Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
στη δευτερη φορά ειχα και παρα ειχα μάλιστα
Δεδομένου ότι έχει αποδειχθεί πως ακόμα και στα μονοδοσικά χρειάζεται δεύτερη δόση και πως η φυσική ανοσία δεν είναι μόνιμη, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις. Ποτέ δε γνωρίζεις πως θα αντιδράσεις σε μια ίωση και ποτέ δεν εξασφαλίζεις ότι μία ελαφρά πρώτη νόσηση σημαίνει και ελαφρά δεύτερη.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Δεδομένου ότι έχει αποδειχθεί πως ακόμα και στα μονοδοσικά χρειάζεται δεύτερη δόση και πως η φυσική ανοσία δεν είναι μόνιμη, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις. Ποτέ δε γνωρίζεις πως θα αντιδράσεις σε μια ίωση και ποτέ δεν εξασφαλίζεις ότι μία ελαφρά πρώτη νόσηση σημαίνει και ελαφρά δεύτερη.
μα ουτε και του εμβολιου ειναι μονιμη
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
μα ουτε και του εμβολιου ειναι μονιμη
Μα δε νομίζω να ισχυρίστηκε κανείς πως είναι. Αλλιώς δε θα κάναμε ενισχυτική δόση. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο είναι η μόνη λύση.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
ρε τύπε για εξήγησε μ κατι..καταρχήν εγω ειμαι εμβολιασμένος (για να σε προλάβω) δε καιγόμουν να το κανω αλλα παει στο διάολο λογω δουλειάς,μιλησα και με κατι γιατρούς που εμπιστεύομαι να μου πουν γνώμες για ποιο να κάνω,και το βάρεσα.Αλλα ας πουμε οτι δεν ημουν και ειχα περάσει τον ιο (με τεστ) 2-3 φορες με ενα απλο φτέρνισμα..ποιος ο λόγος να εμβολιαστώ απο τη στιγμη που πλέον εχει αποδειχτει οτι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν? δε θα σου πω ουτε για τσιπάκια,ουτε για εξωγιηνους,ουτε για μακροχρόνιες επιπλοκές..
Πρώτον, ΔΕΝ θα είχες περάσει τον ιο 2-3 φορές. Ούτε με απλό φτερνισματάκι, ούτε με τσουβάλιασμα σε ΜΕΘ και διασωλήνωση. Τα νούμερα δεν βγαίνουν. Η πανδημία έχει πλέον, σχεδόν 24 μήνες διάρκεια, τώρα που μιλάμε. Η μέση διάρκεια νόσησης, είναι απο 3 εώς 5 εβδομάδες, πάνω κάτω... και, αν δεν κάνω λάθος, η νόσηση σου αφήνει μια προσωρινή ανοσία, περίπου 3-4 μήνες... άρα, μιλάμε για 12 απο τους 24 μήνες, αν όχι περισσότερο, ήδη δεσμευμένους απο το χρόνο που ήσουν σε καραντίνα στο σπίτι, ή στο νοσοκομείο, συν την περίοδο ανοσίας... αλλά, ακόμα και αν όντως κόλλαγες 3 φορές σε 2 χρόνια... για να συμβεί αυτό, πέρα απο το οτι οι συγκυρίες θα πρέπει να πέσουνε όλες μαζί, θα πρέπει και εσύ ο ίδιος να έχεις τα πάντα γραμμένα στα παπάρια σου, και να σουλατσάρεις στο χαλαρό, πριν, μετά και μεταξύ επισοδείων νόσησης... αλλιώς, δεν θα κόλλαγες. Και, εδώ, έχουμε ένα θεματάκι...μέχρι να επωάσει, να έχεις συμπτώματα, και το τεστ να βγεί θετικό... θα έχεις πιθανότατα κολλήσει, μπορεί και σκοτώσει μετά το κόλλημα, κόσμο και κοσμάκη.
Αλλά, οκ, πέρα απο τα υποθετικά, το εμβόλιο σου καλύπτει οτι, για τουλάχιστον ένα διάστημα χρόνου, θα είναι απο ΠΟΛΥ δύσκολο εώς σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις. Αν δεν κολλήσεις, δεν μεταδίδεις.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Eκεινο που εγω δεν μπορω να καταλαβω, ειναι το γιατι οταν δουλευω το μεροκαματο μου πρεπει να πηγαινει πρωτα στην τραπεζα. Σε λιγα χρονια οπως παει το πραγμα, ετσι και εχεις πενηντοευρο στη τσεπη θα θεωρεισαι παρανομος. :confused:
γιατί δεν μπορείς να το καταλάβεις; αυτό που θέλουν ΤΕΛΙΚΑ είναι να μην κάνεις ούτε μια συναλλαγή με πραγματικό χρήμα, για να μπορούν να σε ελέγχουν φορολογικά. Να μην μπορεί να παίρνει ο Υδραυλικός 30€ για 5 λεπτά δουλειά στο καζανάκι, ή στο νεροχύτη σου, μαύρα και αδήλωτα. Ο Γιατρός το φακελάκι του, ακόμα και οι καλντεριμιτζούδες τα δικά τους. Ελπίζω να έχω πάει στο απέραντο κενό μέχρι τότε
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Πρώτον, ΔΕΝ θα είχες περάσει τον ιο 2-3 φορές. Ούτε με απλό φτερνισματάκι, ούτε με τσουβάλιασμα σε ΜΕΘ και διασωλήνωση. Τα νούμερα δεν βγαίνουν. Η πανδημία έχει πλέον, σχεδόν 24 μήνες διάρκεια, τώρα που μιλάμε. Η μέση διάρκεια νόσησης, είναι απο 3 εώς 5 εβδομάδες, πάνω κάτω... και, αν δεν κάνω λάθος, η νόσηση σου αφήνει μια προσωρινή ανοσία, περίπου 3-4 μήνες... άρα, μιλάμε για 12 απο τους 24 μήνες, αν όχι περισσότερο, ήδη δεσμευμένους απο το χρόνο που ήσουν σε καραντίνα στο σπίτι, ή στο νοσοκομείο, συν την περίοδο ανοσίας... αλλά, ακόμα και αν όντως κόλλαγες 3 φορές σε 2 χρόνια... για να συμβεί αυτό, πέρα απο το οτι οι συγκυρίες θα πρέπει να πέσουνε όλες μαζί, θα πρέπει και εσύ ο ίδιος να έχεις τα πάντα γραμμένα στα παπάρια σου, και να σουλατσάρεις στο χαλαρό, πριν, μετά και μεταξύ επισοδείων νόσησης... αλλιώς, δεν θα κόλλαγες. Και, εδώ, έχουμε ένα θεματάκι...μέχρι να επωάσει, να έχεις συμπτώματα, και το τεστ να βγεί θετικό... θα έχεις πιθανότατα κολλήσει, μπορεί και σκοτώσει μετά το κόλλημα, κόσμο και κοσμάκη.
Αλλά, οκ, πέρα απο τα υποθετικά, το εμβόλιο σου καλύπτει οτι, για τουλάχιστον ένα διάστημα χρόνου, θα είναι απο ΠΟΛΥ δύσκολο εώς σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις. Αν δεν κολλήσεις, δεν μεταδίδεις.
φίλε μου κανω μια δουλεια που ειναι πολυ δύσκολο να μη κολλήσω οσες φορες σου ανέφερα...αλλα τεσπα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

..με ολες τις προφυλαξεις
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
ρε τύπε για εξήγησε μ κατι..καταρχήν εγω ειμαι εμβολιασμένος (για να σε προλάβω) δε καιγόμουν να το κανω αλλα παει στο διάολο λογω δουλειάς,μιλησα και με κατι γιατρούς που εμπιστεύομαι να μου πουν γνώμες για ποιο να κάνω,και το βάρεσα.Αλλα ας πουμε οτι δεν ημουν και ειχα περάσει τον ιο (με τεστ) 2-3 φορες με ενα απλο φτέρνισμα..ποιος ο λόγος να εμβολιαστώ απο τη στιγμη που πλέον εχει αποδειχτει οτι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν? δε θα σου πω ουτε για τσιπάκια,ουτε για εξωγιηνους,ουτε για μακροχρόνιες επιπλοκές..
γιατί θα το περάσεις πολύ πιο ήπια από το να μην είχες εμβολιαστεί
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
γιατί δεν μπορείς να το καταλάβεις; αυτό που θέλουν ΤΕΛΙΚΑ είναι να μην κάνεις ούτε μια συναλλαγή με πραγματικό χρήμα, για να μπορούν να σε ελέγχουν φορολογικά. Να μην μπορεί να παίρνει ο Υδραυλικός 30€ για 5 λεπτά δουλειά στο καζανάκι, ή στο νεροχύτη σου, μαύρα και αδήλωτα. Ο Γιατρός το φακελάκι του, ακόμα και οι καλντεριμιτζούδες τα δικά τους. Ελπίζω να έχω πάει στο απέραντο κενό μέχρι τότε
Συμφωνώ, με μια ένσταση... οι καλντεριτζούδες, ποτέ δε θα πάψουνε να παίρνουν τα δικά τους. Και ευτυχώς, γιατί, έχουμε τα πάντα σα δεδομένα και ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι να υπάρχουν καλντεριμιτζούδες στη σύγχρονη κοινωνία... σε ΚΑΘΕ σύγχρονη κοινωνία, απο την εποχή τον νεάντερταλ μέχρι και σήμερα.
Μια βόλτα εδώ στο site αρκεί για νας δείξει πόσο επικύνδυνοι μπορεί να γίνουμε (ναι, βάζω και τον εαυτούλη μου μέσα) αν ξαφνικά μας καταπιέσουν το σεξουαλικό ξεφόρτωμα.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.619
Πόντοι
736
63 χρόνος έχασε τη μητέρα του από Κορονοϊο...

Το χουνε κάψει οι τύποι πάει...

Εδώ πως γυρίζουν Τούμπα το αφήγημα στους εμβολιασμενους περί υποχρεωτικοτητας των τέστ

Οι εμβολιασμένοι όμως θα τα κάνουν δωρεάν , αλλά και πάλι το οτι θα κάνουν τέστ ενω πριν δεν έκαναν μπορεί να διπλασιάσει τον αριθμό κρουσμάτων και έτσι τα κανάλια θα μιλάνε για ΝΕΑ ΕΚΡΗΞΗ κρουσμάτων :P

Αν είναι οριστικό δηλαδή το παραπάνω ... αν και νομίζω οτι πολλά τα αποφασίζουν απο πρίν και μας τα φέρνουν σιγά σιγά , όπως πχ ο Μητσοτάκης απο τον Ιούνιο μιλούσε για διαχωρισμό στα μαγαζιά και που υποτίθεται οτι θα ήταν στο χέρι του κάθε μαγαζιού το ποιούς θα έβαζε μέσα ...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Συμφωνώ, με μια ένσταση... οι καλντεριτζούδες, ποτέ δε θα πάψουνε να παίρνουν τα δικά τους. Και ευτυχώς, γιατί, έχουμε τα πάντα σα δεδομένα και ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι να υπάρχουν καλντεριμιτζούδες στη σύγχρονη κοινωνία... σε ΚΑΘΕ σύγχρονη κοινωνία, απο την εποχή τον νεάντερταλ μέχρι και σήμερα.
Μια βόλτα εδώ στο site αρκεί για νας δείξει πόσο επικύνδυνοι μπορεί να γίνουμε (ναι, βάζω και τον εαυτούλη μου μέσα) αν ξαφνικά μας καταπιέσουν το σεξουαλικό ξεφόρτωμα.
εγώ έγραψα πως θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ακόμα κι αυτές να εκδίδουν αποδείξεις, όσα γράφεις δεν έχουν σχέση με την ουσία του γραπτού μου
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
Ρε τύποι, έλεος πια...
σε καταγράφουν εδώ, σε καταγράφουν εκεί... το μόνο ρημάδι που καταγράφει η κάρτα σου, είναι το ποσό και η ονομασία της επιχείρησης... σιγά τα ωα στην τελική. Χέστηκα, αν κάποιος καταγράφει οτι χθές πήγα στο Μασούτη, και προχτές στην Cosmodata. Ούτε τι πήρα απο το μασούτη καταγράφει, ούτε απο την Cosmodata. Αλήθεια, κάρτα σούπερ μάρκετ, έχεις, για πόντους και δωροεπιταγές; Αν ναι, αυτές, που καταγράφουν στη βάση δεδομένων της επιχείρησης, ακριβώς τί πήρες, πότε, και σε τι ποσότητα και τιμή, δεν σε φοβίζουν;
θα γινει και αυτο τυπε ειναι το επομενο βημα! κατσε φετος τις συνδεσαν τις μηχανες με την ΑΑΔΕ...

ο πανουσης ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του...

 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
Μάλιστα...
Να πω λίγο κάτι, εγώ ο άσχετος τώρα...
Πριν την συνοριακή "ενοποίηση" εντός Ε.Ε., που μας επιτρέπει να πάμε Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, ή δεν ξέρω που, με ταυτότητα, και χωρίς ουσιαστικό έλεγχο... πως ακριβώς νομίζεις οτι ταξίδευε κάποιος εκτός συνόρων; Χρειαζόσουν διαβατήριο, και για να το βγάλεις, ή να το ανανεώσεις, ήθελες κάποια συγκεκριμένα δικαιολογητικά. Μάντεψε τι ήταν απαραίτητο, μεταξύ άλλων; Πιστοποιητικό οτι δεν ήσουν φορέας μολυσματικής νόσου, φορολογική ενημερότητα και... εκλογικό βιβλιάριο! Ω, ναι, έπρεπε να είσαι "ελεγχόμενος" κάτοικος για να έχεις το προνόμιο να βγείς εκτός συνόρων.... ποινικό μητρώο, εκλογική συμμετοχή, φορολογική ενημερότητα, βιβλιάριο υγείας, όλα περνούσαν απο έλεγχο. Και, εννοείται, οτι, αν κοβόσουν σε κάποιο σημείο της διαδικασίας, διαβατήριο γιοκ!
Η μόνη διαφορά του τότε με το τώρα, είναι οτι τότε αυτό γινόταν με χαρτιά, και έπερνε αρκετές ημέρες, ενώ τώρα γίνεται άμεσα και online.
Ή, για να το πάμε σε πιο βασικές περιπτώσεις, πήγαινε να πιάσεις δουλειά σε σούπερ μάρκετ... αποθηκάριος, το βασικότερο και απλούστερο τμήμα του κλάδου. Θέλεις πιστοποιητικό υγείας... παλιότερα, ήθελες ειδικό βιβλιάριο υγείας, και τα δύο τα ανανεώνεις κάθε πέντε χρόνια, ή κάθε δύο, αν κόβεις τυριά, ή κρέατα.
Θές άλλο; Τράβα να δουλέψεις σε μεγάλο call center, απο αυτά που τρέχουν τεχνική υποστήριξη σε vodafone, wind, cosmote κτλ... θέλεις χαρτί ποινικού μητρώου... για να είσαι τηλεφωνητής. ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.
Όσο για το θέμα του αν μπορείς να μπείς σε μαγαζί χωρίς ενημερότητα... ήδη ισχύει αυτό, απλά δεν του δίνουμε πλέον σημασία, γιατί έχει γίνει λιγάκι βιωματικό το να έχουμε όλοι τουλάχιστον μία χρεωστική και μια πιστωτική κάρτα πάνω μας. Τράβα βάλε όμως δόσεις για το οτιδήποτε χωρίς πιστωτική, ή χρεωστική που το επιτρέπει, και θα σου ζητήσουνε... φορολογική ενημερότητα! Πριν απο μερικά χρόνια, περίπου 15 και κάτι, που δεν είχαν όλοι κάρτες, έβλεπες τύπους να πηγαίνουν να πάρουν γαμημένα ψυγεία στον κορασίδη, με ένα ντοσιέ χαρτιά, λες και κουβαλάνε δικογραφίες, για να δεχτεί η επιχείρηση να τους πουλήσει το προϊόν.
Και για να το κλείσω... Έχει κουράσει πλέον αυτή η καραμέλα με το... καθεστός, το σκοτεινό λόμπυ κάποιων ζάπλουτων, διεφθαρμένων τύπων, γύρω απο ένα τραπέζι, που σχεδιάζουν πως θα μας ελέγχουν, για να μας έχουν υπόδουλους. Ας μην ξεχνάμε πως, αν δεν το πάμε σε Λιακοπουλικές θεωρίες για ερπετανθρώπους, Τάκλα μα Καν και Ελλοχίμ, το γεγονός παραμένει οτι ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ άτομα απο την ίδια χώρα με εμάς. Άτομα που, την ίδια περίπου παιδεία με εμάς είχαν, στην ίδια χώρα ζούν. Αν το τι κάνουν όταν τους παρέχουμε την εξουσία δεν μας αρέσει... καλό θα ήταν να μην μένουμε στο πόσο κακοί και δικτατορικοί/απολυταρχικοί είναι, αλλά στο πως μπορύμε όλοι μας να αλλάξουμε προς το καλύτερο, ώστε οι επόμενοι να ... είναι καλύτεροι.

Υ.Γ.
Το να βάζουμε στο ίδιο τσουκάλι πολιτική ιδεολογία και δημόσια υγεία είναι καταστροφικά επικίνδυνο. Το πρώτο, στη χειρότερη, θα σε κάνει να παίξεις ξύλο στο καφενείο, αν δεν είσαι εντελώς ανεγκέφαλος φανατίλας, ενώ το δεύτερο θα σε ξεκληρίσει.
καλα ναι τυπε σιγουρα εχεις ιδια μορφωση με το μητσοτακη την κεραμεως και δε ξερω εγω ποιον οσο και το παιδι σου εχει την ιδια με το γιο και την κορη του μητσοτακη...
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: Νίο

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
«Όσο περνάνε οι μέρες νομίζω και οι πιο αδιάφοροι έχουν καταλάβει ότι το 4ο κύμα δείχνει τα δόντια του. Οι εισαγωγές αυξάνουν, οι διασωληνωμένοι αυξάνουν, οι νεκροί αυξάνουν.
Ήδη στο νοσοκομείο μου έκλεισε και άλλη κλινική για να γίνει covid. Έχουμε 30 κλίνες ΜΕΘ covid συνέχεια γεμάτες και καθημερινά διασωληνώνονται 1-2 ασθενείς που παραμένουν σε μια χειρουργική αίθουσα γιατί δεν υπάρχει πουθενά κενή κλίνη για να μεταφερθούν σε ΜΕΘ.

Το φετινό φθινόπωρο είναι πολύ διαφορετικό από το περσινό. Αυτό οφείλεται σε 2 λόγους. Ο ένας έχει σχέση με την ίδια την νόσο και την μετάλλαξη Δ, που εμφανίζεται με πολύ βαριά κλινική εικόνα. Βλέποντας στην αξονική τομογραφία την εικόνα των πνευμόνων των ασθενών αυτών καταλαβαίνεις ότι παλεύεις μάταια.

Ο άλλος λόγος έχει να κάνει με το είδος των ασθενών. Οι ασθενείς αυτοί είναι ανεμβολίαστοι σε ποσοστό έως και 90%. Ανεμβολίαστοι μήνα Οκτώβριο σημαίνει αρνητές του εμβολίου.
Αυτό συνοδεύεται και από άλλες ιδιαίτερες συμπεριφορές. Αργούν πολύ να έρθουν στο νοσοκομείο, 1 έως και 2 εβδομάδες, παίρνοντας διάφορα φάρμακα στο σπίτι- μέχρι και οξυγόνο- και πηγαίνουν στο νοσοκομείο σε μαύρο χάλι, αφού έχουν μείνει με υποξυγοναιμία σειρά ημερών. Στο νοσοκομείο αρνούνται διάφορες θεραπείες- έρχονται καλά δασκαλεμένοι - ζητάνε διάφορα φάρμακα που δεν ξέρουν τι είναι, αλλά διάβασαν στο διαδίκτυο ή τους το είπε κάποιος "επιστήμονας" του διαδικτύου και κυρίως αρνούνται την διασωλήνωση. Δηλαδή έρχονται να τους βοηθήσεις αλλά θέλουν να κάνεις αυτά που σου λένε. Αποτέλεσμα; Εξουθενώνουν τους γιατρούς των κλινικών με συγχύσεις, καυγάδες, εισαγγελείς υπηρεσίας και απειλές μηνύσεων από τους συγγενείς τους, με αποτέλεσμα να διασωληνώνονται στο παρά πέντε. Φθάνουν στη ΜΕΘ σε άθλια, σχεδόν προθανάτια κατάσταση με βλάβες σχεδόν σε όλα τα όργανα. Αγωνίζεσαι από φιλότιμο και επειδή έτσι έμαθες να κάνεις. Το αποτέλεσμα θα είναι αποκαρδιωτικό και το ξέρεις.

Πέρυσι αγωνιζόμασταν με πάθος και είχαμε μια ελπίδα. Το εμβόλιο. Δυστυχώς ένα χρόνο μετά υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται να σωθούν. Στην πλειοψηφία τους φοβούνται γενικά τα εμβόλια και κάποιοι εκμεταλλεύονται τον φόβο τους. Άλλοι για οικονομικούς, άλλοι για θρησκευτικούς (??) και άλλοι για πολιτικούς λόγους, τους φανατίζουν, τους γεμίζουν το κεφάλι με αηδίες και ιστορίες συνωμοσιών τους προσεταιρίζονται, τους χειραγωγούν και τελικά θέτουν τη ζωή τους σε κίνδυνο. Μεγάλη η ευθύνη τους. Οικογένειες ολόκληρες έχουν ξεκληριστεί.



Αγαπητοί μου φίλοι του fb, ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε να σπάσει αυτό το απόστημα που κοστίζει τις ζωές των συνανθρώπων μας και δηλητηριάζει τις ζωές όλων μας Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε γιατί άνθρωποι που γνωρίζουμε δεν εμβολιάζονται και ας προσπαθήσουμε να τους πείσουμε να το κάνουν. Με καλό τρόπο. Όχι με απόρριψη, όχι με οργή, όχι με ειρωνεία.
Σκεφτείτε ότι πολλοί από τους ανεμβολίαστους είναι άνθρωποι ευκολόπιστοι και απλοϊκοί που παρασύρθηκαν, ή είναι άνθρωποι που ντρέπονται να φανεί ότι υποχωρούν. Ο καθένας θέλει τον τρόπο του.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι μπορεί. Έστω και ένας να πειστεί είναι κέρδος.»


Δρ. Μίλλυ Μπιτζάνη.
Πνευμονολόγος-Εντατικολόγος, Διευθύντρια της Α ΜΕΘ στο Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης Γ. Παπανικολάου.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
θα γινει και αυτο τυπε ειναι το επομενο βημα! κατσε φετος τις συνδεσαν τις μηχανες με την ΑΑΔΕ...

ο πανουσης ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του...

ποιός σου είπε οτι φέτος έγινε αυτό; Ξέρεις γιατί σου ζητάνε να κάνεις 30% του εισοδήματός σου έξοδα με ηλεκτρονικές πληρωμές; Γιατί οι τράπεζες έχουν ήδη διασύνδεση με την ΑΑΔΕ εδώ και μερικά χρόνια. Επίσης, εδώ και πάνω απο μια δεκαετία, οι τράπεζες έχουν ξεκινήσει την διασύνδεσή σου με την εφορία, όταν σου ζητάνε φορολογική ενημερότητα, απλά για να διατηρηθεί ανοιχτός ο λογαριασμός μισθοδοσίας σου. Ο συγχωρεμένος ο ΜΕΓΑΣ ο Ο Πανούσης, απλά σου έλεγε τι ήδη γινόταν, όταν ανέβαζε το βιντεάκι με την παραγγελία πίτσας. Απλά, τότε, δε είχαμε πέσει στην παράνοια
που έχουμε πέσει σήμερα
καλα ναι τυπε σιγουρα εχεις ιδια μορφωση με το μητσοτακη την κεραμεως και δε ξερω εγω ποιον οσο και το παιδι σου εχει την ιδια με το γιο και την κορη του μητσοτακη...
Πρώτον δεν είπα μόρφωση, είπα παιδεία. Αλλα, ακόμα και αν έλεγα μόρφωση, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι τόσο εγώ, όσο και το παιδί μου, δεν παίζει να έχουμε κανα-δυο διδακτορικά στο παλμαρέ μας έκαστος; Για ΤΟΣΟ αγράμματος, βλάκας και ανίκανος κριτικής σκέψης σου μοιάζω;
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.619
Πόντοι
736
Αγαπητοί μου φίλοι του fb, ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε να σπάσει αυτό το απόστημα που κοστίζει τις ζωές των συνανθρώπων μας και δηλητηριάζει τις ζωές όλων μας Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε γιατί άνθρωποι που γνωρίζουμε δεν εμβολιάζονται και ας προσπαθήσουμε να τους πείσουμε να το κάνουν. Με καλό τρόπο. Όχι με απόρριψη, όχι με οργή, όχι με ειρωνεία.
Σκεφτείτε ότι πολλοί από τους ανεμβολίαστους είναι άνθρωποι ευκολόπιστοι και απλοϊκοί που παρασύρθηκαν, ή είναι άνθρωποι που ντρέπονται να φανεί ότι υποχωρούν. Ο καθένας θέλει τον τρόπο του.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι μπορεί. Έστω και ένας να πειστεί είναι κέρδος.»


Δρ. Μίλλυ Μπιτζάνη.
Πνευμονολόγος-Εντατικολόγος, Διευθύντρια της Α ΜΕΘ στο Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης Γ. Παπανικολάου.
Εδω ειδικά νομίζω τα λέει πολύ καλά η δόκτωρ , ενω η κυβέρνηση με τις τιμωρητικές τακτικές πολύ πιθανόν να πετυχαίνει το αντίθετο απο αυτό που θα ήθελε.
 

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.182
Κριτικές
44
Like
1.755
Πόντοι
3.425
«Όσο περνάνε οι μέρες νομίζω και οι πιο αδιάφοροι έχουν καταλάβει ότι το 4ο κύμα δείχνει τα δόντια του. Οι εισαγωγές αυξάνουν, οι διασωληνωμένοι αυξάνουν, οι νεκροί αυξάνουν.
Ήδη στο νοσοκομείο μου έκλεισε και άλλη κλινική για να γίνει covid. Έχουμε 30 κλίνες ΜΕΘ covid συνέχεια γεμάτες και καθημερινά διασωληνώνονται 1-2 ασθενείς που παραμένουν σε μια χειρουργική αίθουσα γιατί δεν υπάρχει πουθενά κενή κλίνη για να μεταφερθούν σε ΜΕΘ.

Το φετινό φθινόπωρο είναι πολύ διαφορετικό από το περσινό. Αυτό οφείλεται σε 2 λόγους. Ο ένας έχει σχέση με την ίδια την νόσο και την μετάλλαξη Δ, που εμφανίζεται με πολύ βαριά κλινική εικόνα. Βλέποντας στην αξονική τομογραφία την εικόνα των πνευμόνων των ασθενών αυτών καταλαβαίνεις ότι παλεύεις μάταια.

Ο άλλος λόγος έχει να κάνει με το είδος των ασθενών. Οι ασθενείς αυτοί είναι ανεμβολίαστοι σε ποσοστό έως και 90%. Ανεμβολίαστοι μήνα Οκτώβριο σημαίνει αρνητές του εμβολίου.
Αυτό συνοδεύεται και από άλλες ιδιαίτερες συμπεριφορές. Αργούν πολύ να έρθουν στο νοσοκομείο, 1 έως και 2 εβδομάδες, παίρνοντας διάφορα φάρμακα στο σπίτι- μέχρι και οξυγόνο- και πηγαίνουν στο νοσοκομείο σε μαύρο χάλι, αφού έχουν μείνει με υποξυγοναιμία σειρά ημερών. Στο νοσοκομείο αρνούνται διάφορες θεραπείες- έρχονται καλά δασκαλεμένοι - ζητάνε διάφορα φάρμακα που δεν ξέρουν τι είναι, αλλά διάβασαν στο διαδίκτυο ή τους το είπε κάποιος "επιστήμονας" του διαδικτύου και κυρίως αρνούνται την διασωλήνωση. Δηλαδή έρχονται να τους βοηθήσεις αλλά θέλουν να κάνεις αυτά που σου λένε. Αποτέλεσμα; Εξουθενώνουν τους γιατρούς των κλινικών με συγχύσεις, καυγάδες, εισαγγελείς υπηρεσίας και απειλές μηνύσεων από τους συγγενείς τους, με αποτέλεσμα να διασωληνώνονται στο παρά πέντε. Φθάνουν στη ΜΕΘ σε άθλια, σχεδόν προθανάτια κατάσταση με βλάβες σχεδόν σε όλα τα όργανα. Αγωνίζεσαι από φιλότιμο και επειδή έτσι έμαθες να κάνεις. Το αποτέλεσμα θα είναι αποκαρδιωτικό και το ξέρεις.

Πέρυσι αγωνιζόμασταν με πάθος και είχαμε μια ελπίδα. Το εμβόλιο. Δυστυχώς ένα χρόνο μετά υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται να σωθούν. Στην πλειοψηφία τους φοβούνται γενικά τα εμβόλια και κάποιοι εκμεταλλεύονται τον φόβο τους. Άλλοι για οικονομικούς, άλλοι για θρησκευτικούς (??) και άλλοι για πολιτικούς λόγους, τους φανατίζουν, τους γεμίζουν το κεφάλι με αηδίες και ιστορίες συνωμοσιών τους προσεταιρίζονται, τους χειραγωγούν και τελικά θέτουν τη ζωή τους σε κίνδυνο. Μεγάλη η ευθύνη τους. Οικογένειες ολόκληρες έχουν ξεκληριστεί.



Αγαπητοί μου φίλοι του fb, ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε να σπάσει αυτό το απόστημα που κοστίζει τις ζωές των συνανθρώπων μας και δηλητηριάζει τις ζωές όλων μας Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε γιατί άνθρωποι που γνωρίζουμε δεν εμβολιάζονται και ας προσπαθήσουμε να τους πείσουμε να το κάνουν. Με καλό τρόπο. Όχι με απόρριψη, όχι με οργή, όχι με ειρωνεία.
Σκεφτείτε ότι πολλοί από τους ανεμβολίαστους είναι άνθρωποι ευκολόπιστοι και απλοϊκοί που παρασύρθηκαν, ή είναι άνθρωποι που ντρέπονται να φανεί ότι υποχωρούν. Ο καθένας θέλει τον τρόπο του.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι μπορεί. Έστω και ένας να πειστεί είναι κέρδος.»


Δρ. Μίλλυ Μπιτζάνη.
Πνευμονολόγος-Εντατικολόγος, Διευθύντρια της Α ΜΕΘ στο Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης Γ. Παπανικολάου.
Προς στιγμήν νόμισα ότι το έγραφες εσύ βρε κομπογιανίτη. Πάντως αν εργάζεσαι στο ΕΣΥ, πες μας σε ποιο νοσοκομείο, ώστε να πάμε κατευθείαν στο νεκροθάφτη.
 

Pornofan

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
5.728
Like
8.456
Πόντοι
2.356
Εδω ειδικά νομίζω τα λέει πολύ καλά η δόκτωρ , ενω η κυβέρνηση με τις τιμωρητικές τακτικές πολύ πιθανόν να πετυχαίνει το αντίθετο απο αυτό που θα ήθελε.
Που ξέρεις ότι είναι το αντίθετο τύπε? Μπορεί να θέλει να ξεφορτωθεί το ΕΛληνικό ντιενέι. Να γλιτώσει συντάξεις. Να αδειάσουν σπίτια για να σπιτώσει μπολιαστές. Και εσύ να έχεις τσιμπήσει και να μην εμβολιάζεσαι βάζοντας υποψηφιότητα για θύμα τους. Ξέρεις άραγε τι μας κρύβουν? :think: :think: :think:
Food for thought.... .... .....
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.543
Κριτικές
36
Like
38.418
Πόντοι
19.795
Το
Ρε τύποι, έλεος πια...
σε καταγράφουν εδώ, σε καταγράφουν εκεί... το μόνο ρημάδι που καταγράφει η κάρτα σου, είναι το ποσό και η ονομασία της επιχείρησης... σιγά τα ωα στην τελική. Χέστηκα, αν κάποιος καταγράφει οτι χθές πήγα στο Μασούτη, και προχτές στην Cosmodata. Ούτε τι πήρα απο το μασούτη καταγράφει, ούτε απο την Cosmodata. Αλήθεια, κάρτα σούπερ μάρκετ, έχεις, για πόντους και δωροεπιταγές; Αν ναι, αυτές, που καταγράφουν στη βάση δεδομένων της επιχείρησης, ακριβώς τί πήρες, πότε, και σε τι ποσότητα και τιμή, δεν σε φοβίζουν;

γιατί δεν μπορείς να το καταλάβεις; αυτό που θέλουν ΤΕΛΙΚΑ είναι να μην κάνεις ούτε μια συναλλαγή με πραγματικό χρήμα, για να μπορούν να σε ελέγχουν φορολογικά. Να μην μπορεί να παίρνει ο Υδραυλικός 30€ για 5 λεπτά δουλειά στο καζανάκι, ή στο νεροχύτη σου, μαύρα και αδήλωτα. Ο Γιατρός το φακελάκι του, ακόμα και οι καλντεριμιτζούδες τα δικά τους. Ελπίζω να έχω πάει στο απέραντο κενό μέχρι τότε
Mε συγχωρεις, αλλα ο υδραυλικος η, ο ηλεκτρολογος, οταν σου λενε 30 ευρω η εργασια συν το ΦΠΑ, ριχνουν το μπαλακι σε εσενα και εσυ εισαι που κανεις την φοροδιαφυγη, αυτος ειναι απλα συνενοχος για να μην χασει την δουλεια.
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
709
Κριτικές
1
Like
1.361
Πόντοι
206
Δυστυχώς πολλοί Έλληνες τα έχουν μπερδέψει λιγάκι τα πράγματα γιατί έχουν την τάση να σκέφτονται τους εαυτούληδες τους και όχι τον διπλανό τους. Είναι και κάποιοι άλλοι που ανακατεύουν ιδεοληπτικά σενάρια ότι θα τους ρίξουν micro-chip στο αίμα τους για να τους ελέγχουνε εξαιτίας της αγραμματοσύνης τους, οπότε άσε τα να πάνε στον διάβολο. Αν είχαν εμβολιαστεί όλοι τώρα θα είχαμε σχεδόν ξεμπερδέψει με τον κορονοϊό.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.790
Κριτικές
6
Like
11.265
Πόντοι
3.936

Συνημμένα

  • bullshit-detector-off-the-scale.gif
    bullshit-detector-off-the-scale.gif
    52,1 KB · Εμφανίσεις: 33

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom