Νέα

Poker

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 141K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

stavros8

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
428
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπέρα ποκερικά μου σδερφια..Αφού λοιπόν -μεταξυ Γαυρου και στοιχήματος- μου ειπατε τις συμβουλές σας,απομένει να τις αφαρμόσω και στην πράξη..Για του λόγου το αληθές,Σαββατο μεσημεράκι θα βρίσκομαι NAMUR -μετα του PREMIOUM βεβαίως βεβαίως- ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!
Γραφω δε από σημερα,καθότι αύριο πρωί λεω να πάω μια βόλτα μέχρι την Πόλη του Φωτός...Επιστροφή Σαββατο μεσημέρι κατευθείαν στο NAMUR..Την ευχή σας και ..
ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!!!!!!!
[size=30pt]GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM!!!!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Καλησπέρα European Leader μας.

Αρχικά καλά να περάσετε στο Paris κ καλή επιτυχία το Σαββάτο.  :rockon:  :dancing:

Είναι κοντά το 1-2 για την ομάδα μας.  :sunglasses: :P :dancing:
 

kleftomounis

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2013
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
καλη τακτικη φιλε κλεφτομουνι που παιζεις ποκερ ιντερνετ μονο στη σταρς ή παιζεις και λαιβ...;;;???

Λάιβ μόνο με φιλαράκια για χαβαλέ. Δεν έχει νόημα για μένα να παίξω ένα τραπέζι γιατί αφενός πέφτει το tournament equity μου και αφετέρου είναι τελείως διαφορετικό πράγμα με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί και ούτε θέλω.

Τώρα για τον φίλο Σταύρο, θα σου πώ να ξανασκεφτείς αυτό που σου είπα. Με τον τρόπο που παίζεις είναι πολύ δύσκολο να ανέβεις, και πρέπει να έχεις την τύχη μαζί σου, χώρια ότι δεν μπορείς να κασάρεις πολλά. π.χ. έστω ότι έχεις 8bb σοβάρεις και κερδίζεις οπότε πας 16bb, άμα έχεις μείνει με 3bb σοβάρεις μία πας 6bb, δύο πας 12bb, τρείς πας 24bb αν υποθέσουμε ότι περάσαν κανα 2-3 γύροι μέχρι να το πετύχεις έχεις φτάσει τα ~20bb. Περίπου στα ίδια δηλαδή αλλά με πολύ μικρότερο ρίσκο, γιατί και σφαίρες να τυχαίνεις συνέχεια 1/5-1/10 θα χάσεις(μιλάμε για pfAI, γιατί το limp δεν υπάρχει σαν επιλογή). Απο κεί και πέρα κάποιος με μιντ στακ πολύ πιο εύκολα θα δει τα 3 παρά τα 8bb, οπότε και το μπλάιντ στίλ είναι πιο εύκολο. Η ανάλυσή μου σαφώς και δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά φαντάζομαι, κατάλαβες πάνω κάτω τι θέλω να πω.
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Καλησπέρα ποκερικά μου σδερφια..Αφού λοιπόν -μεταξυ Γαυρου και στοιχήματος- μου ειπατε τις συμβουλές σας,απομένει να τις αφαρμόσω και στην πράξη..Για του λόγου το αληθές,Σαββατο μεσημεράκι θα βρίσκομαι NAMUR -μετα του PREMIOUM βεβαίως βεβαίως- ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!
Γραφω δε από σημερα,καθότι αύριο πρωί λεω να πάω μια βόλτα μέχρι την Πόλη του Φωτός...Επιστροφή Σαββατο μεσημέρι κατευθείαν στο NAMUR..Την ευχή σας και ..
ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!!!!!!!
[size=30pt]GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM!!!!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

[size=40pt]ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑΥΑΡΧΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ Α ΠΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ GO GO GO NAYARXOS TEAM..... ;) ;) ;) ;) :) :) :) :) :) :) :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size]
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Λάιβ μόνο με φιλαράκια για χαβαλέ. Δεν έχει νόημα για μένα να παίξω ένα τραπέζι γιατί αφενός πέφτει το tournament equity μου και αφετέρου είναι τελείως διαφορετικό πράγμα με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί και ούτε θέλω.

Τώρα για τον φίλο Σταύρο, θα σου πώ να ξανασκεφτείς αυτό που σου είπα. Με τον τρόπο που παίζεις είναι πολύ δύσκολο να ανέβεις, και πρέπει να έχεις την τύχη μαζί σου, χώρια ότι δεν μπορείς να κασάρεις πολλά. π.χ. έστω ότι έχεις 8bb σοβάρεις και κερδίζεις οπότε πας 16bb, άμα έχεις μείνει με 3bb σοβάρεις μία πας 6bb, δύο πας 12bb, τρείς πας 24bb αν υποθέσουμε ότι περάσαν κανα 2-3 γύροι μέχρι να το πετύχεις έχεις φτάσει τα ~20bb. Περίπου στα ίδια δηλαδή αλλά με πολύ μικρότερο ρίσκο, γιατί και σφαίρες να τυχαίνεις συνέχεια 1/5-1/10 θα χάσεις(μιλάμε για pfAI, γιατί το limp δεν υπάρχει σαν επιλογή). Απο κεί και πέρα κάποιος με μιντ στακ πολύ πιο εύκολα θα δει τα 3 παρά τα 8bb, οπότε και το μπλάιντ στίλ είναι πιο εύκολο. Η ανάλυσή μου σαφώς και δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά φαντάζομαι, κατάλαβες πάνω κάτω τι θέλω να πω.

Τι εννοεις πεφτει το tournament equity σου φιλε οτι λογω ακριβου μπαι ιν που εχουν τα λαιβ σε σχεση με το νετ δεν μπορεις να παιξεις σε πολλα τουρ ωστε να χεις αρκετο volume για να αποφυγεις το negative variance και επισης οτι θα παιζεις scared money και δεν θα τα σπρωχνεις ευκολα στα οριακα σημεια οπως αυτα που λεμε που πρεπει να πουσαρεις με μετρια εως οριακα φυλλα any 2 κτλ...;;;???
 

kleftomounis

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2013
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
Τι εννοεις πεφτει το tournament equity σου φιλε οτι λογω ακριβου μπαι ιν που εχουν τα λαιβ σε σχεση με το νετ δεν μπορεις να παιξεις σε πολλα τουρ ωστε να χεις αρκετο volume για να αποφυγεις το negative variance και επισης οτι θα παιζεις scared money και δεν θα τα σπρωχνεις ευκολα στα οριακα σημεια οπως αυτα που λεμε που πρεπει να πουσαρεις με μετρια εως οριακα φυλλα any 2 κτλ...;;;???

Το tournament equity είναι ένα κόνσεπτ λίγο περίεργο. Ουσιαστικά σου δίνει τις πιθανότητες που έχεις να τρέξεις καλά σε ένα τούρ. π.χ. το station έχει λιγότερες πιθανότητες να κερδίσει από έναν TAG που τιλτάρει και αυτός με τη σειρά του έχει λιγότερες πιθανότητες να το σηκώσει από έναν LAG και πάει λέγοντας. Παρομοίως ένας TAG που παίζει ταυτόχρονα ας πούμε 10 τραπέζια έχει περισσότερες πιθανότητες από αυτόν που παίζει 1. Αυτό γιατί στο επίπεδο, που είμαι εγώ τουλάχιστον και το 60%+ των παιχτών, ήτοι ABC poker, είναι πολύ εύκολο να "τζογάρεις" με marginal hands κυνηγώντας τη δράση.

Με scared money δεν έχω θέμα, γιατί κάνω BR management στα μέτρα μου. Συνήθως για να παίξω ένα τουρ έχω >70bins ε το 1 δεν κάνει καμία διαφορά. Θα μου πείς σε tour με bin 100$ θέλω 7-10k$ roll, μπορεί άμα τα είχα, να έπαιζα και εγω καμιά φορά για την φάση.
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Το tournament equity είναι ένα κόνσεπτ λίγο περίεργο. Ουσιαστικά σου δίνει τις πιθανότητες που έχεις να τρέξεις καλά σε ένα τούρ. π.χ. το station έχει λιγότερες πιθανότητες να κερδίσει από έναν TAG που τιλτάρει και αυτός με τη σειρά του έχει λιγότερες πιθανότητες να το σηκώσει από έναν LAG και πάει λέγοντας. Παρομοίως ένας TAG που παίζει ταυτόχρονα ας πούμε 10 τραπέζια έχει περισσότερες πιθανότητες από αυτόν που παίζει 1. Αυτό γιατί στο επίπεδο, που είμαι εγώ τουλάχιστον και το 60%+ των παιχτών, ήτοι ABC poker, είναι πολύ εύκολο να "τζογάρεις" με marginal hands κυνηγώντας τη δράση.

Με scared money δεν έχω θέμα, γιατί κάνω BR management στα μέτρα μου. Συνήθως για να παίξω ένα τουρ έχω >70bins ε το 1 δεν κάνει καμία διαφορά. Θα μου πείς σε tour με bin 100$ θέλω 7-10k$ roll, μπορεί άμα τα είχα, να έπαιζα και εγω καμιά φορά για την φάση.

Σωστη η αναλυση σου φιλε κλεφτομουνη τι Τournament Buy In Levels παιζεις συνηθως..;;;???
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Καλησπέρα ποκερικά μου σδερφια..Αφού λοιπόν -μεταξυ Γαυρου και στοιχήματος- μου ειπατε τις συμβουλές σας,απομένει να τις αφαρμόσω και στην πράξη..Για του λόγου το αληθές,Σαββατο μεσημεράκι θα βρίσκομαι NAMUR -μετα του PREMIOUM βεβαίως βεβαίως- ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!
Γραφω δε από σημερα,καθότι αύριο πρωί λεω να πάω μια βόλτα μέχρι την Πόλη του Φωτός...Επιστροφή Σαββατο μεσημέρι κατευθείαν στο NAMUR..Την ευχή σας και ..
ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!!!!!!!
[size=30pt]GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM!!!!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Τι εγινε Ναυαρχε μου τι εγινε....;;;;;?????????????????????
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
Τι εγινε Ναυαρχε μου τι εγινε....;;;;;?????????????????????
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
ΙΤΜ ΕΚ ΝΈΟΥ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΑΣ!!!!!
5η θεση αυτή τη φορά χωρίς να ρίξω σακκες,αλλά με καλά φύλλα και το κυριότερο με μεγάλο στακ στο FT..
40 συμμετοχές ,έπιασα γυρω στις 5 φορές ΚΚ και εριξα πολλές κηδείες,εβγαλα 7 γατακια μετρημένα εκτός και πήγα FT με 90.000 μαρκες σε blinds 1000-2000 ante 400..
Εκεί δυστυχώς αργήσαμε πολύ να μεινουμε λίγοι γιατί τα shortstaks δε φευγανε και στους 5 παικτες ημουν τριτος-τεταρτος σε μάρκες.
Δυστυχώς επεσα πάνω σε ενα γαμώγερο που ειχε τρομερή ευνοια όλο το βραδυ και σε θεση ΒΒ σερβιρίστηκα QQ..
Χτυπαει ο γερος στο button 18.000 ,blinds 3000-6000 antes 500,τον γυρίζω all in σε 65.000 μαρκες..
Το σκεφτεται λιγο και μπαινει με τι ρε παιδια...Q-K off (!!!)
Flop 5-7-9..
Turn 8
Παρακαλάει για να ερθει 6 και ..
RIVER K(!!) :headbang: :headbang:
Οι πιθανότητες εδω:
Αποχώρηση στην 5η θεση..
Ο PREMIOUM κλασσικα ..Bubble στο FT....
Ειχαμε κι εναν ελληνα παρεα,πιτσιρικά που βαραγε ότι του κατεβαινε με οτι να'ναι..Με ειχε σε θεση αλλα ποτέ δε με χτυπησε...
Εγινε και μια παρτιδα που κουβεντιάστηκε..
Σερβιριζομαι ΚΚ..blinds 400-800 antes 50..Θεση SB..
Πασο ολοι μεχρι To button που ειναι shortstack (10.000 μαρκες), raise στα 1600..
Re-raise εγω στις 4.000,call o button..
Flop 2-3-A..
Bet εγω 4.000,all in o button στις 7.500..
Το σκεφτομαι και ..παω πασο (!) δειχνοντας τους Παπαδες και μου δειχνει αυτός Α-J..
Όλο το τραπεζι να μου λεει επρεπε να μπεις ησουν pot committed κι εγω να τους λεω ρε παιδια με γυρίζει τα τελευταια του χρηματα
και δε φοβαται το continuation bet μου,τι σκατα θα εχει εκτος απο Ασσο???
Τη γνωμη σας,επρεπε να πεταξω και αλλες μαρκες??
Ραντεβου την Τριτη και παλι με το τελευταίο παιχνίδι για τον PREMIOUM!
Αποτελέσματα και φωτό ακολουθούν..

[size=30pt]GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM ON FIRE!!!!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

 

Συνημμένα

  • ADMIRAL ON FIRE.jpg
    ADMIRAL ON FIRE.jpg
    66,2 KB · Εμφανίσεις: 37
  • ADMIRAL ON FIRE 2.jpg
    ADMIRAL ON FIRE 2.jpg
    57,3 KB · Εμφανίσεις: 43

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
Παρτε και δυο φωτό απο το Παρίσι..
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Συνημμένα

  • DSC01768.JPG
    DSC01768.JPG
    162,2 KB · Εμφανίσεις: 54
  • DSC01510.jpg
    DSC01510.jpg
    176,4 KB · Εμφανίσεις: 35

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Παρτε και δυο φωτό απο το Παρίσι..
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

[size=50pt]ΩΡΑΙΟΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΜΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ... ;):cheesy: :grin: :dancing: :dancing: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:!!!!!!!!!!!!! ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...;):cheesy: :grin: :dancing: :dancing: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:!!!!!!!!!!!!!ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size]

Η υπεραναλυση επεται καθως τωρα ειμαι ζωντανος νεκρος θα εξηγησω σε επομενο ποστ γιατι και σε λιγες ωρες ξυπνω οποτε προς το παρων...

[size=70pt]ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΓΑΛΕ ΑΡΧΗΓΕ ΜΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size]
 

kleftomounis

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2013
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
Σωστη η αναλυση σου φιλε κλεφτομουνη τι Τournament Buy In Levels παιζεις συνηθως..;;;???

Στην στάρς κρατάω 2κ συνήθως. Ότι παραπάνω βγάλω το τραβάω. Συνήθως παίζω το στάνταρ μου που είναι 2-4x3,5R, και 6-10x1 180 man όλα, επίσης κάτι big,hot,hotter τα περισσότερα μέσω σατς. Τα τελευταία απλά μπας και κοιμηθεί ο Βούδας, γιατί απ ότι έχω καταλάβει, σε αυτά τα τούρς θέλεις αβέρτα τύχη και 0 σκίλλ μέχρι να μείνεις στο 5-10% των entrants, από κει και πέρα με ένα avg stack μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος. Άμα κατέβω κάτω από 1,5k επειδή δεν παίζω καλά ή εχω μεγάλο downswing λόγω του variance ή εξαιτίας των Ρώσσων  :s&m_1:, κάθομαι και αναλύω το παιχνίδι μου μέσω του PT να δω τι πάει στραβά. Πολλές φορές κάνω παύση για 2-3 βδομάδες γιατί με βοηθάει να μην βάζω περισσότερο volume στο παιχνίδι, όπως κάνουν οι αρχάριοι και τιλτάρουν άσχημα.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
Update από χτες:
45 ατομα 23rebuys/38 add-on εγω και ο premioum χωρις τιποτα απο αυτα...
Δυστυχώς ο PREMIOUM στο τελευταίο του παιχνίδι πριν φυγει δεν εκανε κατι αξιόλογο και αποχώρησε νωρίς,33ος..
Εγω απο την πλευρά μου,με χαμηλό στακ λόγω ανυπαρξιας rebuys/add on,δεν ανεβηκα ποτέ πάνω απο τις 25.000 εκτος από το final όπου και πάλι εδωσα πόνο με 7-7 εναντι Α-Κ και J-K καρα εναντι K-9 σε board J-9-3-4-2 παιζοντας slowrollμεχρι το turn,τον εβαλα all in και διπλασιασα στις 65.000 μαρκες.
Μετα και λόγω των δολοφονικών blinds,αναγκάστικα να μπω all in αφου ειχα Α-10 και μετα το αρχικό μου raise στις 12.000-blinds 2.000-4000 ante 500- με εβαλε ρεστα ενας περίεργος και κρατούσε J-J..
Flop J-10-8-A-2 και αποχώρηση στην 9η θεση....
[size=30pt]ΔΕΝ ΞΕΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!
GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Update από χτες:
45 ατομα 23rebuys/38 add-on εγω και ο premioum χωρις τιποτα απο αυτα...
Δυστυχώς ο PREMIOUM στο τελευταίο του παιχνίδι πριν φυγει δεν εκανε κατι αξιόλογο και αποχώρησε νωρίς,33ος..
Εγω απο την πλευρά μου,με χαμηλό στακ λόγω ανυπαρξιας rebuys/add on,δεν ανεβηκα ποτέ πάνω απο τις 25.000 εκτος από το final όπου και πάλι εδωσα πόνο με 7-7 εναντι Α-Κ και J-K καρα εναντι K-9 σε board J-9-3-4-2 παιζοντας slowrollμεχρι το turn,τον εβαλα all in και διπλασιασα στις 65.000 μαρκες.
Μετα και λόγω των δολοφονικών blinds,αναγκάστικα να μπω all in αφου ειχα Α-10 και μετα το αρχικό μου raise στις 12.000-blinds 2.000-4000 ante 500- με εβαλε ρεστα ενας περίεργος και κρατούσε J-J..
Flop J-10-8-A-2 και αποχώρηση στην 9η θεση....
[size=30pt]ΔΕΝ ΞΕΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!
GO GO EUROPEAN BOU POKER TEAM!!![/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

γιατι δεν μπηκες ολιν στο πριφλοπ? αφου ησουν σορτστακ
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.003
Πόντοι
1.486
γιατι δεν μπηκες ολιν στο πριφλοπ? αφου ησουν σορτστακ
Ειχα 65.000 και ημουν εκτος θεσης..Προτίμησα mini raise,αλλα ουτως η αλλως ,θα ακουγα call αφου κρατούσε βαλεδες..
Θελεις να ακουσεις και μια άλλη παρτίδα?Για να δεις πώς παιζουν εδω..
Αρχικα blinds 50-100...Σερβίρομαι Q-Q!
Μια Ελληνιδα μονιμη κατοικος εδω,UTG και κανει raise στα ...1200!!
call εγω,call και αλλος ενας..
Φλοπ 6-5-8..
Δευτερο monster bet 2000..Υποψη οτι αρχισαμε με 10.000..
Λεω τι σκατα κραταει,επιασε κεντα?σεταρε?Α-Α?Κ-Κ? Και φευγω!
call ο αλλος...
turn river τσεκαριστα 2-J,ανοιγουνε και αυτη κραταει 10-10 και ο αλλος 9-9!!
Τι λες???
Σχολια....
 

stavros8

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
428
Like
0
Πόντοι
1
Ειχα 65.000 και ημουν εκτος θεσης..Προτίμησα mini raise,αλλα ουτως η αλλως ,θα ακουγα call αφου κρατούσε βαλεδες..
Θελεις να ακουσεις και μια άλλη παρτίδα?Για να δεις πώς παιζουν εδω..
Αρχικα blinds 50-100...Σερβίρομαι Q-Q!
Μια Ελληνιδα μονιμη κατοικος εδω,UTG και κανει raise στα ...1200!!
call εγω,call και αλλος ενας..
Φλοπ 6-5-8..
Δευτερο monster bet 2000..Υποψη οτι αρχισαμε με 10.000..
Λεω τι σκατα κραταει,επιασε κεντα?σεταρε?Α-Α?Κ-Κ? Και φευγω!
call ο αλλος...
turn river τσεκαριστα 2-J,ανοιγουνε και αυτη κραταει 10-10 και ο αλλος 9-9!!
Τι λες???
Σχολια....

Δε πρζ Αρχηγέ, πάμε για άλλα..

Τι raises ειναι αυτά που κάνουν? 12χ σε 50/100 από utg.
Μάλιστα, δε φτάνει που είναι άσχετοι τελείως, το παίζουν κ μάγκες στο τέλος.

 

stavros8

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
428
Like
0
Πόντοι
1
Λάιβ μόνο με φιλαράκια για χαβαλέ. Δεν έχει νόημα για μένα να παίξω ένα τραπέζι γιατί αφενός πέφτει το tournament equity μου και αφετέρου είναι τελείως διαφορετικό πράγμα με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί και ούτε θέλω.

Τώρα για τον φίλο Σταύρο, θα σου πώ να ξανασκεφτείς αυτό που σου είπα. Με τον τρόπο που παίζεις είναι πολύ δύσκολο να ανέβεις, και πρέπει να έχεις την τύχη μαζί σου, χώρια ότι δεν μπορείς να κασάρεις πολλά. π.χ. έστω ότι έχεις 8bb σοβάρεις και κερδίζεις οπότε πας 16bb, άμα έχεις μείνει με 3bb σοβάρεις μία πας 6bb, δύο πας 12bb, τρείς πας 24bb αν υποθέσουμε ότι περάσαν κανα 2-3 γύροι μέχρι να το πετύχεις έχεις φτάσει τα ~20bb. Περίπου στα ίδια δηλαδή αλλά με πολύ μικρότερο ρίσκο, γιατί και σφαίρες να τυχαίνεις συνέχεια 1/5-1/10 θα χάσεις(μιλάμε για pfAI, γιατί το limp δεν υπάρχει σαν επιλογή). Απο κεί και πέρα κάποιος με μιντ στακ πολύ πιο εύκολα θα δει τα 3 παρά τα 8bb, οπότε και το μπλάιντ στίλ είναι πιο εύκολο. Η ανάλυσή μου σαφώς και δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά φαντάζομαι, κατάλαβες πάνω κάτω τι θέλω να πω.

Φιλε μου δε σε ξέχασα, απλά δεν είχα χρόνο να γράψω, κ όταν είχα το site δε με άφηνε(γιατί βασικά?)

Λοιπόν δεν έχεις άδικο αλλά εδώ στη Ρόδο τα live tournament ειναι μικρά κ turbo.
Οπότε αν φτάσω στο final ακομα κ short stack δεν απέχω κ πολύ από τους υπόλοιπους.
Ένας κ μόνο 2πλασιασμός σε βάζει στο παιχνίδι.
Για να καταλάβεις, όταν το σύνολο των μαρκών είναι 500000 κ τα blinds 5000/1000/500 κ έχω 35000 με 40000 δηλ 3-4 blind καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Τέσπα εδώ είναι αρκετά δύσκολα όταν οι πληρωμές είναι 3 άντε 4.

Κ μην ακούσω πάλι ότι δεν έχει βάλιου κ τα σχετικά(ακούς loxxos) αυτά έχουμε, σε αυτά παίζουμε  ;)

[size=30pt]BOU POKER TEAM ON FIRE!![/size]
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Ειχα 65.000 και ημουν εκτος θεσης..Προτίμησα mini raise,αλλα ουτως η αλλως ,θα ακουγα call αφου κρατούσε βαλεδες..
Θελεις να ακουσεις και μια άλλη παρτίδα?Για να δεις πώς παιζουν εδω..
Αρχικα blinds 50-100...Σερβίρομαι Q-Q!
Μια Ελληνιδα μονιμη κατοικος εδω,UTG και κανει raise στα ...1200!!
call εγω,call και αλλος ενας..
Φλοπ 6-5-8..
Δευτερο monster bet 2000..Υποψη οτι αρχισαμε με 10.000..
Λεω τι σκατα κραταει,επιασε κεντα?σεταρε?Α-Α?Κ-Κ? Και φευγω!
call ο αλλος...
turn river τσεκαριστα 2-J,ανοιγουνε και αυτη κραταει 10-10 και ο αλλος 9-9!!
Τι λες???
Σχολια....

τα τσεκ στο τελος τα μαρτυρησανε ολα. αν ειχες κρατηθει αλλη μια γυρα τους τα ειχες παρει ολα θα φολνταρανε πριν ανοιξετε φυλλα. νομιζω οτι αν ασχοληθεις λιγο παραπανω στο να τους μελετησεις θα τους διαβαζεις ευκολα.

στον προηγουμενο με τους βαλεδες δεν επρεπε να τον αφησεις να δει φλοπ. ειχες ικανα φυλλα και σορτ στακ ωστε να κανεις ολ ιν στο πριφλοπ, να πρεπει να πληρωσει σοβαρα αμα θελει να δει τα φυλλα. αφοτου ανοιξε το φλοπ μετα ηταν one way υποθεση, δε μπορεις να κανεις πολλα.
για μενα ειναι μονοδρομος οταν εισαι σορτ στακ να ζοριζεις τους υπολοιπους πριν το ανοιγμα φυλλων, μετα δεν εχει ουσια ο καθενας παιζει το φυλλο του μετα.
 

kleftomounis

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2013
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
τα τσεκ στο τελος τα μαρτυρησανε ολα. αν ειχες κρατηθει αλλη μια γυρα τους τα ειχες παρει ολα θα φολνταρανε πριν ανοιξετε φυλλα. νομιζω οτι αν ασχοληθεις λιγο παραπανω στο να τους μελετησεις θα τους διαβαζεις ευκολα.
στον προηγουμενο με τους βαλεδες δεν επρεπε να τον αφησεις να δει φλοπ. ειχες ικανα φυλλα και σορτ στακ ωστε να κανεις ολ ιν στο πριφλοπ, να πρεπει να πληρωσει σοβαρα αμα θελει να δει τα φυλλα. αφοτου ανοιξε το φλοπ μετα ηταν one way υποθεση, δε μπορεις να κανεις πολλα.
για μενα ειναι μονοδρομος οταν εισαι σορτ στακ να ζοριζεις τους υπολοιπους πριν το ανοιγμα φυλλων, μετα δεν εχει ουσια ο καθενας παιζει το φυλλο του μετα.

Για να βαράει κάποιος από UTG raise 12bb, εμένα μου δείχνει ότι έπιασε κάποιο speculative hand (55+, ΑΤs+) και προφανώς ότι είναι LAG ίσως και fish  :fuck1:. Όταν πιάσει κάποιος monster (ΑΚ,QQ+) αφενός θέλει να πάρει το πότ πρίφλοπ, αφετέρου θέλει να κάνει bet τέτοιο ώστε να πάρει βάλιου από το χέρι του. Συνεπώς δεν έχει νόημα να βαρέσει AI πριφλοπ ή να κάνει τεράστιο μπέτ, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει μόνο τα blinds. Τώρα όπως παίχτηκε η παρτίδα, το floating είχε νόημα αφού το CB το κανε η initial raiser/aggressor και ήταν ~1/2 του ποτ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom