Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
το BMW F650GS που εχω (2004) ειναι πολυ οικονομικο.σαν παπι...και χαμηλο, ευκολοδηγητο...για Αθηνα απ τα καλυτερα, και για εξω ταξιδακια οτι πρεπει..δεν τα αλλαζω με τιποτα..και φυσικα αντεχει στο χρονο (στους αιωνες)...και στην κριση...αυτα.

ευχαριστω
σερβις αυμφωρα ε?
 

Jybe

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2011
Μηνύματα
732
Like
2
Πόντοι
6
σερβις οταν ψαξεις βρισκεις ακρες, δεν χρειαζεται ολα τα ανταλακτικα να ναι BMW. εντυπωσιαζει το ποσο οικονομικο ειναι στα καυσιμα..με την ελαχιστη προσοχη μενει αθανατο..
 

Επισκέπτης
αμα θες ευρωπη φιλε θα πληρωσεις.υπηρξα φανατικος κατεμακιας και εχω φαει πιο πολλα απο τις πουτανες που εχω φαει πολλα
κοιταξε ktm εχω και εγω.οβερα μηχανακια,πλαισιο,φρενα,μοτορια.αν τα σεβεσε δεν βγαζουν προβληματα.στο ειδος τους μονοδρομος.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
οχι και τραγικη ρε σταυρο.μιλαμε για ενα μηχανακι 1300 κυβ.6 λιτρα περιπου εχω εγω στο κτμ 690 sm

Κατ αρχήν η κατανάλωση δεν πρέπει να πηγαίνει με τα κυβικά, και δεν πηγαίνει. Αν ήταν έτσι, το 740 (4.400cc V8) θα έπρεπε να καίει 28lt/100km, ενώ καίει 13. (Και είναι και δύο τόνους).

Κατά δεύτερον τα ΚΤΜ δεν έπρεπε να λέγονται ΚΤΜ (Κολλητός Του Μάστορα) αλλά ΚΤΒ (Κολλητός Του Βενζινά). :grin:  Ορθόν?

Ξέρω γιατί το Busa καίει τόσο. Καίει τόσο γιατί είναι σχεδιασμένο για απόδοση (ισχύος), αδιαφορώντας (κατά τη σχεδίαση) για την ενεργειακή απόδοση του καυσίμου. Το καύσιμο (ακόμα κι όταν δε το πλακώνεις) γίνεται ΖΕΣΤΗ, ζέστη πολλή που βγαίνει από παντού (γρίλιες, ανεμιστήρες κλπ) και η οποία μέσα στην πόλη το καλοκαίρι σε κατακαίει.
Έτσι όμως (με τέτοια σχεδίαση) μπορείς να πάρεις 180hp από 1300cc, αλλιώς δε γίνεται.

Πρόσεξε, η κατανάλωση που σας έδωσα (από 7 έως 8,2 lt/100km) είναι σχεδόν Η ΙΔΙΑ, είτε πας μέσα στην πόλη, είτε urban, είτε ταξείδι με 180km/h.
Η κατανάλωση πέφτει λίγο κάτω από 7 σε ταξείδι με 130 (το οποίο είναι βάσανο - σα σταματημένος είσαι) ή πάει λίγο πάνω από 8,2 αν πας συνεχώς με 200+km/h.
Γενικώς δεν έχει μεγάλες διακυμάνσεις στην κατανάλωση ανάλογα με την οδήγηση, όπως ένα αυτοκίνητο. Θέλω να πω, όσο και να προσπαθήσεις, δε θα τα καταφέρεις να την φέρεις στα 5,5lt/100km.
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
κοιταξε ktm εχω και εγω.οβερα μηχανακια,πλαισιο,φρενα,μοτορια.αν τα σεβεσε δεν βγαζουν προβληματα.στο ειδος τους μονοδρομος.
660smc με van den bosh εκ fcr42,5 barnett δισκους ,γουισεκο 740 κυβικα περιπου σεμπρινγ διπλες απο λαιμους αγωνιστικη περοποιηση απο τον αγγελο κεφακη στροφαλο και τα συναφη και αν δεις δυναμομετρηση στου μονου θα παθεις σοκ .τη δευτερη φορα που εσπασε πηρα ενα gsx 1400 και ησυχασα.και για αυτους που θα πουν οτι δεν πανε το μηχανακι τωρα ειναι στα 156 τροχο και παει μετα το καλοκαιρι για κομπρεσορα
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
660smc με van den bosh εκ fcr42,5 barnett δισκους ,γουισεκο 740 κυβικα περιπου σεμπρινγ διπλες απο λαιμους αγωνιστικη περοποιηση απο τον αγγελο κεφακη στροφαλο και τα συναφη και αν δεις δυναμομετρηση στου μονου θα παθεις σοκ .τη δευτερη φορα που εσπασε πηρα ενα gsx 1400 και ησυχασα.και για αυτους που θα πουν οτι δεν πανε το μηχανακι τωρα ειναι στα 156 τροχο και παει μετα το καλοκαιρι για κομπρεσορα


  Ωραιος!!!
  Ποσο χρονω εισαι τυπε;
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.492
Like
30
Πόντοι
66
Εξάρθρωση σπείρας που έκλεβε μηχανές

Η αστυνομία μετά από οργανωμένη επιχείρηση που διήρκεσε αρκέτες μέρες κατάφερε να εξαρθρώσει σπείρα που έκλεβε μοτοσυκλέτες. Συνελήφθησαν συνολικά έξι ημεδαποί ηλικίας από 20 έως 22 ετών σε Κερατσίνι και Νίκαια οι οποίοι κατηγορούνται για εγκληματική οργάνωση, διακεκριμένες κλοπές κατά συναυτουργία, αποδοχή και διάθεση προϊόντων εγκλήματος και παράβαση του νόμου Περί Ναρκωτικών. Η σπείρα έκλεβε μοτοσυκλέτες από όλη την Αττική, μάλιστα το τελευταίο 8μήνο είχαν κλαπεί συνολικά 36, όπου στη συνέχεια τις πωλούσαν ολόκληρες ή τμηματικά ως ανταλλακτικά. Η αστυνομία έκανε έρευνες στα σπίτια των δραστών όπου εντόπισε και κατάσχεσε ανταλλακτικά κλεμμένων μοτοσυκλετών, μία μοτοσυκλέτα με παραποιημένο αριθμό κινητήρα, ένα κλεμμένο κινητήρα μοτοσυκλέτας με παραποιημένο αριθμό, επτά δενδρύλλια κάνναβης, κάνναβη βάρους 18 γραμμαρίων και μία ζυγαριά ακριβείας.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Για οσους διαβαζαν ΜΟΤΟ,εκεινα τα 17 τευχη που περιειχαν τις περιγραφες απο το επικο ταξιδι του Ηλια Βροχιδη

με το XR 250 S σε 14 ασιατικες χωρες....

Μπραβο του μαγκα

εδω το site  του για οποιον ενδιαφερεται



  το μπλογκ του

 
 
74georgia.jpg
 

Επισκέπτης
Για οσους διαβαζαν ΜΟΤΟ,εκεινα τα 17 τευχη που περιειχαν τις περιγραφες απο το επικο ταξιδι του Ηλια Βροχιδη

με το XR 250 S σε 14 ασιατικες χωρες....

Μπραβο του μαγκα

εδω το site  του για οποιον ενδιαφερεται



  το μπλογκ του

 
 
74georgia.jpg
μονοκυλινδρο+14 ασιατικες χωρες=αυτοκτονια!!!!
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
μονοκυλινδρο+14 ασιατικες χωρες=αυτοκτονια!!!!

  ο τυπακος παντως το τολμησε,ολομοναχος,το γλεντησε το ταξιδι και κυριως επεστρεψε σωος και αβλαβης

  και οσο περι τα μονοκυλινδρα....

  το συγκεκριμενο με 60.000 χιλιομετρα σε ταξιδια τετοιου ειδους,αποδειχτηκε καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο

 
 

Επισκέπτης
  ο τυπακος παντως το τολμησε,ολομοναχος,το γλεντησε το ταξιδι και κυριως επεστρεψε σωος και αβλαβης

  και οσο περι τα μονοκυλινδρα....

  το συγκεκριμενο με 60.000 χιλιομετρα σε ταξιδια τετοιου ειδους,αποδειχτηκε καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο

 
θα ειχε και μια εξτρα τσαντα με λαδι σιγουρα παντως.και εγω μονο κυλιδρος ειμαι,και ταξιδια εχω κανει no problem.υπαρχει οντως ενας μυθος περι μονοκυλινδρου αλλα οχι οτι ειναι οτι καλυτερο για μακρυνες αποστασεις με τερμα γκαζι
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Φίλε, η κατανάλωση του Busa είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ.

Από τότε που το πήρα (καινούριο) καταγράφω με ακρίβεια (όπως κάνω και σε όλα τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια μου) πόση βενζίνα του βάζω και πόσα χιλιόμετρα κάνω κάθε φορά.
Σε κάθε γέμισμα τεπόζιτου λοιπόν (από καινούριο) βλέπεις εδώ την κατανάλωση που μου έβγαλε. Ένα excel στο σπίτι είναι, και σημειώνεις 3 νούμερα στο βενζινάδικο.
Λίτρα ανά 100 km, τα λίτρα είναι όσα λέει η αντλία, τα χιλιόμετρα όσα λέει το οδόμετρο. Το οδόμετρο του Hayabusa είναι ακριβές.

Κλάψε:

8,02
7,16
7,39
7,31
7,49
7,96
7,30
7,40
8,10
7,18
7,90
8,45
7,49
7,40
7,11
7,26
7,08
6,99
6,98
7,83
7,15
7,58
7,85
8,19
7,30
6,23
8,61

Συμβουλεύω όλους τους φίλους εδώ να κρατάνε αυτό το στοιχείο. Είναι τρομερός ρουφιάνος για ένα σωρό πράματα, όπως για το αν κλέβει ο βενζινάς, αν υπάρχει οικονομία από τύπο βενζίνας, και (κυρίως) αν υπάρχει πρόβλημα στο όχημα.

Κάποτε σε ένα BMW 520 που είχα (εξακύλινδρο) διαπίστωσα ότι η συνηθισμένη κατανάλωση των 12-13 lt/100km είχε γίνει σε δυο διαδοχικά γεμίσματα 15-16 lt. Ένας σύντομος έλεγχος αποκάλυψε ότι από τους 6 πολλαπλασιαστές οι 2 είχαν αρχίσει να τα παίζουν. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε.
Αν δε μέτραγα τη βενζίνα, δε θα το ανακάλυπτα ποτέ.

πρεπει να εισαι πολυ συντηρητικος με το γκαζι εσυ. δε θα σχολιασω καν το πως μου φανηκε το σχολιο 'ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ καταναλωση'  :grin:
δεν ηξερα οτι μπορει να καψει τοσο λιγο ενα busa  :think:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
θα ειχε και μια εξτρα τσαντα με λαδι σιγουρα παντως.και εγω μονο κυλιδρος ειμαι,και ταξιδια εχω κανει no problem.υπαρχει οντως ενας μυθος περι μονοκυλινδρου αλλα οχι οτι ειναι οτι καλυτερο για μακρυνες αποστασεις με τερμα γκαζι

  ρε φιλε,για μισο...
  θα κουβεντιαζουμε ομορφα και ωραια ή θα κανουμε μαλακοκουβεντα;

  ποιος μιλησε μωρε για τερμα γκαζι ταξιδια με μονοκυλινδρα 250αρια;
  ουτε εγω,ουτε ο Βροχιδης
  ελεος ρε γαμωτο

  ρε πουστη μου,θα βρεθει ενας λογικος να κανουμε μια λογικη κουβεντα εδω μεσα;
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
θα ειχε και μια εξτρα τσαντα με λαδι σιγουρα παντως.και εγω μονο κυλιδρος ειμαι,και ταξιδια εχω κανει no problem.υπαρχει οντως ενας μυθος περι μονοκυλινδρου αλλα οχι οτι ειναι οτι καλυτερο για μακρυνες αποστασεις με τερμα γκαζι

τυπε, σου προτεινω να κανεις ενα γοογλε σερτς να δεις που εχουν παει τυποι με μονοκυλινδρα και να μας ξαναερθεις μετα για κουβεντουλα.
ταξιδι δε σημαινει εθνικες οδοι και δωστου. υπαρχουν ταξιδια και 'ταξιδια'. για εκει που πηγε ο τυπος τα μονοκυλινδρα ειναι λουκουμι  ;)
 

Επισκέπτης
  ρε φιλε,για μισο...
  θα κουβεντιαζουμε ομορφα και ωραια ή θα κανουμε μαλακοκουβεντα;

  ποιος μιλησε μωρε για τερμα γκαζι ταξιδια με μονοκυλινδρα 250αρια;
  ουτε εγω,ουτε ο Βροχιδης
  ελεος ρε γαμωτο

  ρε πουστη μου,θα βρεθει ενας λογικος να κανουμε μια λογικη κουβεντα εδω μεσα;
ρε αδερφε μην αρπαζεσε!!!το καθε μηχανακι ειναι για συγκεκριμενη χρηση.μπραβο στον μαγκα για την ταξιδαρα του.το απολαυσε με το μηχανακι της καρδιας του και αυτο ειναι το πιο σημανοτικο.πιο καυλα εχει να κανεις το ταξιδι αυτο με xr 250 παρα με gs1200.απ την αλλη το 690 μου ειναι καλυτερο στην πστα απ οτι σε βολτα μεχρι την θεσσαλονικη.υπερκυβισμενο παπακι εχω και γουσταρω οσο δεν παει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom