Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Εσύ στηρίζεις την άποψη σου σε αποκόμματα εφημερίδων καθώς και σε ρεμπέτικα και γω στηρίζω την δική μου στο συγγενικό μου, καθώς και στο γύρω περιβάλλον μου!

Δέχομαι ότι αλλιώς έδειχνε ένας σαραντάρης-πενηνταρης το 1950 και αλλιώς το 2021.
Ο παππούς μου απ'τα εβδομήντα που τον γνώρισα μέχρι τα 90 που πέθανε, ήτανε ίδιος και απαράλλαχτος ενώ τώρα τους λες και τζοβενα.

Όμως τις αντοχές που είχε ο παππούς μου στα 80&85 του δύσκολα τις έχει σήμερα ένας 30αρης.

Την τότε εποχή που αναφέρεις, υπήρχε το "γομαρι" το οποίο πήγαιναν να το φορτώσουν ξύλα να ζεσταθεί το σπίτι, δεκάδες χιλιόμετρα μακριά χωρίς να το καβαλάνε μην το κουράσουν,την σήμερον ημέρα μέχρι τα 25 ένας νέος δεν ξέρει την διαφορά απ'τον κάβουρα και το γαλλικό κλειδί, ξέρει όμως τα πάντα περί Xbox playstation, iPhone κλπ.

Η ζωή τότε έτρεχε και έπρεπε πραγματικά να πιάσεις τα ηνία ενώ σήμερα ακόμη και ο πρωθυπουργός της Ελλάδας εν έτη 202 στο διάγγελμά του είπε να μείνουμε όλοι ξάπλα στους καναπέδες μας και να βλέπουμε νετφλιξ.

Τότε κάποιος οικογενειάρχης αγχωνοταν εάν είχε συνεχόμενη κακοκαιρία και πέθαιναν τα ζωντανά και σήμερα αγχώνεται γιατί δεν "φορτώνει" το ίντερνετ και κολλάει.
τα άρθρα των εφημερίδων και τα τραγούδια αποτύπωναν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ της εποχής. Τώρα γιατί υποστηρίζεις σοβαρά πως ο 40ρης των αρχών του προηγούμενου αιώνα, ο οποίος δούλευε από 8 χρονών σε χειρονακτικές εργασίες, τρεφόταν άσχημα, μεγάλωνε σε σπίτι χωρίς θέρμανση, έπινε νερό από πηγάδια αμφιβόλου καθαριότητας, είχε την όψη ενός σημερινού 40ρη ο οποίος δουλεύει σε κλιματιζόμενο γραφείο από 25 χρονών (γιατί μέχρι τότε σπούδαζε), μετακινείται είτε με ΜΜΜ, είτε με δικό του ΙΧ / Μοτοσυκλέτα, τρέφεται καλύτερα, ζει σε κλιματιζόμενο σπίτι και πίνει νερό από το δίκτυο τη ΕΥΔΑΠ είναι απορίας άξιο. Για να σπουδάσω δούλευα οικοδομή και θυμάμαι σαν να ήταν χθες τα πρόσωπα των 40ρηδων εργατών. Γεμάτα ρυτίδες και με όψη κουρασμένη, οι περισσότεροι με προβλήματα στη Σπονδυλική τους στήλη. Αν έβαφα τα μαλλιά μου, σήμερα, στα 60 μου, θα φαινόμουν νεότερος από αυτούς. Δε άλλαξαν τα γονίδιά μας σε μια γενιά. Οι συνθήκες άλλαξαν που έγιναν μαγικές για όλους μας
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
τα άρθρα των εφημερίδων και τα τραγούδια αποτύπωναν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ της εποχής. Τώρα γιατί υποστηρίζεις σοβαρά πως ο 40ρης των αρχών του προηγούμενου αιώνα, ο οποίος δούλευε από 8 χρονών σε χειρονακτικές εργασίες, τρεφόταν άσχημα, μεγάλωνε σε σπίτι χωρίς θέρμανση, έπινε νερό από πηγάδια αμφιβόλου καθαριότητας, είχε την όψη ενός σημερινού 40ρη ο οποίος δουλεύει σε κλιματιζόμενο γραφείο από 25 χρονών (γιατί μέχρι τότε σπούδαζε), μετακινείται είτε με ΜΜΜ, είτε με δικό του ΙΧ / Μοτοσυκλέτα, τρέφεται καλύτερα, ζει σε κλιματιζόμενο σπίτι και πίνει νερό από το δίκτυο τη ΕΥΔΑΠ είναι απορίας άξιο. Για να σπουδάσω δούλευα οικοδομή και θυμάμαι σαν να ήταν χθες τα πρόσωπα των 40ρηδων εργατών. Γεμάτα ρυτίδες και με όψη κουρασμένη, οι περισσότεροι με προβλήματα στη Σπονδυλική τους στήλη. Αν έβαφα τα μαλλιά μου, σήμερα, στα 60 μου, θα φαινόμουν νεότερος από αυτούς. Δε άλλαξαν τα γονίδιά μας σε μια γενιά. Οι συνθήκες άλλαξαν που έγιναν μαγικές για όλους μας

Καμια συνθηκη δεν ειναι μαγικη!Ειναι διαφορετικα πια,το δεχομαι,μαγικα δεν το δεχομαι.

Ο γονιος του 1940 "βαρουσε" μεχρι να βγαλει αγορια τα οποια εστελνε σε δουλειες να προσφερουν στο σπιτι,ειχε δλδ "αμισθι υπαλληλους" αντιθετα απ τα κοριτσια τα οποια "παντρευε με συνοδεια προικας" για να τα ξεφορτωθει.

Η μαγεια σου σημερα,φτανει αρκετους νεους στα ψυχοφαρμακα ή μελλοντικους σαρανταρηδες καρκινοπαθεις γιατι δεν "καταφεραν" να πιασουν το "ονειρο",δλδ μια καλη δουλεια,ενα καλο αυτοκινητο και μια οικογενεια,οτι δλδ και οι Αμερικανοι!
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.798
Like
14.539
Πόντοι
3.656
Καμια συνθηκη δεν ειναι μαγικη!Ειναι διαφορετικα πια,το δεχομαι,μαγικα δεν το δεχομαι.

Ο γονιος του 1940 "βαρουσε" μεχρι να βγαλει αγορια τα οποια εστελνε σε δουλειες να προσφερουν στο σπιτι,ειχε δλδ "αμισθι υπαλληλους" αντιθετα απ τα κοριτσια τα οποια "παντρευε με συνοδεια προικας" για να τα ξεφορτωθει.

Η μαγεια σου σημερα,φτανει αρκετους νεους στα ψυχοφαρμακα ή μελλοντικους σαρανταρηδες καρκινοπαθεις γιατι δεν "καταφεραν" να πιασουν το "ονειρο",δλδ μια καλη δουλεια,ενα καλο αυτοκινητο και μια οικογενεια,οτι δλδ και οι Αμερικανοι!
ΟΚ. Γνωρίζεις ότι οι παππούδες μας δούλευαν από ήλιο σε ήλιο, σε χειρωνακτικές δουλειές, χωρίς σύνταξη και Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ότι αρκούσε να μην πέσει μια βρχή και η σοδειά να καταστραφεί, ότι για να ζεσταθούν / μαγειρέψουν έπρεπε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κόβουν τόνους ξύλα κάθε χρόνο, ότι έκαναν το θέρισμα με δρεπάνια, το όργωμα με μουλάρια, έτρωγαν κρέας 2 φορές το χρόνο, κι όχι όλοι τους, ότι τα μισά παιδιά πέθαιναν από διάφορες αιτίες, ότι δεν υπήρχε η έννοια των διακοπών κι όμως θεωρείς πως η σημερινή ζωή που ζούμε δεν είναι μαγική μπροστά σε αυτή, φανερώνει πολλά για το χαρακτήρα σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

k1k2k3k4

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2014
Μηνύματα
170
Κριτικές
3
Like
200
Πόντοι
1
H αληθεια ειναι οτι μονο ως κυβερνητικο εκπροσωπο με εχω φανταστει ως μελος κυβερνησης.
Η Αριστοτελία ειναι παντως μια χαρα
Αυτο ειναι το μικρο της ονομα; Πολυ σπανιο. Δεν το ειχα ξανακουσει.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
ΟΚ. Γνωρίζεις ότι οι παππούδες μας δούλευαν από ήλιο σε ήλιο, σε χειρωνακτικές δουλειές, χωρίς σύνταξη και Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ότι αρκούσε να μην πέσει μια βρχή και η σοδειά να καταστραφεί, ότι για να ζεσταθούν / μαγειρέψουν έπρεπε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κόβουν τόνους ξύλα κάθε χρόνο, ότι έκαναν το θέρισμα με δρεπάνια, το όργωμα με μουλάρια, έτρωγαν κρέας 2 φορές το χρόνο, κι όχι όλοι τους, ότι τα μισά παιδιά πέθαιναν από διάφορες αιτίες, ότι δεν υπήρχε η έννοια των διακοπών κι όμως θεωρείς πως η σημερινή ζωή που ζούμε δεν είναι μαγική μπροστά σε αυτή, φανερώνει πολλά για το χαρακτήρα σου

Η αλήθεια είναι ότι πρίν κάποια χρόνια συμφωνούσα με τις απόψεις σου, όμως όταν είδα σε τι θέματα προσκολλάται ένας νέος "σαράντα" χρονών όπως λες της σημερινής εποχης με έναν "παππού" σαράντα χρονών του χθές,θα μ επιτρέψεις να έχω την άποψη που έχω.

Είναι όπως μια εργαζόμενη μητέρα του 2021 με μια "οικοκυρά" του 1940! Η γιαγιά μου που ήταν αγράμματη ήταν πολύ πιο ανθρώπινη απ'την -χ- σημερινή μητέρα με πέντε μεταπτυχιακά και διευθυντική θέση.

Εάν στα μάτια σου φανερώθηκε ο χαρακτήρας μου, προσωπικά στα παπάρια μου για τον δικό σου και του καθενός τον χαρακτήρα.

Εγώ για μένα έχω βγάλει το δικό μου πόρισμα καθώς και για πέντε έξι άτομα που μου είναι και τους είμαι χρήσιμος.

Γενικότερα αυτές τις απόψεις που τσαμπουνας εσύ,το και καλά αυξημένο προσδόκιμο ζωής,τις σούπερ ντουπερ συνθήκες που λες εσύ, έρχεται η σημερινή κυβέρνηση (κάθε χώρας όχι απαραίτητα η ελληνική) και μας κλείνει σπίτια μας γιατί είμαστε ανυπάκουοι, ενώ οι παλιοί και ταλαιπωρημένοι για σένα άνθρωποι είχαν την περηφάνια τους σε υψηλά επίπεδα για να δέχονται τέτοιες καταστάσεις.

Γι αυτό και την σημερινή ημέρα δεν γεννώνται ήρωες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Καλά τι ψάχνεις τώρα με τα πωρωμένα καραντινοπρεζάκια που αν χαλαρώσουν τα μέτρα θα πάθουν κατάθλιψη.
Τους λέμε πως έχουν εκτοξευτεί οι αυτοκτονίες και μέρα παρα μέρα βρίσκουν και έναν κρεμασμένο και αυτοί δεν βλέπουν τίποτα.
Ασε που άλλοι έβαζαν στοιχεία πως έχουν μειωθεί οι αυτοκτονίες μέσα στη καραντίνα ακόμα και στην Ιαπωνία την ώρα που η χώρα κάνει ...υπουργείο μοναξιάς μετά την ραγδαία αύξηση των αυτοκτονιών.
Δεν υπαρχει καμία αυξηση των αυτοκτονιων.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτο ειναι το μικρο της ονομα; Πολυ σπανιο. Δεν το ειχα ξανακουσει.
Αριστοτελία ήταν και η εισαγγελέας στην δίκη της Τοπαλουδη
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Διαβάζουμε σήμερα στην Καθημερινή άποψη του γιατρού κ. Χριστόφορου Ολύμπιου:

Για τους αρνητές των εμβολίων (και μάλιστα σε καιρό πανδημίας) τα νέα εξακολουθούν να είναι σκληρά, αδυσώπητα και ανελέητα. Εχουμε τα πρώτα επιδημιολογικά δεδομένα από 350.000 συμπολίτες μας που εμβολιάστηκαν μέχρι τις 2 Μαρτίου. Εχοντας λοιπόν σαν χώρα λίγο πάνω από 200.000 κρούσματα επί σχεδόν 10.000.000 πληθυσμού, το ποσοστό των κρουσμάτων είναι της τάξης του 2%. Αρα επί 350.000 πολιτών, αν δεν είχαν εμβολιαστεί, θα περιμέναμε 7.000 κρούσματα (350.000χ2%=7.000). Πόσοι νόσησαν μετά τον εμβολιασμό και με τις 2 δόσεις; Μόνο 450 συμπολίτες μας.
Μπορείτε να βρείτε το χοντροειδές του λάθος; Επιστρέφω σε λίγο με τη λύση του quiz :-)

(μη με κατηγορήσετε ότι πάω γυρεύοντας να βρω γιατρούς-περιπτώσεις, αυτοί έχουν κατακλύσει όλες τις εφημερίδες, τυχαία έπεσα πάνω του)
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.517
Like
21.886
Πόντοι
5.006
Η αλήθεια είναι ότι πρίν κάποια χρόνια συμφωνούσα με τις απόψεις σου, όμως όταν είδα σε τι θέματα προσκολλάται ένας νέος "σαράντα" χρονών όπως λες της σημερινής εποχης με έναν "παππού" σαράντα χρονών του χθές,θα μ επιτρέψεις να έχω την άποψη που έχω.

Είναι όπως μια εργαζόμενη μητέρα του 2021 με μια "οικοκυρά" του 1940! Η γιαγιά μου που ήταν αγράμματη ήταν πολύ πιο ανθρώπινη απ'την -χ- σημερινή μητέρα με πέντε μεταπτυχιακά και διευθυντική θέση.

Εάν στα μάτια σου φανερώθηκε ο χαρακτήρας μου, προσωπικά στα παπάρια μου για τον δικό σου και του καθενός τον χαρακτήρα.

Εγώ για μένα έχω βγάλει το δικό μου πόρισμα καθώς και για πέντε έξι άτομα που μου είναι και τους είμαι χρήσιμος.

Γενικότερα αυτές τις απόψεις που τσαμπουνας εσύ,το και καλά αυξημένο προσδόκιμο ζωής,τις σούπερ ντουπερ συνθήκες που λες εσύ, έρχεται η σημερινή κυβέρνηση (κάθε χώρας όχι απαραίτητα η ελληνική) και μας κλείνει σπίτια μας γιατί είμαστε ανυπάκουοι, ενώ οι παλιοί και ταλαιπωρημένοι για σένα άνθρωποι είχαν την περηφάνια τους σε υψηλά επίπεδα για να δέχονται τέτοιες καταστάσεις.

Γι αυτό και την σημερινή ημέρα δεν γεννώνται ήρωες

σε εποχες τεμπεληδων της εφορης κοιλαδας, παντοτε παρατηρειται συψη...
ειναι σαν τους γονους των εφοπλιστων και των δισεκατομμυριουχων που πεθαινουν απο κοκα στα 30 ή παιρνουν τονους ψυχοφαρμακα....
παντως οι συνθηκες ζωης και το βιοτικο επιπεδο εχει βελτιωθει ασυγκριτα σε σχεση με πριν 50-60 χρονια....
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Τύπε εγώ που δεν είμαι ζαιος και θέλω να διαμαρτυρηθώ, τι προτείνεις; Εικονική διαδήλωση στο σπίτι μου με live μετάδοση στο youtube;
Τυπε, κατά τις υποδείξεις των ειδικών, κάτσε σπίτι γιατί έχουμε υψηλή μεταδοτικότητα κορονοιου.Πληρωσε τους φόρους σου, κατά τις περσινές υποδείξεις του Α.Γεωργιαδη επειδή η χώρα έχει έλλειμμα και ότι νεότερο θα σας ειδοποιήσουμε
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
σε εποχες τεμπεληδων της εφορης κοιλαδας, παντοτε παρατηρειται συψη...
ειναι σαν τους γονους των εφοπλιστων και των δισεκατομμυριουχων που πεθαινουν απο κοκα στα 30 ή παιρνουν τονους ψυχοφαρμακα....
παντως οι συνθηκες ζωης και το βιοτικο επιπεδο εχει βελτιωθει ασυγκριτα σε σχεση με πριν 50-60 χρονια....
Εγώ έχω μείνει σε άλλη εποχή, χάριν όμως της συζήτησης θα συμφωνήσω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Διαβάζουμε σήμερα στην Καθημερινή άποψη του γιατρού κ. Χριστόφορου Ολύμπιου:


Μπορείτε να βρείτε το χοντροειδές του λάθος; Επιστρέφω σε λίγο με τη λύση του quiz :-)

(μη με κατηγορήσετε ότι πάω γυρεύοντας να βρω γιατρούς-περιπτώσεις, αυτοί έχουν κατακλύσει όλες τις εφημερίδες, τυχαία έπεσα πάνω του)
Οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι μονο 200.000 τα πραγματικα κρουσματα αλλά απλώς τοσα εχουν μετρηθει?
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.626
Like
27.870
Πόντοι
5.506
θα εχει πολυ πλακα οταν με τοσα κρουσματα θα ανοιξουν την αγορα και οι κυβερνητικοι εδω θα το ριξουν στην κωλοτουμπα οτι δεν χρειαζεται λοκνταουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.477
Κριτικές
7
Like
3.209
Πόντοι
786
Δεν υπαρχει καμία αυξηση των αυτοκτονιων.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αριστοτελία ήταν και η εισαγγελέας στην δίκη της Τοπαλουδη
αυτή είχε καβαλήσει το καλάμι, ακατάλληλη
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Δεν υπαρχει καμία αυξηση των αυτοκτονιων.
Μη με κάνεις να ποστάρω ένα σεντόνι συνδέσμους με αυτοκτονίες μεσα στο 2021.
Αλλά από εδώ και πέρα θα το παρακολουθώ στην ειδησεογραφία και θα ενημερώνω.Για να μην σε αγριέψω δεν ξεκινάω από σήμερα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Διαβάζουμε σήμερα στην Καθημερινή άποψη του γιατρού κ. Χριστόφορου Ολύμπιου:


Μπορείτε να βρείτε το χοντροειδές του λάθος; Επιστρέφω σε λίγο με τη λύση του quiz :-)

(μη με κατηγορήσετε ότι πάω γυρεύοντας να βρω γιατρούς-περιπτώσεις, αυτοί έχουν κατακλύσει όλες τις εφημερίδες, τυχαία έπεσα πάνω του)
Αυτός ο Χριστόφορος Ολυμπίου έχει γαμήσει ποτε στη ζωή του; :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom