Νέα

Πολυεπιχειρηματικότητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 259
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
μάλλον συμφέρει να έχεις 5 εταιρείες, έχουν χαμηλότερη φορολογία η καθεμιά μόνη της και θα μπορεί η καθεμιά να πουλά στην άλλη (εικονικά ή υπερτιμολογημένα) και να μειώνονται τα κέρδη τους.

δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες

αν έχει 1 ΑΦΜ, λογικά θα πληρώνει κοινό φόρο

Ωστόσο αυτό θα μπορούσε να είναι και καλό, αφού αν 1-2 από τις επιχειρήσεις βγουν ζημιογόνες, θα "τραβήξουν κάτω" το συνολικό φόρο
 

Επισκέπτης
Δηλαδή συνοψίζοντας

από τα 14-15 άτομα που έγραψαν μέχρι τώρα στο νήμα, έχουμε

μόνο έναν που έδωσε ουσιαστική πληροφορία;  :think:

Για Γενετική Μηχανική να ρωτούσα πιο πολλές απαντήσεις θα υπήρχαν  :o
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Δηλαδή συνοψίζοντας

από τα 14-15 άτομα που έγραψαν μέχρι τώρα στο νήμα, έχουμε

μόνο έναν που έδωσε ουσιαστική πληροφορία;  :think:

Για Γενετική Μηχανική να ρωτούσα πιο πολλές απαντήσεις θα υπήρχαν  :o

Τυπε ετσι ειναι το μπου, ενας - δυο σχετικοι και εκατονπενηντα ασχετοι

ακομα δεν το μαθες? :grin:

Μπες σε ενα φορουμ λογιστων () και θα σου πουν εκει πιο αρμοδια...
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Σκίουρε, του χρόνου αν τελειώσω με το καλό την σχολή, αν έχεις 5 επιχειρήσεις, βοήθα την κατάσταση ρε μεγάλε! :cheesy:
 

Επισκέπτης
Τυπε ετσι ειναι το μπου, ενας - δυο σχετικοι και εκατονπενηντα ασχετοι

ακομα δεν το μαθες? :grin:

Μπες σε ενα φορουμ λογιστων () και θα σου πουν εκει πιο αρμοδια...

ευχαριστώ για το Link

αν και εκεί είναι τίγκα στους λογιστές αλλά κανένας επιχειρηματίας

ενώ εδώ έχει ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ (οι οποίοι προφανώς ως τελευταίο ΣΚ του καλοκαιριού, είναι πιθανώς στη Μύκονο σήμερα, γι αυτό και δε γράφουν)
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
τι σχολή τύπε;

αν και εσένα θα σε πάρω ούτως η άλλως γιατί είσαι καλό παιδί...και ξέρεις και ΣΚΑΚΙ  :cheesy:

Πληροφορική...αλλά και για λάτζα δεν έχω θέμα!Και καφέ κάνω καλό! :P
Αν είναι για σκάκι, να ξεσκονίσω τις γνώσεις μου, γιατί έχω κρεμάσει τα παπούτσια εδώ και αρκετά χρόνια! :cheesy:
 

Επισκέπτης
Πληροφορική...αλλά και για λάτζα δεν έχω θέμα!Και καφέ κάνω καλό! :P
Αν είναι για σκάκι, να ξεσκονίσω τις γνώσεις μου, γιατί έχω κρεμάσει τα παπούτσια εδώ και αρκετά χρόνια! :cheesy:

τύπε θέλω ένα δεξί χέρι για τις επιχειρήσεις μου,

θέλεις να γίνεις ο βοηθός μου;  :rockon: :rockon: :rockon:

thecolorofmoney.jpg
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.777
Πόντοι
21.896
αυτο που ξερω ιναι οτι τι επιτηδευμα του μπουρδελου στην εφορια ονομαζεται

ΥΠΚ  δλδ υπηρεσιες που δεν κατανομαζονται
δεν κανω πλακα
 

pavlaras111

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2012
Μηνύματα
411
Like
20
Πόντοι
1
Οτι είδος ( ατομική , ΕΠΕ κτλ ) επιχείρηση και να χεις μπορείς να ανοίξεις υποκαταστήματα .
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει τους δικούς του κωδικούς δραστηριότητας , πχ ένα να πουλάει καλλυντικά , ένα να πουλάει ειδη καπνιστού , ένα με είδη εποχής.
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει δικά του βιβλία και να φορολογείται αυτοτελώς, ή τα βιβλία να είναι ένα και να φορολογούνται όλα μαζί .

Εχω περίπου 5 φίλους που ανοίξαν επιχείρηση τον τελευταίο χρόνο . Όλοι πάνε καλά. Αφήστε αυτές τις μιζέριες περί Ελλάδος , το πράμα θα στρώσει , η ζωή όπως και η αγορά πάντα κοιτάει προς τα μπρός.
Η δική μου επιχείρηση έχει διπλασιάσει πωλήσεις  τα τελευταία δύο χρόνια .
 

Επισκέπτης
Οτι είδος ( ατομική , ΕΠΕ κτλ ) επιχείρηση και να χεις μπορείς να ανοίξεις υποκαταστήματα .
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει τους δικούς του κωδικούς δραστηριότητας , πχ ένα να πουλάει καλλυντικά , ένα να πουλάει ειδη καπνιστού , ένα με είδη εποχής.
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει δικά του βιβλία και να φορολογείται αυτοτελώς, ή τα βιβλία να είναι ένα και να φορολογούνται όλα μαζί .

Εχω περίπου 5 φίλους που ανοίξαν επιχείρηση τον τελευταίο χρόνο . Όλοι πάνε καλά. Αφήστε αυτές τις μιζέριες περί Ελλάδος , το πράμα θα στρώσει , η ζωή όπως και η αγορά πάντα κοιτάει προς τα μπρός.
Η δική μου επιχείρηση έχει διπλασιάσει πωλήσεις  τα τελευταία δύο χρόνια .

:thumbsup:

αν επιτρέπεται σε ποιον κλάδο δραστηριοποιείσαι;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Οτι είδος ( ατομική , ΕΠΕ κτλ ) επιχείρηση και να χεις μπορείς να ανοίξεις υποκαταστήματα .
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει τους δικούς του κωδικούς δραστηριότητας , πχ ένα να πουλάει καλλυντικά , ένα να πουλάει ειδη καπνιστού , ένα με είδη εποχής.
Κάθε υποκατάστημα μπορεί να έχει δικά του βιβλία και να φορολογείται αυτοτελώς, ή τα βιβλία να είναι ένα και να φορολογούνται όλα μαζί .

Εχω περίπου 5 φίλους που ανοίξαν επιχείρηση τον τελευταίο χρόνο . Όλοι πάνε καλά. Αφήστε αυτές τις μιζέριες περί Ελλάδος , το πράμα θα στρώσει , η ζωή όπως και η αγορά πάντα κοιτάει προς τα μπρός.
Η δική μου επιχείρηση έχει διπλασιάσει πωλήσεις  τα τελευταία δύο χρόνια .
Δηλαδη δεν συμμεριζεσαι τις αποψεις των "πολυπραγμονων" που βλεπουν παντου καταστροφη και βλεπουν τη ζωη μονο μεσα απο την ιδιοτητα του...ιδιωτικου υπαλληλου των 500 ευρω?
Αξιος, μπραβο σου. Να και ενας ανθρωπος με κοινη λογικη.
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
πάντως πραγματικά σας θαυμάζω ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι βγάζετε όσο πάτε και τα περισσότερα ...  :)  σακσες στόρι που θα έλεγε και ο αρχηγός  :rockon:
εγώ σε σχέση με πριν 3 χρόνια πάντως βγάζω ακριβώς τα μισά  :2funny:

σε σχέση με πριν 6 χρόνια αφήστε το  :grin:
 

Επισκέπτης
Δηλαδη δεν συμμεριζεσαι τις αποψεις των "πολυπραγμονων" που βλεπουν παντου καταστροφη και βλεπουν τη ζωη μονο μεσα απο την ιδιοτητα του...ιδωτικου υπαλληλου των 500 ευρω?
Αξιος, μπραβο σου. Να και ενας ανθρωπος με κοινη λογικη.

Εγώ αν ήμουν πρόεδρος των επιμελητηρίων, ή κάτι παρόμοιο,

θα έβαζα να γίνει έρευνα για τις επιχειρήσεις που κλείνουν, ποιες κλείνουν λόγω πρωτογενών προβλημάτων (δεν πατάει πελάτης, ψηλά νοίκια, κλπ) και ποιες λόγω δευτερογενών προβλημάτων (δανεισμός, μπαταχτσής μεγαλοπελάτης, κλεφτρόνι υπάλληλος, υπεράριθμο προσωπικό, προσωπικά προβλήματα ιδιοκτήτη, ιδιαιτερότητες, κλπ)

Όσες της δεύτερης κατηγορίας θα μπορούσαν αν είναι κερδοφόρες χωρίς τα ιδιαίτερα προβλήματα θα τις έκανα λίστα και με κάποιο θα τις γυρνούσα πίσω σε άλλους πολίτες...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
πάντως πραγματικά σας θαυμάζω ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι βγάζετε όσο πάτε και τα περισσότερα ...  :)  σακσες στόρι που θα έλεγε και ο αρχηγός  :rockon:
εγώ σε σχέση με πριν 3 χρόνια πάντως βγάζω ακριβώς τα μισά  :2funny:

σε σχέση με πριν 6 χρόνια αφήστε το  :grin:
Αρα αφου εβγαζες το 2007 τα κερατα σου, υποθετω θα ψηφιζες ΝΔ ε?
Αν οχι, γιατι οχι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εγώ αν ήμουν πρόεδρος των επιμελητηρίων, ή κάτι παρόμοιο,

θα έβαζα να γίνει έρευνα για τις επιχειρήσεις που κλείνουν, ποιες κλείνουν λόγω πρωτογενών προβλημάτων (δεν πατάει πελάτης, ψηλά νοίκια, κλπ) και ποιες λόγω δευτερογενών προβλημάτων (δανεισμός, μπαταχτσής μεγαλοπελάτης, κλεφτρόνι υπάλληλος, υπεράριθμο προσωπικό, προσωπικά προβλήματα ιδιοκτήτη, ιδιαιτερότητες, κλπ)

Όσες της δεύτερης κατηγορίας θα μπορούσαν αν είναι κερδοφόρες χωρίς τα ιδιαίτερα προβλήματα θα τις έκανα λίστα και με κάποιο θα τις γυρνούσα πίσω σε άλλους πολίτες...
Σαν σκεψη δεν ειναι κακη, αλλά δεν μπορω να φανταστω καποιον τροπο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom