Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Τύποι να δούμε και ένα άλλο παράδειγμα προς προβληματισμό??

Ελλάδα - population density = 83/km^2

South Korea - population density = 527/km^2

Ελλάδα deaths/million = 596

South Korea deaths/million = 30

Η Νότιος Κορέα από την αρχή της πανδημίας δεν έχει κάνει ούτε 1 μέρα lockdown!!!

Μήπως τελικά απλά είμαστε όλοι (πολίτες + κυβέρνηση) για τον πουτσο? :think:
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
1) Είπα πως η Σουηδία κάπου τέλη Μαίου είχε σχεδόν μηδενίσει τα κρούσματα χωρίς lockdown κι ας είναι χώρα με καιρικές συνθήκες που ευνοούν τον ιο. Τι ευθύνεται γι αυτό αν δεν είναι η ανοσία αγέλης; Αν έχεις άλλα στοιχεία εδώ είμαστε.
2) Οι δύο χώρες ακολούθησαν διαφορετική αντιμετώπιση αλλά και οι δυο επιτυχημένη . Ο τύπος κωλογερος το είχε πει από τον Μάρτιο πως χρειάζονται μαζικά τεστ. Μόνο έτσι μπορεί να σωθεί η κατάσταση με τη διάσωση ή με αυστηρό κινέζικου τύπου Λοκντάουν. Τίποτα από αυτά δεν έγινε με τα γνωστά αποτελέσματα. Η Σουηδία τουλάχιστον έσωσε την οικονομία της χωρίς να έχει ξεφύγει επιδημιολογικά.
3) Βάζω πινακάκι από τις κρίσιμες εβδομάδες.Είπαμε πάνω κάτω τα ίδια με άλλες χρονιές είναι.

1. τα πράγματα είναι απλά πάρε τον ορισμό της ανοσίας αγέλης και πες μου αν μπορείς να τον επικαλεστείς με βάση τα στοιχεία (διασπορά του ιού) του πληθυσμού της Σουηδίας.
Αν κρίνεις μόνο εκ του αποτελέσματος σηκώνω τα χέρια ψηλά

2. παρομοίως αδυνατώ να μπω στη λογική σου

3. αναμένω το πινακάκι, είπαμε νεκροί απο γρίπη στη Σουηδία τα παρελθόντα έτη έτσι ; καταγεγραμμένοι όχι εκτιμήσεις ε ;
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Καραντινόκαυλοι πως σας γάμησε έτσι η Σουηδία.Πως σας πετσόκοψε έτσι :confused:
 

Συνημμένα

  • CB631103-8CCF-4EDA-BC7B-27C201C173ED.jpeg
    CB631103-8CCF-4EDA-BC7B-27C201C173ED.jpeg
    210,8 KB · Εμφανίσεις: 23

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Τύποι να δούμε και ένα άλλο παράδειγμα προς προβληματισμό??

Ελλάδα - population density = 83/km^2

South Korea - population density = 527/km^2

Ελλάδα deaths/million = 596

South Korea deaths/million = 30

Η Νότιος Κορέα από την αρχή της πανδημίας δεν έχει κάνει ούτε 1 μέρα lockdown!!!

Μήπως τελικά απλά είμαστε όλοι (πολίτες + κυβέρνηση) για τον πουτσο? :think:
Να σου απαντήσω έτσι όπως απαντάει ο Άλεξ σε τέτοιες βλακείες;
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
αναμένω το πινακάκι, είπαμε νεκροί απο γρίπη στη Σουηδία τα παρελθόντα έτη έτσι ; καταγεγραμμένοι όχι εκτιμήσεις ε ;


Για την Σουηδία τα έχω γράψει αναλυτικά στο παρελθόν.

Η πολιτική αντιμετώπισης του κορωνοϊού που εισηγήθηκε ο Anders Tegnell βασίστηκε στο γεγονός πως η χώρα είναι από τις πιο αραιοκατοικημένες στην Ευρώπη και στο ό, τι οι κοινωνικοί δεσμοί στη χώρα είναι διαφορετικοί. (Π.χ. στην Σουηδία οι παππούδες δεν κρατάνε τα παιδιά και υπάρχει υψηλό επίπεδο κοινωνικής υπευθυνότητας).
Αυτό αποτυπώνεται και κάθε χρόνο στην επιδημία γρίπης. Η Σουηδία έχει τα μικρότερα ποσοστά στην Ευρώπη.
Η Ιταλία π.χ. είχε πέρυσι περίπου 8 εκατομμύρια νοσούντες από τη γρίπη δηλαδή νόσησε περίπου το 13 % του πληθυσμού ενώ η Σουηδία περίπου 13 χιλιάδες δηλαδή μόνο το 0,13.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Δεν ξέρω τύπε, απαντάς ό,τι γουστάρεις και αν γουστάρεις.:)

Να διευκρινίσω ότι δεν εστιάζω στο δίλημμα καραντίνα vs ανοσία αγέλης.

Το ανικανότητα vs επιδόσεις με προβληματίζει περισσότερο.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.434
Like
7.939
Πόντοι
2.356
Τύποι να δούμε και ένα άλλο παράδειγμα προς προβληματισμό??

Ελλάδα - population density = 83/km^2

South Korea - population density = 527/km^2

Ελλάδα deaths/million = 596

South Korea deaths/million = 30

Η Νότιος Κορέα από την αρχή της πανδημίας δεν έχει κάνει ούτε 1 μέρα lockdown!!!

Μήπως τελικά απλά είμαστε όλοι (πολίτες + κυβέρνηση) για τον πουτσο? :think:
Σωστο και το εχω δει αυτο με την Νοτια Κορεα οπως και με την Ιαπωνια που επισης εχει πολυ λιγους θανατους (56) ανα εκατομμυριο
προφανως οι ασιατες τηρουν ολα τα μετρα προφυλαξης ακομα και μεσα στο σπιτι πιστευω ,ετσι και εξαλου απο αυτους τους λαους φορουσε μασκα ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου τους και πριν την πανδημια (αυτο τουλαχιστον ειδα το 2015 στην μια και μοναδικη φορα που πηγα Ταυλανδη)
ας γραψουν και οι ασιατοπληκτοι :confused:

Αν δε το δεις και με την Σουηδια (1.243 θανατοι ανα εκατομμυριο) που εχεις απειρως μικροτερη πυκνοτητα πληθυσμου ( 23/km2 ) ειναι ακομη πιο τρομακτικο ...
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Δεν ξέρω τύπε, απαντάς ό,τι γουστάρεις και αν γουστάρεις.:)

Να διευκρινίσω ότι δεν εστιάζω στο δίλημμα καραντίνα vs ανοσία αγέλης.

Το ανικανότητα vs επιδόσεις με προβληματίζει περισσότερο.
Το πας πολύ μακριά έτσι όπως το θέτεις και δεν είναι του παρόντος νήματος.
Σε προτιμώ να σκίζεις κωλέους στο νήμα του Κμαν. Τεράστια απώλεια ψυχαγωγίας ο μέντορας. Πρέπει να τους πηγαίνετε πιο χαλαρά τέτοιους τύπους γιατί χάνονται και δες τι κενό αφήνουν ..:confused:
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Τι έπαθε ο μέντορας??? Τέλος οι επιταγές?? :sunglasses:

Τις τελευταίες 10 ημέρες δεν είχα πολύ χρόνο και δεν το έχω παρακολουθήσει :)
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.434
Like
7.939
Πόντοι
2.356
Αυτο με την Σουηδια παντως τωρα που το ξαναβλεπω ...
παιζει να ειναι η πρωτη χωρα παγκοσμιως σε νεκρους ανα εκατομμυριο σε συναρτηση με την πυκνοτητα πληθυσμου ,ασχετως λοκνταουν η οχι για τις υπολοιπες χωρες

Μπορει δεν το ελεγξα αλλα μου φανταζει πολυ πιθανο :confused:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.905
Κριτικές
16
Like
14.739
Πόντοι
6.515
τι πληροφορηση εχει η κλαδικη?

τι θα γινει με λοκ νταουν? :(
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
αναμένω το πινακάκι, είπαμε νεκροί απο γρίπη στη Σουηδία τα παρελθόντα έτη έτσι ; καταγεγραμμένοι όχι εκτιμήσεις ε ;


Για την Σουηδία τα έχω γράψει αναλυτικά στο παρελθόν.

Η πολιτική αντιμετώπισης του κορωνοϊού που εισηγήθηκε ο Anders Tegnell βασίστηκε στο γεγονός πως η χώρα είναι από τις πιο αραιοκατοικημένες στην Ευρώπη και στο ό, τι οι κοινωνικοί δεσμοί στη χώρα είναι διαφορετικοί. (Π.χ. στην Σουηδία οι παππούδες δεν κρατάνε τα παιδιά και υπάρχει υψηλό επίπεδο κοινωνικής υπευθυνότητας).
Αυτό αποτυπώνεται και κάθε χρόνο στην επιδημία γρίπης. Η Σουηδία έχει τα μικρότερα ποσοστά στην Ευρώπη.
Η Ιταλία π.χ. είχε πέρυσι περίπου 8 εκατομμύρια νοσούντες από τη γρίπη δηλαδή νόσησε περίπου το 13 % του πληθυσμού ενώ η Σουηδία περίπου 13 χιλιάδες δηλαδή μόνο το 0,13.

ρε εγώ τα ξέρω, ή μάλλον για την ακρίβεια έχω κατανοήσει από όσα εχουν γραφτεί τόσο καιρό εδώ μέσα αλλά και γενικώς, ότι έτσι πάει το πράγμα για τη Σουηδία όπως τα λες. Απλά ρωτάω τον Κυριάκο γιατί είμαι πραγματικά περίεργος να δω πως σκέφτεται κάποιος που μας έχει κοτσάρει μια ταμπέλα και πασάρει την άλλη και καλά άποψη. Δεν πρόσεξες τι έκανε με το διάγραμμα που ανέβασε ; :new_shocked:
Περισσότερα στην απάντηση προς Κυριάκο που ακολουθεί ....
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Αυτο με την Σουηδια παντως τωρα που το ξαναβλεπω ...
παιζει να ειναι η πρωτη χωρα παγκοσμιως σε νεκρους ανα εκατομμυριο σε συναρτηση με την πυκνοτητα πληθυσμου ,ασχετως λοκνταουν η οχι για τις υπολοιπες χωρες

Μπορει δεν το ελεγξα αλλα μου φανταζει πολυ πιθανο :confused:

Έχει και το μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής όμως και τους ξέφυγε η κατάσταση στους οίκους ευγηρίας.
ΔΕΝ πρέπει να συγκρίνουμε χώρες, είναι λάθος διότι κάθε χώρα και έθνος έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα.

Έχω ζήσει Σουηδία και γνωρίζω. Παρότι έχει ίσως το καλύτερο σύστημα υγείας με ατελείωτες δωρεάν παροχές, δεν τα κατάφεραν καλά στο πρώτο κύμα. Η Σουηδία δεν θα έκανε ποτέ λοκνταουν διότι δεν της επιτρέπει το σύνταγμα της, το έγραψα τις προάλλες.
Πάντως στα ΜΜΜ ποτέ δεν στριμωχτηκα στην Σουηδία με κάποιον άλλον, ούτε στις ώρες αιχμής. Πως τα καταφέρνουν και δουλεύουν όλα ρολόι; Είναι στην ιδιοσυγκρασια τους και εμπιστεύονται τους πολιτικούς τους οι οποίοι όμως εφαρμόζουν κατά γράμμα το σύνταγμα και τους νόμους του κράτους. Δεν υπάρχει εκεί το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;"...
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
Καραντινόκαυλοι πως σας γάμησε έτσι η Σουηδία.Πως σας πετσόκοψε έτσι

Κυριάκο ειλικρινά δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα κοινώς τρολλάρεις ή αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις και τι σου γράφουν. Ή ακόμη αν απλά επιλέγεις ό'τι νομίζεις πως σε βολεύει :confused:

έγραψες το μεσημέρι "μην πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας καραντινοκαυλος με νούμερα νεκρών που τον συμφέρουν παραβλέποντας πως δεν διαφέρουν πολύ από αυτά του 2018 από απλή γρίπη" , σε ρώτησα δύο φορές να μου παραθέσεις τους θανάτους από γρίπη στη Σουηδία για να στηρίξεις τον ισχυρισμό σου.

και συ μου βάζεις το παραπάνω ασχετο διάγραμμα ;;;;; που δείχνει θανάτους από όλες τις αιτίες ανά 100 χ. πληθυσμού ;;;;
και επιπλέον είναι μόνο από τις πρώτες 33 εβδομάδες έκαστου έτους ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τι να πω, με έχεις αυθυποβάλλει ότι και καλά είμαι σοβαρός και δεν μπινελικώνω, οπότε απλά θα σιωπήσω :(

 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.717
Κριτικές
183
Like
43.852
Πόντοι
21.896
Ποιος είναι αυτός που μετράει κ ξέρει το ποσοστό ρίσκου αν εγω αρρωστησω από κοβιντ;;κ αν είναι εγώ να αρρωστήσω και να απεβίωσω κάτω από 0,05 τοις χιλίοις τότε γιατί είμαι υποχρεωμένος να είμαι κλειδωμένος για χάρη κάποιου που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες;!
Φυσικά θα μου πείτε είναι κοινωνικό το θέμα.
Ο ίδιος όμως που έχει παραπάνω ποσοστό από εμένα για να νοσήσει κ να πεθάνει έκανε καμία κινήση να αποζημιώσει εμένα;;;;;;τον άνεργο;;;
Κ ποιο ωμά να το πω; Όλοι οι φίλοι της καραντινας κ πχ σύλλογος συνταξιούχων ή δημοσίων υπαλλήλων είπαν ,,,,,,ορίστε άνεργε οδο κρατά η καραντίνα πάρε τη μισή σύνταξη

Ασφαλώς κ κανένας
Οπότε αφού αυτοί δεν νοιάζονται για μένα το νέο τον άνεργο τότε γιατί εγώ να νοιαστω για αυτόυς κ να στερούμαι τα νιάτα μου;;

Ρητορικά ερωτήματα ενός πχ ανεργου
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Τύποι υπομονή 2 εβδομάδες ακόμα μόνο, για το καλό σας σας κλείνει μέσα ο Κούλης.:confused:
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.342
Πόντοι
2.356
Ποιος είναι αυτός που μετράει κ ξέρει το ποσοστό ρίσκου αν εγω αρρωστησω από κοβιντ;;κ αν είναι εγώ να αρρωστήσω και να απεβίωσε κάτω από 0,05 τοις χιλίοις τότε γιατί είμαι υποχρεωμένος να είμαι κλειδωμένος για χάρη κάποιου που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες
Φυσικά θα μου πείτε είναι κοινωνικό το θέμα
Ο ίδιος όμως που έχει παραπάνω ποσοστό από εμένα για να νοσήσει κ να πεθάνει έκανε κινήσει να αποζημιώσει εμένα;;;;;;τον άνεργο;;;
Κ ποιο ωμά να το πω; Όλοι οι φίλοι της καραντινας κ πχ σύλλογος συνταξιούχων ή δημοσίων υπαλλήλων είπαν ,,,,,,ορίστε άνεργες οδό κρατά η καραντίνα πάρε τη μισή σύνταξη

Ασφαλώς κ κανένας
Οπότε αφού αυτοί δεν νοιάζονται για μένα το νέο τον άνεργο τότε γιατί εγώ να νοιαστω για αυτός κ να στερούμαι τα νιάτα μου;;

Ρητορικά ερωτήματα ενός πχ ανεργου
Κοιτα,χωρις να θελω να διαφωνησω ή να λογομαχησω μαζι σου,θα σου πω οτι τρεις μηνες μετα την αναρρωση απο κοβιντ και η προχθεσινη αξονικη που μου συνεστησε το Σωτηρια που νοσηλευτηκα προληπτικα για δυο μερες εδειξε οτι οι πνευμονες μου ακομα δεν λειτουργουν σωστα κι αν δεν επανελθουν θα μου αφησουν κουσουρι με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται.Ειμαι 47,χωρις προβληματα υγειας,με εξετασεις καθε χρονο" χαρτι" και χωρις να εχω καπνισει ποτε.Μην σκεφτεσαι μονο οτι δεν θα πεθανεις αλλα οτι αν αρρωστησεις μπορει να κουβαλησεις προβληματα για την υπολοιπη ζωη σου τα οποια δεν ειναι καθολου αθωα οπως μια ευπαθεια στους πνευμονες που μπορει καθε φορα που αρρωσταινεις να σε στελνει στο νοσοκομειο.Φιλικα παντα.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.717
Κριτικές
183
Like
43.852
Πόντοι
21.896
Ποιος είναι αυτός που μετράει κ ξέρει το ποσοστό ρίσκου αν εγω αρρωστησω από κοβιντ;;κ αν είναι εγώ να αρρωστήσω και να απεβίωσε κάτω από 0,05 τοις χιλίοις τότε γιατί είμαι υποχρεωμένος να είμαι κλειδωμένος για χάρη κάποιου που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες
Φυσικά θα μου πείτε είναι κοινωνικό το θέμα
Ο ίδιος όμως που έχει παραπάνω ποσοστό από εμένα για να νοσήσει κ να πεθάνει έκανε κινήσει να αποζημιώσει εμένα;;;;;;τον άνεργο;;;
Κ ποιο ωμά να το πω; Όλοι οι φίλοι της καραντινας κ πχ σύλλογος συνταξιούχων ή δημοσίων υπαλλήλων είπαν ,,,,,,ορίστε άνεργες οδό κρατά η καραντίνα πάρε τη μισή σύνταξη

Ασφαλώς κ κανένας
Οπότε αφού αυτοί δεν νοιάζονται για μένα το νέο τον άνεργο τότε γιατί εγώ να νοιαστω για αυτός κ να στερούμαι τα νιάτα μου;;

Ρητορικά ερωτήματα ενός πχ ανεργου
Κοιτα,χωρις να θελω να διαφωνησω ή να λογομαχησω μαζι σου,θα σου πω οτι τρεις μηνες μετα την αναρρωση απο κοβιντ και η προχθεσινη αξονικη που μου συνεστησε το Σωτηρια που νοσηλευτηκα προληπτικα για δυο μερες εδειξε οτι οι πνευμονες μου ακομα δεν λειτουργουν σωστα κι αν δεν επανελθουν θα μου αφησουν κουσουρι με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται.Ειμαι 47,χωρις προβληματα υγειας,με εξετασεις καθε χρονο" χαρτι" και χωρις να εχω καπνισει ποτε.Μην σκεφτεσαι μονο οτι δεν θα πεθανεις αλλα οτι αν αρρωστησεις μπορει να κουβαλησεις προβληματα για την υπολοιπη ζωη σου τα οποια δεν ειναι καθολου αθωα οπως μια ευπαθεια στους πνευμονες που μπορει καθε φορα που αρρωσταινεις να σε στελνει στο νοσοκομειο.Φιλικα παντα.
Πόσο είναι το ποσοστό πχ να νοσήσω όπως εσύ νέος 47 χωρίς προβλήματα;; 10% ,,,0,01% πόσο; Οπότε άσε με να διαλέξω αν ξέρω
Εγώ το πέρασα κ σχεδόν ασυμπτωματικός κ μάλιστα πήγα νοσοκομείο με τεστ ραπίντ κ pcr test αρνητικά κ πήρα εξιτήριο και μετά από τρεις μέρες μου τηλ η διεύθυνση υγείας να με ενημερώσει ότι είμαι στους θετικούς κοβιντ :confused:
Άντε βγάλε άκρη
Μπορεί να είναι το pcr αρνητικό ενώ να κουβαλάς τον ιό
Αν δε σου παρών καλό ιικό φορτίο από τη μύτη ......
Το ερώτημα μου όμως είναι όπως κάποιοι νέοι κλείστηκαν σπίτι έτσι κ κάποιοι γέροι έπρεπε να κάνουν κίνηση ανθρωπιάς
Αλλά φίλε όλοι τον κωλο τους σκεφτονται
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Ποιος είναι αυτός που μετράει κ ξέρει το ποσοστό ρίσκου αν εγω αρρωστησω από κοβιντ;;κ αν είναι εγώ να αρρωστήσω και να απεβίωσω κάτω από 0,05 τοις χιλίοις τότε γιατί είμαι υποχρεωμένος να είμαι κλειδωμένος για χάρη κάποιου που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες;!
Φυσικά θα μου πείτε είναι κοινωνικό το θέμα.
Ο ίδιος όμως που έχει παραπάνω ποσοστό από εμένα για να νοσήσει κ να πεθάνει έκανε καμία κινήση να αποζημιώσει εμένα;;;;;;τον άνεργο;;;
Κ ποιο ωμά να το πω; Όλοι οι φίλοι της καραντινας κ πχ σύλλογος συνταξιούχων ή δημοσίων υπαλλήλων είπαν ,,,,,,ορίστε άνεργε οδο κρατά η καραντίνα πάρε τη μισή σύνταξη

Ασφαλώς κ κανένας
Οπότε αφού αυτοί δεν νοιάζονται για μένα το νέο τον άνεργο τότε γιατί εγώ να νοιαστω για αυτόυς κ να στερούμαι τα νιάτα μου;;

Ρητορικά ερωτήματα ενός πχ ανεργου

Υπήρχε ιστοσελίδα που έβαζες τα στοιχεία σου και σου έβγαζε την πιθανότητα να νοσήσεις βαριά ή να πεθάνεις στηριζόμενη σε βάση δεδομένων. Δεν ξέρω για τώρα. Μάλλον θα υπάρχει ακόμα. Την είχα ανεβάσει πολύ παλιότερα.
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Καραντινόκαυλοι πως σας γάμησε έτσι η Σουηδία.Πως σας πετσόκοψε έτσι

Κυριάκο ειλικρινά δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα κοινώς τρολλάρεις ή αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις και τι σου γράφουν. Ή ακόμη αν απλά επιλέγεις ό'τι νομίζεις πως σε βολεύει :confused:

έγραψες το μεσημέρι "μην πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας καραντινοκαυλος με νούμερα νεκρών που τον συμφέρουν παραβλέποντας πως δεν διαφέρουν πολύ από αυτά του 2018 από απλή γρίπη" , σε ρώτησα δύο φορές να μου παραθέσεις τους θανάτους από γρίπη στη Σουηδία για να στηρίξεις τον ισχυρισμό σου.

και συ μου βάζεις το παραπάνω ασχετο διάγραμμα ;;;;; που δείχνει θανάτους από όλες τις αιτίες ανά 100 χ. πληθυσμού ;;;;
και επιπλέον είναι μόνο από τις πρώτες 33 εβδομάδες έκαστου έτους ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τι να πω, με έχεις αυθυποβάλλει ότι και καλά είμαι σοβαρός και δεν μπινελικώνω, οπότε απλά θα σιωπήσω :(
Το πινακάκι που σου έβαλα είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μπει!Πολύ ανώτερο από το να έψαχνα για γρίπες και κορωνοιό. Εδώ άλλοι πετάνε ένα «15.000 ψυχές στη Σουηδία σκότωσαν αυτοί που τα άφησαν όλα ελεύθερα» και δεν τους αρχίζεις το μπρίζωμα και τις αμφιβολίες ενώ το κάνεις σε εμένα ζητώντας λιγότερο σημαντικά στοιχεία από αυτά που σου παρουσιάζω.
Τι λέει το πινακάκι μου; Πως το πρώτο κρίσιμο εξάμηνο του 2020 η Σουηδία χωρίς ούτε μια μέρα lockdown είχε ανά 100κ κατοίκους τους ίδιους περίπου θανάτους με το 2017 και 2018 από κάθε αιτία. Μήπως αυτές τις δυο χρονιές έγινε κανένα μακελειό στη Σκανδιναβική χώρα και πέθανε ο κόσμος μαζικά από αυτό; Προφανώς όχι αλλά ούτε και η χειρότερη πανδημία όλων των εποχών για την οποία έχουν έρθει τα πάνω κάτω έσπειρε το θανατικό ...
Υπάρχουν και άλλες χώρες που τα πάνε καλά χωρίς αυστηρά lockdown με τον τρόπο τους αλλά επειδή δεν ανήκουν στον λεγόμενο δυτικό πολιτισμένο κόσμο για εσας (τους πολλους και όχι εσένα ειδικά) δεν θέλετε καν να τις ακούτε.
Τα νούμερα μπορεί να σας είναι αναξιόπιστα αλλά σε αυτές τις χώρες δεν έχει γίνει το ...ολοκαύτωμα με τα θύματα στους δρόμους όπως μας παρουσιάζονται εδώ.γίνεται τεράστια προσπάθεια να σωθούν ζωές και από τις δυο πλευρές. Η μονομερής αντιμετώπιση της Δύσης με επίσημη στοχοποίηση και χλευασμός της άλλης πλευράς με προβληματίζει έντονα.Και όταν λέω άλλη πλευρά εννοώ τους πολίτες που καταστρέφονται και έχουν άμεσες επιπτώσεις στη ζωή τους και την υγεία τους.
.......................................................
Αυτό που σου καταλογίζω ως θετικό είναι πως τουλάχιστον εσυ διαβάζεις
και δεν κραυγάζεις αλλά αν θες να απασφαλίσεις για να ξαλαφρώσεις στο Μπου είμαστε και σχεδόν όλα επιτρέπονται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom