Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 402K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (1 μέλη και 3 επισκέπτες)

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Να κάνω μια ερώτηση, απευθυνόμενος κυρίως στους νομικούς του σάη;
Αν ήμουν η Ιταλική Hellenic Train που δουλειά μου είναι το μεταφορικό έργο με τους συρμούς μου πάνω στο δίκτυο του ΟΣΕ.
Αν μετά τη σχετική διερεύνηση, πορίσματα, δικαστικές αποφάσεις κλπ, αποδεικνύονταν οτι εξ αιτίας του ΟΣΕ προκλήθηκε το ατύχημα.
(Αδιάφορο αν έφταιγε η σηματοδότηση, ο σταθμάρχης, οι ολιγωρίες ετών, ο υπουργός... όλα στον διαχειριστή του δικτύου καταλήγουν)
Τότε δεν θα έκανα μια ξεγυρισμένη αγωγή διεκδικώντας αποζημίωση για τον κατεστραμμένο εξοπλισμό, για τα διαφυγόντα κέρδη από τα μη εκτελεσθέντα δρομολόγια και κυρίως για τη ζημιά στη φήμη μου;
Το ρωτάω γιατι βλέπω στο τέλος ως έλληνες πολίτες να βγαίνουμε και κερατάδες και δαρμένοι.

Φυσικά και μπορεί να στραφεί κατά του δημοσίου, αν δεν είχε καμία εικόνα περί της κατάστασης των υποδομών.
Τώρα που είχε ειδοποιήσεις ακόμα και με εξώδικα από τους εργαζόμενους της και σε συνεργασία με την κυβέρνηση έβγαζε τις απεργίες παράνομες και καταχρηστικές, ξεκινά ένας φαύλος κύκλος που δεν συμφέρει κανέναν να αναμοχλεύσει τα σκατά, οπότε το πολύ πολύ να τα βρουν συμβιβαστικά.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.449
Πόντοι
456
Προφανως επιδιωξε ο ιδιος να βρεθει στη θεση αυτη, οπως λες στην επομενη παραγραφο σου. Φαινεται και απο τον τροπο που γιορτασε το τελος της εκπαιδευσης του, δηλαδη ηταν κατι που ηθελε. Και ισως η Λαρισα να ειχε περισσοτερα λεφτα ως κεντρικοτερος σταθμος, μπορει να επεσε βυσμα και για να παει εκει και οχι σε καποιον πιο απομερο σταθμο.
Απαντάω και στους 2 σας.Δεν ήταν τυχαία η μετάθεση του.60 χρόνων θα έβγαινε στα 62 σε σύνταξη.Μετρανε τα ένσημα των 2 τελευταίων ετών στους παλιούς για το ύψος της σύνταξης.Αρα πήγε σε πόστο με μεγαλύτερο μισθό για να έχει αυτό το όφελος.Προφανως έπεσε χοντρό βύσμα θα του είπαν χαλαρη θέση απλά κάθεσαι και ανά κάποια διαστήματα απλά αλλάζεις τις θέσεις των ραγών.Χαλαραααααα.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.247
Like
34.809
Πόντοι
9.931
Να κάνω μια ερώτηση, απευθυνόμενος κυρίως στους νομικούς του σάη;
Αν ήμουν η Ιταλική Hellenic Train που δουλειά μου είναι το μεταφορικό έργο με τους συρμούς μου πάνω στο δίκτυο του ΟΣΕ.
Αν μετά τη σχετική διερεύνηση, πορίσματα, δικαστικές αποφάσεις κλπ, αποδεικνύονταν οτι εξ αιτίας του ΟΣΕ προκλήθηκε το ατύχημα.
(Αδιάφορο αν έφταιγε η σηματοδότηση, ο σταθμάρχης, οι ολιγωρίες ετών, ο υπουργός... όλα στον διαχειριστή του δικτύου καταλήγουν)
Τότε δεν θα έκανα μια ξεγυρισμένη αγωγή διεκδικώντας αποζημίωση για τον κατεστραμμένο εξοπλισμό, για τα διαφυγόντα κέρδη από τα μη εκτελεσθέντα δρομολόγια και κυρίως για τη ζημιά στη φήμη μου;
Το ρωτάω γιατι βλέπω στο τέλος ως έλληνες πολίτες να βγαίνουμε και κερατάδες και δαρμένοι.
Δεν ειναι απίθανο να συμβεί.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.343
Like
72.652
Πόντοι
12.756
Να κάνω μια ερώτηση, απευθυνόμενος κυρίως στους νομικούς του σάη;
Αν ήμουν η Ιταλική Hellenic Train που δουλειά μου είναι το μεταφορικό έργο με τους συρμούς μου πάνω στο δίκτυο του ΟΣΕ.
Αν μετά τη σχετική διερεύνηση, πορίσματα, δικαστικές αποφάσεις κλπ, αποδεικνύονταν οτι εξ αιτίας του ΟΣΕ προκλήθηκε το ατύχημα.
(Αδιάφορο αν έφταιγε η σηματοδότηση, ο σταθμάρχης, οι ολιγωρίες ετών, ο υπουργός... όλα στον διαχειριστή του δικτύου καταλήγουν)
Τότε δεν θα έκανα μια ξεγυρισμένη αγωγή διεκδικώντας αποζημίωση για τον κατεστραμμένο εξοπλισμό, για τα διαφυγόντα κέρδη από τα μη εκτελεσθέντα δρομολόγια και κυρίως για τη ζημιά στη φήμη μου;
Το ρωτάω γιατι βλέπω στο τέλος ως έλληνες πολίτες να βγαίνουμε και κερατάδες και δαρμένοι.
εννοειται και θα το κανουν
Τι νόμιζεις οτι ειναι τιποτα μαλάκες με εκατομμυρια ;
ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΚΩΛΙΑΣΟΥΝ , δυσφημίσεις , τους γαμησαν 2 τρενα , εχουν χαθει δρομολόγια .... και οτι αλλο μπορουν να φανταστουν θα βαλουν
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.147
Like
4.688
Πόντοι
1.756
...και σε αυτο το σαιτ,απο τον καναπε μου και με ενα λαπτοπ 15 χρονων,μπορω να δω ολα τα τρενα της Ευρωπης να κινουνται....
Για να δειτε τι τριμπουρδελο ειμαστε....

 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.343
Like
72.652
Πόντοι
12.756
απο δω το πατε απο κει το πατε στους γυφτους καταληξατε οτι φταινε παλι..
ειστε για την πουτσα εδω μεσα..
Καποιο προβλημα με την αναγνωση εχεις εσυ ..
Μονο οι γυφτοι δεν εχω πει οτι φταινε εδω και 2 μερες που γραφω εδω μεσα..
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Τι χρειαζεται: Ενα μηχανημα που να εχει 3 δυνατοτητες:

1. GPS
2. Εντονη ηχητικη ειδοποιηση
3. Καμερα

Ουσιαστικα κατι σαν ενα κινητο των 150 ευρω, αλλα μονο με το GPS, καμερα και τον ηχο του 112, και τιποτε αλλο

Τετοια θα υπαρχουν σε καθε τρενο στην καμπινα του οδηγου καθως και στα σταθμαρχεια

Οποτεδηποτε το τρενο βρισκεται πλησιον θεσης που μπορει να αλλαξει ραγα (κοντα σε κλειδια δηλαδη) το μηχανημα θα τραβαει φωτογραφιες ανα 10-20 δευτερολεπτα. Μολις απομακρυνθει απο το σημειο, θα στελνει την τελευταια φωτογραφια στο κεντρικο προγραμμα. Το προγραμμα θα αναλυει την φωτογραφια και θα καταλαβαινει σε ποια απο τις 2 ραγες βρισκεται το τρενο. Μαζι με ολα τα υπολοιπα δεδομενα, δηλαδη θεσεις, ραγες και διευθυνση πορειας καθε τρενου, θα ξεκιναει τον ελεγχο σεναριων κινδυνων με if - else statements, κλπ και εφοσον εντοπισει προβλημα, θα στελνει αμεσα εντονη ηχητικη ειδοποιηση και κειμενο τυπου 112 στους οδηγους των εμπλεκομενων τρενων και σταθμων, και επιπλεον σε καποιον κεντρικο πανελλαδικο συντονιστη, ο οποιος θα επιβλεψει αν ληφθουν ολα τα μετρα εφεξης.
Ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτου.
Deployment σε ισχυρο server, με back-up plan και δυνατοτητα ειδοποιησης του προγραμματιστη και του συντονιστη εαν κατι δεν παει καλα με το ιδιο το προγραμμα (server down, κλπ)

To παρακατω προγραμμα μου πηρε να το γραψω οσος χρονος περασε απο το προηγουμενο μηνυμα μου (να πω μιση ωρα;)
Εχοντας τα δεδομενα των GPS και της ραγας στην οποια κινειται το τρενο ('left' η 'right') μπορει να εντοπισει αν 2 τρενα βρισκονται στο ιδιο τμημα και κινουνται στην ιδια ραγα με αντιθετη κατευθυνση. Το μονο που χρειαζεται ειναι μια συναρτηση που να εντοπισζει την ραγα μεσα απο την φωτογραφια και επιπλεον τη συναρτηση send_alert δηλαδη που θα στελνει το ηχητικο μηνυμα και το κειμενο στους 5 αποδεκτες (τα 2 τρενα, τους 2 σταθμους και τον κεντρικο επιβλεποντα)

Μπορει να τρεχει καθε πχ 15 δευτερολεπτα, κλπ, επι 24ωρου βασεως. Επιπλεον μπορουν να προστεθουν και αλλες διαδικασιες που να αφορουν αλλους κινδυνους:

1677773904766.png
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.795
Like
28.084
Πόντοι
5.506
Καποιο προβλημα με την αναγνωση εχεις εσυ ..
Μονο οι γυφτοι δεν εχω πει οτι φταινε εδω και 2 μερες που γραφω εδω μεσα..
ειπες αλλα το εσβησες μετα...εχω κρατησει σκρινσοτ...



5αψηφιο σε μικρα χαρτονισματα να μην δημοσιευθει
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
20
Like
27.302
Πόντοι
8.346
Τι χρειαζεται: Ενα μηχανημα που να εχει 3 δυνατοτητες:

1. GPS
2. Εντονη ηχητικη ειδοποιηση
3. Καμερα

Ουσιαστικα κατι σαν ενα κινητο των 150 ευρω, αλλα μονο με το GPS, καμερα και τον ηχο του 112, και τιποτε αλλο

Τετοια θα υπαρχουν σε καθε τρενο στην καμπινα του οδηγου καθως και στα σταθμαρχεια

Οποτεδηποτε το τρενο βρισκεται πλησιον θεσης που μπορει να αλλαξει ραγα (κοντα σε κλειδια δηλαδη) το μηχανημα θα τραβαει φωτογραφιες ανα 10-20 δευτερολεπτα. Μολις απομακρυνθει απο το σημειο, θα στελνει την τελευταια φωτογραφια στο κεντρικο προγραμμα. Το προγραμμα θα αναλυει την φωτογραφια και θα καταλαβαινει σε ποια απο τις 2 ραγες βρισκεται το τρενο. Μαζι με ολα τα υπολοιπα δεδομενα, δηλαδη θεσεις, ραγες και διευθυνση πορειας καθε τρενου, θα ξεκιναει τον ελεγχο σεναριων κινδυνων με if - else statements, κλπ και εφοσον εντοπισει προβλημα, θα στελνει αμεσα εντονη ηχητικη ειδοποιηση και κειμενο τυπου 112 στους οδηγους των εμπλεκομενων τρενων και σταθμων, και επιπλεον σε καποιον κεντρικο πανελλαδικο συντονιστη, ο οποιος θα επιβλεψει αν ληφθουν ολα τα μετρα εφεξης.
Ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτου.
Deployment σε ισχυρο server, με back-up plan και δυνατοτητα ειδοποιησης του προγραμματιστη και του συντονιστη εαν κατι δεν παει καλα με το ιδιο το προγραμμα (server down, κλπ)

To παρακατω προγραμμα μου πηρε να το γραψω οσος χρονος περασε απο το προηγουμενο μηνυμα μου (να πω μιση ωρα;)
Εχοντας τα δεδομενα των GPS και της ραγας στην οποια κινειται το τρενο ('left' η 'right') μπορει να εντοπισει αν 2 τρενα βρισκονται στο ιδιο τμημα και κινουνται στην ιδια ραγα με αντιθετη κατευθυνση. Το μονο που χρειαζεται ειναι μια συναρτηση που να εντοπισζει την ραγα μεσα απο την φωτογραφια και επιπλεον τη συναρτηση send_alert δηλαδη που θα στελνει το ηχητικο μηνυμα και το κειμενο στους 5 αποδεκτες (τα 2 τρενα, τους 2 σταθμους και τον κεντρικο επιβλεποντα)

Μπορει να τρεχει καθε πχ 15 δευτερολεπτα, κλπ, επι 24ωρου βασεως. Επιπλεον μπορουν να προστεθουν και αλλες διαδικασιες που να αφορουν αλλους κινδυνους:

tmimata = ['Larisa-Platamonas',
'Platamonas-Katerini',
'Athina-Kiato',
'Kiato-Xilokastro']

trains= {'train_1' : {
'location': {'lat': 30.23456,
'long': 43.21345},
'tmima': 'Larisa-Platamonas',
'raga': 'right',
'direction': 'Larisa-Platamonas'},
'train_2' : {
'location': {'lat': 31.23456,
'long': 43.78345},
'tmima': 'Kiato-Xilokastro',
'raga': 'left',
'direction': 'Xilokastro-Kiato'},
'train_3' : {
'location': {'lat': 31.23456,
'long': 43.78345},
'tmima': 'Larisa-Platamonas',
'raga': 'right',
'direction': 'Platamonas-Larisa'}
}

def alert(train1, train2, station1, station2):
send_alert(train1)
send_alert(train2)
send_alert(station1)
send_alert(station2)
send_alert(central_station)

def detect_possible_collissions():
for tmima in tmimata:
trains_on_tmima = [i for i in trains if trains['tmima'] == tmima]
for k in range(len(trains_on_tmima)):
train = trains_on_tmima[k]
for other_train in trains_on_tmima[k:]:
if trains[train]['raga'] == trains[other_train]['raga']:
if trains[train]['direction'] == trains[other_train]['direction'].split('-')[1] + '-' + trains[other_train]['direction'].split('-')[0]:
station1 = trains[train]['direction'].split('-')[0]
station2 = trains[train]['direction'].split('-')[1]
alert (train, other_train, station1, station2)
Τυπε μου, chatgpt ρωτησες??
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.247
Like
34.809
Πόντοι
9.931

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.247
Like
34.809
Πόντοι
9.931
απο δω το πατε απο κει το πατε στους γυφτους καταληξατε οτι φταινε παλι..
ειστε για την πουτσα εδω μεσα..
Εχεις δικιο τυπε, μαλακιες λενε οι εργαζόμενοι νυν και πρωην του ΟΣΕ οτι κατα καιρούς το δίκτυο πέφτει θύμα κλοπής απο σκατογυφτους:jerking:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.738
Like
24.568
Πόντοι
6.256
Βλεπω μετα τον σηριαλ κιλερ σταθμαρχη οι ειδικοι του Μπου απεφανθηκαν οτι φταινε και οι γυφτοι και προτεινουν τροπους να μπορει να επεμβει ο στρατος και να βαραει στο ψαχνο χωρις νομικα κωλυματα....
 

Kvel

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2007
Μηνύματα
276
Like
756
Πόντοι
81

:rockon::rockon::rockon:

Πιπα κωλο να τους παει ολους ο μοντελοπνιχτης...στηριζουμε
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.343
Like
72.652
Πόντοι
12.756
Βλεπω μετα τον σηριαλ κιλερ σταθμαρχη οι ειδικοι του Μπου απεφανθηκαν οτι φταινε και οι γυφτοι και προτεινουν τροπους να μπορει να επεμβει ο στρατος και να βαραει στο ψαχνο χωρις νομικα κωλυματα....
θες πριν τους σκοτωσουν να τους κανουν ενα τσακ μπαμ δικαστηριο εκει επι τοπου ?
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.738
Like
24.568
Πόντοι
6.256

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Τι χρειαζεται: Ενα μηχανημα που να εχει 3 δυνατοτητες:

1. GPS
2. Εντονη ηχητικη ειδοποιηση
3. Καμερα

Ουσιαστικα κατι σαν ενα κινητο των 150 ευρω, αλλα μονο με το GPS, καμερα και τον ηχο του 112, και τιποτε αλλο

Τετοια θα υπαρχουν σε καθε τρενο στην καμπινα του οδηγου καθως και στα σταθμαρχεια

Οποτεδηποτε το τρενο βρισκεται πλησιον θεσης που μπορει να αλλαξει ραγα (κοντα σε κλειδια δηλαδη) το μηχανημα θα τραβαει φωτογραφιες ανα 10-20 δευτερολεπτα. Μολις απομακρυνθει απο το σημειο, θα στελνει την τελευταια φωτογραφια στο κεντρικο προγραμμα. Το προγραμμα θα αναλυει την φωτογραφια και θα καταλαβαινει σε ποια απο τις 2 ραγες βρισκεται το τρενο. Μαζι με ολα τα υπολοιπα δεδομενα, δηλαδη θεσεις, ραγες και διευθυνση πορειας καθε τρενου, θα ξεκιναει τον ελεγχο σεναριων κινδυνων με if - else statements, κλπ και εφοσον εντοπισει προβλημα, θα στελνει αμεσα εντονη ηχητικη ειδοποιηση και κειμενο τυπου 112 στους οδηγους των εμπλεκομενων τρενων και σταθμων, και επιπλεον σε καποιον κεντρικο πανελλαδικο συντονιστη, ο οποιος θα επιβλεψει αν ληφθουν ολα τα μετρα εφεξης.
Ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτου.
Deployment σε ισχυρο server, με back-up plan και δυνατοτητα ειδοποιησης του προγραμματιστη και του συντονιστη εαν κατι δεν παει καλα με το ιδιο το προγραμμα (server down, κλπ)

To παρακατω προγραμμα μου πηρε να το γραψω οσος χρονος περασε απο το προηγουμενο μηνυμα μου (να πω μιση ωρα;)
Εχοντας τα δεδομενα των GPS και της ραγας στην οποια κινειται το τρενο ('left' η 'right') μπορει να εντοπισει αν 2 τρενα βρισκονται στο ιδιο τμημα και κινουνται στην ιδια ραγα με αντιθετη κατευθυνση. Το μονο που χρειαζεται ειναι μια συναρτηση που να εντοπισζει την ραγα μεσα απο την φωτογραφια και επιπλεον τη συναρτηση send_alert δηλαδη που θα στελνει το ηχητικο μηνυμα και το κειμενο στους 5 αποδεκτες (τα 2 τρενα, τους 2 σταθμους και τον κεντρικο επιβλεποντα)

Μπορει να τρεχει καθε πχ 15 δευτερολεπτα, κλπ, επι 24ωρου βασεως. Επιπλεον μπορουν να προστεθουν και αλλες διαδικασιες που να αφορουν αλλους κινδυνους:

1677773904766.png
Καθαρό και απλό Python. Μπράβο
Τρόποι υπάρχουν αλλά δυστυχώς πολιτική βούληση δεν υπάρχει...Καληνύχτα Ελλάδα..βουληση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom