Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.091
Κριτικές
184
Like
44.767
Πόντοι
22.266
Ημαρτον ρε ανθρωπε,ολος ο κοσμος τις ελιες τις εχει κλαδεψει μεχρι τελος μαρτιου ,αντε βαρια βαρια αρχες απριλιου.Οι ελιες εχουν αρχισει και βγαζουν μπουμπουκια πλεον και οπου  να ναι θα ανθισουν και εσυ τωρα θα πας για κλαδεμα...Η αλλαξε το ψεμα ή αν λες αληθεια αλλαξε επαγγελμα τυπε
Φίλε λες μαλακίες χοντρές
Γεωπόνος είμαι με 15 χιλιάδες δέντρα  κ εξαγωγές στο εξωτερικό
Καλό είναι να μη γράφεται μαλακίες χοντρές κ αυτοεξευτελιστεστε
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.508
Κριτικές
1
Like
35.690
Πόντοι
6.256
Είμαι άθεος κ δεν παίρνω επιδρομή η δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος κ γουστάρω να πάω να κλαδευσω τις ελιές μου για να βγάλω το ψωμί μου
Κ δεν γουστάρω κανένας να μου βάλει σε ποδιού αυτό αφού μέσα στο χωράφι δεν θα προκαλέσω έξαρση κορονοιου
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε





Γκεγκε;ς
Εμείς απλά τρολάρουμε για χαβαλέ, έχεις απόλυτο δικιο σ αυτό που λές,
Νομίζω όμως ότι πρακτικά δε γίνεται να ξεχωρίζουν τις ανάγκες του καθένα,
Οριζόντια απαγορευση γιατι  υπάρχουν άτομα που δεν πολυκαταλαβαίνουν αλλιώς..
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Φίλε λες μαλακίες χοντρές
Γεωπόνος είμαι με 15 χιλιάδες δέντρα  κ εξαγωγές στο εξωτερικό
Καλό είναι να μη γράφεται μαλακίες χοντρές κ αυτοεξευτελιστεστε

εδω υπάρχουν ειδικοί για τα πάντα...
μαζεύουν ούτε 1 τόνο λάδι και νομίζουν οτι είναι παραγωγοί...
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.806
Like
6.363
Πόντοι
1.406
Φίλε λες μαλακίες χοντρές
Γεωπόνος είμαι με 15 χιλιάδες δέντρα  κ εξαγωγές στο εξωτερικό
Καλό είναι να μη γράφεται μαλακίες χοντρές κ αυτοεξευτελιστεστε
Γεωπονε λες που λες παραμυθια,μαθε να τα λες αληθοφανη να μη γινεσαι ρομπα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.508
Κριτικές
1
Like
35.690
Πόντοι
6.256

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.091
Κριτικές
184
Like
44.767
Πόντοι
22.266
εδω υπάρχουν ειδικοί για τα πάντα...
μαζεύουν ούτε 1 τόνο λάδι και νομίζουν οτι είναι παραγωγοί...
Φίλε τα παραμύθια με νυοκουμεντα

κανεις πουστης δεν μπορει να μου απαγορευσει να παρω το αμαξι μου και να παω στη δουλεια μου οποια μερα θελω και ας ειναι αργια διοτι δεν ζω πο επιδοτησεις ήεπιδοματα ή δημ μισθους




 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200414_175454_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20200414_175454_com.android.gallery3d.jpg
    1.002 KB · Εμφανίσεις: 20

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Εσυ τυπε ποσους τονους λαδι μαζεψες φετος; :S :S :S

τύπε μεροκάματο στην καλαμάτα έκανα φέτος στον ελαις...
πριν και για πεντε χρόνια δουλευα κοντά στην αμαλιάδα σ'εναν παραγωγό που έκανε
60 τόνους λάδι και άλλοτε με πλήρωνε 2 ευρω την ημέρα και άλλοτε σ'ένα είδος
ζαρζαβατικού...  :S :S :S
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.820
Like
24.683
Πόντοι
6.256
τύπε μεροκάματο στην καλαμάτα έκανα φέτος στον ελαις...
πριν και για πεντε χρόνια δουλευα κοντά στην αμαλιάδα σ'εναν παραγωγό που έκανε
60 τόνους λάδι και άλλοτε με πλήρωνε 2 ευρω την ημέρα και άλλοτε σ'ένα είδος
ζαρζαβατικού...  :S :S :S

Τυπε γιατρος ανθρωπος και βγηκες στο μεροκαματο σε ελαιωνες; :S :S :S
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.280
Like
24.244
Πόντοι
6.056
τύπε μεροκάματο στην καλαμάτα έκανα φέτος στον ελαις...
πριν και για πεντε χρόνια δουλευα κοντά στην αμαλιάδα σ'εναν παραγωγό που έκανε
60 τόνους λάδι και άλλοτε με πλήρωνε 2 ευρω την ημέρα και άλλοτε σ'ένα είδος
ζαρζαβατικού...  :S :S :S
δλδ μας κοροιδεψες δεν εισαι γιατρος?
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.820
Like
24.683
Πόντοι
6.256
Εμεις παντως οικογενειακα που εχουμε 500 ριζες κατω στα πατρια εδαφη της Λακωνιας τις κλαδευουμε,οι Αλβανοι δηλαδη,τον Φεβρουαριο.

Επισης βρηκα αυτο εδω σε ενα σαιτ δεν ξερω ποσο ισχυει....

Στην Αταλάντη Φθιώτιδας, ελιές ποικιλίας Καλαμών (βρώσιμες) κλαδεύονται τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου σε σχήμα κύπελλο με ποδιές. Τον Ιούλιο ακολουθεί καθάρισμα λαίμαργων και σε περίπτωση μεγάλης καρπόδεσης καθαρίζονται και ποδιές για να επιτευχθεί μεγαλύτερο μέγεθος καρπού.

Στην Ανατολική Λάρισα, ποικιλίες Κορωνέικη και Μεγάρων ηλικίας 9 και 10 ετών κλαδεύονται Μάρτιο-Απρίλιο σε σχήμα κυπέλλου, αφήνονται ποδιές, διατηρείται χαμηλό ύψος, ενώ αφαιρούνται λαίμαργοι και εσωτερικά κλαδιά που εμποδίζουν. Στις Κορωνέικες, γίνεται μια επέμβαση πάλι τον Ιούνιο αφαιρώντας την υπερβολική βλάστηση. Στο τέλος, ο καλλιεργητής ψεκάζει με χαλκούχο σκεύασμα και βάφει τις μεγάλες τομές.

Στο Ηράκλειο αλλά και στα Χανιά της Κρήτης, το κλάδεμα των επαγγελματιών λαμβάνει χώρα από τον Ιανουάριο έως το Μάρτιο. Μάλιστα, αρκετοί καλλιεργητές στην Κρήτη δήλωσαν ότι όσο πιο κοντά στον Ιανουάριο τόσο το καλύτερο.

Στο νομό Αρκαδίας, ποικιλίες Μεγαρίτικη και Κορωνέικη κλαδεύονται Μάρτιο, με αφαίρεση λαίμαργων κατά τον Ιούλιο και Αύγουστο. Στον Πύργο της Ηλείας, από την έρευνά μας, το κλάδεμα από επαγγελματίες καλλιεργητές λαμβάνει χώρα περίπου μέσα Μαρτίου. Στην περιοχή της Αττικής, στις περισσότερες περιπτώσεις λαμβάνει χώρα από μέσα Ιανουαρίου μέχρι μέσα Φεβρουαρίου εννοείται σε μη βροχερές ημέρες.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.136
Πόντοι
506
Η τέχνη του κλαδέματος της ελιάς

Ο καθηγητής Ricardo Gucci στο κλάδεμα-μάθημα στα Μεσόγεια

Καλύτερη εποχή για κλάδεμα είναι αφού περάσουν τα κρύα του χειμώνα, άνοιξη δηλαδή, και αφού εμφανιστούν τα άνθη της επόμενης χρονιάς, ώστε να τα βλέπουμε και να αποφύγουμε κάποια στραβοψαλιδιά. Επίσης να μην ξεχνάμε πως, αν και το ελαιόδεντρο θεωρείται ξηροφυτικό, αντέχει δηλαδή χωρίς πολλά νερά, ένα καλό πότισμα τον Ιούνιο και ένα στο τέλος Αυγούστου έχει παρατηρηθεί ότι βοηθάει στην αύξηση των κιλών της συγκομιδής.

To καλύτερο μας το είπε ο Ricardo Gucci πριν από λίγες ημέρες. Το θέμα είναι ότι οι παραγωγοί είναι στη μεγάλη τους πλειονότητα ανεκπαίδευτοι, κλαδεύουν εμπειρικά με αυτά που άκουσαν ή τους μετέφερε κάποιος άλλος και αυτός με λίγες γνώσεις. Στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας το κλάδεμα συνδυάζεται δυστυχώς με το μάζεμα του καρπού, με αποτέλεσμα να κατεβάζουμε κάτω πάνω από το 60% του φυλλώματος, κάτι που έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα στην παραγωγή της επόμενης χρονιάς. Αυτός είναι και ο κυριότερος ίσως λόγος για την ακραία παρενιαυτοφορία (χρονιές καλές-κακές) που παρατηρείται στον ελληνικό ελαιώνα. Η λύση είναι στην παροχή κατάλληλης εκπαίδευσης από ανθρώπους που ξέρουν καλά τη φυσιολογία του δέντρου, οπότε και μπορούν να εξηγήσουν τις τεχνικές που πρέπει να εφαρμόζονται για μεγιστοποίηση της καρποφορίας, που είναι και το ζητούμενο στα ελαιόδεντρα.



Γενικά το κλάδεμα μπορεί να γίνει σε όλη την περίοδο από το φθινόπωρο ως τους πρώτους μήνες της άνοιξης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.091
Κριτικές
184
Like
44.767
Πόντοι
22.266
Εμεις παντως οικογενειακα που εχουμε 500 ριζες κατω στα πατρια εδαφη της Λακωνιας τις κλαδευουμε,οι Αλβανοι δηλαδη,τον Φεβρουαριο.

Επισης βρηκα αυτο εδω σε ενα σαιτ δεν ξερω ποσο ισχυει....

Στην Αταλάντη Φθιώτιδας, ελιές ποικιλίας Καλαμών (βρώσιμες) κλαδεύονται τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου σε σχήμα κύπελλο με ποδιές. Τον Ιούλιο ακολουθεί καθάρισμα λαίμαργων και σε περίπτωση μεγάλης καρπόδεσης καθαρίζονται και ποδιές για να επιτευχθεί μεγαλύτερο μέγεθος καρπού.

Στην Ανατολική Λάρισα, ποικιλίες Κορωνέικη και Μεγάρων ηλικίας 9 και 10 ετών κλαδεύονται Μάρτιο-Απρίλιο σε σχήμα κυπέλλου, αφήνονται ποδιές, διατηρείται χαμηλό ύψος, ενώ αφαιρούνται λαίμαργοι και εσωτερικά κλαδιά που εμποδίζουν. Στις Κορωνέικες, γίνεται μια επέμβαση πάλι τον Ιούνιο αφαιρώντας την υπερβολική βλάστηση. Στο τέλος, ο καλλιεργητής ψεκάζει με χαλκούχο σκεύασμα και βάφει τις μεγάλες τομές.

Στο Ηράκλειο αλλά και στα Χανιά της Κρήτης, το κλάδεμα των επαγγελματιών λαμβάνει χώρα από τον Ιανουάριο έως το Μάρτιο. Μάλιστα, αρκετοί καλλιεργητές στην Κρήτη δήλωσαν ότι όσο πιο κοντά στον Ιανουάριο τόσο το καλύτερο.

Στο νομό Αρκαδίας, ποικιλίες Μεγαρίτικη και Κορωνέικη κλαδεύονται Μάρτιο, με αφαίρεση λαίμαργων κατά τον Ιούλιο και Αύγουστο. Στον Πύργο της Ηλείας, από την έρευνά μας, το κλάδεμα από επαγγελματίες καλλιεργητές λαμβάνει χώρα περίπου μέσα Μαρτίου. Στην περιοχή της Αττικής, στις περισσότερες περιπτώσεις λαμβάνει χώρα από μέσα Ιανουαρίου μέχρι μέσα Φεβρουαρίου εννοείται σε μη βροχερές ημέρες.
φιλε οποτε θες κλαδευονταιι οταν εχουν προβλημα με μυκητες ακομα και καλοκαιρι αρκει να μην γινει η διασπορα του μυκητα

επιμενεις και αλλο τωρα;;;
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.820
Like
24.683
Πόντοι
6.256
φιλε οποτε θες κλαδευονταιι οταν εχουν προβλημα με μυκητες ακομα και καλοκαιρι αρκει να μην γινει η διασπορα του μυκητα

επιμενεις και αλλο τωρα;;;

Ακου φιλε εγω δεν επιμενω σε τιποτα γιατι απλα δεν εχω τις γνωσεις...αυτο που σιγουρα επιμενω και δεν μπορεις να το δικαιολογησεις με τιποτα ειναι οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΗ να πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κλαδεψεις τις ελιες σου Κυριακη του Πασχα.

Οτι και να γραψεις πανω σε αυτο το θεμα απλα δεν με πειθεις ρε φιλε!!!
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.820
Like
24.683
Πόντοι
6.256
οχι τύπε απο πακισταν και σταμάτησα την ειδικότητα του νευροχειρουργού
επειδή με κυνήγαγε ο ισισ...

Ο Isis στη Συρια δεν ειναι ρε τυπε;Εκει Ταλιμπαν δεν σας κυνηγουσαν; :think:
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.280
Like
24.244
Πόντοι
6.056
πω ρε φιλε ποσο ψεμα ακομα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom