Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
αλλη γλωσσα μιλαμε κυριοι...
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Και στην τελικη, το πιο απλο. Η κοινωνια θα ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ το εμβολιο για τις κοινωνικες δρασεις της. Γυμναστηρια συναυλιες κτλ.
ΔΕΝ ειστε υποχρεωμενοι (ακομα) να κανετε το εμβολιο. Οπως και ο εκαστοτε ιδιωτης ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενος να σας δεχτει στο μαγαζι του. Δικαιο ή αδικο; Δικαιοτατο θα ελεγα.

Με ακριβως την ιδια λογικη, γεννηθηκαμε γυμνοι. Εγω γουσταρω να κυκλοφορω γυμνος παντου. Εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης ενος μαγαζιου να μη με αφησει να μπω μεσα γιατι ειμαι γυμνος; ΕΧΕΙ. Ειναι παραλογο να θελω να ειμαι γυμνος (ετσι γεννηθηκα ρε παιδια); ΟΧΙ δεν ειναι παραλογο να ειμαι γυμνος (εστω με βρακι μονο για να γινει πιο αποδεκτο). Καταλαβαινετε τον παραλογισμο; Ανηκετε σε μια κοινωνια, αυτη εχει κανονες. Ή παρε τα βουνα και μην παραπονιεσαι για τιποτα, ή μεινε μερος της κοινωνιας και αν δεν γουσταρεις να ακολουθεις τους κανονες της, ΜΗΝ παραπονιεσαι επειδη σε κανει περα. Απλουστατο, αληθεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: px75

Doberman

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2005
Μηνύματα
224
Like
388
Πόντοι
21
εδω πρεπει να αναφερθει οτι τα εμβολια για το κορονοιο κατασκευαστηκαν βιαστικα μεσα σε 6 μηνες και οι μελετες για το τι μπορει να κανουν θα τελειωσουν τελη του 2023 αρχες 2024. Η μανια των κρατων για εμβολιασμο γινετε μονο και μονο επειδη κανενα κρατος δε στηνει νοσομεια κτλ βαση του σεναριου οτι καποτε μπορει να εχουμε πανδημια η εχει συστηματα υγειας τελειως δυαλυμενα, η πολιτικη απο την αρχη επρεπε να ειναι αλλη και απλα συνεχιζουμε γενικα να ακολουθουμε κατι λαθος. οκτωβρη ξανακλεινουμε παντως και ας εχει εμβολιαστει και το 100% αν δεν ειναι η ινδικη μεταλλαξη θα ειναι καποια αλλη.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
εδω πρεπει να αναφερθει οτι τα εμβολια για το κορονοιο κατασκευαστηκαν βιαστικα μεσα σε 6 μηνες και οι μελετες για το τι μπορει να κανουν θα τελειωσουν τελη του 2023 αρχες 2024.
τοτε και γω λοιπον αν ειναι θα το κανω (μονο τοτε) ως τοτε δεν δεχομαι τον ορο ψεκασμενος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
μεχρι τοτε μπορουν καλλιστα να το κανουν οι ομαδες που πραγματικα κινδυνευουν. και οι ομαδες υψηλης μαλακιας που -ασπρο λεει ο κουλης? - ασπρο κανουν και αυτοι...."μαυρο λεει ο κουλης?" -μαυρο και αυτοι-..αν καποιος δεν καταλαβαινει τι γραφω (χωρις τονους) τοτε κυριοι δεν μπορω να κανω κατι για σας...λυπαμαι
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
αλλη γλωσσα μιλαμε κυριοι...
Όντως.
Εσύ αντιλαμβάνεσαι την ζωή ως ψωλή μου και ραβδί μου. Πορεύομαι όπως γουστάρω, δεν ενοχλώ - μην με ενοχλείτε.

Οι άλλοι (μαζί τους και εγώ) αντιλαμβανόμαστε την ζωή μας ως μέρος της κοινότητας. Απολαμβάνουμε τα οφέλη και γνωρίζουμε τις υποχρεώσεις μας ως μέλη της κοινωνίας. Δεχόμαστε τις υπηρεσίες άλλων και με την σειρά μας παρέχουμε τις δικές μας ώστε όλοι να βγαίνουμε συνολικά ωφελημένοι. Γιατί γνωρίζουμε οτι δεν μπορεί η μονάδα να είναι ευτυχισμένη όταν απο δίπλα υπάρχει δυστυχία. Γιατί έχουμε συγγενείς, φίλους, γνωστούς που δεν θέλουμε να πάθουν κάτι από μια παράλειψή μας. Δεν δεχόμαστε οτι πεθαίνουν κάποιοι που βρίσκονται σε συγκεκριμένα ηλικιακά όρια όταν γνωρίζουμε οτι και εμείς κάποτε θα φθάσουμε εκεί και θα αναμένουμε συμπαράσταση από τους νεότερους. Γνωρίζουμε οτι οι υποδομές δεν είναι σχεδιασμένες (και δεν θα έπρεπε) για πανδημίες που εμφανίζονται μια φορά κάθε αιώνα και φροντίζουμε να μην εξαντλούνται. Δεν θέλουμε να ψάχνουμε για κρεβάτι ΜΕΘ μετά από αυτοκινητιστικό επειδή είναι γεμάτα κορονιασμένους μπαρμπάδες.
Και που 'σαι, κάποιοι από μας πηγαίνουμε να μας βελονιάσουν εθελοντικά, για αίμα που πιθανόν να μην χρειαστούμε ποτέ, με αντάλλαγμα μια πορτοκαλάδα αλλά με την πεποίθηση οτι κάνουμε το σωστό.

Όπως είπα και πιο πριν, μεγάλα παιδιά είμαστε και κάνουμε τις επιλογές που μας χαρακτηρίζουν.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Δεν έχω να φτιάξω κάτι, μια χαρά είναι.

Εσύ έπαιξες την δεύτερη? ή έχεις πάει στην 5η? :)
Μια χαρα αφου ειναι πρασινο απο τον μηκυτα ρε θειτσο,τα μωρά που λες δεν αηδιαζουν η φορας συνεχεια κάλτσα χαχαχχααχαχαχα
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
εγω θελω να δω κατω απο τα εμβολια και μια τζιφρα του κρατους "αναλαμβανουμε την ευθυνη για τυχον παρενεργειες" και θα τους παραδεχτω...μα τη παναγια θα τους παραδεχτω!
Σωστα το ειχα πει και εγω αυτο,θα προτιμουσα περισσοτερο της εταιρειας που κανουν τα εμβολια
Γιατι η οικογενεια της 4τχρονης στην κρητη να μην αποζημιωθει?η οσοι ειχαν προβληματα απο τα εμβολια?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Όντως.
Εσύ αντιλαμβάνεσαι την ζωή ως ψωλή μου και ραβδί μου. Πορεύομαι όπως γουστάρω, δεν ενοχλώ - μην με ενοχλείτε.

Οι άλλοι (μαζί τους και εγώ) αντιλαμβανόμαστε την ζωή μας ως μέρος της κοινότητας. Απολαμβάνουμε τα οφέλη και γνωρίζουμε τις υποχρεώσεις μας ως μέλη της κοινωνίας. Δεχόμαστε τις υπηρεσίες άλλων και με την σειρά μας παρέχουμε τις δικές μας ώστε όλοι να βγαίνουμε συνολικά ωφελημένοι. Γιατί γνωρίζουμε οτι δεν μπορεί η μονάδα να είναι ευτυχισμένη όταν απο δίπλα υπάρχει δυστυχία. Γιατί έχουμε συγγενείς, φίλους, γνωστούς που δεν θέλουμε να πάθουν κάτι από μια παράλειψή μας. Δεν δεχόμαστε οτι πεθαίνουν κάποιοι που βρίσκονται σε συγκεκριμένα ηλικιακά όρια όταν γνωρίζουμε οτι και εμείς κάποτε θα φθάσουμε εκεί και θα αναμένουμε συμπαράσταση από τους νεότερους. Γνωρίζουμε οτι οι υποδομές δεν είναι σχεδιασμένες (και δεν θα έπρεπε) για πανδημίες που εμφανίζονται μια φορά κάθε αιώνα και φροντίζουμε να μην εξαντλούνται. Δεν θέλουμε να ψάχνουμε για κρεβάτι ΜΕΘ μετά από αυτοκινητιστικό επειδή είναι γεμάτα κορονιασμένους μπαρμπάδες.
Και που 'σαι, κάποιοι από μας πηγαίνουμε να μας βελονιάσουν εθελοντικά, για αίμα που πιθανόν να μην χρειαστούμε ποτέ, με αντάλλαγμα μια πορτοκαλάδα αλλά με την πεποίθηση οτι κάνουμε το σωστό.

Όπως είπα και πιο πριν, μεγάλα παιδιά είμαστε και κάνουμε τις επιλογές που μας χαρακτηρίζουν.
με επεισες
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Όντως.
Εσύ αντιλαμβάνεσαι την ζωή ως ψωλή μου και ραβδί μου. Πορεύομαι όπως γουστάρω, δεν ενοχλώ - μην με ενοχλείτε.

Οι άλλοι (μαζί τους και εγώ) αντιλαμβανόμαστε την ζωή μας ως μέρος της κοινότητας. Απολαμβάνουμε τα οφέλη και γνωρίζουμε τις υποχρεώσεις μας ως μέλη της κοινωνίας. Δεχόμαστε τις υπηρεσίες άλλων και με την σειρά μας παρέχουμε τις δικές μας ώστε όλοι να βγαίνουμε συνολικά ωφελημένοι. Γιατί γνωρίζουμε οτι δεν μπορεί η μονάδα να είναι ευτυχισμένη όταν απο δίπλα υπάρχει δυστυχία. Γιατί έχουμε συγγενείς, φίλους, γνωστούς που δεν θέλουμε να πάθουν κάτι από μια παράλειψή μας. Δεν δεχόμαστε οτι πεθαίνουν κάποιοι που βρίσκονται σε συγκεκριμένα ηλικιακά όρια όταν γνωρίζουμε οτι και εμείς κάποτε θα φθάσουμε εκεί και θα αναμένουμε συμπαράσταση από τους νεότερους. Γνωρίζουμε οτι οι υποδομές δεν είναι σχεδιασμένες (και δεν θα έπρεπε) για πανδημίες που εμφανίζονται μια φορά κάθε αιώνα και φροντίζουμε να μην εξαντλούνται. Δεν θέλουμε να ψάχνουμε για κρεβάτι ΜΕΘ μετά από αυτοκινητιστικό επειδή είναι γεμάτα κορονιασμένους μπαρμπάδες.
Και που 'σαι, κάποιοι από μας πηγαίνουμε να μας βελονιάσουν εθελοντικά, για αίμα που πιθανόν να μην χρειαστούμε ποτέ, με αντάλλαγμα μια πορτοκαλάδα αλλά με την πεποίθηση οτι κάνουμε το σωστό.

Όπως είπα και πιο πριν, μεγάλα παιδιά είμαστε και κάνουμε τις επιλογές που μας χαρακτηρίζουν.
ολο αυτο το μακαρονι (συμπερασμα για μενα) το εβγαλες απο το οτι δεν εμβολιαζομαι?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
εγω δηλ δεν εχω το δικαιωμα να φοβαμαι για το εμβολιο? αυτο με κανει παρτακια? η δικη μ υγεια δε μετραει δηλ? δεν ειμαι εγω μερος του συνολου?
 

Doberman

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2005
Μηνύματα
224
Like
388
Πόντοι
21
Όντως.
Εσύ αντιλαμβάνεσαι την ζωή ως ψωλή μου και ραβδί μου. Πορεύομαι όπως γουστάρω, δεν ενοχλώ - μην με ενοχλείτε.

Οι άλλοι (μαζί τους και εγώ) αντιλαμβανόμαστε την ζωή μας ως μέρος της κοινότητας. Απολαμβάνουμε τα οφέλη και γνωρίζουμε τις υποχρεώσεις μας ως μέλη της κοινωνίας. Δεχόμαστε τις υπηρεσίες άλλων και με την σειρά μας παρέχουμε τις δικές μας ώστε όλοι να βγαίνουμε συνολικά ωφελημένοι. Γιατί γνωρίζουμε οτι δεν μπορεί η μονάδα να είναι ευτυχισμένη όταν απο δίπλα υπάρχει δυστυχία. Γιατί έχουμε συγγενείς, φίλους, γνωστούς που δεν θέλουμε να πάθουν κάτι από μια παράλειψή μας. Δεν δεχόμαστε οτι πεθαίνουν κάποιοι που βρίσκονται σε συγκεκριμένα ηλικιακά όρια όταν γνωρίζουμε οτι και εμείς κάποτε θα φθάσουμε εκεί και θα αναμένουμε συμπαράσταση από τους νεότερους. Γνωρίζουμε οτι οι υποδομές δεν είναι σχεδιασμένες (και δεν θα έπρεπε) για πανδημίες που εμφανίζονται μια φορά κάθε αιώνα και φροντίζουμε να μην εξαντλούνται. Δεν θέλουμε να ψάχνουμε για κρεβάτι ΜΕΘ μετά από αυτοκινητιστικό επειδή είναι γεμάτα κορονιασμένους μπαρμπάδες.
Και που 'σαι, κάποιοι από μας πηγαίνουμε να μας βελονιάσουν εθελοντικά, για αίμα που πιθανόν να μην χρειαστούμε ποτέ, με αντάλλαγμα μια πορτοκαλάδα αλλά με την πεποίθηση οτι κάνουμε το σωστό.

Όπως είπα και πιο πριν, μεγάλα παιδιά είμαστε και κάνουμε τις επιλογές που μας χαρακτηρίζουν.
καλα τα λες με τη διαφορα ομως οτι εδω εχει γινει το πανυγιρι των συμφεροντων, "μη βαζετε μασκες, τωρα που εφτιαξε το εργοστασιο ο κουμπαρος φορεστε δυο" , "μη πειραξουμε τα μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια, αλλα φερτε μας το γιατρουδακο της γειτωνιας που εχει να δει νοσοκομειο απο τοτε που εκανε το αγροτικο του στο λιανοκλαδι" η φαση ειναι σα τους εθελοντες του σκαι που καθαριζουν τα σκατα που πετανε τα πλοια του αλαφουζου
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
ολο αυτο το μακαρονι (συμπερασμα για μενα) το εβγαλες απο το οτι δεν εμβολιαζομαι?

Από όλο το μακαρόνι μόνο η δεύτερη πρόταση αναφέρεται σε σένα.
Και περιγράφει την στάση "γιατι να κάνω το εμβόλιο, αφού ο covid δεν με αφορά".

Το υπόλοιπο είναι πως αντιλαμβάνομαι εγώ την ζωή.
Και είναι το ακριβώς αντίθετο του "πέντε πόντους μακρυά από τον κώλο μου να είναι το πρόβλημα και όπου ας είναι¨.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Από όλο το μακαρόνι μόνο η δεύτερη πρόταση αναφέρεται σε σένα.
Και περιγράφει την στάση "γιατι να κάνω το εμβόλιο, αφού ο covid δεν με αφορά".

Το υπόλοιπο είναι πως αντιλαμβάνομαι εγώ την ζωή.
Και είναι το ακριβώς αντίθετο του "πέντε πόντους μακρυά από τον κώλο μου να είναι το πρόβλημα και όπου ας είναι¨.
ωραια...για δες και κατι αλλο που εγραψα πιο κατω και απαντησε μ σε παρακαλω
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
εγω δηλ δεν εχω το δικαιωμα να φοβαμαι για το εμβολιο? αυτο με κανει παρτακια? η δικη μ υγεια δε μετραει δηλ? δεν ειμαι εγω μερος του συνολου?

ναι φυσικά και έχεις το δικαίωμα, ναι σε κάνει, φυσικά και μετράει, ναι ως προς τα δικαιώματα αλλά όχι ως προς τις υποχρεώσεις.

Και για να μην είμαι τόσο τηλεγραφικός, η επιλογή είναι δική σου.
Δικαίωμά σου να μην ρισκάρεις 1/1000000 πιθανότητα να πάθεις κάτι με 60/100 πιθανότητα να τα τινάξει ο υπέργηρος πατέρας σου αν κολλήσει.
Δικαίωμά μου να σε λέω παρτάκια, χωρίς να σου αναγνωρίζω ούτε το ελαφρυντικό του ψέκα εφόσον δεν υποστηρίζεις 5G παλαβομάρες.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
καλα τα λες με τη διαφορα ομως οτι εδω εχει γινει το πανυγιρι των συμφεροντων, "μη βαζετε μασκες, τωρα που εφτιαξε το εργοστασιο ο κουμπαρος φορεστε δυο" , "μη πειραξουμε τα μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια, αλλα φερτε μας το γιατρουδακο της γειτωνιας που εχει να δει νοσοκομειο απο τοτε που εκανε το αγροτικο του στο λιανοκλαδι" η φαση ειναι σα τους εθελοντες του σκαι που καθαριζουν τα σκατα που πετανε τα πλοια του αλαφουζου

Ναι ρε τύπε, δεν είμαστε κοινωνία αγγέλων.
Παντού όπου υπάρχει χρήμα, υπάρχουν συμφέροντα που σπρώχνουν προς τη μεριά τους.
Τώρα όμως δεν συζητάμε για διαχείρηση, λάθη, συμφέροντα ή παραλήψεις.
Λέμε αν θα υποβάλουμε σε κάτι τον εαυτό μας για προστασία δική μας και του διπλανού μας.
Ε εγώ το έκανα άσχετα αν κονομήσει ο Μπουρλά, πάρει ψήφους ο Κούλης ή διαφημιστεί ο Σκαι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom