Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Με γοητεύει η ιδέα του μαστορέματος αλλά θέλει χρόνο, χρήμα και ΚΥΡΙΩΣ γνώσεις.

Έτσι και γίνει καμιά στραβή στο μαστόρεμα παίζονται ζωές.

Δεν ξέρω, εμένα με φοβίζει πάντως το κόνσεπτ να βάλω τα χέρια μου (ή κάποιου άλλου πλην έμπειρου μηχανικού) να πασπατέψουν δίτροχο....

λυσσα τοκανες. δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα. μην ακους εμενα, εγω ειπαμε απο χαρακτηρα δε τοχω. εσυ που το γουσταρεις, καλο ειναι να μαθεις να κανεις 5 πραματα στη μηχανη, να αλλαζεις καμια ντιζα που μπορει να σου κοψει, να αλλαξεις μονος σου τακακια, λαδια κλπ. αμα εχεις μερακι δεν ειναι τπτ. τα κανεις και καλυτερα απο τη καθε μαστορατζα που δε λυπαται τα ξενα μηχανακια. οσο για χρημα ισα ισα γλυτωνεις, οχι να θελει και παραπανω οπως ειπες.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Δεν ξέρω, εμένα με φοβίζει πάντως το κόνσεπτ να βάλω τα χέρια μου (ή κάποιου άλλου πλην έμπειρου μηχανικού) να πασπατέψουν δίτροχο....

 ποση εμπειρια ρε χρειαζεται να ανοιξεις την γαμωταπα με ενα 14αρι να φυγουν τα κολολαδα;
 ποση εμπειρια θελει να βγαλεις-βαλεις ενα φιλτρο λαδιου;
 ποση εμπειρια θελει να βαλεις νεα λαδια;;

 3 λιτρα επι 10 ευρω και ενα φιλτρο 5 ευρω συνολο 35 ευρα(και λαδι σουπερ τζετ οχι απο τον
 κουβα που θα σου βαλει ο μηχανικος)
 για ρωτα τον εμπειρο σου πσο σε χρεωνει για αυτην την δουλεια;;

 ελα ρε συ,απλα πραματα ειναι,κριμα να πετας λεφτα ρε ελεος
 μια φορα να σου δειξω και θα γλυτωσεις ενα σωρο φραγκα
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Δεν λεμε να ανοιξεις κινητηρα...αλλα δεκα πραγματα πρεπει να τα ξερεις.......

Δε διαφωνώ.

Ειδικά πράγματα τα οποία μπορούν να σε αφήσουν στη μέση κάποιου ταξιδίου (βλ. ντίζα συμπλέκτη κλπ) καλό είναι να μπορείς να τα φέρεις βόλτα. Σίγουρα πολλά από αυτά τα μαθαίνεις πλάι σε κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα να σου δείξει.

Πέραν αυτών όμως δεν ξέρω...

Δε λέω ότι διαφωνώ ούτε ότι εγώ είμαι ο σωστός και οι άλλοι λάθος. Ίσα ίσα τους ζηλεύω που ξέρουν και λερώνουν τα χέρια τους. Απλά εμένα με φοβίζει η ιδέα ότι αν κάτι δε γίνει σωστά κινδυνεύεις όχι μόνο να χαλάσεις κάτι (στα παπάρια σου) αλλά να φας και καμιά σούπα και να ψάχνεσαι.

π.χ. ξέρω κόσμο που αλλάζει μόνος του τακάκια. Μπορεί να είναι και το πιο απλό πράγμα στον κόσμο (δε γνωρίζω) αλλά εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα το έκανα. Μία στο μύριο κάτι να πάει στραβά άσ'τα να παν' στο διάολο......

 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
 ποση εμπειρια ρε χρειαζεται να ανοιξεις την γαμωταπα με ενα 14αρι να φυγουν τα κολολαδα;
 ποση εμπειρια θελει να βγαλεις-βαλεις ενα φιλτρο λαδιου;
 ποση εμπειρια θελει να βαλεις νεα λαδια;;

 3 λιτρα επι 10 ευρω και ενα φιλτρο 5 ευρω συνολο 35 ευρα(και λαδι σουπερ τζετ οχι απο τον
 κουβα που θα σου βαλει ο μηχανικος)
 για ρωτα τον εμπειρο σου πσο σε χρεωνει για αυτην την δουλεια;;

 ελα ρε συ,απλα πραματα ειναι,κριμα να πετας λεφτα ρε ελεος
 μια φορα να σου δειξω και θα γλυτωσεις ενα σωρο φραγκα

και θα αλλαζει και το τσιμουχακι της ταπας που το ξεχνανε συνηθως οι μαλακες
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
λυσσα τοκανες. δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα. μην ακους εμενα, εγω ειπαμε απο χαρακτηρα δε τοχω. εσυ που το γουσταρεις, καλο ειναι να μαθεις να κανεις 5 πραματα στη μηχανη, να αλλαζεις καμια ντιζα που μπορει να σου κοψει, να αλλαξεις μονος σου τακακια, λαδια κλπ. αμα εχεις μερακι δεν ειναι τπτ. τα κανεις και καλυτερα απο τη καθε μαστορατζα που δε λυπαται τα ξενα μηχανακια. οσο για χρημα ισα ισα γλυτωνεις, οχι να θελει και παραπανω οπως ειπες.

Χρήμα με την έννοια της επένδυσης σε εργαλεία και λοιπά. Σαφώς και θα σου μείνουν και θα τα παίρνεις λίγα λίγα αλλά όσο να πεις είναι έξοδο. Μακροπρόθεσμα κερδισμένος είσαι βέβαια.

Πόσταρα κι άλλο κι εξηγώ. Με φοβίζει η ιδέα. Δε λέω ότι δε θα ήθελα να το ψάξω.

Αλλά από το πουθενά να πιάσω να κάνω μαστόρεμα χωρίς να ξέρω χριστό και να κάνω έστω καμιά χαζοζημιά μαλακία είναι.
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
 ποση εμπειρια ρε χρειαζεται να ανοιξεις την γαμωταπα με ενα 14αρι να φυγουν τα κολολαδα;
 ποση εμπειρια θελει να βγαλεις-βαλεις ενα φιλτρο λαδιου;
 ποση εμπειρια θελει να βαλεις νεα λαδια;;

 3 λιτρα επι 10 ευρω και ενα φιλτρο 5 ευρω συνολο 35 ευρα(και λαδι σουπερ τζετ οχι απο τον
 κουβα που θα σου βαλει ο μηχανικος)
 για ρωτα τον εμπειρο σου πσο σε χρεωνει για αυτην την δουλεια;;

 ελα ρε συ,απλα πραματα ειναι,κριμα να πετας λεφτα ρε ελεος
 μια φορα να σου δειξω και θα γλυτωσεις ενα σωρο φραγκα

Τον "έμπειρό" μου μάλλον θα τον δείρω οσονούπω.....  :cussing:

Καλοκαίρι που θα έχω χρόνο θα σου έρθω για μαθήματα.

Θα φέρω και τσίπουρο. Όχι τσάμπα πράγματα.  :grin:
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
π.χ. ξέρω κόσμο που αλλάζει μόνος του τακάκια. Μπορεί να είναι και το πιο απλό πράγμα στον κόσμο (δε γνωρίζω) αλλά εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα το έκανα. Μία στο μύριο κάτι να πάει στραβά άσ'τα να παν' στο διάολο......
Γάμα τα, ρώτα και τον  Eddie Lawson
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
θυμισε μου ρε λακη τι μηχανη εχεις.

οφ τοπικ: με το ψαροτουφεκο ασχοληθηκες? εμαθες τπτ?  :grin:

 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Δε διαφωνώ.

Ειδικά πράγματα τα οποία μπορούν να σε αφήσουν στη μέση κάποιου ταξιδίου (βλ. ντίζα συμπλέκτη κλπ) καλό είναι να μπορείς να τα φέρεις βόλτα. Σίγουρα πολλά από αυτά τα μαθαίνεις πλάι σε κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα να σου δείξει.

Πέραν αυτών όμως δεν ξέρω...

Δε λέω ότι διαφωνώ ούτε ότι εγώ είμαι ο σωστός και οι άλλοι λάθος. Ίσα ίσα τους ζηλεύω που ξέρουν και λερώνουν τα χέρια τους. Απλά εμένα με φοβίζει η ιδέα ότι αν κάτι δε γίνει σωστά κινδυνεύεις όχι μόνο να χαλάσεις κάτι (στα παπάρια σου) αλλά να φας και καμιά σούπα και να ψάχνεσαι.

π.χ. ξέρω κόσμο που αλλάζει μόνος του τακάκια. Μπορεί να είναι και το πιο απλό πράγμα στον κόσμο (δε γνωρίζω) αλλά εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα το έκανα. Μία στο μύριο κάτι να πάει στραβά άσ'τα να παν' στο διάολο......
Παλια ειχα ενα αρ ντι 350 και το κολησα μια μερα...λεφτα για μαστορα δεν ειχα...συν το οτι επρεπε να το παω η πατρα η αθηνα..παραγγελνω κυλινδροπιστινα μεταχειρισμενα και φλαντζες και ελατηρια και καθωμαι και την λυνω μονος....την ειχα κανει βιδες..δεν πιστευα οτι θα ξαναδουλευε...τελικα εβαλα τα καινουργια και την εδεσα πισω κατα προσεγγυση.. :2funny:Ολη η καυλα ηταν οταν πηρε μπροστα και δελευε μια χαρα..δεν το πιστευα...
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Παλια ειχα ενα αρ ντι 350 και το κολησα μια μερα...λεφτα για μαστορα δεν ειχα...συν το οτι επρεπε να το παω η πατρα η αθηνα..παραγγελνω κυλινδροπιστινα μεταχειρισμενα και φλαντζες και ελατηρια και καθωμαι και την λυνω μονος....την ειχα κανει βιδες..δεν πιστευα οτι θα ξαναδουλευε...τελικα εβαλα τα καινουργια και την εδεσα πισω κατα προσεγγυση.. :2funny:Ολη η καυλα ηταν οταν πηρε μπροστα και δελευε μια χαρα..δεν το πιστευα...

Εγώ το περισσότερο που έχω κάνει είναι να "γρασσάρω" αλυσίδα  :2funny: :2funny: :2funny:

Και πώς τα καταφέρνω ο πούστης κάθε μα κάθε φορά μετά το ψέκασμα να μην έχω πίσω φρένο για κανά χιλιόμετρο μέχρι να "σκουπίσει" το τακάκι τον δίσκο δεν μπορώ να το καταλάβω.

Τον ίδιο το δίσκο να σημάδευα τόσο πολύ δε θα έπεφτε.  :grin:
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Το σπρέι στην εσωτερική πλευρά της αλυσσίδας, πάντα. Αλλοιώς και το μισό πάει χαμένο κι η μηχανή γίνεται χάλια
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Το σπρέι στην εσωτερική πλευρά της αλυσσίδας, πάντα. Αλλοιώς και το μισό πάει χαμένο κι η μηχανή γίνεται χάλια

Από σπρέι τι προτείνεις?

Με το μπελ ρέι μου έχουνε ζαλίσει τα αρχίδια. Το δοκίμασα μια περίοδο και τώρα δοκιμάζω ένα άλλο (δε θυμάμαι πώς το λένε και βαριέμαι να κατέβω τώρα να κοιτάξω. Νομίζω γαλλικό είναι...).

Όχι ότι μπορώ να καταλάβω βέβαια ποιο κάνει καλή δουλειά και ποιο όχι. Γι'αυτό και δοκιμάζω από αυτά που μου προτείνουν άτομα που εμπιστεύομαι.

Διαφορά δεν μπορώ να καταλάβω.
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Το μισο Μπελ Ρέι μένει στο δοχείο δε φτάνει το προωθητικό αέριο για να το βγάλει, αλλοιώς,  είναι απ τα πιο καλά που υπάρχουν. Το καλύτερο είναι το τσάμπα, αμέσως μετά το φθηνό κι όλα τ ακριβά είναι το ίδιο....
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Το μισο Μπελ Ρέι μένει στο δοχείο δε φτάνει το προωθητικό αέριο για να το βγάλει, αλλοιώς,  είναι απ τα πιο καλά που υπάρχουν. Το καλύτερο είναι το τσάμπα, αμέσως μετά το φθηνό κι όλα τ ακριβά είναι το ίδιο....

:2funny:  :2funny: :2funny:

Κατάλαβα.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ρε Wd-40 και είοτε τζετ.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Σιγά μην έχεις και CNC τόρνο ρε παπάρα.

  Απο ολα εχωωωωωωωω
  Και εσενα αμα θελω φτιαχνω αντιγραφο,μην σε χασουμε και τι θα κανουμεεεεεεεεεεε

   
   

Ρε Wd-40 και είοτε τζετ.

  και τι ειναι η αλυσιδα ρε,κλειδαρια να ξεκολλησει;
  αμα βαλεις απο δαυτο,με το ξεπλυμα που θα κανει στα τσιμουχακια,θα κοπει σιγουρα
  καλα σου λεει ο καραφλας,εισαι της θεωρητικης πλευρας
  αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom