Νέα

Μολδαβία - Chişinău

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα serreos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 742K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
δεν ξερω!δεν μπορω να το ελεγξω!παντος αν εμενες μονιμα θα ζουσες με τον Μολδαβικο τροπο ζωης.θα ειχες τελειως αλλη νοοτροπια
ΔΗΛΑΔΗ ΠΩς ρε τζιμμυ?
θαχα μοσκοβιτς,θαμενα σε τρωγλη κ θα κοιταγα ποια απλυτη χωριατισσα θλιβερη θελει καταφυγιο για να τη γαμησω?
κ τι να κερδισω απο αυτο?
αν ειναι να γαμαω μπαζα κ ταλαιπωρες εχει στην πλατεια βαθης,βικτωρια κ καλιθεα οσες ταλαιπωρες θες :S :S :S
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΕΝΩ Κ ΠΟΣΟ ΕΚΕΙ,επειδη δεν μ αρεσε ο τροπος που το γραφεις, :huh: :huh: :huh:μπορεις να το ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ,αλλα επειδη "υποψιαζεσαι" κλπ,ΑΦΟΥ,τοπα κ στο σοριτα αυτο παλιοτερα κ εκανε τον "κινεζο" :s&m_1:,ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑΚΙ,οχι για να στα παρω η να μου τα παρεις,ετσι κι αλλιως μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης απο το λιγο που σε ειδα,ΑΛΛΑ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ φιλε τζιμμυ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΝΟΝΤΑΙεστω κ λιγο,ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΚΟΒΟΝΤΑΙ Κ ΔΙΟΡΘΟΝΟΜΑΣΤΕ :grin: :grin: :grin:
η νοοτροπια μου δεν ειναι ναμαι ΘΥΜΑ,κ γι αυτο αυτα που γραφω,τα γραφω προειδοποιωντας τους "νεοκοπους" στο ρουμανικο η μολδαβικο εδαφος,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ,οσο γατα κ ναμαι γκαρσονιερα η δυαρι που ναναι ΒΙΩΣΙΜΟ και ευχαριστο για ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΗ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ :helpplea:,κ οχι "καλημερα θλιψη"  :helpplea:με 100-150usd,DEN EXEI STO KISINIOF ΤΗς ΜΟΛΔΑΒΙΑΣ :rockon: :think: :think: :think:
ελπιζω να μην παρεις τιποτα στραβα απο τα παραπανω,και επισης ελπιζω να κατεβεις καποια στιγμη να πηγαιναμε για επιτοπου ερευνα ;) ;) ;)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
.....καπως ετσι δουλευει η βιομηχανια ενοικιασης διαμερισματων.αυτα για τα διαμερισματα ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΝΤΟΠΙΟΥς.για τους ξενους ειναι εντελως αλλες τιμες και αλλα διαμερισματα που ναι μεν ειναι καλητερα αλλα μιλαμε για αλλες τιμες.παντος απευθυνομαι στα παιδια που πανε για πορνοτουρισμο Μολδαβια να παρουν σαν βαση της τιμες που γραφεται εσεις.παντος βρισκει κανεις ευκολα να  :knockinb: αφου εχει στον τελευταιο οροφο του εμπορικου κεντρου ημιεπαγγελματιες δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
κοιταχτε παιδια με το Ιντερνετ παντου οι τιμες ειναι ακριβοτερες.διαμερισμα βρισκεις απο εφημεριδα.οι τιμες ειναι αυτες που μου ειπε η γκομενα.μιλαμε να νοικιασεις για μεγαλο χρονικο διαστημα 1 χρονο συμβολαιο (αν αυτο το κωλοχαρτο χωρις καμια αξια μπορεις να το πεις συμβολαιο :2funny:!).στην Αγια Πετρουπολη ενα διαμερισμα ενος δωματιου μακρια απο το κεντρο σχετικα κοντα σε σταση του μετρο (μεχρι 20 λεπτα με τα ποδια) πριν την κριση εβρισκες απο 17.000-21.000 ρουβλια (485-600 Ευρω με 35 Ρουβλια το Ευρω).τωρα με την κριση βρισκεις και με 15.000 (345 Ευρω εβαλα εισοτημια 43,4 Ρουβλια το Ευρω).καταρχην οι περισσοτεροι σπιτονοικοκυριδες δυσκολα θα δεχτουνε να το νοικιασουν σε ξενο.γεννιουνται τα ερωτηματα αν κανει πολλα υπεραστικα τηλεφωνηματα και την κοπανισει?αν κανει παρτυ και το χαλασει?για τους ξενους σαν εσας που ερχονται για ενα μικρο χρονικο διαστημα εχει τελειως αλλες τιμες.απο 80 Ευρω τη μερα (για καποιο στουντιο)120 ενα καλο μονο και 150-170 ενα δυαρι.αυτα τα διαμερισματα ειναι που νοικιαζονται με τη μερα στης Αγγλοφωνες εφημεριδες της Αγιας Πετρουπολης.--ο Μακης ειναι εκει τωρα.Μακη σε σενα απευθυνομαι:παρε το МАКЛЕР ΒΓΑΛΕ ΦΩΤΟ ΤΗς ΑΓΓΕΛΙΕς ΜΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΜΕς ΚΑΙ ΒΑΛΤΕς ΣΤΟ ΣΑ'Ι'Τ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕς ΟΙ ΑΠΟΡΙΕς.τη δεκαετια του '90 καποιο διαστημα δουλευα σε αυτον τον τομεα.οποτε η εμπειρια μου μου λεει οτι το ενοικιο ενας διαμερισματος ειναι περιπου το 60-70% μιας πωλητριας.συνηθως νοικιαζουν 2 ατομα ενα διαμερισμα.Π.Χ.2 κοπελες παιρνουν απο 100$ μισθο και νοικιαζουν ενα διαμερισμα με 120-130$ το μηνα.οποτε τους βγαινει 60-70 στην καθεμια.η πολλες φορες 3 ατομα νοικιαζουν ενα διαμερισμα ενος δωματιου οποτε τους ερχεται 40 στην καθεμια............
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΙΣΧΥΟΘΝ ΣΕ ΕΥΡΩ καταρχην,δηλ βαλε 30% παραπανω,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΠΩΛΗΤΡΙΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΜΕ,εγω τουλαχιστον,γιατι κ οποια παω θα τη χασω,απο τις καλες,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΧΑΣΩ,δεν θα μου σηκωνεται εμενα στα "κλασικα" χρουτσωφομπρεζνιεφικα απαρταμεντ,ασε που εχω το ΕΛΛΑΤΩΜΑ να κανω κ μπανιο κ 2 κ 3 φορες τη μερα με ζεστο νερο ,και σε αυτα ειναι λιγο δυσκολο και αυτο ακομα:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
ελπιζω να βαλει ο Μακης φωτο απο ακοκομα εφημεριδας μς αγγελιες και να δουμε ποσο εχουν.ειπαμε εσεις ολοι ζειτε στο κεντρο του Κισινιοφ (στο Γκετο των ξενων θα ελεγα).δεν βγαινεται παραεξω.πατε στις Ντισκο για τους ξενους και βρισκεται της γκομενες που πανε με τους ξενους.δε νομιζω οτι εχεται βγει παρα εξω.δεν ξερω αν εχεται παει σε ντισκο που ειναι μονο για ντοπιους και οι ξενοι δεν πανε γιατι φοβουνται :ak:αλλα και να πανε ειναι ψαρωμενοι.ο Σοριτας γαμαει πολυ καλα μουνια για την ηληκια του με πολυ λιγα λεφτα θα ελεγα!(τωρα αν λεει λιγοτερα απο οσο ξωδευει δεν μπορω να ξερω?).εμενα παντος αυτη η κοπελα μου προτινε αν θελω να παω Κισινιοφ να μου βρει διαμερισμα απο καποιο γνωστο της με 150$ το μηνα αν θελω.εννοειται απλο διαμερισμα και οχι αυτα που ζουνε ξενοι.και οπως καταλαβα θα βγαλει και κατι.οι Μολδαβοι ειναι παντος πολυ ηληθιος λαος.οι Ουκρανοι λενε για αυτους οτι ο Μολδαβος ειναι συνδρομο (κατι σαν down) δεν ειναι λαος.
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
.....καπως ετσι δουλευει η βιομηχανια ενοικιασης διαμερισματων.αυτα για τα διαμερισματα ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΝΤΟΠΙΟΥς.για τους ξενους ειναι εντελως αλλες τιμες και αλλα διαμερισματα που ναι μεν ειναι καλητερα αλλα μιλαμε για αλλες τιμες.παντος απευθυνομαι στα παιδια που πανε για πορνοτουρισμο Μολδαβια να παρουν σαν βαση της τιμες που γραφεται εσεις.παντος βρισκει κανεις ευκολα να  :knockinb: αφου εχει στον τελευταιο οροφο του εμπορικου κεντρου ημιεπαγγελματιες δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.
καλα ΑΛΛΑ, αυτα ο yantis ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ,ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΠΕ,μονο κατι τα 'μισα" ανεφερε,τωρα τα μισα τι ειναι δεν ξερω κι εγω τι εννοει,γιατι ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΑΛΛΑ,αλλα ειπα οτι για πληρωμενο γαμησι,ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΙΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ο τοπος,τα αλογα ομως ΜΗΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ουτε φτηνα ειναι,ουτε αν ΘΑ ΒΡΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΩΣΕΙ,εχω προσφατα παραδειγματα που διναν οσα οσα σε στριπτηζουδες.αλλα δεν πηγαιναν αυτες,θελαν να τα παρουν με τα παραμυθια κ καλυνηχτα :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
θαρθει αμεσα οπως ξερεις ο π......ος,οποτε θα στα μεταφερει ο ιδιος που ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ,ο κλασικος ελληνας "ερωτικος επισκεπτης" ανατ.ευρωπης, δειγμα καλο κιολας του ειδους :rockon: :rockon: :rockon:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Είναι γεγονός, ότι οι ξένοι σε μια χώρα, πάντα πληρώνουν ακριβότερα ενοίκια. Παράδειγμα, όταν ήταν ανοικτή η Αμερικανική βάση στο Ελληνικό, τα ενοίκια στα Σούρμενα, Ηλιούπολη και άνω Γλυφάδα είχαν απογειωθεί. Μάλιστα, θυμάμαι ότι οι ιδιοκτήτες δεν ήθελαν να νοικιάσουν σε Έλληνες. Μετά το κλείσιμο της βάσης, τα ενοίκια κατέρρευσαν.

Τώρα θέλω να κάνουμε μια σύγκριση . Στην Ελλάδα με ένα 3αρι των 85 m2 στην Νέα Σμύρνη, 10ετιας με παρκιν, ζεις μια χαρά. Αυτό κοστίζει  γύρω στα 600 ευρώ τον μήνα.  Πόσο κοστίζει το αντίστοιχο διαμέρισμα ( χωροταξικως και ποιοτικώς) στο Κισιναου και ποσο στην Αγια Πετρουπολη ?

Αυτά..
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
ελπιζω να βαλει ο Μακης φωτο απο ακοκομα εφημεριδας μς αγγελιες και να δουμε ποσο εχουν.ειπαμε εσεις ολοι ζειτε στο κεντρο του Κισινιοφ (στο Γκετο των ξενων θα ελεγα).δεν βγαινεται παραεξω.πατε στις Ντισκο για τους ξενους και βρισκεται της γκομενες που πανε με τους ξενους.δε νομιζω οτι εχεται βγει παρα εξω.δεν ξερω αν εχεται παει σε ντισκο που ειναι μονο για ντοπιους και οι ξενοι δεν πανε γιατι φοβουνται :ak:αλλα και να πανε ειναι ψαρωμενοι.ο Σοριτας γαμαει πολυ καλα μουνια για την ηληκια του με πολυ λιγα λεφτα θα ελεγα!(τωρα αν λεει λιγοτερα απο οσο ξωδευει δεν μπορω να ξερω?).εμενα παντος αυτη η κοπελα μου προτινε αν θελω να παω Κισινιοφ να μου βρει διαμερισμα απο καποιο γνωστο της με 150$ το μηνα αν θελω.εννοειται απλο διαμερισμα και οχι αυτα που ζουνε ξενοι.και οπως καταλαβα θα βγαλει και κατι.οι Μολδαβοι ειναι παντος πολυ ηληθιος λαος.οι Ουκρανοι λενε για αυτους οτι ο Μολδαβος ειναι συνδρομο (κατι σαν down) δεν ειναι λαος.
καλα ρε τζιμμυ,σε εμενα τα γραφεις αυτα η εχεις μπερδευτει?
σου φανηκα ΕΓΩ ΝΑΜΑΙ ΓΚΕΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ στη μολδαβια?ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΓΡΑΞΕΣ κατα λαθος,μαλλον θα αρχισω να αμφιβαλλω για τη κριση σου και στα υπολοιπα!!!!!!!!!!1 :think: :think: :think:
ελα οταν ερθεις να σε παω σε ντισκο-καταγωγια, στην ciocana k sculeni,AΛΛΑ θα σε αφησω κ μονος σου,εγω χωριστα θα καθομαι να δουμε ποσα απιδια βγαζει ο σακος :grin: :grin: :grin: και μην πονταρεις στα ρωσσικα,ειναι μουνοπανα ειδικα οι ρουμανοφωνοι,δεν ειναι κ τοσο αθωα τα πραγματα
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing:οι μολδαβοι ειναι ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,αλλα ειναι στην ΕΔΡΑ ΤΟΥΣ
σπιτι σου βρω κ εγω με οσα θες κ με 150$ Κ ΜΕ 75$ το μηνα ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ ΟΜΩΣ,η εχεις κανει ΦΥΛΑΚΕΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,για να σου αρεσει εκειπου θα σου βρει αυτη ,η εγω  :2funny:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΙΣΧΥΟΘΝ ΣΕ ΕΥΡΩ καταρχην,δηλ βαλε 30% παραπανω,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΠΩΛΗΤΡΙΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΜΕ,εγω τουλαχιστον,γιατι κ οποια παω θα τη χασω,απο τις καλες,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΧΑΣΩ,δεν θα μου σηκωνεται εμενα στα "κλασικα" χρουτσωφομπρεζνιεφικα απαρταμεντ,ασε που εχω το ΕΛΛΑΤΩΜΑ να κανω κ μπανιο κ 2 κ 3 φορες τη μερα με ζεστο νερο ,και σε αυτα ειναι λιγο δυσκολο και αυτο ακομα:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
σιγουρα θα χασεις τη γκομενα που παει με τους ξενους!αυτη δεν θα μπει σε τετοιο διαμερισμα!εγω αυτες της συχαινομαι!θελω απλες γκομενιτσες!ΕΣΕΙς ΔΕΝ ΖΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗς.εγω αν ερθω με τιποτα φιλους μου Ρωσσους εννοειται οτι θα μεινουμε σε ενα διαμερισμα Σοβιετικου τυπου.και θα κυνηγισουμε γκομενες που δεν πανε με τους ξενους.παντος λεει τωρα με την κριση ο αριθμος των ξενων μειωθηκε παρα πολυ.πηγαινοερχεσται και φυσικα δεν μπορειται να καταλαβαιτε πως σκεφτονται οι γκομενες.αλλιως θα φερθει μια γκομενα με μενα που στις 9 Νοεμβριου κλεινω 17 χρονια στη Ρωσσια.και αλλιως με εναν ξενο που ερχεται για καποιες μερες και φευγει.---αυτο με το ζεστο νερο για αναλυσε μου το?γιατι εδω δεν εχουμε τετοια προβληματα.πως το κωβουν?ποσες ωρες τη μερα εχει?
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
Είναι γεγονός, ότι οι ξένοι σε μια χώρα, πάντα πληρώνουν ακριβότερα ενοίκια. Παράδειγμα, όταν ήταν ανοικτή η Αμερικανική βάση στο Ελληνικό, τα ενοίκια στα Σούρμενα, Ηλιούπολη και άνω Γλυφάδα είχαν απογειωθεί. Μάλιστα, θυμάμαι ότι οι ιδιοκτήτες δεν ήθελαν να νοικιάσουν σε Έλληνες. Μετά το κλείσιμο της βάσης, τα ενοίκια κατέρρευσαν.

Τώρα θέλω να κάνουμε μια σύγκριση . Στην Ελλάδα με ένα 3αρι των 85 m2 στην Νέα Σμύρνη, 10ετιας με παρκιν, ζεις μια χαρά. Αυτό κοστίζει  γύρω στα 600 ευρώ τον μήνα.  Πόσο κοστίζει το αντίστοιχο διαμέρισμα ( χωροταξικως και ποιοτικώς) στο Κισιναου και ποσο στην Αγια Πετρουπολη ?

Αυτά..
για ναναι καπως κοντα στην κατασταση των διαμερισματων 10ετιας στη ν.σμυρνη,οχι οτι συγκρινεται ,αλλα τελοςπαντων,κανει απο 400 αδειο εως 600-800 αν ειναι επιπλωμενο,ως συνηθως,στο μισο κισιναου κ στο κεντρο κ σε αλλες 2 3 καλουτσικες συνοικιες
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Είναι γεγονός, ότι οι ξένοι σε μια χώρα, πάντα πληρώνουν ακριβότερα ενοίκια. Παράδειγμα, όταν ήταν ανοικτή η Αμερικανική βάση στο Ελληνικό, τα ενοίκια στα Σούρμενα, Ηλιούπολη και άνω Γλυφάδα είχαν απογειωθεί. Μάλιστα, θυμάμαι ότι οι ιδιοκτήτες δεν ήθελαν να νοικιάσουν σε Έλληνες. Μετά το κλείσιμο της βάσης, τα ενοίκια κατέρρευσαν.

Τώρα θέλω να κάνουμε μια σύγκριση . Στην Ελλάδα με ένα 3αρι των 85 m2 στην Νέα Σμύρνη, 10ετιας με παρκιν, ζεις μια χαρά. Αυτό κοστίζει  γύρω στα 600 ευρώ τον μήνα.  Πόσο κοστίζει το αντίστοιχο διαμέρισμα ( χωροταξικως και ποιοτικώς) στο Κισιναου και ποσο στην Αγια Πετρουπολη ?

Αυτά..
εδω τα διαμερισματα ειναι πολυ πιο χαλια απο οτι της Ελλαδας!δεν συγκρινονται!ενα τετοιο που λες εσυ ειναι μονο κατι καινουργια τυπου Town House.πιστευω 1000-1200 Ευρω το μηνα τουλαχιστον τα θελεις για τετοιο.αλλα σε τετοια δεν ζει σχεδον κανενας.ολοι μενουν σε αυτα τα κτηρια που λετε εργατικες πολυκατοικιες.εγω μενω σε καινουργια και με καλητερο σχεδιασμο θα ελεγα (κουζινα 12,5 τετραγωνικα.ενω στα απλα ειναι 5,5 ή 8,5.και σε μας ειναι πιο καθαραι θα ελεγα οι κοινοχριστοι χωροι).για Κισινιοφ δεν μπορω να ξερω αλλα σιγουρα θα ειναι πολυ φτηνοτερα
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
σιγουρα θα χασεις τη γκομενα που παει με τους ξενους!αυτη δεν θα μπει σε τετοιο διαμερισμα!εγω αυτες της συχαινομαι!θελω απλες γκομενιτσες!ΕΣΕΙς ΔΕΝ ΖΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗς.εγω αν ερθω με τιποτα φιλους μου Ρωσσους εννοειται οτι θα μεινουμε σε ενα διαμερισμα Σοβιετικου τυπου.και θα κυνηγισουμε γκομενες που δεν πανε με τους ξενους.παντος λεει τωρα με την κριση ο αριθμος των ξενων μειωθηκε παρα πολυ.πηγαινοερχεσται και φυσικα δεν μπορειται να καταλαβαιτε πως σκεφτονται οι γκομενες.αλλιως θα φερθει μια γκομενα με μενα που στις 9 Νοεμβριου κλεινω 17 χρονια στη Ρωσσια.και αλλιως με εναν ξενο που ερχεται για καποιες μερες και φευγει.---αυτο με το ζεστο νερο για αναλυσε μου το?γιατι εδω δεν εχουμε τετοια προβληματα.πως το κωβουν?ποσες ωρες τη μερα εχει?
μιτσο παλι οφφ εισαι
ΕΓΩ Κ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ απο ρουμανια που ξερουμε ρουμανικα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς στο ξαναλεω να το καταλαβεις,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΞΕΝΟΥ ΜΑΛΑΚΑ,αλλα καποιου που ομως επειδη εχουμε κι απο ολες τα διπλα χρονια κ ειναι κ γκομενες καλες ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥς ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥς ΜΟΛΔΑΒΟΥς ΝΑ ΠΑΝΕ,δηλ με διαφορες τετοιες ηλικιας ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ,αν η αλλη εχει απο μολδαβο η εμενα πουναι τα διπλα της χρονια κ ειναι κ μουναρα,ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΤΗΣ?το γαμησι?ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΩΣΣΙΑ,ΟΥΤΕ ΟΥΚΡΑΝΙΑ,γαμανε "καργα" κ συνεχεια οι μολδαβοι,απο γαμησι ειναι ευχαριστημενες οι γυναικες
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΕΡΑ,οχι να τις πληρωνεις,μη μπερδευεσαι,ΑΛΛΟΝ ΑΕΡΑ,ανωτερο σε ΟΛΑ,ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΝΤΥΣΙΜΟ,"story" δουλειας εκει,ΟΠΩς ΕΧΟΥΝ Κ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 35 ΧΡ,ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ναναι μαχιμοι στις ΠΟΛΛΕΣ-ΟΧΙ 1 Η 2 ΤΟ ΧΡΟΝΟ-τοτε χρειαζονται ολα τα κομφορ κ τα "αξεσουαρ",ΑΛΛΙΩς ΚΑΤΑΛΗΓΕΙς στο μετριο πληρωμενο γαμησι,τη μακροχρονη σχεση με 1 η 2 κοπελλες,η απλα πΑς μονο με ΜΠΑΖΑ
το μονο συν με τα ρωσσικα,για να κλεισουμε το ΘΕΜΑ,ειναι οτι οι ρωσσιδες ειναι ΣΚΑΛΕΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ κ οχι τοσο ματαιοδοξες σαν τις μολδαβορουμανες,ΠΑΛΙ ΟΜΩς ΤΟ "ΧΑΙ" ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΕς,αλλα ειναι λιγοτερες οι προσδοκιες τους κ εξ ου ΠΙΟ ΒΑΤΕΣ Κ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΕΣ ΟΙ ΚαλΕΣ
τωρα ΜΠΑΖΑ,ειναι ΓΕΜΑΤΗ Η ΜΟΛΔΑΒΙΑ,κισιναου κ ειδικα χωρια,αν θες τετοιες ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΓΑΜΗΣΕΙς ΟΣΕΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ,το σπορ αυτο ομως ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ?
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
εδω τα διαμερισματα ειναι πολυ πιο χαλια απο οτι της Ελλαδας!δεν συγκρινονται!ενα τετοιο που λες εσυ ειναι μονο κατι καινουργια τυπου Town House.πιστευω 1000-1200 Ευρω το μηνα τουλαχιστον τα θελεις για τετοιο.αλλα σε τετοια δεν ζει σχεδον κανενας.ολοι μενουν σε αυτα τα κτηρια που λετε εργατικες πολυκατοικιες.εγω μενω σε καινουργια και με καλητερο σχεδιασμο θα ελεγα (κουζινα 12,5 τετραγωνικα.ενω στα απλα ειναι 5,5 ή 8,5.και σε μας ειναι πιο καθαραι θα ελεγα οι κοινοχριστοι χωροι).για Κισινιοφ δεν μπορω να ξερω αλλα σιγουρα θα ειναι πολυ φτηνοτερα
ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ να συγκρινουμεμε αυτα στη νεα σμυρνη,ε αυτα τοσο κ πιο πανω εχουν
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
καλα ρε τζιμμυ,σε εμενα τα γραφεις αυτα η εχεις μπερδευτει?
σου φανηκα ΕΓΩ ΝΑΜΑΙ ΓΚΕΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ στη μολδαβια?ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΓΡΑΞΕΣ κατα λαθος,μαλλον θα αρχισω να αμφιβαλλω για τη κριση σου και στα υπολοιπα!!!!!!!!!!1 :think: :think: :think:
ελα οταν ερθεις να σε παω σε ντισκο-καταγωγια, στην ciocana k sculeni,AΛΛΑ θα σε αφησω κ μονος σου,εγω χωριστα θα καθομαι να δουμε ποσα απιδια βγαζει ο σακος :grin: :grin: :grin: και μην πονταρεις στα ρωσσικα,ειναι μουνοπανα ειδικα οι ρουμανοφωνοι,δεν ειναι κ τοσο αθωα τα πραγματα
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing:οι μολδαβοι ειναι ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,αλλα ειναι στην ΕΔΡΑ ΤΟΥΣ
σπιτι σου βρω κ εγω με οσα θες κ με 150$ Κ ΜΕ 75$ το μηνα ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ ΟΜΩΣ,η εχεις κανει ΦΥΛΑΚΕΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,για να σου αρεσει εκειπου θα σου βρει αυτη ,η εγω  :2funny:
για μενα που σε ειδα μου φανηκες σαν ενας Ελληνας που πηγαινει Ρουμανια και Μολδαβια για δουλειες και συνδιαζει το καμακι με τη δουλεια.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΝΤΟΠΙΟΥ!εισαι ενας ξενος που ξερει καποια πραγματα παραπανω απο καποιον που ερχεται για πρωτη φορα.αλλα συχναζεις στα μερη οπου ειναι οι ξενοι και πας με της γκομενες που πανε με ξενους.για αυτο και μενεις και σε διαμερισματα που προοριζονται για ξενους.και χωρις να λεω οτι εισαι θυμα πληρωνεις με τιμες που πληρωνουν οι ξενοι.Π.Χ.μια γκομενα θα την πας σε ενα καλο εστιατοριο.ενω εγω θα την παω στο Μακ Ντοναλντς σε μια καφετερια και βολτα με τ'αμαξι.αν τη γουσταρω την παω και ντισκο.εντελως διαφορετικα θα φερθει η ιδια γκομενα με ενα ξενο και με ενα ντοπιο!τρομερη διαφορα στη συμπεριφορα!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ να συγκρινουμεμε αυτα στη νεα σμυρνη,ε αυτα τοσο κ πιο πανω εχουν
με τη Νεα Σμυρνη μονο τα Town House Συγκρινονται!τα Σοβιετικου τυπου διαμερισματα δεν εχουν καμια σχεση.τα Town House εδω θεωρουνται η Ελίτ των σπιτιων.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Σύντροφοι, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Ενοχλούμαι ιδιαιτερα όταν αμφισβητολυν τα γραφόμενά μου. Ολα όσα έχω ποστάρει είναι αληθινα και τσεκαρισμένα. Ποτέ δεν θα μετέδιδα εσφαλμένες πληροφορίες και μάλιστα για μια τόσο δέσκολοη χώρα όσο η Μολδαβία.
Διευκρινίζουμε ότι όταν ανεβαίνω επάνω ΔΕΝ μένω ώς ευρωπαίος τουρίστας αλλά ως Μολδαβός. Αυτό έχει μεγάλη σημασία , όπως ευστοχα ανέλυσε ο Δημήτράκης. Ο ξένος πληρώνει ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον τα διπλά και βάλε από τον ξένο. Αυτό είναι απόρροια του παλαιου σοβιετικού καθεστώτος που εφαρμόζεται ακόμα και σήμερα (βλ. διαφορετικές τιμες στα ξενοδοχεία κλπ).
Ο ξένος στην Μολδαβία (και στο Κισινιώφ ιδιαίτερα) ΔΕΝ μπορεί, δεν έχει τις δυνατότητες να αντιληφθει τον Μολδαβικό τρόπο ζωής, που είναι πολύ διαφορετικός. Ζει και κινείται στο κέντρο και όχι στις εργατικές κατοικίες που ζει η πλειονότητα των κατοίκων. Έτσι λοιπόν τρώει σε εστιατόρια, πάει σε κλαμπ, ντισκο, μένει σε ξενοδοχεία που η πλειονότης των Μολδαβών δεν τολμει να διαβεί την πόρτα τους.  Ομως είναι άνθρωποι και αυτοί, δεν είναι ζώα. Επομένως και διασκεδάζουν και τρώνε και φυσικά πηδάνε στα μέρη τους και φυσικά με αντίτιμο ανάλογο με τα λεφτά που βγάζουν. Και μην ξεχνάμε ότι ο Μέσος μηνιαίος μισθός ΔΕΝ ξεπερνά τα 300$ το μήνα. Με αυτά λοιπόν τα ψωρο300 δολλαριάκια, ο μέσος Μολδαβός και νοικιάζει σπίτι και ντύνει τα παιδιά του, και τρώει και γαμάει επί χρήμασι (που είναι και το ζητούμενο). Απλά ο τουρίστας δεν μπορεί να τα δει αυτά.
Εγώ έχω απλά το προνόμιο νάχω συγγενεις πια Μολδαβούς, οπότε και τρώω και κοιμάμαι και γαμάω όπως αυτοί. Και τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Το διαμέρισμα των 75 - 100 € δεν απέχει πολύ από αυτό που θα νοικιάσουν σε ξένο με 50$ τη μέρα. Και η γκόμενα που θα πάρεις με 10-20$ την ώρα δεν απέχει καθόλου από το c.g που θα πάει με τον ξένο για 200$ την ώρα. Στο φινάλε και στην Ελλάδα μπορούμε να γαμήσουμε με 15€ στα μπουρδελάκια τόυ Μεταξουργείου .Τι το παράξενο?
Φυσικά δεν έχουν καμιά πολυτως σχέση με τις πατσαβούρες αυτές.
Τόχω ξαναπεί και το ξαναλέω το Κισινιώφ ΔΕΝ ενδεικνυται για σεξοτουρισμό. Και ακριβό είναι (200€/μέρα περίπου) και οι γκόμενες που πάνε με ξένους (δεν είναι πολλές καμιά 500αρία) ιδιαίτερα ακριβές και απαιτητικες . Και το κυριότερα δεν έχει τίποτα αξιόλογο να προσφέρει η πόλη (πέρα από περίποατους σε πάρκα).
Επαναλαμβάνω όμως, αν δεν έχεις αναστιολές και είσαι ρωσσόφωνος πρότίστως η Ρουμανόφωνος είναι παραάδεισος. Αρκεί να μην εγκλωβιστείς στην Στεφάν Τσελ Μάρε και στις παράλληλες.
Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο να καμακώσεις ή στο να βγάλεις γκόμενα. Αυτό είναι κάτι το διαφορετικό και ΔΕΝ με ενδιαφέρει.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Δημήτρη ΜΑΚΛΕΡ δεν υπάρχει περίπτωση εδώ να το σκανάρω και να στο στείλω. Στείλε μου την αντρέσσα σου να το στείλω με το ταχυδρομείο.
Yantιs, έχεις παέι σε σάουνα ποτέ στην Μολδαβία. Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Δημήτρη ΜΑΚΛΕΡ δεν υπάρχει περίπτωση εδώ να το σκανάρω και να στο στείλω. Στείλε μου την αντρέσσα σου να το στείλω με το ταχυδρομείο.
Yantιs, έχεις παέι σε σάουνα ποτέ στην Μολδαβία. Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω.
Μακη δεν θελω ολη την εφημεριδα :2funny:!μια σελιδα 2 σελιδες  μονο να σκαναρεις.με αγγελιες που να γραφει π.χ.ενοικιαζεται διαμερισμα 1ος δωματιου στην περιοχη ταδε τιμη τοσο!αυτο θελω μονο να βαλεις στο σα'ι'τ για να ξεκαθαρισουν τα πραγματα!300$ (200 και κατι Ευρω περιπου) ειναι ενας φανταστικος μισθος για τη Μολδαβια.η γκομενα μου μιλισε για μισθους κατω των 100 Ευρω και οτι ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙς ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙς ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ!εχει τρομερη ανεργια!
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
  Δήμητρη με νευριάζεις. :(
  Για να σκανάρω μια σελίδα εδώ θα πρέπει να πάω στο Μπεντερι να την σκανάρω , να αγοράσω στικάκι για να μεταφέρω το αρχεία και να ξανάρθω εδώ να την  ποστάρω. :headbang:
  Στείλε μου την αντρέσσα να στην στείλω (εξαλλου έχει ερωτικές αγγελίες, οπότε ευκολα θα διαπιστώσεις από τηλεφώνου το τι παίζει με τις τιμές).
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
  Δήμητρη με νευριάζεις. :(
  Για να σκανάρω μια σελίδα εδώ θα πρέπει να πάω στο Μπεντερι να την σκανάρω , να αγοράσω στικάκι για να μεταφέρω το αρχεία και να ξανάρθω εδώ να την  ποστάρω. :headbang:
  Στείλε μου την αντρέσσα να στην στείλω (εξαλλου έχει ερωτικές αγγελίες, οπότε ευκολα θα διαπιστώσεις από τηλεφώνου το τι παίζει με τις τιμές).
οταν πας Ελλαδα το κανεις.πιο ευκολο ειναι παντος να φωτογραφισεις τη σελιδα με μια φωτογραφικη μηχανη και να βαλεις τη φωτο στο σα'ι'τ.δεν χρειαζεται να την σκαναρεις.με το ταχυδρομιο εγω θα το παρω σε ενα μηνα περιπου!!!!οποτε ποιο ευκολο ειναι να σε βρει ο Chavalier Fidel (που θα ερθει Αγια Πετρουπολη μεσα Ιουλιου) στην Αθηνα και να του δωσεις την εφημεριδα.παντος αν το κανεις αυτο θα σταματισει η παραπληροφωριση!θα ξερουμε ποσο εχουν τα απλα διαμερισματα και με αποδιξεις!
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
αγαπιτoι σιναγονιστες εχο βαρεθι να αποδικνιο σινεχεια τα γραφομενα μου με video και φοτογραφιες :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: . Mεχρι να αρχισο να γραφο στο σιτε oi γνοριζοντες γραφαν αρες μαρες κουκουναρες :headbang: :headbang: :headbang: ο καθενας ας διαβασει τα γραφομενα και ας σχιματισει τιν γνομι του για τιν χορα και για το ανατολικο bloc ευχαριστο  :idiot: :idiot: :idiot: :idiot:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom