Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.667
Πόντοι
606
θα οδηγούσε, αν ήταν πραγματική Καραντίνα, όπως Κίνα. Ναι, μετά από 3 βδομάδες πραγματική Καραντίνα θα είχαμε μηδενίσει
Άρα λοιπόν κατά την άποψή σου και αφού έχεις για πρότυπο τη κινα οι κυβερνώντες εχουν αποτύχει.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Όποιος πληρώνει μπορεί κα να κρίνει
Κ τα λαμόγια εκεί πληρώνονται από εμένα κ όλους μας..
Στον καπιταλισμό πληρώνω για το αποτέλεσμα κ όχι για τα πτυχία τους-----al capone

I envy paranoids. Τhey actually feel people are paying attention to them. :confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.697
Κριτικές
183
Like
43.809
Πόντοι
21.896
I envy paranoids. Τhey actually feel people are paying attention to them. :confused:
Mαλλον δε σε νοιάζει που φορολόγησε κ πληρώνεις αποτυχημένους λοιμοξιολογους..

Vanity deffently my favourite sin

People always think of us as rivals but i was among the very few you liked and even fewer that you respected me.
I remain the only person you envied.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.931
Πόντοι
2.356
Η Βραζιλία μαλακιστηκε και ειχε 290000 θανατους
https://www.google.com/search?q=cor...rome..69i57.7493j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8
η Αργεντινη εκανε ενα απο τα σκληροτερα Lock down στον κοσμο και με τι 1/4 του πληθυσμου της Βραζιλιας ειχε 50000 (αντι 75000)

ηθικό ερωτημα ειναι τι ειναι προτιμότερο οχι θέμα των λοιμοξιολόγων
Ναι ηθικο ειναι

παντως η Αργεντινη απετυχε τοτε διπλα (δεν ηξερα οτι ειχε εφαρμοσει σκληρο λοκνταουν)
εχει 1.200 θανατους ανα εκατομμυριο ενω η Βραζιλια 1.370

Για αυτο εξακολουθω να πιστευω οτι στο ζητημα των νεκρων απο τον κοβιντ ειμαστε ως χωρα πετυχημενη.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Σήμερα ο Ευαγγελισμός έχει εφημερία. Θα έχει 500 εισαγωγές covid.

Και αύριο οι χαζούληδες εδώ θα παίζουν τα γνωστά τροπάρια.

Ας τους ρίξω κι ένα ψέκασμα…



4766_o.jpg
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Κατ αρχην το IQ μου το καθοριζουν τα δυο Πανεπιστημια που τελειωσα και οι 4 γλωσσες που μιλαω.Οχι εσυ.
Δευτερον πρεπει να αποδειξεις η να κρινεις με αναλυση εαν ποσταρω ανοησιες,αυτη ειναι και η απαντηση καποιου που διαφωνει.
Καταλαβαινω οτι (και ετσι ηταν παντα)την δυσκολη θεση που βρισκεσαι λογω ελλειψης γνωσεων,οπως και πολλοι αλλοι, να καταλαβεις τι γραφει ο αλλος και να απαντησεις οποτε ο χαρακτηρισμος του αλλου με καποιο κατα την γνωμη σου υποτιμητικο τιτλο νομιζεις οτι σου δινει δυναμη και οτι εκανες κατι σπουδαιο.
Εγω παραθετω επισημα στοιχεια κρατων τα οποια εσυ τα θεωρεις ανοησιες.Αυτο και αν ειναι ανοησιες.

Τελευταιο,αυτος που ανακαλυψε το κομπιουτερ με το οποιο παιζετε εδω μεσα
το ανακαλυψε μια βρωμοπουστα κατα τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο στην Αγγλια και μειωσε την διαρκεια του κατα δυο χρονια.
Φιλακια αντρακλες.


:happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy:
Όπως σου έγραψε και ο πουτανοβιος κανένα πανεπιστήμιο ή συσώρευση γνώσης δεν ισοδυναμεί ή καθορίζει εξ ορισμού την εξυπνάδα /IQ. Κλασικά άτομα όπως εσύ νιώθουν την ανάγκη να επικαλεστούν τίτλους για να πείσουν για την ορθότητα της άποψης τους.

Η πραγματικότητα είναι ότι τα πτυχία που έχεις, οι γλώσες που μιλάς και τα συγγράμματα που έχεις μαζέψει στη βιβλιοθήκη σου φαίνεται δεν ήταν αρκετά για να σου μάθουν τα βασικά, όπως ας πούμε τη διαφορετική έννοια που έχουν οι λέξεις ανακάλυψη και εφεύρεση.

και αφού καταλαβαίνεις τη δύσκολη θέση που βρίσκομαι λόγω έλλειψης γνώσεων ας θυμηθούμε :

- όταν εμφανίστηκες και έγραψες για αυξηση νεκρών στην Αγγλία μετά τους εμβολιασμούς σε ρώτησα που το στηρίζεις αφού δεν ξέρεις ποιοι από τους θανόντες είχαν εμβολιαστεί, αλλά μετά ...ξέχασες να απαντήσεις να με διαφωτίσεις και μένα. Ας μην αναφερθώ στις αυθαίρετες συσχετίσεις που έκανες στα διαγράμματα που είχες ποστάρει. Και η πλάκα είναι που είχες πάρει τις μετρητοίς το "δεν καταλαβαίνω" που είχαγράψει και καθόσουν και μου έγραφες αναλυτικά τι έδειχναν....:2funny:
- τα ίδια έγραψες και για τους νεκρούς στο Ισραήλ.
- στις ερωτήσεις που σου έκανα σχετικά με τα όσα έγραψες για αεροψεκασμούς πάλι ξέχασες να απαντήσεις. Θα μας κρατήσεις σε αγωνία ; το κοινό του μπου φλέγεται να μάθει τι μας κρύβουν και το ξέρεις μόνο εσύ
- όταν έγραψες κάτι περι βιολογιάς σου απάντησε κατάλληλα ο Νικ1410...βασικά σε τάπωσε αλλά ας μη το κάνουμε θέμα.
-για τους παπούδες που πολεμούσαν στα βαθειά γεράματα στην αρχαιότητα ομολογώ μας θάμπωσες, χαλάλι τα λεφτά που ξόδεψες για τη βιβλιοθήκη
- για όσα έγραψες για τις μάσκες, τι να πω εγώ ο αμόρφωτος, η πραγματικότητα σε επιβεβαιώνει πλήρως καθημερινά σε όλο τον πλανήτη ένα χρόνο τώρα....
- τον Μπόκολο τον έχει αφήσει με την απορία τόσες μέρες σχετικά με αυτό που σε ρώτησε. Θα μας κρατάς σε αγωνία ή θα μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου ; ο Μπόκλος πάντως πιστεύει σε σένα, μην το απογοητεύεις

αφήνω τελευταία την εξυπνάδα που πέταξες σχετικά με υποτιμητικό μου σχόλιο και την αναφορά σου στον Turing. Όπως έχω γράψει και σε άλλους με ενδιαφέρει πραγματικά να διαβάσω οποιαδήποτε άποψη ή ερμηνεία κυρίως αν είναι αντίθετη με την δική μου ή αυτή που θεωρείται ευρέως αποδεκτή. Γι' αυτό άλλωστε μπήκα στον κόπο να σχολιάσω πριν λίγο καιρό αυτό που είχες γράψει για την Αγγλία, ήθελα να δω τον τρόπο σκέψης σου. Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιποι, προσωπικά δεν κρίνω κανέναν που γράφει εδώ μέσα με βάση τις πολιτικές ή όποιες άλλες πεποιθήσεις του, πχ. στη δική σου περίπτωση τις σεξουαλικές. Αυτό που κρίνω και σχολιάζω είναι ο μη ορθολογικός τρόπος που συνδέουν αρκετοί ασύνδετα δεδομένα και πληροφορίες για να φτάσουν στην ερμηνεία που έχουν προαποφασίσει. Όπως καλή ώρα εσύ, τώρα που έκανες και επίκληση των τίτλων δεν έχω καμία αμφιβολία πλέον.

Α, και για τον Turing, δεν ξέρω γιατί τον αναφέρεις. Αν κάνεις τον συνειρμό ότι ο τύπος ήταν ιδιοφυία και ήταν και αδελφή άρα κάποιος άλλος που είναι αδελφή θα είναι και ιδιοφυία....είπαμε συνέχισε να γράφεις, για να σπάμε πλάκα.
Και δεν ξέρω αν μόνο αυτός θεωρείται ότι εφηύρε (και όχι ανακάλυψε :2funny: ) τον σύγχρονο υπολογιστή. Εμένα (που είπαμε είμαι αγράμματος) ο γούγλης μου βγάζει διάφορους
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Αντί να ασχοληθείς με το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ που ανέφερα, της ΠΑΤΑΓΩΔΟΥΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ των προβλέψεων του Ιωαννίδη και αν αναρωτηθείς κι εσύ, για ποιο λόγο τον καλούν συνέχεια, κι ας αποδείχτηκε αναξιόπιστος, μου λες να ακούω Μαγιορκίνη και Εξαδάκτυλο. Ποια είναι άραγε τα κίνητρά σου, και προσπαθείς να οδηγήσεις αλλό τη συζήτηση, εσύ μόνο ξέρεις. Έχουν κάνει κάποιες προβλέψεις τέτοιου είδους οι πιο πάνω που ανέφερες;
Έκανε μια πρόβλεψη ο Τσιόδρας , πόσους νεκρούς θα είχαμε χωρίς το σωτήριο λοκντάουν , δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς γύρω στις 13500 πρέπει να ηταν , αλλά ποτέ δεν θα μάθουμε αν έπεσε μέσα.

Όσο για τους δυο πιό πάνω δεν ξέρω αν έκαναν προβλέψεις.
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Ναι ηθικο ειναι

παντως η Αργεντινη απετυχε τοτε διπλα (δεν ηξερα οτι ειχε εφαρμοσει σκληρο λοκνταουν)
εχει 1.200 θανατους ανα εκατομμυριο ενω η Βραζιλια 1.370

Για αυτο εξακολουθω να πιστευω οτι στο ζητημα των νεκρων απο τον κοβιντ ειμαστε ως χωρα πετυχημενη.

Τάσο η επιτυχία μας είναι σχετική. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχαμε την επιτυχία της πρώτης καραντίνας θα ήμασταν σε πολύ χειρότερη θέση συνολικά. Δυστυχώς στατιστικά στο δεύτερο "γύρο" δεν τα πήγαμε και καλά. αν υπήρχε περισσότερη πολιτική θέληση και πιο έγκαιρη λήψη των μέτρων τον Νοέμβριο τότε θα μπορούσαμε να είμαστε όντως πετυχημένοι.

Βέβαια μία παράμετρος που παραβλέπεται στην κριτική για τα πρόσφατα λοκντάουν (που είναι τέτοια μόνο στην εξαγγελία όχι στην εφαρμογή) είναι η επίδραση της υψηλότερης μετοδοτικότητας της μετάλλαξης που έχει πλέον επικρατήσει.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Ο Ιωαννίδης είχε προβλέψει 10.000 θανάτους από Κόβιντ στις ΗΠΑ. Ανέβηκαν στους 541.000, αν εσύ τον θεωρείς αξιόπιστο, εγώ τον θεωρώ αποτυχημένο https://www.google.com/search?q=dea...30j0i22i30.22124j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Για ελλάδα το ειχε πει αυτο οχι για Αμερικη.
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.945
Like
11.178
Πόντοι
2.606
Μπορεί να βρυκολάκιασε και παλούκωσαν την καρδιά :O
Δε φανταζομαι να πιστευεις οτι αυτο που ειπες ειναι αστειο?ειναι γνωστο σε ολους πως η τεχνη αντιγραφει πραγματικα γεγονοτα....
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.697
Κριτικές
183
Like
43.809
Πόντοι
21.896
Ο (λ) εκλερ (κ) πιστεύει ακόμα στους πεντακόσιους χίλιους δέκα χιλιάδες μέσα στις ΜΕΘ
Αλήθεια στον Άγιο Βασίλη πιστεύει ακόμη;;;;; :rockon: :think: :think: :think: :think:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.444
Κριτικές
36
Like
38.012
Πόντοι
18.565
Στο πρωτο λοκ νταουν τα πηγαμε πολυ καλα επειδη ειμασταν τυχεροι μεσα στην ατυχια του γειτονα. Η Ιταλια με τις χιλιαδες νεκρους ητανε διπλα μας και εμεις φοβηθηκαμε το αγνωστο και τηρησαμε το λοκ νταουν.
Το δευτερο "λοκ νταουν" (το λοκ νταουν σε αυτακια) ομως το πηραμε πολυ ανεμελα.
Πριν απο πολυ καιρο ειχα πει οτι η αντιμετωπιση της πανδημιας επρεπε να ειναι κοινη σε ολη την Ε.Ε.
Ενα 20ημερο, το πολυ 1 μηνας πολυ σκληρο λοκ νταουν, τυπου Κινας σε ολη την Ευρωπη τον Νοεμβρη, με την σωστη προετοιμασια και τωρα ολη η Ευρωπη θα ητανε στο πρασινο. Χωρις εμβολια, χωρις μετρα ακορντεον, χωρις οικονομιες και πολιτες να καταστρεφονται.
Αντ αυτου οι κυβερνωντες προτιμησανε τα εμβολια. Και οτι συνεπαγονται τα μετρα "ακορντεον".
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Στο πρωτο λοκ νταουν τα πηγαμε πολυ καλα επειδη ειμασταν τυχεροι μεσα στην ατυχια του γειτονα. Η Ιταλια με τις χιλιαδες νεκρους ητανε διπλα μας και εμεις φοβηθηκαμε το αγνωστο και τηρησαμε το λοκ νταουν.
Το δευτερο "λοκ νταουν" (το λοκ νταουν σε αυτακια) ομως το πηραμε πολυ ανεμελα.
Πριν απο πολυ καιρο ειχα πει οτι η αντιμετωπιση της πανδημιας επρεπε να ειναι κοινη σε ολη την Ε.Ε.
Ενα 20ημερο, το πολυ 1 μηνας πολυ σκληρο λοκ νταουν, τυπου Κινας σε ολη την Ευρωπη τον Νοεμβρη, με την σωστη προετοιμασια και τωρα ολη η Ευρωπη θα ητανε στο πρασινο. Χωρις εμβολια, χωρις μετρα ακορντεον, χωρις οικονομιες και πολιτες να καταστρεφονται.
Αντ αυτου οι κυβερνωντες προτιμησανε τα εμβολια. Και οτι συνεπαγονται τα μετρα "ακορντεον".
Πρώτο λοκνταουν πηγε καλα σε ολη την Ανατολική Ευρώπη γτ δεν αποτελούσε πόλο έλξης άνθρωπων απο χώρες με φορτίο ιού καθώς και επειδη υπήρχε ο αρχικός ενθουσιασμός/σοβαρότητα π εχει ο ελληνικός λαός όταν κατι ειναι νέο ( και το 21 εγινε επανάσταση και ηταν ολοι μονιασμένοι και κανα δυο χρονια μετα σφάζονταν οι ελληνες μεταξυ τους)

Απο εκει κ έπειτα το χάος. Υπήρχαν τραγικά παραδείγματα απο πολιτικους(Ίκαρια,Πάρνηθα,διαδηλώσεις,χρυσή αυγή)

Αυτο π γινεται τωρα ειναι μια μαλακια κ μισή. Ειναι σαν να εχουμε καραντίνα αλλα δεν εχουμε.

Γαμησε τα,άνοιξε τα ολα και όποιον παρει ο χάρος
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.931
Πόντοι
2.356
Τάσο η επιτυχία μας είναι σχετική. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχαμε την επιτυχία της πρώτης καραντίνας θα ήμασταν σε πολύ χειρότερη θέση συνολικά. Δυστυχώς στατιστικά στο δεύτερο "γύρο" δεν τα πήγαμε και καλά. αν υπήρχε περισσότερη πολιτική θέληση και πιο έγκαιρη λήψη των μέτρων τον Νοέμβριο τότε θα μπορούσαμε να είμαστε όντως πετυχημένοι.

Βέβαια μία παράμετρος που παραβλέπεται στην κριτική για τα πρόσφατα λοκντάουν (που είναι τέτοια μόνο στην εξαγγελία όχι στην εφαρμογή) είναι η επίδραση της υψηλότερης μετοδοτικότητας της μετάλλαξης που έχει πλέον επικρατήσει.
Σχετικα ολα ,συμφωνω.
στην πρωτο κυμα πηγαμε πολυ καλα οπως λες ,στο δευτερο την φαγαμε και στο τριτο αντεχουμε προς το παρον.
Αν δεις τα στατιστικα στην πρωτη καραντινα ολες σχεδον οι δυτικες χωρες ηταν χειροτερα ενω οι ανατολικες πανω κατω τα ιδια με εμας , οι τελευταιες βεβαια οπως Βουλγαρια - Τσεχια - Ουγγαρια το τελευταιο διμηνο τα πανε πολυ χειροτερα και στο διαστημα αυτο εχουν απο οκτω εως δεκα χιλιαδες νεκρους περισσοτερους ,τρομακτικο.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.931
Πόντοι
2.356

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.931
Πόντοι
2.356
Πρώτο λοκνταουν πηγε καλα σε ολη την Ανατολική Ευρώπη γτ δεν αποτελούσε πόλο έλξης άνθρωπων απο χώρες με φορτίο ιού καθώς και επειδη υπήρχε ο αρχικός ενθουσιασμός/σοβαρότητα π εχει ο ελληνικός λαός όταν κατι ειναι νέο ( και το 21 εγινε επανάσταση και ηταν ολοι μονιασμένοι και κανα δυο χρονια μετα σφάζονταν οι ελληνες μεταξυ τους)
Τοτε οταν λεγαμε οτι ειμαστε καλα μας εγραφαν καποιοι σιγα το κατορθωμα , μην βλεπετε τις δυτικες χωρες που ειναι πολυσυχναστες και ο κοσμος ταξιδευει πιο πολυ ... δειτε τις ανατολικες που ειναι περιπου το ιδιο με μας.
Τωρα βεβαια που τα πανε χαλια και αυτες απλα φταιει ο καιρος τους :confused:

Τι να πεις ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom