Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.573
Κριτικές
36
Like
38.525
Πόντοι
19.795
ωραια αυτα που λεμε ολοι τυποι αλλα οταν θα ερθει η μερα που ο ιδιοτικος τομεας και κυριωτερ οι μικρες και μεσαιες επιχειρησεις δεν θα αντεχουν να στηριζουν αλλο το μπουρδελο κρατος και θα βαρανε τα πιστολια μια μια


ουτε τα υπουργικά κινητά τους δε θα μπορούν να κρατήσουν...ούτε επιδόματα ούτε τίποτα θα υπάρξουν.

εκτώς αν νομίζετε ότι τα σπασμένα θα τα πληρώσουν οι μαρινάκιδες και οι μπόμπολες και οι κοντομινάδες και οι τραπεζιτες...

που σε καθε κριση ειναι οι πρωτοι που παιρνουν ''βοηθεια'' απο το κρατος...
Γιατι, ποιοι θες να τα παρουνε. Περιμενε να δεις σε λιγο, τι θα δωσει στους ξενοδοχουπαλληλους, και τι θα δωσει στους μεγαλοξενοδοχους.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ετσι και δουν τα βιντεο παντως ,οι βορειοι απο λαρσα........λογικα παιζει τον επομενο που ζητησει ευρωμολογο να τον στειλουν για εξεταση κωλοτρυπιδας.
Το κακό είναι ότι την πληρώνουν και άνθρωποι που τηρούσαν τα μέτρα κανονικά, αλλά για να μη σκούζουν τίποτα πορδοφιλοσοφοι περί ρατσισμού, δεν αποκλείουν μόνον τα γύφτικα αλλά όλη τη συνοικία.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.540
Κριτικές
1
Like
7.649
Πόντοι
2.306
Οι διασωληνωμενοι με covid αυτη τη στιγμη ειναι 75 και υπαρχουν ακομη αδειες ΜΕΘ που περιμενουν ασθενεις.
Πώς να το κανουμε, ακομη στρες στα ελληνικα νοσοκομεια δεν υπαρχει, και μακαρι να μην υπαρξει και καθολου

Οσον αφορα την αντιμετωπιση αλλων περιστατικων, δεν κινειται φυλλο.
Το λες μετά λόγου γνώσης για τις ΜΕΘ η σαν ευχή?
Στη ΜΕΘ πάνε και εμφράγματα, εγκεφαλικά, ατυχήματα κλπ. Η δυναμικότητα μας είναι 6,6 κρεβάτια ανά 100.000 πληθυσμό συνολικά εξ’ όσων γνωρίζω.
Η ΜΕΘ για Covid οφείλει να είναι ξεχωριστά από κάθε αντίστοιχη κλίνη για νορμαλ περιστατικά.
Προφανώς δεν αναφέρομαι στο θέμα απο τρομολαγνεία ....όμως χρειάζεται προληπτική αύξηση κλινών σε απομονωμένους χώρους τι’ αυτό το σκοπό,
Εξ’ ου και τα γήπεδα σε Ισπανία, Ιταλία κλπ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Την απάντηση για το καλό Κράτος, την έδωσε ο (για πολλούς αντιπαθής) Ευάγγελος Βενιζέλος στην αποχαιρετιστήρια ομιλία του στη Βουλή το φθινόπωρο:
Προέτρεψε τους βουλευτές να μεταφέρουν όσο το δυνατόν περισσότερες αρμοδιότητες από τα Υπουργεία σε Ανεξάρτητες Αρχές (δηλ. σε Αρχές που τα μέλη τους είναι διακομματικά).
Δηλαδή, έμμεσα έδειξε ότι τα Υπουργεία γίνονται μαριονέτες στα ανώμαλα μυαλά των πολιτικών προϊσταμένων τους, ενώ οι Ανεξάρτητες Αρχές λειτουργούν τεχνοκρατικά.
Αυτό δεν είναι ανακάλυψη του Βενιζέλου, αλλά είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν ΟΛΑ τα κανονικά κράτη εδώ και πολλές δεκαετίες.
Και στην Ελλάδα έχουμε αρκετές Ανεξάρτητες Αρχές, αλλά δεν υπάρχει τέτοιος φορέας για τη Δημόσια Υγεία.

Ειναι μια τεραστια συζητηση αν ενδεικνυται τελικα οι αρμοδιοτητες να φευγουν απο τα υπουργεια για να πηγαινουν στις ανεξαρτητες αρχες.
Υπαρχει το αντεπιχειρημα οτι στο κατω κατω τον υπουργο τον ψηφισε ο ελληνικος λαος για να ασκει αρμοδιοτητες, ενω τις ανεξαρτητες αρχες οχι. Δεν ειναι τοσο απλη συζητηση.
Εγω πιστευω οτι κατ' αρχην το θεμα δεν ειναι αν τα εχουν οι ανεξαρτητες αρχες πολλες ή λιγες αρμοδιοτητες, αλλά οτι θα επρεπε τα υπουργεια να μην θεωρουνται εξ ορισμού ανεπαρκη ή αναξιοπιστα.
 

mpouxos

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
8.387
Κριτικές
169
Like
8.695
Πόντοι
10.326

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Γιατι, ποιοι θες να τα παρουνε. Περιμενε να δεις σε λιγο, τι θα δωσει στους ξενοδοχουπαλληλους, και τι θα δωσει στους μεγαλοξενοδοχους.
θελω να δινονται με γνώμονα την λογική και όχι τα συμφέροντα.

Τι λέω τώρα καλά...
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.665
Πόντοι
14.615
Ειναι μια τεραστια συζητηση αν ενδεικνυται τελικα οι αρμοδιοτητες να φευγουν απο τα υπουργεια για να πηγαινουν στις ανεξαρτητες αρχες.
Υπαρχει το αντεπιχειρημα οτι στο κατω κατω τον υπουργο τον ψηφισε ο ελληνικος λαος για να ασκει αρμοδιοτητες, ενω τις ανεξαρτητες αρχες οχι. Δεν ειναι τοσο απλη συζητηση.
Εγω πιστευω οτι κατ' αρχην το θεμα δεν ειναι αν τα εχουν οι ανεξαρτητες αρχες πολλες ή λιγες αρμοδιοτητες, αλλά οτι θα επρεπε τα υπουργεια να μην θεωρουνται εξ ορισμού ανεπαρκη ή αναξιοπιστα.
Έχεις κάποιο παράδειγμα στο οποίο να ανέλαβε Ανεξάρτητη Αρχή και το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο από την προηγούμενη κατάσταση με Υπουργείο;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Δηλαδή θέλεις να εφαρμόσουμε μοντέλο Σουηδίας;

Το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν δειγματοληψια για ενεργα cases και αντισωματα ωστε να εχω μια εικονα του ποσο % του πληθυσμου ειχε/εχει θεμα και κατ'επεκταση τη πραγματικη θνησιμοτητα του ιου. Αν αυτη ειναι υψηλη τοτε θα επαιρνα μετρα. Αν οχι τοτε θα συνιστουσα προσοχη στις ευπαθεις ομαδες.

Παραλληλα θα εκανα ιατρικη ερευνα. Να βρω τους κοινους παρανομαστες για το ποιους χτυπαει το covid. Και δεν εννοω εξωτερικα, πχ αυτος ειναι αντρας, γυναικα, παχυσαρκος, 80αρης, κτλ. Εννοω αιματολογικα. Να βρεις απ'τα ποσοστα οξυγονου ή σακχαρου στο αιμα μεχρι τα ιχνοστοιχεια και τις βιταμινες που εχουν. Να δεις τι κοινο εχουν οσοι δε κολλανε ή ειναι ασυμπτωματικοι. Τι κοινο εχουν οσοι εχουν τα σοβαροτερα συμπτωματα. Μολις βρεις την ακρη το κανεις guideline για προληψη. Πχ συμπληρωμα ταδε = λυνεις το προβλημα = οι ευπαθεις παρτε το ταδε.

Η μιση δουλεια ειναι ετοιμη γιατι καποια πραγματα ειναι γνωστα ...απλα πρεπει να τα επιβεβαιωσεις και για τον covid και τους ασθενεις του. Το οποιο απλα θελει μερικες αναλυσεις αιματος.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Το λες μετά λόγου γνώσης για τις ΜΕΘ η σαν ευχή?
Στη ΜΕΘ πάνε και εμφράγματα, εγκεφαλικά, ατυχήματα κλπ. Η δυναμικότητα μας είναι 6,6 κρεβάτια ανά 100.000 πληθυσμό συνολικά εξ’ όσων γνωρίζω.
Η ΜΕΘ για Covid οφείλει να είναι ξεχωριστά από κάθε αντίστοιχη κλίνη για νορμαλ περιστατικά.
Προφανώς δεν αναφέρομαι στο θέμα απο τρομολαγνεία ....όμως χρειάζεται προληπτική αύξηση κλινών σε απομονωμένους χώρους τι’ αυτό το σκοπό,
Εξ’ ου και τα γήπεδα σε Ισπανία, Ιταλία κλπ.
Έχει ειπωθεί πολλές φορές, από επίσημα χείλη και εννοώ και νοσοκομειακούς γιατρούς εκτός από πολιτικούς. Κοντά στις χίλιες κλίνες ΜΕΘ εχουμε
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.540
Κριτικές
1
Like
7.649
Πόντοι
2.306
Την απάντηση για το καλό Κράτος, την έδωσε ο (για πολλούς αντιπαθής) Ευάγγελος Βενιζέλος στην αποχαιρετιστήρια ομιλία του στη Βουλή το φθινόπωρο:
Προέτρεψε τους βουλευτές να μεταφέρουν όσο το δυνατόν περισσότερες αρμοδιότητες από τα Υπουργεία σε Ανεξάρτητες Αρχές (δηλ. σε Αρχές που τα μέλη τους είναι διακομματικά).
Δηλαδή, έμμεσα έδειξε ότι τα Υπουργεία γίνονται μαριονέτες στα ανώμαλα μυαλά των πολιτικών προϊσταμένων τους, ενώ οι Ανεξάρτητες Αρχές λειτουργούν τεχνοκρατικά.
Αυτό δεν είναι ανακάλυψη του Βενιζέλου, αλλά είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν ΟΛΑ τα κανονικά κράτη εδώ και πολλές δεκαετίες.
Και στην Ελλάδα έχουμε αρκετές Ανεξάρτητες Αρχές, αλλά δεν υπάρχει τέτοιος φορέας για τη Δημόσια Υγεία.

Όλα αυτά από τον μέγα Αρχιτέκτονα του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Με την περίφημη διάταξη για το « κατά την διάρκεια άσκησης  των καθηκόντων του Υπουργου και όχι ως απόρροια αυτών....».
Δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά ξέρω ποτέ με κοροϊδευουν ασύστολα....
αφού έχει ακόμα το θράσος και μιλάει, είναι άλλη μια απόδειξη της απίστευτης αναισχυντιας κάποιων πολιτικών...
Να δούμε είναι πράγματι αποχαιρετιστηρια?
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.974
Like
30.411
Πόντοι
5.006
Δεν ξέρω εαν το ανέβασε ήδη κάποιος φίλος αλλά δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου αυτό που διάβασα.

Κορωνοϊός – Νότια Κορέα: 91 ιαθέντες ασθενείς βρέθηκαν πάλι θετικοί στον Covid-19
www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/]https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/[/url]
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Εντελως αφελής εκτιμηση.

Τυπε δεν ειναι δικη μου εκτιμηση. Το flattening the curve εχει την εννοια της καθυστερησης του αναποφευκτου (μεταδοσης στο πληθυσμο σε πολυ μεγαλα ποσοστα - μεχρι επιτευξης ανοσιας αγελης) προκειμενου

α) να μη μπουκωσει το συστημα
β) να βρεθουν φαρμακα-εμβολια

Η εννοια της πληρους αποτροπης της διαδοσης θεωρουνταν οτι ειναι ακατορθωτη στη δυση η οποια δεν ειχε τη δυνατοτητα lockdown των κινεζων ωστε να επιτυχει αποτροπη. Αυτο δεν εχει αλλαξει καθοτι τα δυτικου τυπου lockdown ειναι πολυ light σε σχεση με το σοβαρο lockdown της wuhan. Δεν εχει παω βολτα για αθληση και μαλακιες.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Το πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν δειγματοληψια για ενεργα cases και αντισωματα ωστε να εχω μια εικονα του ποσο % του πληθυσμου ειχε/εχει θεμα και κατ'επεκταση τη πραγματικη θνησιμοτητα του ιου. Αν αυτη ειναι υψηλη τοτε θα επαιρνα μετρα. Αν οχι τοτε θα συνιστουσα προσοχη στις ευπαθεις ομαδες.

Παραλληλα θα εκανα ιατρικη ερευνα. Να βρω τους κοινους παρανομαστες για το ποιους χτυπαει το covid. Και δεν εννοω εξωτερικα, πχ αυτος ειναι αντρας, γυναικα, παχυσαρκος, 80αρης, κτλ. Εννοω αιματολογικα. Να βρεις απ'τα ποσοστα οξυγονου ή σακχαρου στο αιμα μεχρι τα ιχνοστοιχεια και τις βιταμινες που εχουν. Να δεις τι κοινο εχουν οσοι δε κολλανε ή ειναι ασυμπτωματικοι. Τι κοινο εχουν οσοι εχουν τα σοβαροτερα συμπτωματα. Μολις βρεις την ακρη το κανεις guideline για προληψη. Πχ συμπληρωμα ταδε = λυνεις το προβλημα = οι ευπαθεις παρτε το ταδε.

Η μιση δουλεια ειναι ετοιμη γιατι καποια πραγματα ειναι γνωστα ...απλα πρεπει να τα επιβεβαιωσεις και για τον covid και τους ασθενεις του. Το οποιο απλα θελει μερικες αναλυσεις αιματος.




Για αυτό δεν πρόκειται να κάνεις ποτέ τίποτα. Γιατί κανείς δεν θα σου εμπιστευτεί ποτέ να διαχειριστείς τίποτα. Είσαι ένας ξερόλας.
Ο Τσιόδρας από την άλλη χρησιμοποιεί λέξεις που δεν ξέρεις καν ότι συνδυάζονται μεταξύ τους,  όπως:  «δεν ήξερα και μου έκανε εντύπωση», «θα το κοιτάξω και θα σας απαντήσω», «ρώτησα συναδέλφους και μου είπαν»,  κ.λπ.
Είσαι ανίκανος για οτιδήποτε, συνέχισε τις αναλύσεις σου εδώ που είσαι ακίνδυνος…



 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Όλα αυτά από τον μέγα Αρχιτέκτονα του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Με την περίφημη διάταξη για το « κατά την διάρκεια άσκησης  των καθηκόντων του Υπουργου και όχι ως απόρροια αυτών....».
Δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά ξέρω ποτέ με κοροϊδευουν ασύστολα....
αφού έχει ακόμα το θράσος και μιλάει, είναι άλλη μια απόδειξη της απίστευτης αναισχυντιας κάποιων πολιτικών...
Να δούμε είναι πράγματι αποχαιρετιστηρια?
Χώρια τους νόμους με τους οποίους χάριζε χρέη σε ΠΑΕ και ΚΑΕ και κομματικούς του φίλους. Βρωμιάρης μέχρι το μεδούλι που έχει το θράσος να κουνά και το δάκτυλο. Αυτός γιατί δεν άφηνε τις αποφάσεις σε ανεξάρτητες αρχές και τις έπαιρνε ο ίδιος;
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.665
Πόντοι
14.615
Δεν ξέρω εαν το ανέβασε ήδη κάποιος φίλος αλλά δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου αυτό που διάβασα.

Κορωνοϊός – Νότια Κορέα: 91 ιαθέντες ασθενείς βρέθηκαν πάλι θετικοί στον Covid-19
www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/]https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/[/url]
Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο, ειδικά αν δεν ανακαλυφθούν εμβόλια και φάρμακα.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.638
Like
3.008
Πόντοι
1.706
Έχω την εντύπωση ότι ο Τσιόδρας το πάει αργά και μεθοδικά για υπουργός υγείας. :takethis:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Δεν ξέρω εαν το ανέβασε ήδη κάποιος φίλος αλλά δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου αυτό που διάβασα.

Κορωνοϊός – Νότια Κορέα: 91 ιαθέντες ασθενείς βρέθηκαν πάλι θετικοί στον Covid-19
www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/]https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/994765/koronoios-notia-korea-91-iathedes-astheneis-vrethikan-pali-thetikoi-ston-covid-19/[/url]
Αυτο αποτελεί την καλυτερη απαντηση σε οσους μιλανε για ανο(η)σιες αγελης
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.665
Πόντοι
14.615
Όλα αυτά από τον μέγα Αρχιτέκτονα του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Με την περίφημη διάταξη για το « κατά την διάρκεια άσκησης  των καθηκόντων του Υπουργου και όχι ως απόρροια αυτών....».
Δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά ξέρω ποτέ με κοροϊδευουν ασύστολα....
αφού έχει ακόμα το θράσος και μιλάει, είναι άλλη μια απόδειξη της απίστευτης αναισχυντιας κάποιων πολιτικών...
Να δούμε είναι πράγματι αποχαιρετιστηρια?
Οι πολιτικοί δεν είναι η χειρότερη κατηγορία συμπολιτών μας.
Δυστυχώς...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom