Νέα

Ποιά είναι τα θρησκευτικά σας πιστεύω; (Ψηφοφορία)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα antisthenis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 474
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποιά είναι τα θρησκευτικά σας πιστεύω;

  • Χριστιανός Ορθόδοξος

    Ψήφοι: 150 39,8%
  • Χριστιανός Καθολικός

    Ψήφοι: 2 0,5%
  • Χριστιανός Προτεστάντης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χριστιανός Μάρτυρας Ιαχωβά

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Χριστιανός Ευαγγελικός

    Ψήφοι: 2 0,5%
  • Ισλαμιστής Σουνίτης

    Ψήφοι: 3 0,8%
  • Ισλαμιστής Σιίτης

    Ψήφοι: 2 0,5%
  • Βουδιστής

    Ψήφοι: 5 1,3%
  • Ιουδαϊστής

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κομφουκιανιστής

    Ψήφοι: 3 0,8%
  • Ινδουϊστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Δωδεκαθεϊστής

    Ψήφοι: 15 4,0%
  • Ταοϊστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Σατανιστής

    Ψήφοι: 9 2,4%
  • Άθεος

    Ψήφοι: 96 25,5%
  • Αγνωστικιστής

    Ψήφοι: 41 10,9%
  • Άθρησκος

    Ψήφοι: 32 8,5%
  • Σιχιστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Σαϊεντολόγος

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Ρασταφάρι

    Ψήφοι: 9 2,4%
  • Σιντοϊστής

    Ψήφοι: 2 0,5%
  • Χριστιανός (άλλο δόγμα)

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Ισλαμιστής (άλλο δόγμα)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χριστιανός Μορμόνος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σαμάνος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καμπαλιστής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    377

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.734
Πόντοι
1.306
τι λες ρε που δεν ασχολειστε,
τοσους χιλιαδες αθεους και αλλοθρησκους σκοτωσατε οι χριστιανοι.
για την σκυθοπολη δεν σε διδαξαν τιποτα στα χριστιανικα σχολεια ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ

οποιος σκοτωσε δεν ειναι χριστιανος

απλα πραγματα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.463
Κριτικές
1
Like
32.450
Πόντοι
8.006
τι λες ρε που δεν ασχολειστε,
τοσους χιλιαδες αθεους και αλλοθρησκους σκοτωσατε οι χριστιανοι.
για την σκυθοπολη δεν σε διδαξαν τιποτα στα χριστιανικα σχολεια ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ
Καλα χαλαρωσε και λιγο. Οι πιο ανεκτικοι στο διαφορετικο ηταν και ειναι παντα οι χριστιανοι. Μην σε πιανει το αθειστικο παραληρημα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.463
Κριτικές
1
Like
32.450
Πόντοι
8.006
Γιατί έγινε η Αναγέννηση του Αρχαίου Πνεύματος, την ακολούθησε ο Διαφωτισμός, τη σκυτάλη πήρε η Γαλλική Επανάσταση κι απαγόρευσε στην Εκκλησία να καίει ανθρώπους, αφού τους έκοψε τα κεφάλια 
Τι συμπτωση, στα χριστιανικα κρατη εγινε αυτο
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Τι συμπτωση, στα χριστιανικα κρατη εγινε αυτο
και το καψιμο και η εκτελεση επιστημόνων στα χριστιανικα εγινε, δεν εγινε στην ινδια και την κινα.


παπαριστικη προπαγανδα τυπου οι χριστιανοι μοναχοι αντεγραψαν αρχαια κειμενα

ΑΦΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 99%


όχι άλλο φτανει.


ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΗ
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
όταν καις και ρημάζεις τον πιο επιστημονικο πολιτισμο τον ελληνορωμαικο.

ΜΗΝ  ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ να λες ότι μετα από χιλια χρονια αχ αχ αχ να αντιγράψαμε το 1% ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΨΕΙ και από εκει ξαναρχισαν οι επιστημες ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΓΙΑ 1000 χρονια
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σαν να βγαινουν οι τουρκοι να λενε "να εμεις αφήσαμε τοσους μικρασιατες να πανε ζωντανοι στην ελλαδα, θα μπορούσαμε να τους είχαμε σφαξει ολους δηλαδή!!!!"
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Τυποι βρισκομαι Μ. Ανατολη
Φυσικα μπαινω με βπν στο νετ
Μολις εφαγα παρατηρηση απο τον μανατζερ του χοτελ γιατι κατεβηκα στο λομπι με σορτς
Σας θυμιζω οτι απο αυτο το μερος και απο αυτους τους ανθρωπους μας ηρθε ο χριστιανισμος
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
μα τι λες είναι ελληνικότατος ο χριστιανισμος.
ηρθε σε μια χωρα που καναν γυμνικούς αγωνες και περπατουσαν γυμνοι στο δρομο.
και τους εμαθε ότι αολα αυτά είναι ντροπη και αμαρτια.
και βεβαια εξαφανισαν ΟΛΑ τα εργα του δημοκριτου, του ηρακλειτου, της υπατιας

για να καθυστερησει 1000 χρονια η επιστημη και να ξαναρχισει από αλλα ευρωπαικα  χριστιανικα μερη.


το ότι ξαναρχισε από χριστιανικα το θυμαται ο αλεξ το ότι το σταματησαν οι χριστιανποι 1000 χρονια και καψανε και ότι ειχε βρεθει μεχρι τοτε κανει ότι το ξεχασε
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Ο λαός λέει "δεν εχει το Θεο του" και παρόμοιες εκφράσεις για προφανείς λόγους. Εγω θέλω να ξέρω αν δίνεις λογαριασμό στο Θεο σου ή οχι. Οι άθεοι για μένα είναι εγωιστές. Αποδεκτοί μεν αλλά σε καραντίνα.

Φίλτατε η απόρριψη και ο αποκλεισμός του συνανθρώπου σου δεν σε κάνει θεοσεβούμενο. Μάλλον το αντίθετο.
Εγωιστής σε καραντίνα κάποιος επειδή δεν έχει τις ίδιες μεταφυσικές απόψεις με εσένα;
Δεν μπορεί δηλαδή να είναι κάποιος καλός άνθρωπος, χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, ευπροσήγορος και δοτικός δίνοντας λογαριασμό μόνο στη συνείδησή του και όχι στον Θεό σου;


 

sapiosexual

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2017
Μηνύματα
429
Κριτικές
18
Like
781
Πόντοι
311
Φίλτατε η απόρριψη και ο αποκλεισμός του συνανθρώπου σου δεν σε κάνει θεοσεβούμενο. Μάλλον το αντίθετο.
Εγωιστής σε καραντίνα κάποιος επειδή δεν έχει τις ίδιες μεταφυσικές απόψεις με εσένα;
Δεν μπορεί δηλαδή να είναι κάποιος καλός άνθρωπος, χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, ευπροσήγορος και δοτικός δίνοντας λογαριασμό μόνο στη συνείδησή του και όχι στον Θεό σου;

Το ποιόν θα βάλω εγώ σε καραντίνα δεν είναι κάτι που πρέπει να συμφωνίσω μαζί σου.
 

sapiosexual

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2017
Μηνύματα
429
Κριτικές
18
Like
781
Πόντοι
311
Όχι έπρεπε να απαντήσεις σε βάζω και εγώ σε καραντίνα. Το να μου απαντάς δε νομίζω να με επιρρεάζει και πολύ.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Το ποιόν θα βάλω εγώ σε καραντίνα δεν είναι κάτι που πρέπει να συμφωνίσω μαζί σου.

Εσύ βάλε όποιον θες. Δικαίωμά σου.
Οταν όμως έρχεσαι και το δηλώνεις σε ένα δημόσιο φόρουμ θα ακούσεις και τον αντίλογο.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Όχι έπρεπε να απαντήσεις σε βάζω και εγώ σε καραντίνα. Το να μου απαντάς δε νομίζω να με επιρρεάζει και πολύ.

Πηγαινε να μονασεις τυπε εκει θα βρεις την καραντινα που σου αρμοζει

 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Όχι έπρεπε να απαντήσεις σε βάζω και εγώ σε καραντίνα. Το να μου απαντάς δε νομίζω να με επιρρεάζει και πολύ.

Γιατί να σε βάλω σε καραντίνα; Επειδή πιστεύεις στο Θεό; Με γεια σου και χαρά σου!
Οσο κρατάς τα πιστεύω σου για εσένα και δεν προσπαθείς να μου τα επιβάλεις τότε όλα καλά.
Διατηρώ και εγώ το ίδιο δικαίωμα όμως ε;

Οσο για την απάντησή μου έχω δύο πράγματα:
1. Μην μου λες τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να απαντήσω.
2. Και εγώ νομίζω οτι πιθανόν δεν θα σε επηρεάσει. Την γράφω όμως και για τους άλλους συμφορουμίτες.  
 

sapiosexual

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2017
Μηνύματα
429
Κριτικές
18
Like
781
Πόντοι
311
Δε ξέρω αν τα γραφείς για άλλους συνφορουμιρες ελπίζεις να μας αλλάξεις γνώμη? Γενικά γιατί χαλατε τον χρόνο σας να αποδείξετε οτι εσείς οι άθεοι είσαστε έξυπνοι και οι άλλοι χαζοι?
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Δε ξέρω αν τα γραφείς για άλλους συνφορουμιρες ελπίζεις να μας αλλάξεις γνώμη? Γενικά γιατί χαλατε τον χρόνο σας να αποδείξετε οτι εσείς οι άθεοι είσαστε έξυπνοι και οι άλλοι χαζοι?

Μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο σημείο των ποστ μου που προσπάθησα να σας αλλάξω γνώμη;
 

Dr Serway

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2016
Μηνύματα
88
Κριτικές
3
Like
138
Πόντοι
0
Ο Παξινος μπορεί να μας εξηγησει με ποιον τροπο ο εγκεφαλος, δηλαδη η ύλη, μπορει να προκαλεσει σκεψη? Εμενα δεν εχει καταφερει να μου το αποδειξει κανενας. Μπορω να δεχθω τις "εντολες" του εγκεφαλου στο σωμα. Αυτο ναι, προφανως. Η σκεψη πως παραγεται απο την υλη?

Έωλο επιχειρημα (με την κανονική σημασία της λέξης έωλος και όχι με την εσφαλμένη που της γίνεται από αγράμματους εξυπνάκηδες)!

Προς τι η δυσκολία παραδοχής, ότι ο εγκεφαλος συνδυάζει εξωτερικά ερεθίσματα και τα συνθέτει για να παράγει σκέψη; Ήδη με την τεχνητή νοημοσύνη (σε αρκετά πρώιμο στάδιο βέβαια) μηχάνες μπορούν να παράγουν υποτυπώδη σκέψη, να παίρνουν αποφάσεις, να παίζουν σκάκι και να νικάνε ανθρώπους και μάλιστα ειδικούς. Αρα η νοητική διαδικασία ερμηνεύεται κάλιστα χωρίς ύπαρξη "Θείων παραδοχών".

Τέλος δεν ξέρω τι αντιλαμβάνεσαι ως ύλη και τι ως μη ύλη πάντως η μέχρι τώρα γνώση μας μέσω της σύγχρονης φυσικής επι του θέματος, είναι πολύ διαφορετική από τα ευρέως διαδεδομένα στερεοτυπικά πρότυπα.

 

Dr Serway

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2016
Μηνύματα
88
Κριτικές
3
Like
138
Πόντοι
0
Η θρησκεία είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο. Και μόνο το γεγονός ότι η θρησκεία κληροδοτείται από τους γονείς και το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον στα παιδιά είναι μάλλον αυταπόδεικτο. Πόσοι απο εσας που δηλώνετε χριστιανοί ορθόδοξοι θα ήσασταν χριστιανοί ορθόδοξοι εάν είχατε γεννηθεί στη Σαουδική Αραβία απο Σαουδάραβες γονείς απο ή έστω στη Γερμανία απο Γερμανούς γονείς;

Όσο ο άνθρωπος δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζει, η ύπαρξη θρησκείας δίνει μια (αυθαίρετη) απάντηση σε όλα αυτά τα ερωτήματα και δημιουργεί ένα μάταιο εφησυχασμό!

Όταν ο άνθρωπος κατανοήσει ότι δεν γνωρίζει τα πάντα και δεν θα τα μάθει ποτέ, τοτέ δεν χρειάζεται καμία θρησκεία. Η ηθική και ο πολιτισμός (έννοιες τις οποίες καπηλεύονται οι θρησκείες) είναι αξίες που δεν χρειάζονται καμία θρησκεία ούτε να τις ορίσει ούτε να τις ποδηγετήσει.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom