Νέα

Ποιό σούπερ μάρκετ προτιμάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gamiarits
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 305
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Σε ποιο σούπερ μάρκετ πάτε;

  • Lidl

    Ψήφοι: 13 7,9%
  • Makro

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • Mασούτης

    Ψήφοι: 10 6,1%
  • Σκλαβενίτης

    Ψήφοι: 55 33,3%
  • Βερόπουλος

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Βασιλόπουλος

    Ψήφοι: 38 23,0%
  • Carrefour

    Ψήφοι: 21 12,7%
  • Γαλαξίας

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 3 1,8%
  • μπακάλικο της γειτονιάς

    Ψήφοι: 5 3,0%
  • Είμαι πλούσιος και πάω σε ντελικατέσεν

    Ψήφοι: 14 8,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    165
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Και του πουλιου το γαλα :rockon:
και ειναι κοντα οποτε βολευει και με τα ποδια και το εχω συνηθισει και φερνει πολλα πραγματα...
μαζευω υποτιθεται και κουπονια τα οποια μονιμως χανω και ξαναξεκιναω απο την αρχη :grin:


εσυ δεν ελεγες οτι ησουν αγγλια?εκει πως ειναι τα μαρκετς σε σχεση με εδω σε τιμες κ προιοντα?
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Με κόβεις να κάθομαι να τα κόβω, να τα πλένω, να τα βράζω?
Στο γυρισμό από τη δουλειά, τσουπ παίρνω μια μερίδα κι όλα οκ. Ε και πόσο θα φάω?

χαχα η αληθεια οχι δε σε κοβω :P αλλα μπορεις να τα αγορασεις καθαρισμενα και απλα να τα βρασεις και μετα να τρως 3-4 μερες...ειναι πιο οικονομικο :grin:
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
τ α Λintl είναι απο τα πιό οικονομικά,  π.χ Μπισκότα Παπαδοπουλου (πτι μπέρ ) όταν οι άλλοι το είχαν φτασει 1.20 αυτοί το φερανε με  0.87 , σε ένα μηνα το βρίσκεις γυρω στα 0.90 και στα υπόλοιπα , αλλά το να πάρεις κρέας απο σούπερ με μονες εξαίρεσεις  ΑΒ ή σκλαβενίτη ,είναι κάπως μίζερο !
επειδή έχω πληροφόρηση και από γερμανο-ολλανδία σε όλα τα καταναλωτικά έντυπα έχουν απο τις καλύτερες κριτικές.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
εσυ δεν ελεγες οτι ησουν αγγλια?εκει πως ειναι τα μαρκετς σε σχεση με εδω σε τιμες κ προιοντα?

ακριβα τα σουπερ...μου φευγαν ολα τα λεφτα σχεδον...βεβαια εξαρταται τι ζωη κανεις...εγω μαγειρευα δεν επαιρνα ετοιμα...ακριβα τα λαχανικα τους πανακριβα...σε συνεφερε πχ να φας κονσερβα μερικες φορες...απο προϊοντα τα πιο πολλα μου θυμιζαν το μεγκα ΑΒ :P :P
μου αρεσε που ειχαν τα exotic departments και εχει ειχαν ολες τις διεθνεις κουζινες μεταξυ των οποιων και την ελληνικη και εβρισκες πολλα πραγματα...Αλλα τους λειπανε καποια αλλα τα οποια στην Ελλαδα μοιαζουν αυτονοητα...Δε μπορουσα πχ να βρω σιμιγδαλι...ή δε μπορουσα να βρω το φυλλο που εψαχνα...επισης δεν υπηρχε μεγαλη ποικιλια σε καποια πραγματα που εδω ειναι πολυ συνηθισμενα...θυμαμαι μου ειχε κανει πολυ εντυπωση που δεν εβρισκα ποικιλια σε φρυγανιες και καθολου παξιμαδια...αλλα αυτο ειναι θεμα κουλτουρας και κουζινας... :)

μεταξυ μας πολλες φορες πηγαινα σε κατι Ινδικα και Τουρκικα και ψωνιζα απο κει...
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
χαχα η αληθεια οχι δε σε κοβω :P αλλα μπορεις να τα αγορασεις καθαρισμενα και απλα να τα βρασεις και μετα να τρως 3-4 μερες...ειναι πιο οικονομικο :grin:

Τώρα έχω μπει σε άλλο μουντ και προσπαθώ να μην τρώω μαλακίες έτοιμα. Αλλά όταν έχω χρόνο να μαγειρεύω και να τα βάζω στην κατάψυξη και μετά ξεπάγωμα και τσουπ έτοιμο σπιτικό φαγητό. Και να τα κάνω τα γρήγορα όλα στον ατμομάγειρα. Ακόμα στην προσπάθεια είμαι αλλά είμαι σε καλό δρόμο, το νιώθω. :P
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
τ α Λintl είναι απο τα πιό οικονομικά,  π.χ Μπισκότα Παπαδοπουλου (πτι μπέρ ) όταν οι άλλοι το είχαν φτασει 1.20 αυτοί το φερανε με  0.87 , σε ένα μηνα το βρίσκεις γυρω στα 0.90 και στα υπόλοιπα , αλλά το να πάρεις κρέας απο σούπερ με μονες εξαίρεσεις  ΑΒ ή σκλαβενίτη ,είναι κάπως μίζερο !
επειδή έχω πληροφόρηση και από γερμανο-ολλανδία σε όλα τα καταναλωτικά έντυπα έχουν απο τις καλύτερες κριτικές.

παλια επαιρνα απο το σουπερ κρεας...εδω και καιρο παω στο χασαπη....ζαρζαβατικα συνηθως απο τη λαϊκη...θελω να αποφευγω το σουπερ μαρκετ για τετοια πραγματα....ασε που παω και ξεχναω να φυγω...μια περιουσια φευγει εκει μεσα...ειναι μαγνητης τα ατιμα :P
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Τώρα έχω μπει σε άλλο μουντ και προσπαθώ να μην τρώω μαλακίες έτοιμα. Αλλά όταν έχω χρόνο να μαγειρεύω και να τα βάζω στην κατάψυξη και μετά ξεπάγωμα και τσουπ έτοιμο σπιτικό φαγητό. Και να τα κάνω τα γρήγορα όλα στον ατμομάγειρα. Ακόμα στην προσπάθεια είμαι αλλά είμαι σε καλό δρόμο, το νιώθω. :P

ο ατμομαγειρας γαμει :rockon:
τον αφηνεις και κανεις και αλλα πραγματα παραλληλα....μεγαλο μπονους αυτο....
 

Rythm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2008
Μηνύματα
11.713
Like
0
Πόντοι
166
παλια επαιρνα απο το σουπερ κρεας...εδω και καιρο παω στο χασαπη....ζαρζαβατικα συνηθως απο τη λαϊκη...θελω να αποφευγω το σουπερ μαρκετ για τετοια πραγματα....ασε που παω και ξεχναω να φυγω...μια περιουσια φευγει εκει μεσα...ειναι μαγνητης τα ατιμα :P



Η λαϊκη γαμαει.....    :rockon:


Μ'αρεσει πολυ.....
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
ακριβα τα σουπερ...μου φευγαν ολα τα λεφτα σχεδον...βεβαια εξαρταται τι ζωη κανεις...εγω μαγειρευα δεν επαιρνα ετοιμα...ακριβα τα λαχανικα τους πανακριβα...σε συνεφερε πχ να φας κονσερβα μερικες φορες...απο προϊοντα τα πιο πολλα μου θυμιζαν το μεγκα ΑΒ :P :P
μου αρεσε που ειχαν τα exotic departments και εχει ειχαν ολες τις διεθνεις κουζινες μεταξυ των οποιων και την ελληνικη και εβρισκες πολλα πραγματα...Αλλα τους λειπανε καποια αλλα τα οποια στην Ελλαδα μοιαζουν αυτονοητα...Δε μπορουσα πχ να βρω σιμιγδαλι...ή δε μπορουσα να βρω το φυλλο που εψαχνα...επισης δεν υπηρχε μεγαλη ποικιλια σε καποια πραγματα που εδω ειναι πολυ συνηθισμενα...θυμαμαι μου ειχε κανει πολυ εντυπωση που δεν εβρισκα ποικιλια σε φρυγανιες και καθολου παξιμαδια...αλλα αυτο ειναι θεμα κουλτουρας και κουζινας... :)

μεταξυ μας πολλες φορες πηγαινα σε κατι Ινδικα και Τουρκικα και ψωνιζα απο κει...

νταξ λεπτομεροιες αυτα σε βασικα τροφιμα λογικα το ιδιο θα ειναι κ οι μισθοι 3 πλασιοι

κ για ποιο λογο γυρισες εδω επειδη ειχε ακριβο ενοικιο κ επαιρνες δωματιο ενω εδω νοικιαζεις διαμερισμα?

η προτιμας την ελλαδα που ειναι τιγκα στους μουνοδουλους οποτε αν εχεις μουνι εδω ολα ερχονται πιο ευκολα?  :think: :think: :think:

δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο σορρυ
 

Rythm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2008
Μηνύματα
11.713
Like
0
Πόντοι
166
εχει πολυυυυυυυυ γελιο η λαϊκηηηηηηηηη την αγαπω!!! παλια δεν πηγαινα....μολις γυρισα Ελλαδα την ξεκινησα :P :P


Εμενα με μυησε απο μικρη ο μπαμπας....καθε σαββατο που εκανε δουλειες η  μαμα μας επαιρνε και πηγαιναμε λαϊκη....Αυτες οι μυρωδιες, τα χρωματα η φασαρια μ'αρεσαν παντα.....

Στην Ολλανδια πετυχα λαϊκη αλλα ρ επαιδι μου πολυ "τακτοποιημενη"...Ουτε λιγη βρωμια ουτε λιγη φασαρια.....Βορειοευρωπαιοι τι να πεις......
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
.

Στην Ολλανδια πετυχα λαϊκη αλλα ρ επαιδι μου πολυ "τακτοποιημενη"...Ουτε λιγη βρωμια ουτε λιγη φασαρια.....Βορειοευρωπαιοι τι να πεις......
ειναι ξενερωτοι αυτοι.... ;)
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
νταξ λεπτομεροιες αυτα σε βασικα τροφιμα λογικα το ιδιο θα ειναι κ οι μισθοι 3 πλασιοι

κ για ποιο λογο γυρισες εδω επειδη ειχε ακριβο ενοικιο κ επαιρνες δωματιο ενω εδω νοικιαζεις διαμερισμα?

η προτιμας την ελλαδα που ειναι τιγκα στους μουνοδουλους οποτε αν εχεις μουνι εδω ολα ερχονται πιο ευκολα?  :think: :think: :think:

δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο σορρυ

οι μισθοι τριπλασιοι και τα εξοδα επισης τριπλασια....δεν ειναι μονο τα νοικια και τα σουπερ μαρκετ....αν δεν εισαι φορτωμενος ειναι δυσκολο να μενεις αξιοπρεπως μονος σου σε διαμερισμα και σε συμπαθητικη περιοχη...εκτος βεβαια μετα αν προσανατολιστεις σε κωμοπολεις τυπου Coventry κλπ οπου εγω τουλαχιστον δε μπορω να μεινω ουτε αλυσσοδεμενη....γενικοτερα δε μου ταιριαζει πολυ η Αγγλια...Μου αρεσαν τα ψωνια εκει, μου αρεσε η διασκεδαση στα μαγαζια που πηγαινα, μου ηταν συμπαθεις οι αγγλοι σε γενικες γραμμες αλλα μεχρι εκει...βεβαια θα μπορουσα να μεινω γιατι γενικα προσαρμοζομαι ευκολα ασχετα αν μου αρεσει ή οχι το μερος...δηλαδη και εκει ανετα εμενα και 4-5 χρονια ακομη ειχα συνηθισει...απλα το σκεπτικο ηταν να γυρισω εδω και να ψαξω εδω για δουλεια...εφοσον βρηκα δε χρειαστηκε να ξαναφυγω...τωρα αν μεινω ανεργη και δε μπορω να βρω με τιποτα δουλεια δε θα με ενοχλουσε να ξαναπαω οπως γενικοτερα δε με ενοχλει να μεινω στο εξωτερικο για λογους επιβιωσης...
επισης μη νομιζεις οτι ειναι ευκολο να βρεις δουλεια....δεν το κυνηγησα αλλα γνωριζω απο αλλους που ξεμειναν εκει μετα το μεταπτυχιακο οτι εχουν φτυσει αιμα για να δουλεψουν καπου αλλου εκτος απο τα Costa Cafe....

αν ηθελα να μου ερχονται ολα πιο ευκολα επειδη ακριβως εχω μουνι θα εμενα εκει πιστεψε με ;) ;)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
μηπως εννοεις γκιλφονια...εγω κατι γριες μονο βλεπω...

Ποτε δεν ρωτάνε μια γυναικα την ηληκία της

Οι γριες πανε πρωι πρωι συνηθως....    :P

όντος

10 με 12 οι μικρομάνες

και υστερα τα μιλφονια και κατι γριες που μαζευουν τα υπόλοιπα
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
Ενώ μπορείς να βρεις πολύ καλά πράγματα στις λαϊκές, τις απεχθάνομαι.
Δεν αντέχω την τόση βαβούρα, την πολυκοσμία, το να σε σπρώχνουν για να περάσουν, το να σου μιλάνε σε φάση εεεεε κοπελιάαααα κοίτα δω τι έχω (όχι πρόστυχα, απλά δε μ'αρέσει η τόση οικειότητα από αγνώστους).
Ίσως και να είμαι και λίγο αγοραφοβική.

Το χειρότερο, όταν με πήγε μια φορά ο μπαμπάς στη Βαρβάκειο. Σιχάθηκα, κι ας έτρωγα τότε τα πάντα.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Εμενα με μυησε απο μικρη ο μπαμπας....καθε σαββατο που εκανε δουλειες η  μαμα μας επαιρνε και πηγαιναμε λαϊκη....Αυτες οι μυρωδιες, τα χρωματα η φασαρια μ'αρεσαν παντα.....

Στην Ολλανδια πετυχα λαϊκη αλλα ρ επαιδι μου πολυ "τακτοποιημενη"...Ουτε λιγη βρωμια ουτε λιγη φασαρια.....Βορειοευρωπαιοι τι να πεις......

μικρη πηγαινα και εγω....μετα που μεγαλωσα δεν την τιμουσα ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια....τα τελευταια χρονια ομως back to the roots :grin:
ναι ρε...στο εξωτερικο χαλια οι λαϊκες ασε...λες και πας στη γιορτη λουλουδιων της βαρκιζας...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom