Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
και γιατι να σωθει ενας ας πουμε σαραντάρης ο οποιοσ η εχει κανει πολλα εγκληματα η δεν δουλεψε ποτε στην ζωη του από δικη του επιλογή από έναν εξηνταρη που δουλευε και δουλευει παραγωγικα η μη επι 35 χρονια
και όταν λες υποβοηθουμενη αυτοκτονια εννοεις προφανως ηθελημενη
δεν νομιζω στο 90%
εκτος το ανηθικο των προτασεων για τους αδυνατους και τους γερους υπαρχουν και πρακτικα προβλήματα
πως θα κατσουν σπιτι που καθεται ολη η οικογενεια αν δεν δουλευουν
ποιος θα τους φροντιζει σπιττι υα γινει αν πεταχτουν οι γεροι σε μια οικογενεια που επιβιωνει από την συνταξη τους
ποιος θα προσεχει στο ιδιο σσπιτι τα παιδια αν δουλευουν οι γονεις
βεβαια αλλοιμονο αν γινουμε γαλλια η ιταλια και διαλέγουμε ποιοι ζουν ποιοι πεθαινουν
στην γαλλια ακουσα ότι το αποφασιζει ομαδα βιοηθικής

φανταστείτε να εχουν αρωστησει από κορονοιο ο αδελφος σας που είναι ανεργος τριανταρης και ο πατερας σας 60 χρονων με τον μοναδικο μισθο του σπιτιου 1500 ευρω και πρεπει να αποφασισετε σε ποιον θα δοθεί η μοναδικη θεση μεθ που υπαρχει;
αν εχουν ιδιες πιθανότητες επιβίωσης
αν 60 40 %η ο ενας μπροστα η ο άλλος
αν ο πατερας 25 και ο αδελφος 75
και στην τελευταια περιπτωση αν ΕΣΕΙΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ αποφασιζε και όχι μια ξενη ομαδα θα ηταν μια τρομακτικη αποφαση
φανταστείτε να αποφασίζατε να νοσηλευτεί ο αδελφος και να λεγατε στον πατερα
αντι να ερθεις σπιτι,που να σε βαλουμε μπορει να μας κολλησεις δεν αυτοκτονεις μονοςσου η θα σου βρουμε και μια βοηθεια

Αυτά που περιγράφεις είναι οντως σημαντικά ζητήματα που όμως όλες οι κοινωνίες σε κατάσταση πολέμου και ανθρωπιστικής κρίσης αναγκάστηκαν να απαντήσουν διαχρονικά επιλέγοντας πάντα την μεγιστοποίηση των πιθανοτήτων της μακροχρόνιας επιβίωσης της κοινότητας και όχι το πρόσκαιρο συναισθηματισμό.

 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.566
Κριτικές
36
Like
38.497
Πόντοι
19.795
Φιλικά χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης , ναι εμπίπτω όπως και συγγενικά/φιλικά μου πρόσωπα. Ένας ανώδυνος θάνατος για ένα βαριά άρρωστο που ταλαιπωρείται είναι το μεγαλύτερο δώρο σε προσωπικό επίπεδο. Και υποχρέωση της πολιτείας να τον εξασφαλίσει σε ευρεία κλίμακα όταν αυτό ευνοεί το κοινό μακροπρόθεσμο καλό της κοινότητας.
Ρε φιλε ημαρτον. Ασ πουμε οτι αυριο αιρονται οι περιορισμοι και οι απαγορευσεις. Με τον ιο ομως να κυκλοφορει ανενοχλητος αναμεσα μας. Θα πας να αγορασεις ρουχα; Θα πας σε εστιατοριο να φας; Σε θεατρο, κινηματογραφο, σε κλαμπ να διασκεδασεις; Και εστω οτι εσυ θα πας. Ποσοι ακομα θα πανε; Ποιος επιχειρηματιας θα λειτουργησει την επιχειρηση του οταν ο τζιρος του θα ειναι μειωμενος κατα 70-80 τοις εκατο;
Εχω πολυ γνωστο μου προσωπο που εχει μαγαζι φαγητο ντελιβερι. Την περασμενη εβδομαδα εκλεισε. Εδω και 15 ημερες δεν εκανε πανω απο 4 ντελιβερι την ημερα.
Παμε τωρα στο δικο μου επαγγελμα. Ζω απο τον τουρισμο εδω και πολλα χρονια. Εστω οτι 1η Απριλιου ανοιγουν τα ξενοδοχεια. Με τι τουριστες; Ποιος τουριστας θα εμπιστευθει μια χωρα που εχει εφαρμοσει την ανοσια της αγελης; Ποια αεροπορικη εταιρεια θα λειτουργησει και θα βαλει αεροπλανο;
Και αν ερθουν τουριστες. Με τι μετρα ασφαλειας; Θα καθονται πρωτα 14 ημερες καραντινα; Εγω που θα τους εξυπηρετω, θα ειμαι υγιης; Και αν ειμαι ασυμπτωματικος και κολλησω καποιον απο αυτους, η δυσφημηση που θα κανω στον τουρισμο;
Και ολα αυτα ενω θα εχουμε ξεφορτωθει τους γερους και τις ευπαθεις ομαδες.

 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Οι Ν95 ειναι ΜΟΝΟ για τους επαγγελματιες υγειας που ερχονται σε επαφη με ασθενεις που βηχουν,φτερνιζονται κτλ....για ολους τους υπολοιπους η απλη χειρουργικη μασκα μια χαρα προσφερει προστασια.
Πέστα σ'αυτούς που αμφισβητούν την χρήση της απλής μασκας  :sunglasses:
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
συμφωνω εκτοσ από τις βρισιες για τις αντιδράσεις προς το σεντρινο και του whois και του καππα
 

1Delon_A7777

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2016
Μηνύματα
111
Like
17
Πόντοι
1
Πλακα πλακα, το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το κουρεμα

Οταν εκλεισαν τα παντα, ειχα κανονισει να παω να κουρευτω

Τωρα προβλεπω το μαλλι να φτασει στους ωμους

Μου περναει απο το μυαλο η ιδεα να ξυρισω το κεφαλι μου αλλά μολις το ακουσε η γυναικα μου πηρε ενα υφος που με εκανε να το ξανασκεφτω

Εσεις τι λετε?

Εγω πάντως παράγγειλα σήμερα μηχανή κουρέματος .... και ενα ψαλίδι για αραίωμα ..

Και ο θεος βοηθος ....
 

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.118
Κριτικές
27
Like
1.459
Πόντοι
1.720

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.489
Κριτικές
1
Like
35.663
Πόντοι
6.256
ακομα να του μαθουν να γραφει με μικρα γραμματα   ολοι ξερουν οτι τα κεφαλαια σημαινουν φωνη και απαγορευεται απο τους κανονισμους σε ολα τα forum πλην εδω μεσα
Εχει ασυλία κι αυτός.
Συνήθως με σεξουαλικα ανταλάγματα σαν τον px
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Τυπε εσενα ουτε ολοσωμη στολη σαν αυτες που βλεπεις στις ταινιες δεν σε σωζει...μην φορας τιποτα,μην πλενεις τα χερια σου και γλειφε οτι εξωτερικη επιφανεια υπαρχει στο περιβαλλον σου.

Μια χαρα θα εισαι....

Τουλάχιστον βαδιζω με δεδομένα όχι με κατρουλια. Δεν το λέω για σένα αλλά για την τρομολαγνεια.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.548
Πόντοι
41.447
:'(
 

Συνημμένα

  • IMG_20200323_184631.jpg
    IMG_20200323_184631.jpg
    117,2 KB · Εμφανίσεις: 20

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.118
Κριτικές
27
Like
1.459
Πόντοι
1.720
η πιο ενδιαφερουσα ωρα της ημερας ειναι η 19:00 που ανακοινωνεται το death toll ιταλιας
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Ολα αυτα τα μετρα τα αποφασιζει μια επιτροπη επιστημονων της οποιος προεδρευει ο Τσιονδρας....ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει καποιος οτι το ΚΡΑΤΟΣ που ζημιωνεται απιστευτα οικονομικα με ολη αυτη την ιστορια παιρνει απο ΜΟΝΟ ΤΟΥ χειροτερα μετρα απο αυτα που ζητανε οι επιστημονες.

Και απ'τους λαθρομεταναστες τοσα χρονια επιβαρυνεται απιστευτα οικονομικα αλλα τους αφηνει. Υπαρχουν διαφορες ατζεντες πισω απ'τις πολιτικες αποφασεις οι οποιες δεν ειναι δημοσια ανακοινωσιμες.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.571
Πόντοι
1.796
ο σεντρινιο με αυτα π γραφει θεωρειται μεγαλυτερος μαλακας απο μενα???

ακουω αποψες




:S
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
Αυτά που περιγράφεις είναι οντως σημαντικά ζητήματα που όμως όλες οι κοινωνίες σε κατάσταση πολέμου και ανθρωπιστικής κρίσης αναγκάστηκαν να απαντήσουν διαχρονικά επιλέγοντας πάντα την μεγιστοποίηση των πιθανοτήτων της μακροχρόνιας επιβίωσης της κοινότητας και όχι το πρόσκαιρο συναισθηματισμό.
δεν λεω κοινωνια λεω η οικογενεια του παραδείγματος τι πρεπει να αποφασισει;
εσυ αν ησουν τι θα αποφάσιζες μακρια από συναισηματισμους
θα επαιζε ρολο ότι ο πατερας θα προσφερε χρηματα και ο αδελφος οχι;
και τι θα ελεγες αν η επιτροπή του νασοκομειου αποφασιζε να σωθει ο αδελφος ενώ η οικογενεια ο πατερας
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.815
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Τουλάχιστον βαδιζω με δεδομένα όχι με κατρουλια. Δεν το λέω για σένα αλλά για την τρομολαγνεια.

Δεν υπαρχει καμμια τρομολαγνεια τυπε...ωμη πραγματικοτητα υπαρχει.

Απο τη μια εχεις εναν ιο που μεταδιδεται για πλακα και για τον οποιο δεν εχεις ουτε φαρμακο ουτε εμβολιο και χτυπαει κυριως τους ανω των 60....απο την αλλη εχεις ενα διαλυμενο συστημα υγειας με λιγοστους γιατρους και ΜΕΘ και εναν πληθυσμο που ειναι απο τους πιο γηρασμενους της Ευρωπης.

Δεν υπαρχει αλλη λυση απο ολα οσα κανουμε αυτη τη στιγμη...γιατι ετσι και ξεφυγει το πραγμα και γινουμε Ιταλια ολα τα νουμερα σε εμας θα ειναι χ2.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Ρε φιλε ημαρτον. Ασ πουμε οτι αυριο αιρονται οι περιορισμοι και οι απαγορευσεις. Με τον ιο ομως να κυκλοφορει ανενοχλητος αναμεσα μας. Θα πας να αγορασεις ρουχα; Θα πας σε εστιατοριο να φας; Σε θεατρο, κινηματογραφο, σε κλαμπ να διασκεδασεις; Και εστω οτι εσυ θα πας. Ποσοι ακομα θα πανε; Ποιος επιχειρηματιας θα λειτουργησει την επιχειρηση του οταν ο τζιρος του θα ειναι μειωμενος κατα 70-80 τοις εκατο;
Εχω πολυ γνωστο μου προσωπο που εχει μαγαζι φαγητο ντελιβερι. Την περασμενη εβδομαδα εκλεισε. Εδω και 15 ημερες δεν εκανε πανω απο 4 ντελιβερι την ημερα.
Παμε τωρα στο δικο μου επαγγελμα. Ζω απο τον τουρισμο εδω και πολλα χρονια. Εστω οτι 1η Απριλιου ανοιγουν τα ξενοδοχεια. Με τι τουριστες; Ποιος τουριστας θα εμπιστευθει μια χωρα που εχει εφαρμοσει την ανοσια της αγελης; Ποια αεροπορικη εταιρεια θα λειτουργησει και θα βαλει αεροπλανο;
Και αν ερθουν τουριστες. Με τι μετρα ασφαλειας; Θα καθονται πρωτα 14 ημερες καραντινα; Εγω που θα τους εξυπηρετω, θα ειμαι υγιης; Και αν ειμαι ασυμπτωματικος και κολλησω καποιον απο αυτους, η δυσφημηση που θα κανω στον τουρισμο;
Και ολα αυτα ενω θα εχουμε ξεφορτωθει τους γερους και τις ευπαθεις ομαδες.

Ποιος ισχυρίζεται ότι με την χαλάρωση των μέτρων θα μηδενιστούν οι επιπτώσεις?

Απλώς μια επερχόμενη καταστροφή θα υποβαθμιστεί σε μεγάλη κρίση.

Η κριτική μου αφορά στην παντελώς ανορθολογική αντιμετώπιση της παράτασης της ζωής λίγων ανθρώπων για λίγα χρόνια παση θυσία με αντίτιμο την υπονόμευση της ζωής πολλών ανθρώπων για πολλά περισσότερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom