Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.960
Like
11.197
Πόντοι
2.606
Ο δικηγόρος, αν δεν το είπε από αφέλεια, είναι μέρος των αυλικών του λουδοβίκου και άρα το είπε στα πλαίσια του καθησυχαστικής στάσης που ακολουθεί η Κουλοκυβέρνηση εδώ και 1 χρόνο.
ζαβος ειναι,πεταει λογια στον αερα,γιατι αν πεσει εξω για μια ακομη φορα θα πληρωσει ρητρα????σπρει εντ πρευ ξηγιεται,αν δε βρεξει θα χιονισει!....καποια στιγμη θα πεσει μεσα δε μπορει!
υγ....θυμιζω κουβεντα που εκανε μαζι μου περιπου μεσα οκτ.20.....εγραφε με σθενος και συμφωνουσε απολυτα πως 2ο λοκνταουν ισοδυναμει με αυτοκτονια........3 λοκνταουν μετα θελει ακομα ποιο αυστηρο λοκνταουν ,ενω ο ιδιος -με δυσφορια βεβαια- βλεπει απειρο αριθμο ατομων.......αντε βγαλτε ακρη με τον τυπο!
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.960
Like
11.197
Πόντοι
2.606
Τα χαστούκια και το ξύλο που τα είδες ρε φίλε; Εκτός από το σκηνικό της Ν. Σμύρνης; Και από πρόστιμα μην μασάς, έχουν κόψει 10 και έχουν χαρίσει άλλα 20. Έχω φίλους αστυνομικούς, όμορφα μιλάω
ολοι εχουμε φιλους τυπε,δεν ζουμε σε γυαλα και ναι δεν ειναι ολοι ψυχοπαθεις.....αλλα αν μου γραφεις οτι δεν βλεπεις εδω και 2 χρονια με νδ απειρα περιστατικα βιας καληνυχτα και κουλουμα!
τι θα πει εχουν χαρισει........και αυτα που εχουν κοψει απιστευτα πολλα ειναι!
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
ολοι εχουμε φιλους τυπε,δεν ζουμε σε γυαλα και ναι δεν ειναι ολοι ψυχοπαθεις.....αλλα αν μου γραφεις οτι δεν βλεπεις εδω και 2 χρονια με νδ απειρα περιστατικα βιας καληνυχτα και κουλουμα!
τι θα πει εχουν χαρισει........και αυτα που εχουν κοψει απιστευτα πολλα ειναι!
Μία χαρά λίγα είναι τα κρούσματα της αστυνομικής βίας. Όσον αφορά τα πρόστιμα υπάρχουν και αρρωστοφοβικοί ή κυβερνητικοί αστυνομικοί, μην το ξεχνάμε, όπως σε όλο το δημόσιο τομέα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Η νεολαία μόνο αν τις κόψεις το ινσταγκραμ θα εκραγεί.Για κανέναν άλλο λόγο
Όσο τρέχουν οι οπτικές ίνες, μόνο κάτι αληταραδες σαν τους προχθεσινους θα τα κάνουν μπάχαλο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
ολοι εχουμε φιλους τυπε,δεν ζουμε σε γυαλα και ναι δεν ειναι ολοι ψυχοπαθεις.....αλλα αν μου γραφεις οτι δεν βλεπεις εδω και 2 χρονια με νδ απειρα περιστατικα βιας καληνυχτα και κουλουμα!
τι θα πει εχουν χαρισει........και αυτα που εχουν κοψει απιστευτα πολλα ειναι!
Ούτε εγω βλεπω περιστατικα βιας τύπε, φτανει με την προπαγανδα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Ποτέ δεν θεωρούνταν "γέροι" οι σαρανταρηδες.

Άλλαξαν πολλά σ αυτόν τον αιώνα για τους Έλληνες και γενικά την "δύση".
σου έδωσα αρθρο από εφημερίδα των αρχών του προηγούμενου αιώνα, όπου αναφέρει για τεσσαρακοντούτη γέροντα, κι εσύ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να αρνείσαι το γεγονός. Σου αφιερώνω λοιπόν το παρακάτω τραγούδι.
Καλλιτέχνης: Γούναρης Νίκος Τρίο Κιτάρα
Άλμπουμ:
Συνθέτης:
Σουγιούλ Μιχάλης
Στιχουργός: Τζαβέλλας Γιώργος
Είδος μουσικής: Ελληνικό λαικό
Θεματολογία: Αισιοδοξία
Έτος Κυκλοφορίας: 1953

Όσο ζει ο άνθρωπος, κοίτα, παρατήρησε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε

Αυτά λοιπόν (έτος 1953) για το αν ο 40ρης θεωρούνταν γέρος, ή όχι
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Από πότε μια συγκεκριμένη περιγραφή κάποιου ατόμου, βάσει της φωτογραφίας που ποστάρει ο ίδιος, θεωρείται φοβία; οι φοβίες είναι παθολογίες που έχουν περιγραφεί επιστημονικά. Η λέξη ομοφοβία είναι τεχνητή και δεν σημαίνει τίποτα πραγματικό. Υπάρχει μόνο στα κεφάλια κάποιων ατόμων /ομάδων που έχουν κάποια ατζέντα. Για ποιο λόγο να φοβάται οποιοσδήποτε άνθρωπος ομοφυλόφιλα άτομα;
Για τη Νένα ήταν το σχόλιο,όχι για εσένα.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Μπερδευεις την θνησιμοτητα με την ηλικια.Ποτε δεν θεωρηθηκε ο 40ρης ηλικιωμενος.Αν θυμαμαι καλα ο Λεωνιδας της Σπαρτης στις Θερμοπυλες ηταν 44 ετων.Ο Αγις βασιλευς της Σπαρτης πεθανε σε εκστρατεια στην πρωτη γραμμη
με πληρη οπλισμο (50 κιλα) 80 ετων.Πλατωνας,Αριστοτελης,Διογενης και πολλοι αλλοι πανω απο 80.Ο Σωκρατης πηρε μερος σε μαχη 65 ετων.
Κατά τα άλλα, ισχυρίζεσαι ότι καταλαβαίνει την επιστήμη των εμβολίων, ενώ δεν μπορείς να διαβάσεις ένα άρθρο εφημερίδας. ...Έγραψαν τότε οι εφημερίδες «Ακρόπολις» του Βλ. Γαβριηλίδη και «Χρόνος» του Ι. Διάκου: «Άμαξα από ρυτήρος*** ελαύνουσα παρέσυρε τεσσαρακοντούτη γέροντα. Ο ατυχής γέρων, μεταφερόμενος εις το νοσοκομείον, εξέπνευσεν…» .... Αυτό ήταν το άρθρο κι εσύ μου γράφεις πως μπερδεύω τη θνησιμότητα με την ηλικία. Θα σου αφιερώσω λοιπόν κι ε΄σεν το παρακάτω τραγούδι.

Καλλιτέχνης: Γούναρης Νίκος Τρίο Κιτάρα
Άλμπουμ:
Συνθέτης:
Σουγιούλ Μιχάλης
Στιχουργός: Τζαβέλλας Γιώργος
Είδος μουσικής: Ελληνικό λαικό
Θεματολογία: Αισιοδοξία
Έτος Κυκλοφορίας: 1953
Όσο ζει ο άνθρωπος, κοίτα, παρατήρησε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Και εσυ να το κανεις ποιος στο απαγορευει.Δεν μπορεις να μου το επιβαλλεις ομως.Και για να σου φυγει η καυλα εχω τρεις ιατρικες ειδικοτητες μεταξυ των οποιων Γενετικη.
μα από την αρχή έγραψα πως το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό, άρα δεν έχω καμία διάθεση να το επιβάλλω σε κανένα άτομο. Πληροφόρησέ με λοιπόν κε Καθηγητά της Γενετικής, τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα στον εγκέφαλο ενός άντρα ο οποίος παίρνει γυναικείες ορμόνες
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Άλεξ,σε θέλουμε αντικαταστάτη του Ταραντιλη!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Ποιος Σωκράτης και μαλακίες. Ο Παυσανίας, ο στρατηγός του Μεγαλέξανδρου, πήγε στην εκστρατεία καβάλα στο άλογο πάνω από 80.
Στην αρχαία Ελλάδα οι ηλικίες ήταν:

0-25: παιδί
25-50: νέος
50-80: ώριμος
80+: γέρος

Ο Σωκράτης που λες πήρε μέρος σε μάχη στα 65, γιατί μέχρι να γεράσεις έπρεπε να υπερασπίζεσαι την πόλη σου.
Απλά οι γέροι δεν πήγαιναν στους επιθετικούς πολέμους συνήθως μόνο στους αμυντικούς.

Ο μέσος όρος ηλικίας ανέβηκε γιατί παλιά τα παιδιά πεθαίναν στη γέννα.
Γιαυτό όλοι κάνανε καμια 10αρια για να μείνουν τα μισά.
Άπαξ και πέρναγες την κρίσιμη αυτή περίοδο, η ζωή ήταν πάνω κάτω όπως και σήμερα, αν δεν πέθαινες σε κανένα πόλεμο δηλαδή.

Οι άνθρωποι δε ζούνε περισσότερο.
Πάντα τα ίδια χρόνια ζούσαν.
Έδωσα αρθρο από εφημερίδα των αρχών του προηγούμενου αιώνα, όπου αναφέρει για τεσσαρακοντούτη γέροντα. Σου αφιερώνω λοιπόν το παρακάτω τραγούδι.
Καλλιτέχνης: Γούναρης Νίκος Τρίο Κιτάρα
Άλμπουμ:
Συνθέτης:
Σουγιούλ Μιχάλης
Στιχουργός: Τζαβέλλας Γιώργος
Είδος μουσικής: Ελληνικό λαικό
Θεματολογία: Αισιοδοξία
Έτος Κυκλοφορίας: 1953

Όσο ζει ο άνθρωπος, κοίτα, παρατήρησε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε

Αυτά λοιπόν (έτος 1953) για το αν ο 40ρης θεωρούνταν γέρος, ή όχι
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.432
Like
7.931
Πόντοι
2.356
Το να αναφερονται ενδεικτικα καποια ατομα περασμενων εποχων οτι πεθαναν σε μεγαλη ηλικια δεν λεει τιποτα ... και ο παπους μου που ηταν γεννηθεις το 1880 εφυγε στα 91 (τον προλαβα/θυμαμαι λιγο) ...
Σαν ειδος σαφως δεν ζουμε πιο πολλα χρονια αλλα τον τελευταιο αιωνα λογω της εξελιξης της ιατρικης οπως και της επιστημης γενικα, ολο και περισσοτεροι ανθρωποι καταφερνουν να ζουν περισσοτερα χρονια ανεβαζοντας ετσι τον μεσο ορο.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.522
Like
3.827
Πόντοι
456
Ποιος Σωκράτης και μαλακίες. Ο Παυσανίας, ο στρατηγός του Μεγαλέξανδρου, πήγε στην εκστρατεία καβάλα στο άλογο πάνω από 80.
Στην αρχαία Ελλάδα οι ηλικίες ήταν:

0-25: παιδί
25-50: νέος
50-80: ώριμος
80+: γέρος

Ο Σωκράτης που λες πήρε μέρος σε μάχη στα 65, γιατί μέχρι να γεράσεις έπρεπε να υπερασπίζεσαι την πόλη σου.
Απλά οι γέροι δεν πήγαιναν στους επιθετικούς πολέμους συνήθως μόνο στους αμυντικούς.

Ο μέσος όρος ηλικίας ανέβηκε γιατί παλιά τα παιδιά πεθαίναν στη γέννα.
Γιαυτό όλοι κάνανε καμια 10αρια για να μείνουν τα μισά.
Άπαξ και πέρναγες την κρίσιμη αυτή περίοδο, η ζωή ήταν πάνω κάτω όπως και σήμερα, αν δεν πέθαινες σε κανένα πόλεμο δηλαδή.

Οι άνθρωποι δε ζούνε περισσότερο.
Πάντα τα ίδια χρόνια ζούσαν.
Παρμενίων βρε κορακα ,Παρμενίων.Κανουμε και ασκηση που φερει το ονομα του στον στρατο ,ο Παυσανιας ειναι απο αλλο εργο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Άλεξ,σε θέλουμε αντικαταστάτη του Ταραντιλη!
H αληθεια ειναι οτι μονο ως κυβερνητικο εκπροσωπο με εχω φανταστει ως μελος κυβερνησης.
Η Αριστοτελία ειναι παντως μια χαρα
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
H αληθεια ειναι οτι μονο ως κυβερνητικο εκπροσωπο με εχω φανταστει ως μελος κυβερνησης.
Η Αριστοτελία ειναι παντως μια χαρα
Μπορεί να έχει κι αυτό τη σκοτουρα του αλλά δεν έχει ουσιαστικές ευθύνες για να σε κυνηγάνε μετά με ειδικά δικαστήρια κλπ. Ηθικά μόνο είσαι υπόλογος στην κυβέρνηση και το κόμμα.
Η Πελωνη έχει πολύ χοντρή φωνή :confused:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
σου έδωσα αρθρο από εφημερίδα των αρχών του προηγούμενου αιώνα, όπου αναφέρει για τεσσαρακοντούτη γέροντα, κι εσύ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να αρνείσαι το γεγονός. Σου αφιερώνω λοιπόν το παρακάτω τραγούδι.
Καλλιτέχνης: Γούναρης Νίκος Τρίο Κιτάρα
Άλμπουμ:
Συνθέτης:
Σουγιούλ Μιχάλης
Στιχουργός: Τζαβέλλας Γιώργος
Είδος μουσικής: Ελληνικό λαικό
Θεματολογία: Αισιοδοξία
Έτος Κυκλοφορίας: 1953

Όσο ζει ο άνθρωπος, κοίτα, παρατήρησε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε
μέχρι τα σαράντα του, κι ύστερα μπατίρισε

Αυτά λοιπόν (έτος 1953) για το αν ο 40ρης θεωρούνταν γέρος, ή όχι
Εσύ στηρίζεις την άποψη σου σε αποκόμματα εφημερίδων καθώς και σε ρεμπέτικα και γω στηρίζω την δική μου στο συγγενικό μου, καθώς και στο γύρω περιβάλλον μου!

Δέχομαι ότι αλλιώς έδειχνε ένας σαραντάρης-πενηνταρης το 1950 και αλλιώς το 2021.
Ο παππούς μου απ'τα εβδομήντα που τον γνώρισα μέχρι τα 90 που πέθανε, ήτανε ίδιος και απαράλλαχτος ενώ τώρα τους λες και τζοβενα.

Όμως τις αντοχές που είχε ο παππούς μου στα 80&85 του δύσκολα τις έχει σήμερα ένας 30αρης.

Την τότε εποχή που αναφέρεις, υπήρχε το "γομαρι" το οποίο πήγαιναν να το φορτώσουν ξύλα να ζεσταθεί το σπίτι, δεκάδες χιλιόμετρα μακριά χωρίς να το καβαλάνε μην το κουράσουν,την σήμερον ημέρα μέχρι τα 25 ένας νέος δεν ξέρει την διαφορά απ'τον κάβουρα και το γαλλικό κλειδί, ξέρει όμως τα πάντα περί Xbox playstation, iPhone κλπ.

Η ζωή τότε έτρεχε και έπρεπε πραγματικά να πιάσεις τα ηνία ενώ σήμερα ακόμη και ο πρωθυπουργός της Ελλάδας εν έτη 202 στο διάγγελμά του είπε να μείνουμε όλοι ξάπλα στους καναπέδες μας και να βλέπουμε νετφλιξ.

Τότε κάποιος οικογενειάρχης αγχωνοταν εάν είχε συνεχόμενη κακοκαιρία και πέθαιναν τα ζωντανά και σήμερα αγχώνεται γιατί δεν "φορτώνει" το ίντερνετ και κολλάει.
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
ολοι εχουμε φιλους τυπε,δεν ζουμε σε γυαλα και ναι δεν ειναι ολοι ψυχοπαθεις.....αλλα αν μου γραφεις οτι δεν βλεπεις εδω και 2 χρονια με νδ απειρα περιστατικα βιας καληνυχτα και κουλουμα!
τι θα πει εχουν χαρισει........και αυτα που εχουν κοψει απιστευτα πολλα ειναι!
Καλά τι ψάχνεις τώρα με τα πωρωμένα καραντινοπρεζάκια που αν χαλαρώσουν τα μέτρα θα πάθουν κατάθλιψη.
Τους λέμε πως έχουν εκτοξευτεί οι αυτοκτονίες και μέρα παρα μέρα βρίσκουν και έναν κρεμασμένο και αυτοί δεν βλέπουν τίποτα.
Ασε που άλλοι έβαζαν στοιχεία πως έχουν μειωθεί οι αυτοκτονίες μέσα στη καραντίνα ακόμα και στην Ιαπωνία την ώρα που η χώρα κάνει ...υπουργείο μοναξιάς μετά την ραγδαία αύξηση των αυτοκτονιών.
 
Τελευταία τροποποίηση:

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
H αληθεια ειναι οτι μονο ως κυβερνητικο εκπροσωπο με εχω φανταστει ως μελος κυβερνησης.
Η Αριστοτελία ειναι παντως μια χαρα
Αλίμονο τύπε, όλοι άριστοι είναι σε αυτή την κυβέρνηση.:confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom