Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Βασικα εγω σκεφτωμουνα αυτο
Αλλα φοβαμαι τη συντηρηση
Έχει φίλος μου, έχει κάνει 55.000 χλμ και σε νησί που αυτό λέει πολλά.
΄Δεν το συνιστώ θερμά, θέλει εξειδικευμένα χέρια, μόνο και μόνο να σκεφτείς ότι το  desmo και οι ιμάντες μετάδοσης κίνησης στους εκκεντροφόρους θέλουν ειδικά εργαλεία για τις ρυθμίσεις φτάνει.
Θα γελάει κι ο Άλτεκ τώρα, αλλά δεν θα στο συνιστούσα, ειλικρινά, είναι βάσανο και στην καθημερινή χρήση
 

calvin

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Έχει φίλος μου, έχει κάνει 55.000 χλμ και σε νησί που αυτό λέει πολλά.
΄Δεν το συνιστώ θερμά, θέλει εξειδικευμένα χέρια, μόνο και μόνο να σκεφτείς ότι το  desmo και οι ιμάντες μετάδοσης κίνησης στους εκκεντροφόρους θέλουν ειδικά εργαλεία για τις ρυθμίσεις φτάνει.
Θα γελάει κι ο Άλτεκ τώρα, αλλά δεν θα στο συνιστούσα, ειλικρινά, είναι βάσανο και στην καθημερινή χρήση
To monster αξιζει?
www.hellinmoto.gr/used_bikes.php?action=show&id=13]http://www.hellinmoto.gr/used_bikes.php?action=show&id=13[/url]
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ομολογώ

Ομιλογώ οτι το Monster το προηγούμενο το σκεφτόμουν και εγώ. Απο Γερμανία, κανα S2. Αλλά για μενα τα ντουκάτι αποτελούν άγνωστη ποσότητα και έτσι προτίμησα Guzzi.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το οτι κανεις απο την παρέα δεν εχει ντουκάτι, αρα εμπειρίες μηδεν.

Δεν εχω σταματήσει όμως να το σκέφτομαι
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Τα Μονστεράκια (620+695) είναι ΣΚΥΛΙΑ. Το  S2R 800 ακόμα καλύτερα. Ισχύει πάντως σε γενικές γραμμές ότι με όλα τα Ντουκάτια, ΘΕΛΟΥΝΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ στο σέρβις. Επίσης κάτι που γενικά ισχύει, έχουνε μακρυά πρώτη κι είναι βάσανο μερικές φορές στην πολλή κίνηση
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Τα Μονστεράκια (620+695) είναι ΣΚΥΛΙΑ. Το  S2R 800 ακόμα καλύτερα. Ισχύει πάντως σε γενικές γραμμές ότι με όλα τα Ντουκάτια, ΘΕΛΟΥΝΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ στο σέρβις. Επίσης κάτι που γενικά ισχύει, έχουνε μακρυά πρώτη κι είναι βάσανο μερικές φορές στην πολλή κίνηση

Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο και το ακριβές της απάντησης. Το εκτιμώ και ελπίζω να το ανταποδώσω.

Τα ντουκάτι με ενδιαφέρουν, Φυσικά όχι σαν πρώτες μηχανές. Ακόμα και το γερμανικό που έχω τώρα το λυπάμαι το καημένο στην κίνηση. Το ντέσμο δε με φοβίζει όσο θέματα ηλεκτρολογικά. Το s2 το γουστάρω πολύ. Αλλα αμα βρω κάποιο δεν ξέρω τι να προσέξω, δεν ξέρω που πονάνε.

Επίσης, εκει αρχες δεκαετίας 90 η hellinmoto ειχε τραβήξει κάποιους μηχανικούς Guzzi νομιζω, είχε παρει την αντιπροσωπεία...δε θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι όμως την έλλειψη ανταλλακτικών.

Γιατι τα 1000 sport και classic έχουν σηκωσει τόσο ψηλά τον κώλο; Κριμα τα μοτοσακό
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο και το ακριβές της απάντησης. Το εκτιμώ και ελπίζω να το ανταποδώσω.

Τα ντουκάτι με ενδιαφέρουν, Φυσικά όχι σαν πρώτες μηχανές. Ακόμα και το γερμανικό που έχω τώρα το λυπάμαι το καημένο στην κίνηση. Το ντέσμο δε με φοβίζει όσο θέματα ηλεκτρολογικά. Το s2 το γουστάρω πολύ. Αλλα αμα βρω κάποιο δεν ξέρω τι να προσέξω, δεν ξέρω που πονάνε.

Επίσης, εκει αρχες δεκαετίας 90 η hellinmoto ειχε τραβήξει κάποιους μηχανικούς Guzzi νομιζω, είχε παρει την αντιπροσωπεία...δε θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι όμως την έλλειψη ανταλλακτικών.

Γιατι τα 1000 sport και classic έχουν σηκωσει τόσο ψηλά τον κώλο; Κριμα τα μοτοσακό
Οι ζημιές που βγάζουνε στα ηλεκτρονικά τα Ducati γενικά είναι 2 ειδών:
1) Ζημιές αισθητήρων, βασικά αισθητήρος πληροφόρησης ένδειξης θερμοκρασίας στο όργανο στους αερόψυκτους κινητήρες (80% της παραγωγής). Κόστος επισκευής(αντικατάστασης) περίπου 30€, χρόνος επισκευής περίπου 5 λεπτά.
2) Ζημιές κεντρικού εγκεφάλου. Πιθανότητα μάλλον σπάνια και όλο και πιό σπάνια όσο περνάνε τα χρόνια. Οφειλόταν στην "κεραία" του immobilizer. Όσα έχουν αντικατασταθεί με το νέο κιτ δεν χαλάνε πλέον. Δευτερεύουσα πιθανή αιτία πρόκλησης της ίδιας ζημιάς ο διακόπτης του σταντ.
Στα ηλεκτρολογικά (διακόπτες, φλάς, φώτα κόρνες κλπ) δεν παρουσιάζονται προβλήματα εδώ και πολλά χρόνια.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Λόγω  Desmo, ο μόνος τρόπος για να "σπάσει" κινητήρας  Ducati είναι από κόψιμο ιμάντα. Συνιστάται από το εργοστάσιο η αντικατάσταση τους σε ζεύγος πάντα ανά 25.000 χλμ. Τέντωμα ιμάντα υποχρεωτικά με μηχάνημα υπέρηχων.
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.190
Πόντοι
12.056
Οι ζημιές που βγάζουνε στα ηλεκτρονικά τα Ducati γενικά είναι 2 ειδών:
1) Ζημιές αισθητήρων, βασικά αισθητήρος πληροφόρησης ένδειξης θερμοκρασίας στο όργανο στους αερόψυκτους κινητήρες (80% της παραγωγής). Κόστος επισκευής(αντικατάστασης) περίπου 30€, χρόνος επισκευής περίπου 5 λεπτά.
2) Ζημιές κεντρικού εγκεφάλου. Πιθανότητα μάλλον σπάνια και όλο και πιό σπάνια όσο περνάνε τα χρόνια. Οφειλόταν στην "κεραία" του immobilizer. Όσα έχουν αντικατασταθεί με το νέο κιτ δεν χαλάνε πλέον. Δευτερεύουσα πιθανή αιτία πρόκλησης της ίδιας ζημιάς ο διακόπτης του σταντ.
Στα ηλεκτρολογικά (διακόπτες, φλάς, φώτα κόρνες κλπ) δεν παρουσιάζονται προβλήματα εδώ και πολλά χρόνια.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Λόγω  Desmo, ο μόνος τρόπος για να "σπάσει" κινητήρας  Ducati είναι από κόψιμο ιμάντα. Συνιστάται από το εργοστάσιο η αντικατάσταση τους σε ζεύγος πάντα ανά 25.000 χλμ. Τέντωμα ιμάντα υποχρεωτικά με μηχάνημα υπέρηχων.


Να τα χαιρεστε τα χρεπια σας.... :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.190
Πόντοι
12.056
:think: :think:
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    70,3 KB · Εμφανίσεις: 24
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.190
Πόντοι
12.056
Περιμενω τα φωτα σας...πως το βλεπετε???  :huh: :huh:
 

Συνημμένα

  • 2.jpg
    2.jpg
    70 KB · Εμφανίσεις: 35

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Και το κυριώτερο, ροπή+ ισχύς μαζί?
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.190
Πόντοι
12.056
Ειναι η πρωτη που κανω :(

Τις αλλες δεν ξερω που να τις βρω για να συγκρινω....

Παντως στο μαγαζι που τις ειχαν μου ειπαν οτι ειναι πολυ πανω απο τις μαμα  :rockon:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Πυροσβεστική ΒΜW

Σήμερα από την Defendory
 

Συνημμένα

  • 100_0129.jpg
    100_0129.jpg
    148,4 KB · Εμφανίσεις: 31

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Μπραβο ρε Αλτεκ
 95,72 περιπου 96 ιπποι στον τροχο....
 Γαμαει το μηχανημα λεμε..
 Εχει περισσοτερα και απο γυμνο εξακοσαρι....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom