Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456

(περιληπτικά, ο Τσίπρας περιγράφει τι σημαίνει "δημοκρατία" στην "μετά-covid" εποχή)
Αξίζει να το διαβάσετε για να καταλάβετε την κατάντια της "δημοκρατίας" στη χώρα μας.


Μερικά highlights:
Στο πλαίσιο των γενικότερων έκτακτων μέτρων κοινωνικής αποστασιοποίησης που επέβαλε η αντιμετώπιση της πανδημίας, συμφωνήσαμε όλοι μέρος της κοινοβουλευτικής διαδικασίας να διεξαχθεί υπό καθεστώς εκτάκτων συνθηκών. Αποδεχθήκαμε έτσι, εξ ανάγκης, οι συζητήσεις να διεξάγονται με περιορισμένο αριθμό βουλευτών, καθώς και οι ψηφοφορίες να διεξάγονται χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία τους, που στην πραγματικότητα σημαίνει ότι οι βουλευτές εξουσιοδοτούν για τη ψήφο τους τις γραμματείες των κοινοβουλευτικών ομάδων.
:2funny::2funny::2funny:
Αναφέρομαι τέλος, στο γεγονός ότι οι βουλευτές πολύ συχνά καλούνται να αντιμετωπίσουν καταιγισμό σχεδίων νόμων αλλά και ρουσφετολογικών τροπολογιών, προφανώς επ αφορμή και όχι εξ αιτίας της ανάγκης αντιμετώπισης του κορονοϊού, εξαναγκαζόμενοι να εκτελούν τα καθήκοντά τους εξ αποστάσεως και πολλές φορές χωρίς να μπορούν να κάνουν χρήση των γραφείων τους.
Κάτι τέτοια έκαναν και στη Δανία, μόνο που εκεί το δημοσίευσαν κιόλας και το μάθαμε. Εδώ συνένοχοι στο πραξικόπημα όλοι τους. Τώρα το θυμήθηκε ο Τσίπρας που τα χάλασαν στη μοιρασιά.
Προφανώς τα κοινοβούλια ανήκουν πλέον στην "παλιά κανονικότητα", τι το λιβανίζουμε :confused:

 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
αυτο παλι που βαφτιζουν τις κακοκαιριες με ονοματα τι μαλακια?
λες και στο πουτσο μας αν μας παγωσει η μηδεια η κατρινα κλπ κλπ
"Αυτή και μόνο είναι η ρίζα από όπου ξεπετιέται ένας τύραννος: όταν εμφανίζεται για πρώτη φορά είναι ο προστάτης."
(Πλάτων)
 

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Kyriakos29 έχει καταπιεί αμάσητες όλες τις ανοησίες που κυκλοφορούν, τις έχει χωνέψει και τώρα προσπαθει να τις πουλήσει βάζοντας και λίγη σάλτσα δική του. Αυτό το άτομο ψηφίζει. Και κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Κακώς.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
η ανοσία αγέλης πότε επετεύχθηκε στη Σουηδία; (δεν είσαι ο πρώτος που το επικαλείται πάντως....) Στο Worldmeter λέει 620.000 κρούσματα μέχρι τώρα σε 10 εκ πληθυσμό :think:
δεν πιστεύω να μου πεις ότι τα πραγματικά είναι δεκαπλάσια...
Γιατί, εσύ πόσα νομίζεις ότι είναι τα κρούσματα; Όσα δηλώνονται στα τεστ;
Δες πόσα είναι τα ποσοστά των ασυμπτωματικών (από μελέτες, Φαουτσί κλπ.). Βάλε επίσης και πόσοι το περνάνε στο πόδι χωρίς να πάνε να κάνουν τεστ. Δεκαπλάσια κρούσματα τουλάχιστον από τα καταγεγραμμένα έχει ήδη δηλώσει και η Λινού για την Ελλάδα αν θυμάμαι καλά.

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.905
Κριτικές
16
Like
14.739
Πόντοι
6.515
Οι :erection: άρχισαν να ξεπερνούν το φοβο του κοβιτ
Σε γαμο χοτελι στα νότια πολυς κόσμος το απομεσημερο :confused:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Κορωνοϊός: Πώς Αλβανοί περνούν τα σύνορα και νοσηλεύονται στο Νοσοκομείο Ιωαννίνων
Φρίξος Δρακοντίδης
18/02/2021, 15:18 70

Στο «κόκκινο» από χθες τα Ιωάννινα, αναμένεται η επιβολή αυστηρότερων μέτρων - Το σύνολο των ασθενών στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας των νοσοκομείων των Ιωαννίνων προέρχεται από την Αλβανία, λέει ο περιφερειάρχης Ηπείρου, σημειώνοντας ότι η επιβολή αυστηρότερων μέτρων θα προκαλέσει περισσότερα προβλήματα
Στις αθρόες διακομιδές ασθενών με κορωνοϊό από την Αλβανία αποδίδει σε μεγάλο βαθμό το γεγονός ότι τα Γιάννενα μπήκαν από χθες στη ζώνη των «κόκκινων» περιοχών, ο περιφερειάρχης Ηπείρου, Αλέκος Καρχιμάνης.



Μαθαν πως πηδι@μαστε πλακωσαν και οι γυφτοι

Εισαγωγη κοροιδοιου απο επιτελικο κρατος κουλη
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.341
Κριτικές
1
Like
35.406
Πόντοι
6.256



Καχριμάνης: Οι διακομιδές από την Αλβανία επηρεάζουν την επιδημιολογική εικόνα των Ιωαννίνων

με κουλη πρωθυπουργο ολα θα συμβουν γιατι ειναι ξεπουλημενος















 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Καχριμάνης: Οι διακομιδές από την Αλβανία επηρεάζουν την επιδημιολογική εικόνα των Ιωαννίνων

με κουλη πρωθυπουργο ολα θα συμβουν γιατι ειναι ξεπουλημενος

Οι Σκοπιανοί αδελφοί μας ακόμη να έρθουν; :confused:
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456

Δεκαπλάσια από τα επίσημα τα κρούσματα στην Ουχάν

Πάντως, πρέπει να σημειωθεί ότι οι επιστήμονες μοιάζουν να συμφωνούν ότι και στη Δύση ο αριθμός των πραγματικών κρουσμάτων είναι κατά πολύ μεγαλύτερος όσων ανιχνεύονται μέσω των τεστ.
Δε βρήκα πρόχειρη τη δήλωση της Λινού, αλλά όπως θα αρχίζεις να υποψιάζεσαι σιγά σιγά μιας και μπήκες σε αυτό το θρεντ, η κατάσταση διαφέρει από αυτό που παρουσιάζει η τηλεόραση. :wink:
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Δε βρήκα πρόχειρη τη δήλωση της Λινού, αλλά όπως θα αρχίζεις να υποψιάζεσαι σιγά σιγά μιας και μπήκες σε αυτό το θρεντ, η κατάσταση διαφέρει από αυτό που παρουσιάζει η τηλεόραση. :wink:

Η τηλεόραση είναι μία εικόνα της πραγματικότητας και πολύ συχνά μία εικόνα παραμορφωμένη ή κατασκευασμένη ανάλογα με το ποιος εκπέμπει και γιατί.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.434
Like
7.939
Πόντοι
2.356
Αυτο με την Σουηδια παντως τωρα που το ξαναβλεπω ...
παιζει να ειναι η πρωτη χωρα παγκοσμιως σε νεκρους ανα εκατομμυριο σε συναρτηση με την πυκνοτητα πληθυσμου ,ασχετως λοκνταουν η οχι για τις υπολοιπες χωρες

Μπορει δεν το ελεγξα αλλα μου φανταζει πολυ πιθανο :confused:

Έχει και το μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής όμως και τους ξέφυγε η κατάσταση στους οίκους ευγηρίας.
ΔΕΝ πρέπει να συγκρίνουμε χώρες, είναι λάθος διότι κάθε χώρα και έθνος έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα.

Έχω ζήσει Σουηδία και γνωρίζω. Παρότι έχει ίσως το καλύτερο σύστημα υγείας με ατελείωτες δωρεάν παροχές, δεν τα κατάφεραν καλά στο πρώτο κύμα. Η Σουηδία δεν θα έκανε ποτέ λοκνταουν διότι δεν της επιτρέπει το σύνταγμα της, το έγραψα τις προάλλες.
Πάντως στα ΜΜΜ ποτέ δεν στριμωχτηκα στην Σουηδία με κάποιον άλλον, ούτε στις ώρες αιχμής. Πως τα καταφέρνουν και δουλεύουν όλα ρολόι; Είναι στην ιδιοσυγκρασια τους και εμπιστεύονται τους πολιτικούς τους οι οποίοι όμως εφαρμόζουν κατά γράμμα το σύνταγμα και τους νόμους του κράτους. Δεν υπάρχει εκεί το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;"...
Δεν διαφωνω εδω αλλα πεστο σε αυτους που εκαναν συγκριση την Σουηδια με την Πορτογαλια :confused:
εγω προτιμησα την Νορβηγια που οι ευαισθητοι δημοκρατικα σουηδοι στην κυριολεξια τα σκατωσαν συγκρινομενοι με τους Βικινγκς αδερφους τους ...
τι επαθαν οι νορβηγοι η οι δανοι ας πουμε που εφαρμοσαν μερικο η ολικο λοκνταουν για ορισμενα χρονικα διαστηματα ... διαλυθηκαν οικονομικο - κοινωνικα η αυτοκτονησαν οι πολιτες τους?
Δεν νομιζω ,τουναντιον εσωσαν μερικες χιλιαδες ανθρωπινες ζωες ... εαν αυτο θεωρειται λιγο παω πασο :confused:

 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Παρακολουθώ στο κανάλι της NASA την αποστολή Perseverance Rover στον Άρη.

Άσχετο βέβαια με το παρόν thread, αλλά το γράφω για να έχουν την ευκαιρία οι ψεκασμένοι συνωμοσιολόγοι να γράψουν : «Έλα μωρέ τώρα… όλα αυτά που βλέπεις γυρίζονται στην Area 69 σε green box….». :grin:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.434
Like
7.939
Πόντοι
2.356
Χαχα το ιδιο παρακολουθω :grin:
Ιστορικες στιγμες ... πρωτη φορα προσεδαφιση στον Αρη σε live μεταδοση για εμας τους κοινους θνητους
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Παρακολουθώ στο κανάλι της NASA την αποστολή Perseverance Rover στον Άρη.

Άσχετο βέβαια με το παρόν thread, αλλά το γράφω για να έχουν την ευκαιρία οι ψεκασμένοι συνωμοσιολόγοι να γράψουν : «Έλα μωρέ τώρα… όλα αυτά που βλέπεις γυρίζονται στην Area 69 σε green box….». :grin:

Αφοδευσε η φορας εν τω αλωνιω χλεχλε
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Παρακολουθώ στο κανάλι της NASA την αποστολή Perseverance Rover στον Άρη.

Άσχετο βέβαια με το παρόν thread, αλλά το γράφω για να έχουν την ευκαιρία οι ψεκασμένοι συνωμοσιολογεί να γράψουν : «Έλα μωρέ τώρα… όλα αυτά που βλέπεις γυρίζονται στην Area 69 σε green box….». :grin:

Αφου τους είναι εφικτό να πάνε στον Άρη , στην σελήνη γιατί δεν ξαναπήγανε ; Εχουν περάσει 50 χρόνια , μάλλον σκοπεύουν να πανε στα 100 χρόνια ; :think:

Επίσης μια σκέψη που είχα , τόσοι δορυφόροι τριγυρνάνε ... δεν θα μπορούσαν να στείλουν έναν απο δαύτους στην σελήνη και να στέλνουν εικόνα στην γή ; Δεν έχω ιδέα αν είναι εφικτό αυτό η όχι ... αλλά αν είναι και το έκαναν , νομίζω πως θα πείθονταν και οι πλέον δύσπιστοι , η τουλάχιστον οι περισσότεροι απο αυτούς ... αν και πάλι μάλλον θα μπορούσαν να πουν για green box :confused:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.081
Like
22.811
Πόντοι
5.506
Ποιος είναι αυτός που μετράει κ ξέρει το ποσοστό ρίσκου αν εγω αρρωστησω από κοβιντ;;κ αν είναι εγώ να αρρωστήσω και να απεβίωσε κάτω από 0,05 τοις χιλίοις τότε γιατί είμαι υποχρεωμένος να είμαι κλειδωμένος για χάρη κάποιου που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες
Φυσικά θα μου πείτε είναι κοινωνικό το θέμα
Ο ίδιος όμως που έχει παραπάνω ποσοστό από εμένα για να νοσήσει κ να πεθάνει έκανε κινήσει να αποζημιώσει εμένα;;;;;;τον άνεργο;;;
Κ ποιο ωμά να το πω; Όλοι οι φίλοι της καραντινας κ πχ σύλλογος συνταξιούχων ή δημοσίων υπαλλήλων είπαν ,,,,,,ορίστε άνεργες οδό κρατά η καραντίνα πάρε τη μισή σύνταξη

Ασφαλώς κ κανένας
Οπότε αφού αυτοί δεν νοιάζονται για μένα το νέο τον άνεργο τότε γιατί εγώ να νοιαστω για αυτός κ να στερούμαι τα νιάτα μου;;

Ρητορικά ερωτήματα ενός πχ ανεργου
Κοιτα,χωρις να θελω να διαφωνησω ή να λογομαχησω μαζι σου,θα σου πω οτι τρεις μηνες μετα την αναρρωση απο κοβιντ και η προχθεσινη αξονικη που μου συνεστησε το Σωτηρια που νοσηλευτηκα προληπτικα για δυο μερες εδειξε οτι οι πνευμονες μου ακομα δεν λειτουργουν σωστα κι αν δεν επανελθουν θα μου αφησουν κουσουρι με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται.Ειμαι 47,χωρις προβληματα υγειας,με εξετασεις καθε χρονο" χαρτι" και χωρις να εχω καπνισει ποτε.Μην σκεφτεσαι μονο οτι δεν θα πεθανεις αλλα οτι αν αρρωστησεις μπορει να κουβαλησεις προβληματα για την υπολοιπη ζωη σου τα οποια δεν ειναι καθολου αθωα οπως μια ευπαθεια στους πνευμονες που μπορει καθε φορα που αρρωσταινεις να σε στελνει στο νοσοκομειο.Φιλικα παντα.


Περαστικα ρε τυπε.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.081
Like
22.811
Πόντοι
5.506
Χαχα το ιδιο παρακολουθω :grin:
Ιστορικες στιγμες ... πρωτη φορα προσεδαφιση στον Αρη σε live μεταδοση για εμας τους κοινους θνητους


Πραγματικα απιστευτο το ποσο μακρυα εχει φτασει η επιστημη και ο ανθρωπινος νους.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.081
Like
22.811
Πόντοι
5.506
Παρακολουθώ στο κανάλι της NASA την αποστολή Perseverance Rover στον Άρη.

Άσχετο βέβαια με το παρόν thread, αλλά το γράφω για να έχουν την ευκαιρία οι ψεκασμένοι συνωμοσιολόγοι να γράψουν : «Έλα μωρέ τώρα… όλα αυτά που βλέπεις γυρίζονται στην Area 69 σε green box….». :grin:

Αφοδευσε η φορας εν τω αλωνιω χλεχλε


Ευτυχως που ειστε και εσεις οι μαλακες για να μη ξεχναμε οτι προερχεστε απο το συμπαθη πιθηκο.
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Καραντινόκαυλοι πως σας γάμησε έτσι η Σουηδία.Πως σας πετσόκοψε έτσι

Κυριάκο ειλικρινά δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα κοινώς τρολλάρεις ή αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις και τι σου γράφουν. Ή ακόμη αν απλά επιλέγεις ό'τι νομίζεις πως σε βολεύει :confused:

έγραψες το μεσημέρι "μην πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας καραντινοκαυλος με νούμερα νεκρών που τον συμφέρουν παραβλέποντας πως δεν διαφέρουν πολύ από αυτά του 2018 από απλή γρίπη" , σε ρώτησα δύο φορές να μου παραθέσεις τους θανάτους από γρίπη στη Σουηδία για να στηρίξεις τον ισχυρισμό σου.

και συ μου βάζεις το παραπάνω ασχετο διάγραμμα ;;;;; που δείχνει θανάτους από όλες τις αιτίες ανά 100 χ. πληθυσμού ;;;;
και επιπλέον είναι μόνο από τις πρώτες 33 εβδομάδες έκαστου έτους ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τι να πω, με έχεις αυθυποβάλλει ότι και καλά είμαι σοβαρός και δεν μπινελικώνω, οπότε απλά θα σιωπήσω :(
Το πινακάκι που σου έβαλα είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μπει!Πολύ ανώτερο από το να έψαχνα για γρίπες και κορωνοιό. Εδώ άλλοι πετάνε ένα «15.000 ψυχές στη Σουηδία σκότωσαν αυτοί που τα άφησαν όλα ελεύθερα» και δεν τους αρχίζεις το μπρίζωμα και τις αμφιβολίες ενώ το κάνεις σε εμένα ζητώντας λιγότερο σημαντικά στοιχεία από αυτά που σου παρουσιάζω.
Τι λέει το πινακάκι μου; Πως το πρώτο κρίσιμο εξάμηνο του 2020 η Σουηδία χωρίς ούτε μια μέρα lockdown είχε ανά 100κ κατοίκους τους ίδιους περίπου θανάτους με το 2017 και 2018 από κάθε αιτία. Μήπως αυτές τις δυο χρονιές έγινε κανένα μακελειό στη Σκανδιναβική χώρα και πέθανε ο κόσμος μαζικά από αυτό; Προφανώς όχι αλλά ούτε και η χειρότερη πανδημία όλων των εποχών για την οποία έχουν έρθει τα πάνω κάτω έσπειρε το θανατικό ...
Υπάρχουν και άλλες χώρες που τα πάνε καλά χωρίς αυστηρά lockdown με τον τρόπο τους αλλά επειδή δεν ανήκουν στον λεγόμενο δυτικό πολιτισμένο κόσμο για εσας (τους πολλους και όχι εσένα ειδικά) δεν θέλετε καν να τις ακούτε.
Τα νούμερα μπορεί να σας είναι αναξιόπιστα αλλά σε αυτές τις χώρες δεν έχει γίνει το ...ολοκαύτωμα με τα θύματα στους δρόμους όπως μας παρουσιάζονται εδώ.γίνεται τεράστια προσπάθεια να σωθούν ζωές και από τις δυο πλευρές. Η μονομερής αντιμετώπιση της Δύσης με επίσημη στοχοποίηση και χλευασμός της άλλης πλευράς με προβληματίζει έντονα.Και όταν λέω άλλη πλευρά εννοώ τους πολίτες που καταστρέφονται και έχουν άμεσες επιπτώσεις στη ζωή τους και την υγεία τους.
.......................................................
Αυτό που σου καταλογίζω ως θετικό είναι πως τουλάχιστον εσυ διαβάζεις
και δεν κραυγάζεις αλλά αν θες να απασφαλίσεις για να ξαλαφρώσεις στο Μπου είμαστε και σχεδόν όλα επιτρέπονται.

δεν είναι θέμα απασφάλισης ούτε έχω λόγο να ξαλαφρώσω ή να κραυγάζω για οτιδήποτε. Ήθελα να δω πως σκέφτεσαι και το είδα με το παραπάνω. Είχα σκοπό να σου κάνω και μια ερώτηση άσχετη με το νήμα [ξέρει ο Ντικ :grin: ] που κάνω σε περιπτώσεις που θέλω να δω τον τρόπο σκέψης του συνομιλητη μου αλλά εσύ με κάλυψες. καλή συνέχεια, δεν θα σε ζαλίσω με άλλες ερωτήσεις.

Υ.Γ. δεν ξερώ γιατί αλλά κάθε φορά που έγραφες σε ποστ το "πινακακι" το θολωμένο μου μυαλο για μια στιγμη διάβαζε "πιπινακι" και έλεγα τι θα ποστάρει τώρα ο παίκτης , μπας και τα έχω παίξει από την καραντίνα ; :grin:
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Χαχα το ιδιο παρακολουθω :grin:
Ιστορικες στιγμες ... πρωτη φορα προσεδαφιση στον Αρη σε live μεταδοση για εμας τους κοινους θνητους


Πραγματικα απιστευτο το ποσο μακρυα εχει φτασει η επιστημη και ο ανθρωπινος νους.


Ο ανθρώπινος νους πάει μακριά.... αλλά όχι όλων των ανθρώπων δυστυχώς...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom