Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
11.000.000/800=13.750 άνθρωποι που δεν έχουν πάρει χρήματα εδώ και ένα μήνα.

Τώρα ποια εθνική προσπάθεια? τα post των ''δημοσιογράφων'' στο instagram με το τι κάνουν σπίτι τους όλη μέρα?


Αλλά όλοι όσοι δεν εξοργίζονται με αυτό έχουν τη μπάκα τους στην άκρη και τα κοιτάνε από την τηλεόραση αυτά σα ταινία...ενδιαφέρον τους φαίνεται...
Δωσε λαϊκισμό τύπε, σηκωνει.
Μηπως να πούμε τωρα και για την χρηματοδοτηση των κομματων? Εκει γιατι σιωπουμε? Κι αυτα να γινουν επιδοματα.
Για τους μισθους των βουλευτων? Να κοπουν. Κι αυτα να γινουν επιδοματα.
Μπορουμε να βρουμε δεκαδες χρηματοδοτησεις ακομη που μπορουν να γινουν επιδοματα. Οταν γινεις υπουργος οικονομικων, κοψε τα παντα και δινε επιδοματα.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Το Κράτος, όπως και οποιαδήποτε επιχείρηση, το συμφέρει να έχει ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ και όχι ΣΤΑΘΕΡΟ κόστος λειτουργίας.
Δηλαδή: Αρρωσταίνουν λίγοι, έχω μικρό κόστος. Αρρωσταίνουν πολλοί; Έχω μεγάλο κόστος. Άρα αποφεύγω το να έχω μεγάλο κόστος όταν έχω λίγους άρρωστους.
Αυτό επιτυγχάνεται με μείγμα Κρατικών - Ιδιωτικών και ΣΔΙΤ.
το κρατος δεν ειναι ακριβως "επιχειρηση"....ειδικα σε θεμα υγειας
νομιζω
 
  • Like
Αντιδράσεις: pixkar

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Οσες χωρες ακολουθουν το flattening the curve strategy το εκαναν με την παραδοχη οτι θα κολλησουμε ολοι μεν, αλλα θα το παμε αργα για να μη γεμισουν τα νοσοκομεια.

Αν καποιες χωρες τις επιασε μανια και εκαναν ...αυτοσκοπο το να σταματησει η διαδοση, χωρις επιτευξη ανοσιας αγελης, τοτε αυτο δεν εχει τελειωμο. Δλδ θα πεταγεται 1-2-5-10 κρουσματα και μετα θα ξαναζεις lockdown τη χωρα? Θα πηγαινει η χωρα κυλιομενα lockdowns επι 1-2 χρονια? Δε γινεται αυτο.





Δηλαδή θέλεις να εφαρμόσουμε μοντέλο Σουηδίας;
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Δωσε λαϊκισμό τύπε, σηκωνει.
Μηπως να πούμε τωρα και για την χρηματοδοτηση των κομματων? Εκει γιατι σιωπουμε? Κι αυτα να γινουν επιδοματα.
Για τους μισθους των βουλευτων? Να κοπουν. Κι αυτα να γινουν επιδοματα.
Μπορουμε να βρουμε δεκαδες χρηματοδοτησεις ακομη που μπορουν να γινουν επιδοματα. Οταν γινεις υπουργος οικονομικων, κοψε τα παντα και δινε επιδοματα.
Τύπε όσο λαικισμός είναι αυτό που λέω εγώ άλλο τόσο είναι που ''υποχρέωσε'' ο προθυπουργός τα μέλη της κυβέρνησης να δώσουν το 1/2 του μισθού τους για την ενίσχυση του συστήματος υγείας.

Αυτό το θεώρησες λαικισμό? σιγά τα λεφτά που μαζεύτηκαν...

Εγώ είμαι της αγοράς και τα νούμερα δεν μου φαίνονται μικρά...μικρά φαίνονται στους βολεμένους που αντί για εργαζομένους βλέπουν ποσοστά.


Σημείωση : εγώ όσους τα έδωσαν τους παραδέχτηκα και σιχάθηκα την Κανέλη που βγήκε στην τηλεόραση και είπε σιγά μη δώσω εγώ το μισθό μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Οσες χωρες ακολουθουν το flattening the curve strategy το εκαναν με την παραδοχη οτι θα κολλησουμε ολοι μεν, αλλα θα το παμε αργα για να μη γεμισουν τα νοσοκομεια.

Αν καποιες χωρες τις επιασε μανια και εκαναν ...αυτοσκοπο το να σταματησει η διαδοση, χωρις επιτευξη ανοσιας αγελης, τοτε αυτο δεν εχει τελειωμο. Δλδ θα πεταγεται 1-2-5-10 κρουσματα και μετα θα ξαναζεις lockdown τη χωρα? Θα πηγαινει η χωρα κυλιομενα lockdowns επι 1-2 χρονια? Δε γινεται αυτο.
Εντελως αφελής εκτιμηση.
Δηλαδη στην Κίνα θα νοσησει καποια στιγμη και το εναμισι δις των κατοικων σε βαθος πενηντα ετων? Οι κινεζοι γιατι ξεμπερδεψαν μονο με καραντινα και δεν σκεφτονται καν αυτο που λες για το μελλον?
Το σκεπτικο ειναι οτι οταν πεσει παρα πολυ το ιιικο φορτιο, δεν διασπείρεται πια ο ιος και δεν χρειαζεται καν να μιλαμε για ανο(η)σιες αγελης.
Και επιπλεον δεν καταλαβαινω γιατι μιλας για ανοσίες αφου δεν ξερουμε καν ακομη αν αποκτωνται αντισωματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Δες για παραδειγμα που πουλαει ο βορειος Σουηδος:

Main export partners
Germany 11%
Norway 10.2%
Finland 6.9%
United States 6.8%
Denmark 6.8%
United Kingdom 6.2%
Netherlands 5.4%
China 4.6%

....ποιοι ειναι οι κυριοι πελατες του? Οι βορειοκεντροευρωπαιοι, οι ΗΠΑ και η Κινα.
Αυτά είναι τρέχοντα στοιχεία; Των μηνών της επιδημίας; Ή γενικά παρελθόντων ετών; Θέλεις να μας βάλεις ένα λινκ να τα δούμε κι εμείς;
Στις ΗΠΑ πχ που οι άνεργοι έχουν κάνει ρεκόρ και ο Τραμπ θα ρίξει τρις για να μην καταρρεύσει η οικονομία τι θα πουλήσει ο Σουηδός; Volvo σε φωτογραφίες;
Στην Τουρκία Renault και Ford ανέστειλαν εργασίες των εργοστασίων. Η VW μείωσε τις εργασίες των προμηθευτών της στη Σλοβακία, ασχέτως που είχε ήδη επιβληθεί περιορισμός λειτουργίας από την τοπική κυβέρνηση. Ο λόγος; Αναμένει μείωση παραγγελιών. Οι αεροπορικές, όσες γλυτώσουν το λουκέτο, θα πάνε σε περικοπή θέσεων εργασίας.
Οι οικονομίες, ειδικά οι ευρωπαϊκές αλληλεπιδρούν. Αν βυθίζεται το σύμπαν οι Σουηδοί θα γαμησουν και θα δειρουν!
Μάλιστα.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.573
Κριτικές
36
Like
38.525
Πόντοι
19.795
Γιατι, ηταν μιζα τα 11 εκατομμυρια?
Απολυτως διαφανώς δοθηκαν και για συγκεκριμενο λογο.

Πού ειναι η διαφθορα δηλαδη?

Εδω ο Μπορις χρεωσε 6 εκατομμυρια στερλινες τον προυπολογισμο της χωρας του για να στειλει προσωπικη επιστολη σε καθε Βρετανό να ειναι καλο παιδι και να μεινει σπιτι.

Εδω τουλαχιστον δοθηκαν για να υποστηριχθεί μια εθνικη προσπαθεια.
Κι εμενα ξερεις, με εξοργιζουν οι λαϊκισμοι αλλά τους βλεπω παντου γυρω μου.
Και δεν μπορουσαν να βαλουν πλατη τα καναλια για αυτη την εθνικη προσπαθεια; Δοξα τω θεω, οι διαφημισεις παιζουν μια χαρα. Και εμενα δεν μου αρεσουν οι λαικισμοι (γι αυτο κραζω και τον Τζωνη) αλλα δεν ειναι λαικισμος να τρεχουν τα καναλια πισω απο τον σεριφη στους Ρομα; (η, μηπως πηγε εκει γι αυτον ακριβως το λογο, για να τον προβαλουν τα καναλια;)
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
Ετσι και δουν τα βιντεο παντως ,οι βορειοι απο λαρσα........λογικα παιζει τον επομενο που ζητησει ευρωμολογο να τον στειλουν για εξεταση κωλοτρυπιδας.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.540
Κριτικές
1
Like
7.649
Πόντοι
2.306
Προ ημερων καποιος ειχε γραψει εδω μεσα, οτι στα ελληνικα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη οι γιατροι και οι νοσηλευτες περνανε την πιο ανετη και ξεκουραστη περιοδο τους.
Μου ειχε φανει πολυ περιεργο.
Οταν ομως ακουσα οτι πλεον στα νοσοκομεια δεν πηγαινει ούτε το 20% των περιπτωσεων που πηγαιναν προ κορονοϊού, αρχισα να το πιστευω.

Επιπλέον, τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει χαμος απο τον ιδιο τον ιο.

Α και πού εισαι.
Αυτα τα σκουξιματα για μασκες και αντισηπτικα ειναι παλια ιστορια, τις πρωτες μερες φωναζανε οτι δεν εχουνε αλλά τωρα εχουνε τα παντα.

Ασε που "σκουζανε" προληπτικα γιατι ο ιος δεν εκανε ποτέ εκρηξη στην Ελλαδα. 100 νοσηλευομενους εχουμε. Οι ΜΕΘ των ιδιωτων εχουν μεινει αχρησιμοποιητες ακομη. Μην τρελαθουμε κιολας οτι στεναζουν τα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη.
H  χώρα έχει και άλλες ανάγκες ΜΕΘ εκτός Covid.
Επιπλέον σε μια μονάδα δεν μπορείς να αναμείξεις περιστατικά γιατί τότε σκότωσες τους non infected.
Με λίγα λόγια και οι 100 διασωληνωμένοι στρεσσαρουν το σύστημα αρκετά....
Απ’ ότι ξέρω στήνουν και αλλά κρεβάτια σε απομονωμένους χώρους  με αυτή τη προοπτική.
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
...
Το σκεπτικο ειναι οτι οταν πεσει παρα πολυ το ιιικο φορτιο, δεν διασπείρεται πια ο ιος και δεν χρειαζεται καν να μιλαμε για ανο(η)σιες αγελης.
...
Σωστά, οι ενδείξεις αυτές είναι, αλλά δεν είναι σίγουρο, αφού δεν υπάρχουν φάρμακα - εμβόλια.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Και δεν μπορουσαν να βαλουν πλατη τα καναλια για αυτη την εθνικη προσπαθεια; Δοξα τω θεω, οι διαφημισεις παιζουν μια χαρα. Και εμενα δεν μου αρεσουν οι λαικισμοι (γι αυτο κραζω και τον Τζωνη) αλλα δεν ειναι λαικισμος να τρεχουν τα καναλια πισω απο τον σεριφη στους Ρομα; (η, μηπως πηγε εκει γι αυτον ακριβως το λογο, για να τον προβαλουν τα καναλια;)
παππου οι συντελεστες σε κοινωνικη προσφορα δεν παιρνου μιαααα....ο μονος που κονομησε ειναι ο αλαφουζος....και αλλοι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
H  χώρα έχει και άλλες ανάγκες ΜΕΘ εκτός Covid.
Επιπλέον σε μια μονάδα δεν μπορείς να αναμείξεις περιστατικά γιατί τότε σκότωσες τους non infected.
Με λίγα λόγια και οι 100 διασωληνωμένοι στρεσσαρουν το σύστημα αρκετά....
Απ’ ότι ξέρω στήνουν και αλλά κρεβάτια σε απομονωμένους χώρους  με αυτή τη προοπτική.
Οι διασωληνωμενοι με covid αυτη τη στιγμη ειναι 75 και υπαρχουν ακομη αδειες ΜΕΘ που περιμενουν ασθενεις.
Πώς να το κανουμε, ακομη στρες στα ελληνικα νοσοκομεια δεν υπαρχει, και μακαρι να μην υπαρξει και καθολου

Οσον αφορα την αντιμετωπιση αλλων περιστατικων, δεν κινειται φυλλο.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.573
Κριτικές
36
Like
38.525
Πόντοι
19.795
Και 60 κηπουρούς ενω δεν ειχε κηπο
Για να φτιαξει κομματικη βαση το Πασοκ. ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ολυμπιακη, του Πασοκ, τραπεζες, σωματα ασφαλειας, και ολα τα λοιπα ΝΔ, Δημοι του ΚΚΕ.
Γι αυτο ειχα πει πριν απο μερες οτι η Ελλαδα καταστραφηκε απο τα κομματοσκυλα ΕΝΘΕΝ και ΕΝΘΕΝ.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
ωραια αυτα που λεμε ολοι τυποι αλλα οταν θα ερθει η μερα που ο ιδιοτικος τομεας και κυριωτερ οι μικρες και μεσαιες επιχειρησεις δεν θα αντεχουν να στηριζουν αλλο το μπουρδελο κρατος και θα βαρανε τα πιστολια μια μια


ουτε τα υπουργικά κινητά τους δε θα μπορούν να κρατήσουν...ούτε επιδόματα ούτε τίποτα θα υπάρξουν.

εκτώς αν νομίζετε ότι τα σπασμένα θα τα πληρώσουν οι μαρινάκιδες και οι μπόμπολες και οι κοντομινάδες και οι τραπεζιτες...

που σε καθε κριση ειναι οι πρωτοι που παιρνουν ''βοηθεια'' απο το κρατος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
ε εγω δεν μιλαω για τετοιο κρατος
Την απάντηση για το καλό Κράτος, την έδωσε ο (για πολλούς αντιπαθής) Ευάγγελος Βενιζέλος στην αποχαιρετιστήρια ομιλία του στη Βουλή το φθινόπωρο:
Προέτρεψε τους βουλευτές να μεταφέρουν όσο το δυνατόν περισσότερες αρμοδιότητες από τα Υπουργεία σε Ανεξάρτητες Αρχές (δηλ. σε Αρχές που τα μέλη τους είναι διακομματικά).
Δηλαδή, έμμεσα έδειξε ότι τα Υπουργεία γίνονται μαριονέτες στα ανώμαλα μυαλά των πολιτικών προϊσταμένων τους, ενώ οι Ανεξάρτητες Αρχές λειτουργούν τεχνοκρατικά.
Αυτό δεν είναι ανακάλυψη του Βενιζέλου, αλλά είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν ΟΛΑ τα κανονικά κράτη εδώ και πολλές δεκαετίες.
Και στην Ελλάδα έχουμε αρκετές Ανεξάρτητες Αρχές, αλλά δεν υπάρχει τέτοιος φορέας για τη Δημόσια Υγεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom