Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166

  Αυτη την στιγμη ανακατασκευαζω ολοκληρωτικα μια Africa Twin...
  Περιμενει στην σειρα ενα FJ 1200 του ΄94 με ABS παρακαλω (απο τα λιγα που κυκλοφορησαν..)
  Κοστος αγορας και των δυο;
  500 εουρος
  Και ειναι και σε καλη κατασταση εξωτερικα,πλαστικα και τα ρεστα
  Τελευταιως με εχει πιασει φαγουρα για μαστορεματα και γρασαρισμενα νυχια...


  Το Μπουσα ειναι too much for me....
  Αρκουδογκαζο και αδυνατον να πας σαν ανθρωπος  με δαυτο...
 
 
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
  Αυτη την στιγμη ανακατασκευαζω ολοκληρωτικα μια Africa Twin...
  Περιμενει στην σειρα ενα FJ 1200 του ΄94 με ABS παρακαλω (απο τα λιγα που κυκλοφορησαν..)
  Κοστος αγορας και των δυο;
  500 εουρος
  Και ειναι και σε καλη κατασταση εξωτερικα,πλαστικα και τα ρεστα
  Τελευταιως με εχει πιασει φαγουρα για μαστορεματα και γρασαρισμενα νυχια...


  Το Μπουσα ειναι too much for me....
  Αρκουδογκαζο και αδυνατον να πας σαν ανθρωπος  με δαυτο...
 
 

Δε θεωρώ ότι ξέρω από Africa Twin, αν και έχω κάνει 80-100 km με ένα τέτοιο. Πολύ ψηλό για το μπόϊ μου.

Δεν ισχύει αυτό που λες για το γκάζι του busa. Το μαθαίνεις, θες δε θες. Αν δε το μάθεις, δε γυρνάς σπίτι.
Αλλά είναι καλό να το 'χεις.
Ιδίως εκεί που πας Λαμία με 150-180 (χαλαρά), και σε περνάει αυτός ο πούστης με το mertzenτe με 200, και στη συνέχεια πάει με 250 για να μη τον ξαναπεράσεις.
Ε, τον περνάς με 280/290.
Και έχει κι άλλο. Αρκετό.
Ωραίο πράμα.

FJ είχα, όπως ξέρεις. Κι αυτό ωραίο πράμα, και ξεκούραστο. Αλλά δεν έχει τέτοια γκάζια. Να δω τι βιβλία μου έχουν μείνει?

Να σου συστήσω ένα φίλο μου που έχει (ακόμα) το ίδιο (με ABS). Το μωβ. Έχει καταθέσει πινακίδες όμως (πολλά τα τέλη γαρ), και το βγάζει μια φορά το μήνα για 1-2 τετράγωνα.

Κουράγιο με τα γράσσα.
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
748
Like
6
Πόντοι
6
παιδια πουλαω το varadero μου , μοντελο 2004  , χρωματος ασημι με μαυρο τεποζιτο  , 1000 cc
το δινω διοτι στο σπιτι πεφτει πολυ γκρινια απο την συζηγο και μιας και τα οικονομικα εχουν σφιξει αρκετα ηρθε η ωρα να την αποχωριστο ,
αν καποιος απο εδω ενδιαφερεται τα λεμε με π.μ
αν η καταχωρηση ειναι λαθος ας διαγραφει απο τους mod
 
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
258
Like
1
Πόντοι
1
τιποτα για μεσα στην πολη εχετε να προτεινετε?οχι σκουτερ κλπ αλλα οικονομικο με μαλακο συμπλεκτη
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
Και να το θυμίζω σε όλους τους μοτοσυκλεττιστές. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ. Το επόμενο Σ/Κ 7-8 Μαίου στις Σέρρες. Η παρουσία σας είναι φάρμακο για να συνεχίζουμε τους αγώνες με τόσο δύσκολες οικονομικές καταστάσεις.
Αφιερώστε λίγο χρόνο και για εμάς. Κυρίως οι φίλοι από Β. Ελλάδα ας κάνουν την κυριακάτικη βόλτα τους μέχρι την πίστα. Τους θέλουμε εκεί...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Επίσης ξέχασες να γράψεις το συγκλονιστικότερο όλων: Μέγιστη οικονομία (ελάχιστη κατανάλωση καυσίμου) στα 250 χ.α.ω με 6η

Φίλε, η κατανάλωση του Busa είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ.

Από τότε που το πήρα (καινούριο) καταγράφω με ακρίβεια (όπως κάνω και σε όλα τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια μου) πόση βενζίνα του βάζω και πόσα χιλιόμετρα κάνω κάθε φορά.
Σε κάθε γέμισμα τεπόζιτου λοιπόν (από καινούριο) βλέπεις εδώ την κατανάλωση που μου έβγαλε. Ένα excel στο σπίτι είναι, και σημειώνεις 3 νούμερα στο βενζινάδικο.
Λίτρα ανά 100 km, τα λίτρα είναι όσα λέει η αντλία, τα χιλιόμετρα όσα λέει το οδόμετρο. Το οδόμετρο του Hayabusa είναι ακριβές.

Κλάψε:

8,02
7,16
7,39
7,31
7,49
7,96
7,30
7,40
8,10
7,18
7,90
8,45
7,49
7,40
7,11
7,26
7,08
6,99
6,98
7,83
7,15
7,58
7,85
8,19
7,30
6,23
8,61

Συμβουλεύω όλους τους φίλους εδώ να κρατάνε αυτό το στοιχείο. Είναι τρομερός ρουφιάνος για ένα σωρό πράματα, όπως για το αν κλέβει ο βενζινάς, αν υπάρχει οικονομία από τύπο βενζίνας, και (κυρίως) αν υπάρχει πρόβλημα στο όχημα.

Κάποτε σε ένα BMW 520 που είχα (εξακύλινδρο) διαπίστωσα ότι η συνηθισμένη κατανάλωση των 12-13 lt/100km είχε γίνει σε δυο διαδοχικά γεμίσματα 15-16 lt. Ένας σύντομος έλεγχος αποκάλυψε ότι από τους 6 πολλαπλασιαστές οι 2 είχαν αρχίσει να τα παίζουν. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε.
Αν δε μέτραγα τη βενζίνα, δε θα το ανακάλυπτα ποτέ.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Συμβουλεύω όλους τους φίλους εδώ να κρατάνε αυτό το στοιχείο. Είναι τρομερός ρουφιάνος για ένα σωρό πράματα, όπως για το αν κλέβει ο βενζινάς, αν υπάρχει οικονομία από τύπο βενζίνας, και (κυρίως) αν υπάρχει πρόβλημα στο όχημα.

  Απολυτα σωστη παρατηρηση
  Καπου ειχε παρει το ματι μου και διαδικτυακο τοπο που κραταει τα στοιχεια που βαζεις σε
  ενα μπανερακι που συμπληρωνεις καθε φορα που γεμιζεις και σου βγαζει μεση καταναλωση,και
  μαλιστα πολλοι παιρνουν αυτο το λινκανκι και το βαζουν υπογραφη τους,στα διαφορα μοτοφρουμ..

 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
τιποτα για μεσα στην πολη εχετε να προτεινετε?οχι σκουτερ κλπ αλλα οικονομικο με μαλακο συμπλεκτη

Κοιτα τα μικρα Honda CBF 125-250 Yamaha YBR 125-250...

Μικρα οικονομικα για μεσα στην πολη οτι πρεπει
 

Επισκέπτης
Φίλε, η κατανάλωση του Busa είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ.

Από τότε που το πήρα (καινούριο) καταγράφω με ακρίβεια (όπως κάνω και σε όλα τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια μου) πόση βενζίνα του βάζω και πόσα χιλιόμετρα κάνω κάθε φορά.
Σε κάθε γέμισμα τεπόζιτου λοιπόν (από καινούριο) βλέπεις εδώ την κατανάλωση που μου έβγαλε. Ένα excel στο σπίτι είναι, και σημειώνεις 3 νούμερα στο βενζινάδικο.
Λίτρα ανά 100 km, τα λίτρα είναι όσα λέει η αντλία, τα χιλιόμετρα όσα λέει το οδόμετρο. Το οδόμετρο του Hayabusa είναι ακριβές.

Κλάψε:

8,02
7,16
7,39
7,31
7,49
7,96
7,30
7,40
8,10
7,18
7,90
8,45
7,49
7,40
7,11
7,26
7,08
6,99
6,98
7,83
7,15
7,58
7,85
8,19
7,30
6,23
8,61

Συμβουλεύω όλους τους φίλους εδώ να κρατάνε αυτό το στοιχείο. Είναι τρομερός ρουφιάνος για ένα σωρό πράματα, όπως για το αν κλέβει ο βενζινάς, αν υπάρχει οικονομία από τύπο βενζίνας, και (κυρίως) αν υπάρχει πρόβλημα στο όχημα.

Κάποτε σε ένα BMW 520 που είχα (εξακύλινδρο) διαπίστωσα ότι η συνηθισμένη κατανάλωση των 12-13 lt/100km είχε γίνει σε δυο διαδοχικά γεμίσματα 15-16 lt. Ένας σύντομος έλεγχος αποκάλυψε ότι από τους 6 πολλαπλασιαστές οι 2 είχαν αρχίσει να τα παίζουν. Καμία άλλη ένδειξη δεν υπήρχε.
Αν δε μέτραγα τη βενζίνα, δε θα το ανακάλυπτα ποτέ.
οχι και τραγικη ρε σταυρο.μιλαμε για ενα μηχανακι 1300 κυβ.6 λιτρα περιπου εχω εγω στο κτμ 690 sm
 
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
258
Like
1
Πόντοι
1
Κοιτα τα μικρα Honda CBF 125-250 Yamaha YBR 125-250...

Μικρα οικονομικα για μεσα στην πολη οτι πρεπει

το er6 της kawasaki το γυμνο λεει τιποτα?δικυλινδρο μοτερ λεει εχει κ πιο ηπιο απο τα 4 κυλινδρα αντιστοιχα
 

Επισκέπτης
το er6 της kawasaki το γυμνο λεει τιποτα?δικυλινδρο μοτερ λεει εχει κ πιο ηπιο απο τα 4 κυλινδρα αντιστοιχα
καλα παει το εχω καβαλησει.αν και γενικα δεν μου αρεσουν τα japan μηχανακια.παντως αν θες μικρη καταναλωση και μετακινησεις μες στην πολη παπιες σκουτερ ειναι μονοδρομος.τωρα κατι cbr,xt 125 δεν νομιζω να κανουν περισσοτερα πραγματα απο ενα σκουτερ
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
καλα παει το εχω καβαλησει.αν και γενικα δεν μου αρεσουν τα japan μηχανακια.παντως αν θες μικρη καταναλωση και μετακινησεις μες στην πολη παπιες σκουτερ ειναι μονοδρομος.τωρα κατι cbr,xt 125 δεν νομιζω να κανουν περισσοτερα πραγματα απο ενα σκουτερ
αμα το κανεις κεφι παρε το versus που εχει το ιδιο μοτερακι και κινειται καλυτερα στην πολη
 

Jybe

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2011
Μηνύματα
732
Like
2
Πόντοι
6
το BMW F650GS που εχω (2004) ειναι πολυ οικονομικο.σαν παπι...και χαμηλο, ευκολοδηγητο...για Αθηνα απ τα καλυτερα, και για εξω ταξιδακια οτι πρεπει..δεν τα αλλαζω με τιποτα..και φυσικα αντεχει στο χρονο (στους αιωνες)...και στην κριση...αυτα.

ευχαριστω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom