Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Παριστανεις οτι το ερωτημα ειναι ασχετο?

Καθολου ασχετο δεν ειναι.

Οταν ο κουλης βγαινει και λεει μπροστα στις ζωες θυσιαζω και τα δισεκατομμυρια, και ο κεντρο-βορειοευρωπαιος λεει οτι μπροστα στην οικονομια εγω θυσιαζω και πολιτες μου αφηνοντας ανοιχτη την οικονομια να δουλευει και ας εχω νεκρους, και εσυ πας και λες μετα "εγω ως ελληνας εχω οικονομικο προβλημα, δωστε μου λεφτα κεντροβορειοευρωπαιοι", τοτε ο αλλος θα σου πει:

"Ρε γαμημενε ελληνα... εγω θυσιασα μεχρι και πολιτες μου για να ελαχιστοποιησω τη ζημια στην οικονομια μου... και εσυ που δε το εκανες μου ζητας να σου δωσω τα λεφτα ΜΟΥ που βγηκαν απ'τις ΘΥΣΙΕΣ των πολιτων μου? Ενω εσυ για να το παιξεις λαοφιλης ελεγες οτι θυσιαζεις τα δισεκατομμυρια για να σωσεις ζωες? Τα δισεκατομμυρια ποιανου? Τα δικα μου του κεντροβορειοευρωπαιου? Βρε σαλτα και γαμησου...."
Ο αρχιδάτος βόρειος που θα πουλήσει τα προϊόντα που παράγει η "ανοικτή" οικονομία του;
Στη σούφρα του;
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
και τους μακροχρονια ανεργους. Και καποιους με πολλαπλους ΚΑΔ. Και αλλους. Ειπανε, επεξεργαζονται τροπους να τους καλυψουν στο δευτερο πακετο. Ετσι κι αλλιως τα πακετα εχουν διαρευσει, 3-4 δις το Μαιο και 12-15 δις για επανεκκινηση. Αυτα καπως πρεπει να μοιραστουν δικαια. Τωρα το 100% δικαια ειναι λιγο ουτοπια αλλα ... θα δουμε
τυπε ωραια ειναι οταν τα βλεπεις σε χαρτι.

αλλα οταν εισαι εργοδοτης και εχεις να δουλεψεις ενα μηνα και δεν εχεις λεφτα στην τραπεζα

και εχεις 10 εργατες να πεινανε απο κατω σου δεν μπορεις να περιμενεις το δευτερο πακετο.

Τα γαμωκαναλα ομως πηρανε τα μυρια κατευθειαν για να μας πριξουν τα αρχιδια στα τουιτερ μετα #menoumespiti και τη μαπα του παπαδοπουλου
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Πλησιαζει και η 21η

Περιφερειάρχης Θεσσαλίας για οικισμό Ρομά: Αν χρειασθεί μπορεί να αναλάβει ο στρατός


Αν δειτε τανκς στους δρομους μην φοβηθειτε

Ειναι η κανονικοτητα

Σου είπε κανείς φιλαράκι ότι θα φοβηθούμε; Πάνω από 50% του Ελληνικού λαού θα χαρεί πολύ, μην σου πω ότι θα βγει έξω να πανηγυρίζει, φιλικά στο λέω...
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
....
γιαυτο καλο θα ηταν το κρατος νατι να σκορπαει τα μυρια στα καναλια και τις κατασκευαστικες οδοποιίες καλο θα ηταν να τα μοιρασει στο ΕΣΥ ...
...
To ΕΣΥ δεν είναι απαραίτητο να ανήκει εξ ολοκλήρου στο Δημόσιο, είναι όμως υποχρεωτικό να ελέγχεται από το Δημόσιο.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Τεράστιο λάθος των δύο να πάνε στους γύφτους. ΤΕΡΆΣΤΙΟ. Η λαθρολαγνία - γυφτολαγνία της κυβέρνησης θα γυρίσει εναντίον της πολύ καλής μέχρι στιγμής εικόνας της Ελλάδας.
Ελλάδα - Κορονοϊός :2-1
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το εξηγησε και ο Λευκορωσος στο δικο του σκεπτικο... λεει δε γινεται να κλεισω την οικονομια, δε θα χουμε ουτε να φαμε.

Την ποια;;;;

Οικονομία της Λευκορωσίας λέει ο άλλος.

Ενώ τώρα έχουνε να φάνε.

Ό,τι του φανεί .....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
αλεξ θα σου πω κατι και αν θες απαντας η δεν απαντας


κανενας δεν θα επρεπε να υποβληθει σε αυτο -το να παει να δουλεψει με φοβο της υγειας του-.

γιαυτο καλο θα ηταν το κρατος νατι να σκορπαει τα μυρια στα καναλια και τις κατασκευαστικες οδοποιίες καλο θα ηταν να τα μοιρασει στο ΕΣΥ και στους πραγματικα πληγέντες αυτής της κατάστασης. Τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους εργαζομένους και εργοδότες των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων. Αν δεν επιβιώσουν αυτοί δεν θα επιβιώσει καμία οικονομία και δεν θα πληρώσει κανένας τα χαράτσια που θα έρθουν.
Κατσε ρε φιλε, εχετε φαγωθει με τα εκατομμυρια στα καναλια. 11 εκατομμυρια ευρω ηταν στο κατω κατω.
Για την ενισχυση εργαζομενων και επιχειρησεων και γενικα για την στηριξη της οικονομιας θα πεσουν κατι δεκαδες δις. Πλακα μου κανεις? Τι αλλο να κανουν δηλαδη?
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
To ΕΣΥ δεν είναι απαραίτητο να ανήκει εξ ολοκλήρου στο Δημόσιο, είναι όμως υποχρεωτικό να ελέγχεται από το Δημόσιο.
Στην παρούσα φάση είναι...και οι εργαζόμενοι στην υγεία αυτή τη στιγμή σκούζουν για μάσκες αντισηπτικά και προσωπικό.

Τι είναι σημαντικότερο? να μείνουν όρθια τα κανάλια και οι ευαγγελάτοι της Ελλάδας ή τα νοσοκομεία και ο άρρωστος κόσμος?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Τεράστιο λάθος των δύο να πάνε στους γύφτους. ΤΕΡΆΣΤΙΟ. Η λαθρολαγνία - γυφτολαγνία της κυβέρνησης θα γυρίσει εναντίον της πολύ καλής μέχρι στιγμής εικόνας της Ελλάδας.
Ελλάδα - Κορονοϊός :2-1
Οι λαθρολαγνίες και οι γυφτολαγνίες ειναι μονο στο μυαλο σας

Η πλακα ειναι οτι εχεις απο την αλλη πλευρα καποιους αλλους να λενε οτι η ελληνικη πολιτεια διωκει αναλγητα λαθρομεταναστες και γυφτους.

Βγαλε συμπερασμα τωρα
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
11 εκατομμυρια ευρω  στο κατω κατω
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ψιχουλα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
για το τιποτα
100αδες χιλιαδες δεν εχουν μεροκαματο 1 μηνα.....

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
οχου παλι

αυτο με ρωτησε, απαντησα οτι ειναι για ολους οσους εκλεισαν με εντολη κυβερνησης την πρωτη βδομαδα και τη δευτερη απο τη λιστα με τους πληττομενους καδ. Το ολους πηγαινε στο ειτε εισαι ΟΕ ειτε ΕΕ ειτε μικρη επιχειρηση και σε εχει κλεισει με το ζορι, ειτε κομμωτρια σε ΙΚΕ με 2 εργαζομενους ειτε αντβερταιζινγ εξεκιουτιβ σε πολυεθνικη τα 800 πεφτουν σε ποσο ειναι 4? μερες αν η επιχειρηση εκλεισε με κυβερνητικη εντολη.
Αν είσαι εξεκιουτιβ πας στα voucher. 600 τώρα, πρώτη δόση 400, μετά τα 200 και αν ξαναπάρεις τότε πάει στα 800. Tο κονσαλτινγκ στις μέρες μας είναι ασύμφορο
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.667
Πόντοι
14.615
Στην παρούσα φάση είναι...και οι εργαζόμενοι στην υγεία αυτή τη στιγμή σκούζουν για μάσκες αντισηπτικά και προσωπικό.

Τι είναι σημαντικότερο? να μείνουν όρθια τα κανάλια και οι ευαγγελάτοι της Ελλάδας ή τα νοσοκομεία και ο άρρωστος κόσμος?
Λες δηλαδή να φτιάξει το Κράτος κανα-δυο Ευαγγελισμούς ακόμα, ε;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Στην παρούσα φάση είναι...και οι εργαζόμενοι στην υγεία αυτή τη στιγμή σκούζουν για μάσκες αντισηπτικά και προσωπικό.

Τι είναι σημαντικότερο? να μείνουν όρθια τα κανάλια και οι ευαγγελάτοι της Ελλάδας ή τα νοσοκομεία και ο άρρωστος κόσμος?
Προ ημερων καποιος ειχε γραψει εδω μεσα, οτι στα ελληνικα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη οι γιατροι και οι νοσηλευτες περνανε την πιο ανετη και ξεκουραστη περιοδο τους.
Μου ειχε φανει πολυ περιεργο.
Οταν ομως ακουσα οτι πλεον στα νοσοκομεια δεν πηγαινει ούτε το 20% των περιπτωσεων που πηγαιναν προ κορονοϊού, αρχισα να το πιστευω.

Επιπλέον, τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει χαμος απο τον ιδιο τον ιο.

Α και πού εισαι.
Αυτα τα σκουξιματα για μασκες και αντισηπτικα ειναι παλια ιστορια, τις πρωτες μερες φωναζανε οτι δεν εχουνε αλλά τωρα εχουνε τα παντα.

Ασε που "σκουζανε" προληπτικα γιατι ο ιος δεν εκανε ποτέ εκρηξη στην Ελλαδα. 100 νοσηλευομενους εχουμε. Οι ΜΕΘ των ιδιωτων εχουν μεινει αχρησιμοποιητες ακομη. Μην τρελαθουμε κιολας οτι στεναζουν τα νοσοκομεια αυτη τη στιγμη.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Κατσε ρε φιλε, εχετε φαγωθει με τα εκατομμυρια στα καναλια. 11 εκατομμυρια ευρω ηταν στο κατω κατω.
Για την ενισχυση εργαζομενων και επιχειρησεων και γενικα για την στηριξη της οικονομιας θα πεσουν κατι δεκαδες δις. Πλακα μου κανεις? Τι αλλο να κανουν δηλαδη?
Με 11 εκατομύρια ξέρεις πόσοι περισσότεροι άνθρωποι θα έπαιρναν επίδομα

13.750...μπορεί να μην είναι μεγάλο το νούμερο..αλλά και ο αριθμός των εργαζομένων σε μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις δεν είναι και τόσο μεγάλος.

Αυτό πήγαινε να το πεις σε έναν εργάτη που εδώ και ένα μήνα είναι σε άδεια ανευ αποδοχών.

Γιατί να τα δώσει τα 11 μύρια στον σκαι και τον αντ1 και οχι για μασκες και διαγνωστικά τεστ??

Για την προπαγάνδα? Δεν είναι κρίμα και άδικο?
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.573
Κριτικές
36
Like
38.525
Πόντοι
19.795
Κατσε ρε φιλε, εχετε φαγωθει με τα εκατομμυρια στα καναλια. 11 εκατομμυρια ευρω ηταν στο κατω κατω.
Για την ενισχυση εργαζομενων και επιχειρησεων και γενικα για την στηριξη της οικονομιας θα πεσουν κατι δεκαδες δις. Πλακα μου κανεις? Τι αλλο να κανουν δηλαδη?
Αυτο προσπαθουσα να δειξω στο προηγουμενο ποστ μου. Εχουμε γινει τοσο χοντροπετσοι στην διαφθορα, και εχει μπει στο DNA μας πια η μιζα, που λεμε, "ε, και τι ειναι 11 εκατομμυρια";
Εμενα παντως αυτο με εξοργιζει, οχι γιατι εγινε, αλλα γιατι εγινε τωρα, την ωρα της τραγωδιας.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Ο αρχιδάτος βόρειος που θα πουλήσει τα προϊόντα που παράγει η "ανοικτή" οικονομία του;
Στη σούφρα του;

Δες για παραδειγμα που πουλαει ο βορειος Σουηδος:

Main export partners
Germany 11%
Norway 10.2%
Finland 6.9%
United States 6.8%
Denmark 6.8%
United Kingdom 6.2%
Netherlands 5.4%
China 4.6%

....ποιοι ειναι οι κυριοι πελατες του? Οι βορειοκεντροευρωπαιοι, οι ΗΠΑ και η Κινα.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom