτάσεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom