Νέα

Μπράβο στο λεβέντη Κρητικό παππού!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 164
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Αν δρασκέλιζε το κατώφλι του σπιτιού που έχω τη γυναίκα μου και το παιδί μου ο οποιοσδήποτε εισβολέας, ανεξάρτητα από την εθνικότητά του και ανεξάρτητα από το ποιες ήταν οι προθέσεις και οι διαθέσεις του (κλοπή, ληστεία, φόνος αν προκύψει εμπλοκή κ.ο.κ.), θα τον σκότωνα χωρίς ενδοιασμό, με οποιοδήποτε τρόπο, ή μέσο. Τα υπόλοιπα ας τα έβρισκε η Δικαιοσύνη και η Πολιτεία. [/size]

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, ως προς την πρόθεση.
Ως προς τις συνέπειες, τα πράματα δε θα είναι τόσο απλά...
10 χρόνια θα τραβιέσαι, για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Για να κάνω μια ανακεφαλαίωση απόψεων, δε θεωρώ ότι ο παππούς έκανε άσχημα (με την επιφύλαξη βέβαια ότι δε χρώσταγε τίποτα μεροκάματα, γιατί το ?χουμε δει κι αυτό...).

Και δε μιλάω νομικά, μιλάω λογικά:

Δηλαδή:
Ο καθένας ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (φοβηθεί ? δε φοβηθεί) να υπερασπιστεί τον εαυτό του όταν κινδυνεύει.
Επειδή αν το πράμα έμενε έτσι θα γινόμαστε ζούγκλα, οργανωθήκαμε (σαν κοινωνίες), φτιάξαμε αστυνομίες, δικαστές, φυλακές, κλπ, και την φροντίδα αυτής της υπεράσπισης την έχει αναλάβει αυτό το σύστημα που φτιάξαμε.

Τώρα, αν αυτό το σύστημα δεν μπορεί, δεν προλαβαίνει, είναι αποτυχημένο, είναι ανίσχυρο, κλπ, τι θα κάνουμε, θα περιμένουμε τον κάθε εγκληματία να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του συστήματος?
Εγώ λέω όχι.
Στο ψαχνό.

Δυστυχώς, το σύστημα εκδικείται αυτούς που δεν το περίμεναν... Και όπως είπα και νωρίτερα, θα ταλαιπωρήσει πολύ αυτόν που έκανε την «υπέρβαση».

Αλλά δεν πειράζει. Προκειμένου να με βρουν ξάπλα από «άγνωστους δράστες», προτιμώ να βρουν αυτούς...

Ως προς τα όπλα τώρα (νομικά):
Υπάρχουν κατα σειρά τα αδικήματα:
Οπλοκατοχή
Οπλοχρησία
Σωματική βλάβη.
Η οπλοκατοχή ξεπερνιέται με την άδεια κατοχής (κυνηγετικού ή άλλου) όπλου, και έτσι αν την έχεις, μετά το συμβάν ΔΕΝ διώκεσαι για «παράνομη κατοχή». Μείον κάτι χρόνια απ την κατά συγχώνευση ποινή είναι αυτό.
Η οπλοχρησία δεν ξεπερνιέται, αλλά «δικαιολογείται» αν είσαι σε περίπτωση νόμιμης άμυνας. Στην οπλοχρησία «όπλο» δεν είναι μόνο το πυροβόλο, μπορεί να είναι και το μαχαίρι, και το ψαροτούφεκο, και η μπετόβεργα, και ο γρύλος του αυτοκινήτου (αν χρησιμοποιηθεί κατάλληλα)...
Για τη σωματική βλάβη (τραυματισμός ή θάνατος) πάλι καταδικάζεσαι αν χωρίς λόγο την προκαλέσεις, και πάλι παίζουν τα σενάρια νόμιμης άμυνας, βρασμού ψυχής, κλπ...

Στην τελική, ου μπλέξεις βέβαια, αλλά αν πρόκειται να καταλήξεις να κοιτάς τα σκόρδα ανάποδα, δεν πειράζει, ας μπλέξεις...

Μη βιάζεστε λοιπόν να πείτε "μπράβο παππού". Αν είναι όπως (αρχικά) φαίνονται τα πράματα καλά έκανε, Αλλά ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?
Μήπως χρώσταγε?
Μήπως π.χ. είχε μάθει ότι ο αλλοδαπός είχε τίποτα με την εγγονή του?

Γιατί αν παίζουν τέτοια σενάρια, τότε ο παππούς ΠΡΕΠΕΙ να πάει μέσα!
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Δεν γνωρίζω τα γεγονότα, ως εκ τούτου ότι πω, θα το πω με χιλιάδες επιφυλάξεις. Έχεις όμως τη γνώμη φίλε Σταύρο πως αν ο παππούς όντως χρώσταγε λεφτά στο Μολδαβό απο μεροκάματα και δεν του τά' δινε (όπως έχει συμβεί πολλάκις), θα το μάθουμε ποτέ; Σ' αυτή την περίπτωση, η ομερτά της ελληνικής επαρχίας, όπως και στην Αμάρυνθο, θα λειτουργήσει όπως ξέρουμε.
Και, ξανά με χιλιάδες επιφυλάξεις, το ξαναλέω, θα συμφωνήσω στο οτι αν κάποιο κλεφτρόνι εισβάλει στον ιδιωτικό μου χώρο, δεν θα κάτσω βέβαια με σταυρωμένα χέρια. Αν όμως είμαι αλλοδαπός σε ξένη χώρα και έχω δεδουλευμένα που δεν μου πληρώνονται, τι κάνω;
 

GEORGEG

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2005
Μηνύματα
30
Like
4
Πόντοι
0
...απλα προς ενημερωση, ο παππους αφεθηκε ελευθερος σημερα μετα την απολογια του στην ανακριτρια Χανιων
 

Επισκέπτης
Σταύρο η οπλοκατοχή κυνηγετικού όπλου αφορά την κατοχή του όπλου στον κυνηγότοπο.Στο σπίτι πρέπει να είναι φυλαγμένο σε ειδικό ντουλάπι για να μην μπορεί να το κλέψει κάποιος.

Και μεροκάματα να του χρώσταγε,εφόσον μπήκε στο σπίτι του χωρίς να του δώσει άδεια ο ιδιοκτήτης,παρανόμησε.Και ο παππούς αμύνθηκε.

Θα φανεί αστείο σε κάποιους,αλλά μου συνέβη...Εισηγμένη στο ΧΑΑ μου χρώσταγε 3 μισθούς,και σε άλλους όχι μόνο σε εμένα,λόγω χαμηλής ρευστότητας!Δεν τους σκοτώσαμε.Μας έδωσαν τα λεφτά μας και τους τόκους,αλλά κανείς δεν πήρε τους τόκους,προκειμένου να συνέλθει η εταιρεία...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Σταύρο η οπλοκατοχή κυνηγετικού όπλου αφορά την κατοχή του όπλου στον κυνηγότοπο.Στο σπίτι πρέπει να είναι φυλαγμένο σε ειδικό ντουλάπι για να μην μπορεί να το κλέψει κάποιος. [/size]
Όχι φίλε dstp, κάνεις λάθος. Η "άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου" (έχω τέτοια να στη δείξω αν θέλεις) αφορά το δικαίωμά σου ΝΑ ΚΑΤΕΧΕΙΣ το όπλο (στο σπίτι σου, στο εξοχικό σου, στο γραφείο σου, στο αυτοκίνητό σου, όπου θέλεις τέλος πάντων), χωρίς να παρανομείς.
Αν μπεί ο εισαγγελέας στο σπίτι σου, ψάξει, βρεί όπλο (καραμπίνα ή δίκανο ή super poze ή μονόκαννο) για το οποίο ΔΕΝ έχεις άδεια οπλοκατοχής, πας για παράνομη οπλοκατοχή.
Το να κατέχεις το όπλο στον κυνηγότοπο προϋποθέτει άλλη άδεια, την άδεια κυνηγίου (τέτοια δεν έχω να σου δείξω, δεν έβγαλα ποτέ). Αλοίμονό σου αν κυκλοφορείς ανάμεσα στις πάπιες ή τους λαγούς με το όπλο, σε σταματήσουν για έλεγχο (το δασαρχείο), ΔΕΝ έχεις άδεια κυνηγίου και πείς "μα δεν τις πυροβολώ..." Την έβαψες.
Προσωπικά δεν έβγαλα ποτέ, γιατι δε μ' αρέσει να καθαρίζω ζωάκια... Το όπλο το αγόρασα (πριν 15 χρόνια) για τους ίδιους λόγους που το χρησιμοποίησε κι ο παππούς...
Και ευτυχώς δε χρειάστηκε ποτέ.

Η υποχρέωση να είναι καλά φυλαγμένο υφίσταται, αλλά δεν πας και μέσα αν μπουκάρουν σπίτι σου και στο φάνε (ύστερα απο διάρρηξη εννοώ...).
Κατά τη γνώμη μου οι νόμοι αυτοί δεν έχουν νόημα, γιατί στην περίπτωση των όπλων οι κανόνες ασφαλείας στη διαχείρησή τους (πρέπει να) είναι τόσο αυτονόητοι (π.χ. είναι τρομερός κρετινισμός να έχει κανείς το όπλο σε κοινή θέα αν στο σπίτι υπάρχουν μικρά παιδιά), που οι κάποιοι μήνες ποινής (με εξαγορά ή αναστολή) που θα φάει κάποιος επειδή άφησε το όπλο αφύλακτο είναι τίποτα μπροστά στην καταστροφή που θα πάθει, αν το ένα παιδάκι του σκότωσε το άλλο...

[size=8pt]Και μεροκάματα να του χρώσταγε,εφόσον μπήκε στο σπίτι του χωρίς να του δώσει άδεια ο ιδιοκτήτης,παρανόμησε.Και ο παππούς αμύνθηκε. [/size]
"Τυπικά" έχεις δίκιο. Αλλά δε νομίζω ότι ένας κακοπληρωτής εργοδότης περιμένει να πάει ο αλλοδαπός εργαζόμενος να του τα ζητήσει σπίτι του για να τον καθαρίσει, αν έχει τέτοιους σκοπούς. Του τη στήνει και τον καθαρίζει υπό άλλες συνθήκες...

[size=8pt]Θα φανεί αστείο σε κάποιους,αλλά μου συνέβη...Εισηγμένη στο ΧΑΑ μου χρώσταγε 3 μισθούς, και σε άλλους όχι μόνο σε εμένα, λόγω χαμηλής ρευστότητας! Δεν τους σκοτώσαμε. Μας έδωσαν τα λεφτά μας και τους τόκους, αλλά κανείς δεν πήρε τους τόκους, προκειμένου να συνέλθει η εταιρεία...[/size]

Τώρα ρε μεγάλε αυτό τι σχέση έχει? Είπε κανείς ότι οι οφειλέτες εργοδότες πρέπει να καθαρίζονται?

[size=8pt]...απλα προς ενημερωση, ο παππους αφεθηκε ελευθερος σημερα μετα την απολογια του στην ανακριτρια Χανιων[/size]
Που σημαίνει τι, ως προς αυτά που συζητάμε τουλάχιστον;
Τίποτα δε σημαίνει. Αλλά ο ανακριτής / εισαγγελέας στην απόφασή του περι προφυλάκισης ή όχι λαμβάνει υπ όψη του και την γενική κατάσταση... τα 90 χρόνια του παππού σίγουρα κάτι σημαίνουν. Τι να τον κάνουν τώρα αυτό το γέρο, να τον βάλουν στην κλούβα να τον στείλουν στην φυλακή? Κι αν τους μείνει στα χέρια?
Οπότε καλύτερα σπίτι του.
Να την κοπανήσει για τη Βραζιλία πρίν τη δίκη, χλωμό το βλέπω...
 

Επισκέπτης
Ρε Σταύρο κυνηγός είμαι κι εγώ.Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.Αλλά αν βγεις στο μπαλκόνι να ρίχνεις μπαλωθειές δε σε καλύπτει.Εννοείται ότι θα το έχεις στο σπίτι σου.Στο βουνό θα το αφήνεις;Αλλά π.χ αν θέλεις να το μεταφέρεις στον οπλουργό πρέπει να έχεις άδεια για τη μεταφορά.Μόνο από και προς τον κυνηγότοπο επιτρέπεται.
 

Επισκέπτης
Τώρα ρε μεγάλε αυτό τι σχέση έχει? Είπε κανείς ότι οι οφειλέτες εργοδότες πρέπει να καθαρίζονται?
Τίποτα δε σημαίνει. Αλλά ο ανακριτής / εισαγγελέας στην απόφασή του περι προφυλάκισης ή όχι λαμβάνει υπ όψη του και την γενική κατάσταση... τα 90 χρόνια του παππού σίγουρα κάτι σημαίνουν. Τι να τον κάνουν τώρα αυτό το γέρο, να τον βάλουν στην κλούβα να τον στείλουν στην φυλακή? Κι αν τους μείνει στα χέρια?
Οπότε καλύτερα σπίτι του.
Να την κοπανήσει για τη Βραζιλία πρίν τη δίκη, χλωμό το βλέπω...

Το έγραψα για να τονίσω αυτό που έγραψες κι εσύ.Ότι για χρωστούμενα δε σκοτώνεις ούτε ληστεύεις άνθρωπο...
 

Επισκέπτης
Μαλάκας πιάστηκε ο παππούς! Του έριξε με φυσίγγι που είχε σκάγια ...

Τα HOLLOWPOINT ρε πούστη γιατί τα βγάζουν;

Χάθηκε να του έριχνε ένα τέτοιο;
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Μαλάκας πιάστηκε ο παππούς! Του έριξε με φυσίγγι που είχε σκάγια ...

Τα HOLLOWPOINT ρε πούστη γιατί τα βγάζουν;

Χάθηκε να του έριχνε ένα τέτοιο;

Καλώστονε τον ράμπο λειτουργό του Ιπποκράτη!
Μας έλειψες ρε μεγάλε!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Είχε πάει να δοκιμάσει μια γερή δόση ladose για να δει αν έχει παρενέργειες...
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Βεβαίως για να μη χαϊδεύουμε τα αυτάκια των νεοελλήνων ραγιάδων, ο παππούς που πήρε το νόμο στα χέρια του, θα  πάει στις άλλες εκλογές να ξαναψηφίσει τη..."μεγάλη δημοκρατική παράταξη" που μάζεψε όλα αυτά τα δίποδα , άπτερα  όντα στο Γιουνανιστάν. Ούτως ή άλλως η ..."λεβεντογέννα" έχει παράδοση . Είπαμε , πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.
 

unsilent

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.... κρίμα που δεν το έφαγε τον πούστη...
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Βεβαίως για να μη χαϊδεύουμε τα αυτάκια των νεοελλήνων ραγιάδων, ο παππούς που πήρε το νόμο στα χέρια του, θα  πάει στις άλλες εκλογές να ξαναψηφίσει τη..."μεγάλη δημοκρατική παράταξη" που μάζεψε όλα αυτά τα δίποδα , άπτερα  όντα στο Γιουνανιστάν. Ούτως ή άλλως η ..."λεβεντογέννα" έχει παράδοση . Είπαμε , πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

Είσαι μπάτσος και ξέρεις τι ψηφίζει ο παππούς;
 

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
3
Πόντοι
1
Το όπλο το αγόρασα (πριν 15 χρόνια) για τους ίδιους λόγους που το χρησιμοποίησε κι ο παππούς...
Και ευτυχώς δε χρειάστηκε ποτέ.
φιλε θελω να παρω κι εγω ενα για τον ιδιο λογο,οχι καραμπινα ομως ,κανενα μικρο.τι χρειαζεται για να βγαλεις αδεια και ποσο κοστιζουν?
 

Επισκέπτης
Για να βγάλεις άδεια δες στο Μπορείς να βρεις πολλά όπλα σε καλές τιμές.Οι καλύτερες και φθηνότερες καραμπίνες είναι οι baikal γύρω στα 400?.Αλλά μπορείς να βρεις και χράπα-χρούπα με 250?.Περισσότερα μέσω p.m
 

noname101

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
41
Like
2
Πόντοι
0
Θα πω μπράβο στον παππού γιατι παρα τα 90 του χρόνια είχε τα κότσια να τα βάλει με τον πιτσιρικά και μάλιστα στάθηκε τυχερός ωστε να μην γίνει φονιάς! Δεν λέω να γίνουμε Τέξας αλλα απο το να μένουμε απαθεις στην λεηλασία καλύτερα να πέσει καμια αδέσποτη.

Τωρα να ρωτήσω κατι περι οπλοκατοχής, εχω 2 αεροβολα οπλα CO2 και κατα την αγορά δεν μου ζήτησαν ούτε ταυτότητα. Γνωρίζω οτι δεν εμπίπτουν στον νόμο περι όπλων οπότε δεν χρειάζονται άδεια, ας μας πει κάποιος γνώστης περισσότερα. Κατα την γνωμη μου ειναι σαφώς καλυτερα απο τις καραμπίνες γιατι δεν μπλέκεις με τις διαφορες νομοθεσίες, ειναι φθηνότερα(100-300? max) και αποτελεσματικά χωρις να καθαρισεις τον άλλο.
 

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Mονο στις τυρρανιες δεν επιτρεπεται η οπλοκατοχη απο τους πολιτες. Τι σκατα δημοκρατια εχουμε ?
Η "ικανη" Αστυνομια μας και το "καστρο της Δημοκρατιας" Κοινοβουλιο, απλα εστρεψαν στους λαθρεμπορους οσους πολιτες θελησαν να αποκτησουν οπλο, αφου η συντριπτικη πλειοψηφια των αιτησεων στην Αστυνομια απορριπτονται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom