Νέα

Μολδαβία - Chişinău

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα serreos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 742K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
αντε ψοφα ρε με την βρωμοχωρα.
πουλα σκατοφαγητο με 3 ευρω και μαζευε φραγκοδιφραγκα βλακα.
η ελλαδα ειναι παραδεισος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
αμα ειχες αρχιδια θα τα κονομουσες και στην ελλαδα.
και αρχιδια εχω και το εχω αποδειξει με τους 6 γιους που εχω
 

Επισκέπτης
μολδολαγνε εχισ καμια ιδεα ποσ παμε (εκτοσ απο οδικα) απο κισιναου στο τσερνοβτσι????
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
μολδολαγνε εχισ καμια ιδεα ποσ παμε (εκτοσ απο οδικα) απο κισιναου στο τσερνοβτσι????
μονο αν εχεις δικο σου ελικοπτερο σοβσρα τωρα εχει και τρενο αλλα ειναι πολυ αργο
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
εχει πολλα πουτανακια εκι χιστι μου??? :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
θα χισουμε πολι???? :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
εχουν γεμισει τα μπαλακια μου σπερμα!δεν αντεχο αλλο!ι φιλισ εχι γινι δευτερο σπιτι μου!καθε μερα παο!! :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
δεν θα λες παο αλλα πηγαινω εχω ενα ψυχολογικο (θρυλος γαρ) εκει ειναι τα μερη του ρεντ .Απ'οτι ξερω εχει πολλες χωριατισες αρα ρεντ περιμενουμε νεα και πληροφοριες
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
Περίπου 20.000 νέοι επιστήμονες με μεταπτυχιακούς τίτλους μπήκαν στον κόπο να καταθέσουν αίτηση και βιογραφικό ηλεκτρονικά μέσω της διαδικασίας του «opengov» για τις θέσεις των γενικών γραμματέων που προκήρυξε η νέα κυβέρνηση...

Το γεγονός από μόνο του καταδεικνύει ότι υπάρχει ένα αστείρευτο ανθρώπινο δυναμικό στη χώρα με σπουδές υψηλού επιπέδου, που «διψά» για αξιοκρατία και είδε τη διαδικασία αυτή ως «όαση» (άλλο πώς θα αποδειχθεί στη συνέχεια...)

στην έρημο της ευνοιοκρατίας των πελατειακών σχέσεων και της αναξιοκρατίας που επικρατεί στη χώρα μας.

Είναι αυτό το σύστημα αναξιοκρατίας που διώχνει τα λαμπρά μυαλά από τη χώρα και δημιουργεί συνθήκες πνευματικής υστέρησης αντί της αναγκαίας ανάτασης στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.

Πρόκειται ίσως για την πιο μεγάλη «μαύρη τρύπα», μεγαλύτερη και από εκείνη των ελλειμμάτων της εθνικής οικονομίας, διότι σε τελική ανάλυση η υστέρηση σε ανθρώπινο δυναμικό καθιστά λιγότερο ανταγωνιστική τη χώρα.

Οι ευκαιρίες που η πατρίδα προσφέρει στους νέους ανθρώπους για να αναδείξουν το ταλέντο και να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους είναι ελάχιστες και τούτο φαίνεται από τα ποσοστά ανεργίας στους νέους, οι οποίοι όταν ενταχθούν στην αγορά εργασίας επωμίζονται και με ένα δυσβάσταχτο κόστος να καλύψουν τα μεγάλα ελλείμματα στα ασφαλιστικά ταμεία που η προηγούμενη γενιά δημιούργησε.

Είναι η δική μας γενιά, όπως εύστοχα σημειώνει ο Μίμης Ανδρουλάκης, γενιά «βαμπίρ» που δεν αφήνει τα σκήπτρα της ζωής και επιμένει πεισματικά να είναι αγκυλωμένη σε συντεχνιακά κεκτημένα που οδηγούν σε φθίνουσα πορεία τη χώρα και πηγαίνει αντίθετα στους νόμους της φυσικής επιλογής και της διαδοχής. Είμαστε η γενιά που ζει εις βάρος της επόμενης γενιάς...Χαμηλώσαμε τον πήχη για να χωρέσουν όλοι οι μέτριοι και εξακολουθούμε να τον περνάμε από κάτω σερνόμενοι σαν τα σκουλήκια, σημειώνει στο τελευταίο του βιβλίο ο Γιάννης Καψής. Και οι μέτριοι πολιτικοί παράγουν μέτριες πολιτικές λύσεις.

Σκεφθείτε ότι μαζί με το όνομα στα παιδιά μας κληροδοτούμε και ένα δυσβάσταχτο χρέος και ένα περιβάλλον άθλιο, πόλεις που έπαψαν να είναι αξιοβίωτες και μια κοινωνία στα πρόθυρα της διάλυσης. Βαριά κληρονομιά και η αναξιοκρατία και το πελατειακό κράτος, και μάλιστα τώρα που αυξάνεται και πάλι ο φόρος της κληρονομιάς οι νέοι δεν την αποδέχονται και ψάχνουν να βρουν ευκαιρίες σε άλλες πατρίδες όπου μπορούν να δημιουργήσουν και να προσφέρουν, γιατί εκεί ισχύει ο «χρυσός κανόνας» των κοινωνιών που προοδεύουν. Και δεν είναι άλλος από τον κανόνα των ίσων ευκαιριών...    το βημα της κυριακης 25/10/2009  γραφουν και καμια αληθεια οι κωλοφυλλαδες, οταν δεν εξυπηρετουν συμφεροντα
 

flowers lover

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2009
Μηνύματα
362
Like
158
Πόντοι
1
τι εγινε ρε κολασιτες γιατι κολησατε ???? πως ειναι η ελλαδαρα μας ??? τα χαρισαν τα δανεια η ολο υποσχεσεις και αυτοι??? ετσι που σας γαμανε κατω γινατε ολοι αδερφες και δεν ασχολειστε με το θρεντ , φυγετε ολοι απο κει για να ξαναβρειτε το χαμενο ανδρισμο σας οσο ειναι ακομα νωρις ,μετα θα ειναι αργα ,ελατε στη μολδαβια ρε ρομπες οσοι ερχονται εδω ξαναρχονται μαλακας ειναι ο φλ που τα παρατησε ολα και μην ακουτε μαλακιες για αλλες χωρες ,εγω προσωπικα εχω παει σε πολλες και κατεληξα εδω ,ουτε και εγω εκανα λαθος .Εκτος απο τις γυναικες εδω ειναι υσηχα ,ηρεμα και ασφαλη παω στα 50 και γαμαω σχεδον καθε μερα αν ειμουν ελλαδα δεν πιστευω να ειχα τετοια αποδοση.ΟΠΟΙΟΣ εχει ενα σταθερο εισοδημα γυρω στα 1000 εβρω εδω μπορει να ζησει ανετα μεσα ενοικια και φαι ελλατε ρομπες και απο κοντα θα καταλαβετε τι παιζει .Μη κοιτατε τις τιμες που σας γραφουν ρεντ κλπ ειναι πολυ θτηνα εδω.Βεβαια οποιος εχει περισσοτερα δεν το συζηταμε θα ζει σαν βασιλιας.Ελατε ρομπες κολασιτες και μη σας φοβηζουν οι χειροβομβιδες των σουρωμενων αυτα γινονται παντου,ακομα και στη πανακριβη ελβετια.Δεν κανω διφημηση στο ελ γρεκο στα αρχιδια μου και αν ερθετε η δεν ελθετε στο μαγαζι δεν εχω κανενα αναγκη κανω διαφημηση στη μολδαβια ,οπως εκανα και παλια στο φλ και δεν με ακουσε τοτε ,τωρα βεβαια βαραει το κεφαλι του .Ο ρεντ μετακομισε ηδη πολυ κοντα στη μολδαβια , σιγουρα θα ερχοταν εδω λογω δουλειας ομως δεν μπορει ,παρα τα διαφορα που λεει και ψαχνει σπιτι εδω για να μη πληρωνει καθε φορα πανακριβα (20εβρω την ημερα ) .Ο αλαν και αυτος ψαχνεται ενω το φλ ξεχαστετον ,αυτοι νομιζεται ειναι μαλακες ? οχι βεβαια .Βλεπω λοιπον συντομα και αλλους να ερχονται εστω και για ημιμονιμη κατοικια εδω,ηδη πολοι κολασιτες μου στελνουν πμ και ψαχνονται ,αντε και σας περιμενω ο παντα φιλος σας παραδεισιτης
Σπαστικουλη, 1ον χτες ο ρεντ ειπε πως προχτες εγινες 38 χρονων (αν θυμαμαι καλα).. :rockon: Τι σχεση εχει αυτο με τα 50 που λες πως πλησιαζεις :think:
2ον, αν θελεις να συνεχισεις να γαμας καθε μερα, σταματα να διαφημιζεις τοσο πολυ την Μολδαβια.. Οι Παραδεισοι ειναι παντα γα λιγους και τυχερους.. :dancing:
και 3ον, σταματα να ασχολεισαι με τον καθε  :jerking: που εχει αποψη για ολους και για ολα και την εκφραζει με τον πιο χυδαιο τροπο.. Δεν προκειται ποτε να ξεφρακαρει το σπερμα που εχει πλημυρισει τον εγκεφαλο τους οσο και αν προσπαθησεις..
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
Red μακρια απο την Renata θα πλακωθουμε ασχημα.. :s&m_3: :s&m_3:
εγω ειπα οτι μ αρεσε απλα....
τι ειαι ερωτευμενος?παω πασο.....
εξαλλου τι φοβασαι?ειμαι σαν γυφτος,τσιμογιανης κλπ,δεν μου σηκωνεται ουτε με "λεβιτραν",και ειμαι κ απο "χωριο" :grin: :grin: :grin: :grin:
ΞΕΧΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΤΣΟ??? :grin: :grin: :grin:
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
δεν θα λες παο αλλα πηγαινω εχω ενα ψυχολογικο (θρυλος γαρ) εκει ειναι τα μερη του ρεντ .Απ'οτι ξερω εχει πολλες χωριατισες αρα ρεντ περιμενουμε νεα και πληροφοριες
ΝΟΜΙΖΩ ο μιτσος 29 απο πετρουπολη θα ξερει καλυτερα,οπως κ με τη μολδαβια,ετσι κι αλλιως ουτε εδω εχει ερθει,ε και για εκει μπορει να δωσει οδηγιες κ πληροφοριες
εμενα χαλασε το google-earth, "soritas" ΑΚΟΥΕΙ???
παντως -για οποιον δεν ξερει ρουμανικα-,σαφως ειναι πιο απλα στο cernavci τα πραγματα απ οτι στο kisinief,αγγλικα παντως ουτε εκει "σπηκαρουν" τα μωρα.....ρωσσικα κ κατι γκομενες, ελαχιστες, λιγα ρουμανικα..
κλαμπ πολλα κ φοιτητριες πολλες επισης,ξενοι λιγοι,βασικα τουρκοι εμποροι μονιμοι εκει,κ καποιοι ελαχιστοι σποραδικα ιταλοι
εχουν χρημα ομως αρκετοι,τα τζιπ "πανε συννεφο",εχει πολυ εμποριο κ λαθρεμποριο με ρουμανια κ μολδαβια,οποτε εχει κ πολλους "φωρτομενους,οχι σαν κισιναου βεβεα,ζωη κλαμπ ποτα κλπ,τα ΜΙΣΑ απο κισιναου,χοτελ καλα με 16-30 ευρω τη μερα στο κεντρο -κ λιγο εξω εχει πολλα κ καλα μοτελ
πιο καλος κ γρηγορος δρομος απο βουκουρεστι  για bacau-suceava siret κ μετα 25χλμ η πολη
απο kisinau για ORHEI -BELTSI-EDINET-LIPSCANI-MAMALIGA-ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ "ΚΑΛΟ" συνορο,γιατι ειναι πολλα τα περασματα,κ μετα αλλα 50χλμ
καυσιμα πιο φτηνα στην ουκρανια απο παντου,0.5 ευρο το λιτρο!!!!!!!!!! :dancing: :dancing: :dancing:
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
ποτε παιζει "ντι-τζει" η ρενατα "μολντο"??? :dancing: :tits2: :helpplea:
τωρα αν ειναι μολδαβεζα-δηλ ρουμανοφωνη-τι να σου κανω ρε  φλαουερ?πρεπει να πω κ δυο κουβεντες,μην μας παρει για "ακοινωνητους" κ αγενεις τους ελληνες!!!
υγ1.αλεππο ημουν τωρα που γραφω "μολντο",σ εφαγε το ξενυχτι,φευγω, παω για το "αγροτικο" μου, πισω ρουμανια,στο επανειδην πεμπτη
ΥΓ2μην μου λες τις γκομενες  :tits2: :tits2: :tits2:οτι ειναι απο χωρια θα σου βαλω στοιχημα κ σενα-τι να παρω βεβαια,με τον "σοριτα" κανεις παρεα :helpplea:!!!!μια ηταν εξ επαρχιας :lheel:,ξερεις ποια..... :think:
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
αντε ψοφα ρε με την βρωμοχωρα.
πουλα σκατοφαγητο με 3 ευρω και μαζευε φραγκοδιφραγκα βλακα.
η ελλαδα ειναι παραδεισος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
αμα ειχες αρχιδια θα τα κονομουσες και στην ελλαδα.
αρκανς,μηπως εχει εκει κοντα που μνεις κανα βιβλιοπωλειο?παρε κ καναν "οδηγος καλων τροπων και συμπεριφορας"
:grin:
"παραδεισς ειναι η ελλαδα για οσους ειναι κοματικοι του ΠΑΣΟΚ ΤΩΡΑ Κ ΝΔ ΠΑΛΙΑ!!!!!!!!!!
"ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΕΖΕΙς ΡΕ ΝΤΑΛΑΡΑ"??? :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

Επισκέπτης
ποτε παιζει "ντι-τζει" η ρενατα "μολντο"??? :dancing: :tits2: :helpplea:
τωρα αν ειναι μολδαβεζα-δηλ ρουμανοφωνη-

Ε αφού δε βάζετε εσείς φώτο θα βάλω εγώ...θαυμάστε τη Ρενάτα στο Αλέπο..αν επιτρέπει ο Μόλντο βγάζω το μάυρο... ;)
 

Συνημμένα

  • DSCF4197.jpg
    DSCF4197.jpg
    183 KB · Εμφανίσεις: 23

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
αντε ψοφα ρε με την βρωμοχωρα.
πουλα σκατοφαγητο με 3 ευρω και μαζευε φραγκοδιφραγκα βλακα.
η ελλαδα ειναι παραδεισος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
αμα ειχες αρχιδια θα τα κονομουσες και στην ελλαδα.

Κατά την άποψή μου έχεις άδικο αγαπητέ!
Για να μπορέσει κάποιος να τα "κονομήσει" σε μία χώρα του εξωτερικού και δη σε κράτος της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, απαιτεί αρχίδια και μάλιστα μεγάλου μεγέθους. Οι άνθρωποι που ξενητεύονται σε τέτοιου είδους χώρες διαθέτουν ιδιαίτερα χαρίσματα και προδιαγραφές. Απαιτεί θάρρος, τσαμπουκά, διπλωματία, εξυπνάδα, καπατσοσύνη, εργατικότητα και μαγκιά. Οι Έλληνες που βρίσκονται στη Μολδαβία σήμερα και είναι μεγάλοι δεν πήγαν εκεί χθες. Οι περισσότεροι πήγαν εκεί πριν από τουλάχιστον 10 χρόνια και πέρασαν κυριολεκτικά δια πυρός και σιδήρου. Σίγουρα πήγαν μιά εποχή που οι ευκαιρίες ήταν μεγάλες, αλλά όμως το ίδιο ήταν και οι κίνδυνοι. Η Μολδαβία του σήμερα, δεν έχει καμμία σχέση με την Μολδαβία πριν από 10 χρόνια. Με το "σκατοφαγητό" και τα "φραγκοδίφραγκα", ο εν λόγω "βλάκας"¨έχει κατορθώσει να είναι ιδιοκτήτης ενός μεγάλου γωνιακού οικοδομικού τετραγώνου σε έναν από τους πλέον κεντρικούς και εμπορικούς δρόμους του Κίσινεφ. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να ήμουν τόσο "βλάκας" όσο ο "βλάκας" στον οποίο αναφέρεσαι.
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
ΝΟΜΙΖΩ ο μιτσος 29 απο πετρουπολη θα ξερει καλυτερα,οπως κ με τη μολδαβια,ετσι κι αλλιως ουτε εδω εχει ερθει,ε και για εκει μπορει να δωσει οδηγιες κ πληροφοριες
εμενα χαλασε το google-earth, "soritas" ΑΚΟΥΕΙ???
παντως -για οποιον δεν ξερει ρουμανικα-,σαφως ειναι πιο απλα στο cernavci τα πραγματα απ οτι στο kisinief,αγγλικα παντως ουτε εκει "σπηκαρουν" τα μωρα.....ρωσσικα κ κατι γκομενες, ελαχιστες, λιγα ρουμανικα..
κλαμπ πολλα κ φοιτητριες πολλες επισης,ξενοι λιγοι,βασικα τουρκοι εμποροι μονιμοι εκει,κ καποιοι ελαχιστοι σποραδικα ιταλοι
εχουν χρημα ομως αρκετοι,τα τζιπ "πανε συννεφο",εχει πολυ εμποριο κ λαθρεμποριο με ρουμανια κ μολδαβια,οποτε εχει κ πολλους "φωρτομενους,οχι σαν κισιναου βεβεα,ζωη κλαμπ ποτα κλπ,τα ΜΙΣΑ απο κισιναου,χοτελ καλα με 16-30 ευρω τη μερα στο κεντρο -κ λιγο εξω εχει πολλα κ καλα μοτελ
πιο καλος κ γρηγορος δρομος απο βουκουρεστι  για bacau-suceava siret κ μετα 25χλμ η πολη
απο kisinau για ORHEI -BELTSI-EDINET-LIPSCANI-MAMALIGA-ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ "ΚΑΛΟ" συνορο,γιατι ειναι πολλα τα περασματα,κ μετα αλλα 50χλμ
καυσιμα πιο φτηνα στην ουκρανια απο παντου,0.5 ευρο το λιτρο!!!!!!!!!! :dancing: :dancing: :dancing:

Άκουσα ότι έχεις μια μπακατέλα για Laptop.
Άντε ρε εξηνταβελόνη, ξηλώσου κανένα 200άρι, έχει κάτι καλές ευκαιρίες σε Netbook τελευταία.
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
Κατά την άποψή μου έχεις άδικο αγαπητέ!
Για να μπορέσει κάποιος να τα "κονομήσει" σε μία χώρα του εξωτερικού και δη σε κράτος της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, απαιτεί αρχίδια και μάλιστα μεγάλου μεγέθους. Οι άνθρωποι που ξενητεύονται σε τέτοιου είδους χώρες διαθέτουν ιδιαίτερα χαρίσματα και προδιαγραφές. Απαιτεί θάρρος, τσαμπουκά, διπλωματία, εξυπνάδα, καπατσοσύνη, εργατικότητα και μαγκιά. Οι Έλληνες που βρίσκονται στη Μολδαβία σήμερα και είναι μεγάλοι δεν πήγαν εκεί χθες. Οι περισσότεροι πήγαν εκεί πριν από τουλάχιστον 10 χρόνια και πέρασαν κυριολεκτικά δια πυρός και σιδήρου. Σίγουρα πήγαν μιά εποχή που οι ευκαιρίες ήταν μεγάλες, αλλά όμως το ίδιο ήταν και οι κίνδυνοι. Η Μολδαβία του σήμερα, δεν έχει καμμία σχέση με την Μολδαβία πριν από 10 χρόνια. Με το "σκατοφαγητό" και τα "φραγκοδίφραγκα", ο εν λόγω "βλάκας"¨έχει κατορθώσει να είναι ιδιοκτήτης ενός μεγάλου γωνιακού οικοδομικού τετραγώνου σε έναν από τους πλέον κεντρικούς και εμπορικούς δρόμους του Κίσινεφ. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να ήμουν τόσο "βλάκας" όσο ο "βλάκας" στον οποίο αναφέρεσαι.
ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΠΕΙ Ο ΠΡΑΣΙΝΟς ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom