Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.812
Like
20.678
Πόντοι
6.056
Στην παρούσα φάση είναι...και οι εργαζόμενοι στην υγεία αυτή τη στιγμή σκούζουν για μάσκες αντισηπτικά και προσωπικό.

Τι είναι σημαντικότερο? να μείνουν όρθια τα κανάλια και οι ευαγγελάτοι της Ελλάδας ή τα νοσοκομεία και ο άρρωστος κόσμος?
λιγος σεβασμος τυπε,ο φρυδιας εκανε μεχρι και τον νιγκοσιειτορ  :headbang: ο καθενας που βρίσκεται σε θεση ισχυος φροντιζει παντα να είναι ταισμενη η αυλη του :S :S :S
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
:rose:
Προ ημερων καποιος ειχε γραψει εδω μεσα, οτι στα ελληνικα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη οι γιατροι και οι νοσηλευτες περνανε την πιο ανετη και ξεκουραστη περιοδο τους.
Μου ειχε φανει πολυ περιεργο.
Οταν ομως ακουσα οτι πλεον στα νοσοκομεια δεν πηγαινει ούτε το 20% των περιπτωσεων που πηγαιναν προ κορονοϊού, αρχισα να το πιστευω.

Επιπλέον, τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει χαμος απο τον ιδιο τον ιο.

Α και πού εισαι.
Αυτα τα σκουξιματα για μασκες και αντισηπτικα ειναι παλια ιστορια, τις πρωτες μερες φωναζανε οτι δεν εχουνε αλλά τωρα εχουνε τα παντα.

Ασε που "σκουζανε" προληπτικα γιατι ο ιος δεν εκανε ποτέ εκρηξη στην Ελλαδα. 100 νοσηλευομενους εχουμε. Οι ΜΕΘ των ιδιωτων εχουν μεινει αχρησιμοποιητες ακομη. Μην τρελαθουμε κιολας οτι στεναζουν τα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη.
ισχυει....για την ακριβεια λες και πολυ...μιλαμε δεν παταει κουνουπι....οι γυφτοι ας πουμε ειναι αφαντοι που παντα ηταν πρωτη μουρη...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Λες δηλαδή να φτιάξει το Κράτος κανα-δυο Ευαγγελισμούς ακόμα, ε;
γιατι οχι τυπε?...αλλωστε μας εφτανε αυτα που ειχαμε? η μηπως πληρωνες ασφαλεια υποχρωτικα και τελικα πληρωνες και ιδιωτικο για να βγαλεις κατι απλο?
μηπως να τα ξαναδουμε ολα αυτα παιδια?
ειχα ακουσει και νομιζω ισχυει οτι οι ιδιωτικες ασφαλειες δεν καλυπτουν τον κοβιντ....μηπως για να κονομησουν η ημετεροι πας σαν το σκυλι στο αμπαλι?
λεω
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Παριστανεις οτι το ερωτημα ειναι ασχετο?

Καθολου ασχετο δεν ειναι.

Οταν ο κουλης βγαινει και λεει μπροστα στις ζωες θυσιαζω και τα δισεκατομμυρια, και ο κεντρο-βορειοευρωπαιος λεει οτι μπροστα στην οικονομια εγω θυσιαζω και πολιτες μου αφηνοντας ανοιχτη την οικονομια να δουλευει και ας εχω νεκρους, και εσυ πας και λες μετα "εγω ως ελληνας εχω οικονομικο προβλημα, δωστε μου λεφτα κεντροβορειοευρωπαιοι", τοτε ο αλλος θα σου πει:

"Ρε γαμημενε ελληνα... εγω θυσιασα μεχρι και πολιτες μου για να ελαχιστοποιησω τη ζημια στην οικονομια μου... και εσυ που δε το εκανες μου ζητας να σου δωσω τα λεφτα ΜΟΥ που βγηκαν απ'τις ΘΥΣΙΕΣ των πολιτων μου? Ενω εσυ για να το παιξεις λαοφιλης ελεγες οτι θυσιαζεις τα δισεκατομμυρια για να σωσεις ζωες? Τα δισεκατομμυρια ποιανου? Τα δικα μου του κεντροβορειοευρωπαιου? Βρε σαλτα και γαμησου...."





Αυτό ακριβώς που σου λέει ο Alex.
Πως θα δούλευε η οικονομία αν είχαμε χιλιάδες θανάτους;
Θα ερχόταν ξένοι να γεμίσουν τα ξενοδοχεία, τα μουσεία;
Ακόμα κι αυτοί που τώρα θέλουν ταξίδια για Πάσχα στην αντίθετη περίπτωση θα είχαν κλειδωθεί σπίτι χωρίς να τους το πει κανένας Χαρδαλιάς.

Υ.Γ. Με τόσο ζήλο να υπερασπίζεσαι την «ανοησία» της αγέλης μάλλον είσαι πεθαμενατζής!  :grin:


Δηλαδη το οτι η οικονομια μπορει να λειτουργησει σε συνθηκες αρμαγεδωνα, το εχουμε σιγουρεψει ε?

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Προ ημερων καποιος ειχε γραψει εδω μεσα, οτι στα ελληνικα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη οι γιατροι και οι νοσηλευτες περνανε την πιο ανετη και ξεκουραστη περιοδο τους.
Μου ειχε φανει πολυ περιεργο.
Οταν ομως ακουσα οτι πλεον στα νοσοκομεια δεν πηγαινει ούτε το 20% των περιπτωσεων που πηγαιναν προ κορονοϊού, αρχισα να το πιστευω.

Επιπλέον, τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει χαμος απο τον ιδιο τον ιο.

Α και πού εισαι.
Αυτα τα σκουξιματα για μασκες και αντισηπτικα ειναι παλια ιστορια, τις πρωτες μερες φωναζανε οτι δεν εχουνε αλλά τωρα εχουνε τα παντα.

Ασε που "σκουζανε" προληπτικα γιατι ο ιος δεν εκανε ποτέ εκρηξη στην Ελλαδα. 100 νοσηλευομενους εχουμε. Οι ΜΕΘ των ιδιωτων εχουν μεινει αχρησιμοποιητες ακομη. Μην τρελαθουμε κιολας οτι στεναζουν τα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη.
εγω απο εργαζομενους στα νοσοκομεια (γιατρους) αλλα ακουω για καταστασεις στα επείγοντα που δεν εχουν να τους δοσουν μασκες να μη βηχουν ο ενας πανω στον αλλον...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ο covid ειναι αρμαγεδωνας? Δλδ αμα πεσει κανας αστεροϊδης, ξεκινησει Γ'ΠΠ ή σκασει κανα supervolcano τι θα ναι?

Καβουρίδη, μας τα έχεις κάνει ρόϊδα (αν και δε νομίζω ότι θα το καταλάβεις).

Supervolcano και τα @@ μας κουνιούνται.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Αυτο προσπαθουσα να δειξω στο προηγουμενο ποστ μου. Εχουμε γινει τοσο χοντροπετσοι στην διαφθορα, και εχει μπει στο DNA μας πια η μιζα, που λεμε, "ε, και τι ειναι 11 εκατομμυρια";
Εμενα παντως αυτο με εξοργιζει, οχι γιατι εγινε, αλλα γιατι εγινε τωρα, την ωρα της τραγωδιας.
Γιατι, ηταν μιζα τα 11 εκατομμυρια?
Απολυτως διαφανώς δοθηκαν και για συγκεκριμενο λογο.

Πού ειναι η διαφθορα δηλαδη?

Εδω ο Μπορις χρεωσε 6 εκατομμυρια στερλινες τον προυπολογισμο της χωρας του για να στειλει προσωπικη επιστολη σε καθε Βρετανό να ειναι καλο παιδι και να μεινει σπιτι.

Εδω τουλαχιστον δοθηκαν για να υποστηριχθεί μια εθνικη προσπαθεια.
Κι εμενα ξερεις, με εξοργιζουν οι λαϊκισμοι αλλά τους βλεπω παντου γυρω μου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Την ποια;;;;

Οικονομία της Λευκορωσίας λέει ο άλλος.

Ενώ τώρα έχουνε να φάνε.

Ό,τι του φανεί .....


32 Italy 0.776 0.883 12.1
32 Latvia 0.776 0.854 9.1
34 Lithuania 0.775 0.869 10.9
35 Croatia 0.768 0.837 8.3
36 Greece 0.766 0.872 12.2
37 Belarus 0.765 0.817 6.4
37 Spain 0.765 0.893 14.3
39 Kazakhstan 0.759 0.817 7.1
40 Montenegro 0.746 0.816 8.6
41 Russia 0.743 0.824 9.9
42 Portugal 0.742 0.850 12.7
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Προ ημερων καποιος ειχε γραψει εδω μεσα, οτι στα ελληνικα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη οι γιατροι και οι νοσηλευτες περνανε την πιο ανετη και ξεκουραστη περιοδο τους.
Μου ειχε φανει πολυ περιεργο.
Οταν ομως ακουσα οτι πλεον στα νοσοκομεια δεν πηγαινει ούτε το 20% των περιπτωσεων που πηγαιναν προ κορονοϊού, αρχισα να το πιστευω.

Επιπλέον, τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει χαμος απο τον ιδιο τον ιο.

Α και πού εισαι.
Αυτα τα σκουξιματα για μασκες και αντισηπτικα ειναι παλια ιστορια, τις πρωτες μερες φωναζανε οτι δεν εχουνε αλλά τωρα εχουνε τα παντα.

Ασε που "σκουζανε" προληπτικα γιατι ο ιος δεν εκανε ποτέ εκρηξη στην Ελλαδα. 100 νοσηλευομενους εχουμε. Οι ΜΕΘ των ιδιωτων εχουν μεινει αχρησιμοποιητες ακομη. Μην τρελαθουμε κιολας οτι στεναζουν τα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη.
γιατι ΤΟΥΣ δωσατε εξτρα δωρο πασχα τοτε αλεξ?
σκανδαλο? απατη?
δεν εχει γινει τιποτα και μας ζαλιζετε τα αρχιδια?
προσεξε τι εγραψες γιατι η μαρεβα γκαμποροβα μας βαζει και χειρονκροταμε....
καπου το εχασες τωρα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
γιατι ΤΟΥΣ δωσατε εξτρα δωρο πασχα τοτε αλεξ?
σκανδαλο? απατη?
δεν εχει γινει τιποτα και μας ζαλιζετε τα αρχιδια?
προσεξε τι εγραψες γιατι η μαρεβα γκαμποροβα μας βαζει και χειρονκροταμε....
καπου το εχασες τωρα
Τιποτα δεν εχασα, αν δεν καταλαβες τι εγραψα να το ξαναδιαβασεις
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
:rose:ισχυει....για την ακριβεια λες και πολυ...μιλαμε δεν παταει κουνουπι....οι γυφτοι ας πουμε ειναι αφαντοι που παντα ηταν πρωτη μουρη...
τοτε γιατι κανουμε τοσα καραγκιοζιλικια τυπε?
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.812
Like
20.678
Πόντοι
6.056
Γιατι, ηταν μιζα τα 11 εκατομμυρια?
Απολυτως διαφανώς δοθηκαν και για συγκεκριμενο λογο.

Πού ειναι η διαφθορα δηλαδη?

Εδω ο Μπορις χρεωσε 6 εκατομμυρια στερλινες τον προυπολογισμο της χωρας του για να στειλει προσωπικη επιστολη σε καθε Βρετανό να ειναι καλο παιδι και να μεινει σπιτι.

Εδω τουλαχιστον δοθηκαν για να υποστηριχθεί μια εθνικη προσπαθεια.
Κι εμενα ξερεις, με εξοργιζουν οι λαϊκισμοι αλλά τους βλεπω παντου γυρω μου.
ενώ 3-4 μερες πριν τους ελεγε συνεχιστε σε κανονικους ρυθμους,ολοι εξω,συναυλιες,γηπεδα γεματα κλπ δηλαδή ο μεσος πολιτης της χωρας εχοντας έναν ηγετη που δεν ξερει ουτε ο ιδιος τι θελει και εμφανίζεται αναξιόπιστος σε αυτά που υποστηριζει θα τον υπακουσει με την επιστολή? :S :S :S
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
γιατι οχι τυπε?...αλλωστε μας εφτανε αυτα που ειχαμε? η μηπως πληρωνες ασφαλεια υποχρωτικα και τελικα πληρωνες και ιδιωτικο για να βγαλεις κατι απλο?
μηπως να τα ξαναδουμε ολα αυτα παιδια?
ειχα ακουσει και νομιζω ισχυει οτι οι ιδιωτικες ασφαλειες δεν καλυπτουν τον κοβιντ....μηπως για να κονομησουν η ημετεροι πας σαν το σκυλι στο αμπαλι?
λεω
Το Κράτος, όπως και οποιαδήποτε επιχείρηση, το συμφέρει να έχει ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ και όχι ΣΤΑΘΕΡΟ κόστος λειτουργίας.
Δηλαδή: Αρρωσταίνουν λίγοι, έχω μικρό κόστος. Αρρωσταίνουν πολλοί; Έχω μεγάλο κόστος. Άρα αποφεύγω το να έχω μεγάλο κόστος όταν έχω λίγους άρρωστους.
Αυτό επιτυγχάνεται με μείγμα Κρατικών - Ιδιωτικών και ΣΔΙΤ.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
11.000.000/800=13.750 άνθρωποι που δεν έχουν πάρει χρήματα εδώ και ένα μήνα.

Τώρα ποια εθνική προσπάθεια? τα post των ''δημοσιογράφων'' στο instagram με το τι κάνουν σπίτι τους όλη μέρα?


Αλλά όλοι όσοι δεν εξοργίζονται με αυτό έχουν τη μπάκα τους στην άκρη και τα κοιτάνε από την τηλεόραση αυτά σα ταινία...ενδιαφέρον τους φαίνεται...

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Υ.Γ. Με τόσο ζήλο να υπερασπίζεσαι την «ανοησία» της αγέλης μάλλον είσαι πεθαμενατζής!  :grin:

Οσες χωρες ακολουθουν το flattening the curve strategy το εκαναν με την παραδοχη οτι θα κολλησουμε ολοι μεν, αλλα θα το παμε αργα για να μη γεμισουν τα νοσοκομεια.

Αν καποιες χωρες τις επιασε μανια και εκαναν ...αυτοσκοπο το να σταματησει η διαδοση, χωρις επιτευξη ανοσιας αγελης, τοτε αυτο δεν εχει τελειωμο. Δλδ θα πεταγεται 1-2-5-10 κρουσματα και μετα θα ξαναζεις lockdown τη χωρα? Θα πηγαινει η χωρα κυλιομενα lockdowns επι 1-2 χρονια? Δε γινεται αυτο.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Γιατι, ηταν μιζα τα 11 εκατομμυρια?
Απολυτως διαφανώς δοθηκαν και για συγκεκριμενο λογο.

Πού ειναι η διαφθορα δηλαδη?

Εδω ο Μπορις χρεωσε 6 εκατομμυρια στερλινες τον προυπολογισμο της χωρας του για να στειλει προσωπικη επιστολη σε καθε Βρετανό να ειναι καλο παιδι και να μεινει σπιτι.

Εδω τουλαχιστον δοθηκαν για να υποστηριχθεί μια εθνικη προσπαθεια.
Κι εμενα ξερεις, με εξοργιζουν οι λαϊκισμοι αλλά τους βλεπω παντου γυρω μου.
πας καλα????
α)11 μυρια διαφημηση κοινωνικης προσφορας δεν υπαρχει....ολοι τζαμπα δουλευουν και τα παιρνει ο καναλαρχης
Β)στα αρχιδια μας τι εκανε ο μπορις κατα οπως ειπες για τους ισπανους....
κλειστε το καλυτερα σημερα και κανε τα κονε σου αυριο με το κομμα οτι κατι δεν παει καλα...
αν κινηθητε το ιδιο γρηγορα κατι θα κερδισετε
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
Οσες χωρες ακολουθουν το flattening the curve strategy το εκαναν με την παραδοχη οτι θα κολλησουμε ολοι μεν, αλλα θα το παμε αργα για να μη γεμισουν τα νοσοκομεια.

Αν καποιες χωρες τις επιασε μανια και εκαναν ...αυτοσκοπο το να σταματησει η διαδοση, χωρις επιτευξη ανοσιας αγελης, τοτε αυτο δεν εχει τελειωμο. Δλδ θα πεταγεται 1-2-5-10 κρουσματα και μετα θα ξαναζεις lockdown τη χωρα? Θα πηγαινει η χωρα κυλιομενα lockdowns επι 1-2 χρονια? Δε γινεται αυτο.
Αυτό, πραγματικά είναι ένα κακό σενάριο... :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom